Münazara- Memleketin kalkınmasında endüstri mi etkili yoksa tarım mı?

Bu konuyu okuyanlar

furkantr55

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Arkadaşlar okulumuzda sınıflar arası münazara oluyor . Bizim konumuz memleketin kalkınmasında tarım önemlidir olucak . her sınıftan 3 kişi olucak ve bizim sınıftan da bir ben 2 de kız katılıyor her birimiz 4 dk konuşma yapıcaz ve juri de bunları oylıcak. Sizce kazanmak için nasıl şeyler söylemeliyim nereden vurabiliriz böyle bişey söyleyip kolay kolay cevap veremeyecekleri bişey olsun . desteğinize ihtiyacım var . nasıl kazanabiliriz ? güzel önerilerinizi bekliyorum güzel tezler ve sözler lazım :)

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Türkiyeden örnek ver. Tarıma önem verilmiyor de... Dış borçları vs sun. İthalat ihracat oranlarını göster. Hollandanın küçük ama tarımda bizden önde olduğunu vs sun. Gelişmiş ülkelerin (sanayi bakımından) dışarıdan ithal ettiği şeyleri araştır belki bir şey bulursun.
Başarılar.

furkantr55

Asistan
Reaksiyon puanı
18
teşekkür ederim dikkate alacağım
Türkiyeden örnek ver. Tarıma önem verilmiyor de... Dış borçları vs sun. İthalat ihracat oranlarını göster. Hollandanın küçük ama tarımda bizden önde olduğunu vs sun. Gelişmiş ülkelerin (sanayi bakımından) dışarıdan ithal ettiği şeyleri araştır belki bir şey bulursun.
Başarılar.

mertince

Asistan
Reaksiyon puanı
51
Arkadaşlar okulumuzda sınıflar arası münazara oluyor . Bizim konumuz memleketin kalkınmasında tarım önemlidir olucak . her sınıftan 3 kişi olucak ve bizim sınıftan da bir ben 2 de kız katılıyor her birimiz 4 dk konuşma yapıcaz ve juri de bunları oylıcak. Sizce kazanmak için nasıl şeyler söylemeliyim nereden vurabiliriz böyle bişey söyleyip kolay kolay cevap veremeyecekleri bişey olsun . desteğinize ihtiyacım var . nasıl kazanabiliriz ? güzel önerilerinizi bekliyorum güzel tezler ve sözler lazım :)
Öyle bir şey bizde olcaktı varya bi döktürürdüm.

mertince

Asistan
Reaksiyon puanı
51
Öyle bir şey bizde olcaktı varya bi döktürürdüm.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Aslında Tarım ile kalkınmış hiç bir gelişmiş ülke yok, ama öğretmenin ne duymak isterse o not getirir. Hollanda aslında bir sanayi ülkesi, Tarımı da sanayileşmiş ve toprakta değil, suni aydınlatılmış ve otomatik sulamalı topraksız tarım fabrikalarında uyguluyor. Ama bizim Pamuğumuz, domatesimiz, biberimiz doğal yetişiyor ve daha lezzetli. Hollandanın salatalığının tadı su gibi. Öğretmeninin duymak istediği şey tam olarak "Yılda 9 katrilyon ton domatesi tüm dünyaya 30 sent'ten satarsak, şu kadar dolar gelirimiz olur"

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Münazarada mesele doğruyu savunmak değildir hocam. Önemli olan kanıtları vs sunarak güzel bir sunum, konuşma yapmak.
Süt siyah mıdır beyaz mıdır münazarasında süt siyahtırı savunan takımın kazanabildiğini belirteyim. :)
Aslında Tarım ile kalkınmış hiç bir gelişmiş ülke yok, ama öğretmenin ne duymak isterse o not getirir. Hollanda aslında bir sanayi ülkesi, Tarımı da sanayileşmiş ve toprakta değil, suni aydınlatılmış ve otomatik sulamalı topraksız tarım fabrikalarında uyguluyor. Ama bizim Pamuğumuz, domatesimiz, biberimiz doğal yetişiyor ve daha lezzetli. Hollandanın salatalığının tadı su gibi. Öğretmeninin duymak istediği şey tam olarak "Yılda 9 katrilyon ton domatesi tüm dünyaya 30 sent'ten satarsak, şu kadar dolar gelirimiz olur"

crow88

Dekan
Reaksiyon puanı
3,129

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Tarım endüstrisinden gir işlem tamamdır. Nüfusun, teknoloji ve tüketimin artması ile ikisi ayrılmaz bir parça oldu zaten.

furkantr55

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Münazarada mesele doğruyu savunmak değildir hocam. Önemli olan kanıtları vs sunarak güzel bir sunum, konuşma yapmak.
Süt siyah mıdır beyaz mıdır münazarasında süt siyahtırı savunan takımın kazanabildiğini belirteyim. :)
çok haklısınız hocam önemli olan puan alabileceğim şeyler söylemek, bulmak

furkantr55

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Doğru bizimkiler daha lezzetli . Şöyle desem olur mu acaba yanlış bilgi mi olur gerçi hoca çok dikkate alır mı bilmem ama şöyle demeyi düşünüyorum : 'hollanda dünyanın en büyük domates üreticilerinden ama bunu doğal yollarla değil sera ile yaptığından dolayı domatesi ihracat yapamıyor çünkü hollanda domatesi nin lezzeti kötüdür ve ihracatta zarar ediyorlar sadece kendileri tüketiyor ' desem çok mu yanlış eksik bi cümle olur en iyisi ben biraz daha araştırıyım

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
O kadar domatesi tüketecek Hollandalı yok. Batı Avrupa'nın her yerinde Hollanda sebzesi ve çiçeği satılıyor. Sanayi olmadan Tarım da kalınamıyor. Tarımda kullanılan tüm araçlar birer sanayi ürünü. Üretim, yatırıma oranla ne kadar artarsa, fiyatı o kadar düşer. Yüksek üretim verimliliği her zaman yüksek kalite ile eş anlama gelmez. Ancak fiyat her zaman ilk tercih sebebi olur. Bir ürünün fiyatını düşüren faktörler arasında en önemlisi emek. Çalışan sayısı ne kadar az, o kadar düşük masraf. Masraf ne kadar az, o kadar düşük fiyat. Sanyileşmiş tarımda diğer masraflar da düşer. Daha az toprak (veya tamamen topraksız), daha az su, daha az kimyasal mücadele (kapalı alanda sinek, böcek fazla olmaz) daha yüksek verimli işleme. (Paketleme, taşıma vs.)

Son mesajlar