Soru Müzik enstrümanları neden aşırı pahalı

Bu konuyu okuyanlar

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,556
Müzik enstrümanı çalmaya başlamak istediğim için fiyatlara bakayım dedim, bakmaz olaydım. Mesela çello fiyatları, 5000 liradan aşağı yok. Keman fiyatları 500 liradan aşağı yok. Klarnetler 2000 liradan aşağı yok. Bas gitarlar en az 10.000 lira. Bunları bu kadar pahalı yapan nedir? Mesela çello, dışardan bakınca kısaca ahşap ve tellerden oluşuyor diyebiliriz. Ama neden olduğunu bilmediğim şekilde 5000 liradan başlıyor. Hevesim kaçtı.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Yurtdışından geliyorlar sanırım o yüzden. Kurla beraber zam geldi hep. 2010 da 300 liraya gitar almıştım şimdi aynısı 1000 lira.

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,556

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
artık alım gücü ve paranın değeri düşük ve iyi markaların çoğu ithal. daha uygun ya da varsa yerli markalar bakabilirsin ama enstrumandan soğursun pek tavsiye etmiyorum. biz giriş seviyesi bir keman almıştık, çıkan sesi duyanlar camdan atladılar ve vücutlarında birçok kırık oluştu.

benim tavsiyem açlığını dindirmek için fl studio kurman. aklına gelebilecek her enstrumanın vst'si (plugin) bulunabiliyor. hele bir de midi klavye bulabilirsen seni kimse durduramaz. fl studio kullanıyorsan ücretsiz ve ücretli vst'ler konusunda rehberlik edebilirim.

Arishtat

Yunus Çakır
SDN
Reaksiyon puanı
18
Başlığı okuyan herkesin aklına gelen ilk şey "Ucuz şey mi kaldı?" oluyor. Artık ne hobi edinebiliyoruz, ne ürün yenileyebiliyoruz, ne de gezebiliyoruz. Buna alıştırılmaya çalışılıyoruz maalesef.

Reaksiyon puanı
3,027
Enstrümanları geçtim, elektronik müzik aletleri de aşırı pahalandı. Geçen sene 1000 TL'ye aldığım Akai Mpk MK3 2000TL olmuş. JBL 305P referans monitörü 2100TL'ye almıştım 3500 olmuş. Referans kulaklığım AKG K240 sanırım 2000'e yaklaştı, geçen sene 700'e almıştım. Şaka gibi.

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,239
Çünkü büyük güçlü Türkiyede yaşıyorsun, yıl olmuş 2022 hala o niye aşırı pahalı bu niye aşırı pahalı konusu açılıyor te Allahım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Başlığı okuyan herkesin aklına gelen ilk şey "Ucuz şey mi kaldı?" oluyor. Artık ne hobi edinebiliyoruz, ne ürün yenileyebiliyoruz, ne de gezebiliyoruz. Buna alıştırılmaya çalışılıyoruz maalesef.
Çünkü sizlere cennette yaşama vaat edildi sizde kabul ettiniz olay bu.

Ucuz olan bişey kaldı mı ki
Evet Türk insanının hayatı ?

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,556
Çünkü büyük güçlü Türkiyede yaşıyorsun, yıl olmuş 2022 hala o niye aşırı pahalı bu niye aşırı pahalı konusu açılıyor te Allahım.
Dolardır alım gücüdür falan onun farkındayım. Benim anlatmaya çalıştığım şey farklı. Söylemeye çalıştığım şey, bu müzik aletlerinin dolardan etkilenen öbür şeylere göre ekstra pahalı olması. Hani benim açımdan bir çelloyu 3500 liraya satmak demek, GTX 1050 TI'ı RTX 3090 fiyatına satmakla aynı şey.

artık alım gücü ve paranın değeri düşük ve iyi markaların çoğu ithal. daha uygun ya da varsa yerli markalar bakabilirsin ama enstrumandan soğursun pek tavsiye etmiyorum. biz giriş seviyesi bir keman almıştık, çıkan sesi duyanlar camdan atladılar ve vücutlarında birçok kırık oluştu.

benim tavsiyem açlığını dindirmek için fl studio kurman. aklına gelebilecek her enstrumanın vst'si (plugin) bulunabiliyor. hele bir de midi klavye bulabilirsen seni kimse durduramaz. fl studio kullanıyorsan ücretsiz ve ücretli vst'ler konusunda rehberlik edebilirim.
Daha önce FL Studio ve Ableton'u denemiştim. Midi klavyem olmadığı için hiç bir şey yapamamıştım. Ayrıca arayüzleri çok karışık geldi. Midi klavye olmadan müzik yapılabiliyor mu?

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
tabi ki. sadece sequencer ile programlayarak bile yapabilirsin ama canlı çalıp katman katman kaydetmek daha başka oluyor. normal pc klavyesinde de çalınabiliyor ama zor ve verimsiz. düzgün midi klavyeler de pahalı tabi. ama yine de çok ucuz ve kalitesiz tek bir müzik aleti alacağına çok ucuz ve düşük kaliteli bir midi klavye daha ufuk açıcı olacaktır, olasılıkların daha çok. fl studio'ya bağladıktan sonrası derya deniz.

özellikle uzmanlaşıp düzgünce öğrenmek istediğin bir müzik aleti varsa başka tabi. hiçbiri gerçek enstrumanın yerini tutmaz.

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,556
tabi ki. sadece sequencer ile programlayarak bile yapabilirsin ama canlı çalıp katman katman kaydetmek daha başka oluyor. normal pc klavyesinde de çalınabiliyor ama zor ve verimsiz. düzgün midi klavyeler de pahalı tabi. ama yine de çok ucuz ve kalitesiz tek bir müzik aleti alacağına çok ucuz ve düşük kaliteli bir midi klavye daha ufuk açıcı olacaktır, olasılıkların daha çok. fl studio'ya bağladıktan sonrası derya deniz.

özellikle uzmanlaşıp düzgünce öğrenmek istediğin bir müzik aleti varsa başka tabi. hiçbiri gerçek enstrumanın yerini tutmaz.
Param olursa Nektar se25 almak istiyorum. Alınır mı?