Mümin Sabredecek Acıyı Bal Eyleyecek Müteahhit Devlete Vergi Vermeyecek

Bu konuyu okuyanlar

Usain

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,045
images

2003

Kayseri'deki Taksan, Bolu Gerede'deki Gerkonsan, SEKA'nın Balıkesir, Afyon, Kastamonu, Aksu ve Çaycuma işletmeleriyle Taşucu tersane alanı, TEKEL'in kaya tuzu tesisleri, Çeşme, Kuşadası, Trabzon ve Dikili limanları, Sümer Holding'in Merinos Halı Markası ve Adıyaman İşletmesi, Türkiye Zirai Donatım Kurumu'nun Sakarya işletmesi, İş Bankası C, Arçelik, Tofaş, Ünye Çimento ve Türkiye Kalkınma Bankası'na ait kamunun elindeki hisselerle 277 adet taşınmaz, 103 arsa ve 90 adet lojman.

2004

Tekel'in alkollü içkiler bölümü, Eskişehir Doğalgaz Şirketi (Esgaz), Artvin Murgul ile Kastamonu Küre'de bakır madeni çıkarıp işleyen Eti Bakır, Sivas ve

Malatya'daki Divriği Hekimhan Maden İşletmeleri, Bursa Doğalgaz Şirketi (Bursagaz), Amasya Şeker Fabrikası, Kütahya Tavşanlı'daki Eti Gümüş, Elazığ'daki Eti Krom, Antalya'daki Eti Elektrometalurji işletmeleri, Çayeli Bakır İşletmeleri, Kütahya Şeker Fabrikası, Türkiye Gübre Sanayi şirketine ait Gemlik ve İstanbul'daki fabrikaları ile Kütahya Gübre Varlıkları ve Şanlıurfa depoları arazisi, Sümer Holding'in Malatya, Bakırköy ve Diyarbakır işletmeleri, SEKA'nın Karacasu, Ardanuç ve Akkuş işletmeleriyle Ankara Alım Satım Müdürlüğü binası, EBÜAŞ'ın Samsun Soğuk Hava Deposu, Manisa Kombinası ve arsası, Sümer Holding'e ait Ortadoğu Teknopark şirketi, Çanakkale Deri, Malatya ve Tümosan işletmeleri, Türkiye Demir Çelik İşletmeleri'ne ait Kalkınma Bankası hisseleri, TEKEL'in Tuzluca ve Sekili tuzlaları, Bursa İnelgöl'deki Kibrit Fabrikası, Kadadeniz Bakır İşletmeleri'nin Samsun İşletmesi, Türkiye Denizcilik İşletmeleri'ne ait Ankara ve Samsun feribotları, THY'nin 126 milyon dolarlık hissesi ile 375 adet taşınmaz ve lojman.

2005

Türk Telekom, TEKEL'in sigara bölümü, İstanbul Ataköy Turizm, Ataköy Otelcilik, Ataköy Marina ve Yat İşletmeleri, Konya Seydişehir'deki Eti Alüminyum Fabrikası, Kıbrıs Türk Hava Yolları şirketi, Adapazarı Şeker Fabrikası, Türkiye Deniz İşletmeleri'nin Karadeniz ve Turan Emeksiz gemileri ile şehir hatları hizmetleri ve gemileri, TEKEL'in Kristal Tuz Rafinerisi ile Kağızman Tuzlası, Sümer Holding'in İstanbul İmar Şirketi, Beykoz İşletmesi, makina ve teçhizatları, Türkiye Gübre Sanayi'nin Samsun Gübre Fabrikası ve Ordu Fatsa ile Tekirdağ depoları, DSİ, Bayındırlık Bakanlığı ve Karayolları'nın Kayseri Erciyes'teki sosyal tesisleri, Sümer Holding'in Aselsan'daki hissesi, Sarıkamış ve Tercan işletmeleri, Yeşilova Halı ve Battaniye Fabrikası, Emekli Sandığı'nın Kuşadası Tatil Köyü ile İstanbul Hilton Oteli, THY'nin USAŞ'taki hissesi, TOPRAŞ ve PETKİM'deki kamu hisselerinin bir bölümüyle 120 taşınmaz ile 41 adet arsa;

2006

TÜPRAŞ, Erdemir, Başak Sigorta ve Başak Emeklilik, TEKEL'in Kayacık, Yavşan ve Kaldırım tuzlaları, TEKEL'in ikiz kuleler olarak bilinen Ankara Başmüdürlük Binası ve Bodrum tesisleri, Emekli Sandığı'nın başkentteki Büyük Ankara Oteli ve Kızılay Emek İşhanı, İzmir'deki Büyük Efes Oteli, İstanbul'daki Büyük Tarabya Oteli, Türkiye Denizcilik İşletmeleri'nin Yakıt-2 gemisi, Çanakkale Şehir Hatları Hizmetleriyle 9 gemisi, THY'ye ait kamu hisselerinin bir bölümüyle 350 adet daire, arsa ve taşınmaz.

2007

TCDİ- Deveci Maden Sahası İşletme Hakkı, TCDD Mersin Limanı, KGM İstanbul Levent Arsası, Sümer Holding- BUMAS, Araç Muayene İstasyonunun 1.-2. bölgesi, Emekli Sandığı Mülkiyeti Bursa Çelik Palas Otel, Türkiye Halk Bankası, 245 adet daire, arsa ve taşınmaz.

2008

Petkim Petrokimya Holding A.Ş., Sümer Holding NİTRO-MAK Makine Kimya Nitro Nobel Kimya Sanayi A.Ş.'nin yüzde 33.5 hissesi, Tekel ve Sigara Sanayii İşletmeleri ve Ticareti A.Ş., Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.'nin 9 santrali, Tekel ve Sigara Sanayi İşletmeleri'ne ait Pipo ve Nargile Markaları, Türk Telekomünikasyon ve 196 adet daire, arsa ve taşınmaz.

2009

TEDAŞ Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş., TEDAŞ Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş., TEKEL Kastamonu Jüt İpliği Fab. Makine ve techizatı, TEDAŞ Konya Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. ve 140 adet daire, arsa ve taşınmaz.

2010

TCDD'nin Samsun ve Bandırma limanları, TEKEL'in Çamaltı ve Ayvalık tuzlaları, Eskişehir Osmangazi, Çamlıbel, Uludağ, Çoruh, Yeşilırmak ve Fırat elektrik dağıtım şirketleri, Sümer Holding'in Antalya Barit ve Mersin Taşucu işletmeleriyle 205 adet daire, arsa ve taşınmaz.

2011

Bayburt, Çemişgezek, Girlevik, Bünyan, Çamardı, Pınarbaşı, Sızır, İznik, Dereköy, İnegöl, Cerrah, Mustafakemalpaşa, Suuçtu, Çağ Çağ, Otluca, Uludere, Adilcevaz, Ahlat, Malazgirt, Varto, Değirmendere, Karaçay, Kuzuculu, Turunçova, Finike, Kayadibi, Besni, Derne, Erkenek, Kernek ve Kovada 1-2 akarsu santralleri, İskenderun Limanı, Trakya Elektrik Dağıtım şirketiyle 195 adet daire, arsa ve taşınmaz.

2012

Acıselsan'ın yüzde 77 hissesi, PETKİM'in yüzde 10 hissesi, Kayseri Elektrik'in yüzde 20 hissesi, Beykoz'daki iskele ve rıhtım, Halk Bankası'nın yüzde 24 hissesiyle 192 adet daire, arsa ve taşınmaz.

2013

Galataport, Hamitabat Elektrik Üretim ve Tic. A.Ş., İstanbul Anadolu Elektrik, Boğaziçi Elektrik, Toroslar Elektrik, Araslar Elektrik, Dicle Elektrik, Vangölü Elektrik, Seyitömer ve Kangal Elektrik Santralleri, Yeditepe Beynelmilel Otelcilik ve Turizm Tic. A.Ş.'nin yüzde 15 D grubu, yüzde 11 E grubu hissesi, TEDAŞ'ın Tekirdağ, Muğla, Bilecik, Düzce, İstanbul, Denizli, Kocaeli'deki çok sayıda taşınmaz.

2014

Milli Piyango'nun şans oyunlarının özelleştirilmesi ihalesi 2015 yılına sarktı. Kemerköy ve Yeniköy Termik Santralleri, Kemerköy Liman Sahası. Yatağan Termik Santrali, TEDAŞ, TDİ ve Maliye'nin çok sayıdaki taşınmazı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Özelleştirme YERSEN :)

Szayel

Profesör
Reaksiyon puanı
1,147
Şöyle bir bakınca o zamanın muhalefeti de şimdiki de aynı. Eleştiren kurum ve kuruluşların tamamı karşıt görüşlü arkadaşlar. Doğruyu söylediler diye kovacak mıyım ? Hayır.

Şimdi de bunlara ayırdığın vakitin %1'i bile kadar olmayacak kadar vakit ayırıp özelleştirmenin anlamını en azından aöf'ün ders kitaplarından alıntılar mısın ? Okuyup anlayarak yap bunu. Sonrasında tuz biber yani baharat olarak insanımızın " devlete kapak atmak " , " devlet malı deniz yemeyen ceviz "deyimlerini ekleyerek bir tadına bakalım.

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Peygamberimizi müslümanlar olarak hepimiz seviyoruz, aşağıdaki soruların cevaplarını da çok bilen kardeşlerime sormak istiyorum bizi aydınlatırlarsa sevinirim.

1-Hangi sarayda oturuyordu?
2-Kaç saray yaptırdı?
3-Kaç sarayı vardı?
4-Ejder meyveli smoothie sever miydi?
5-İtibardan tasarruf yapar mıydı?
6-Kaç uçağı vardı?
....

İşin özü bu resimde yoksanız yada bu resme sığmıyorsanız vay halinize.
Bari utanmadan millete dinle ilgili ahkam kesmeyin.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Özelleştirme YERSEN :)

Bu devirde özelleştirmelere karşı çıkmak 100 yıl geriden gelmek gibi birşeydir. Dünyanın hangi ülkesinde özelleştirme yok ?
Her şeyi devlet eliyle yapalım devletin olsun mantığımı kaldı Allah Aşkına :( Hep bilmeden konuşma var veya 1923'ün siyasi düzeninde sanmak ülkeyi :(

Devlet eli ile yaptımı işler yürümüyor rekabet olmuyor işte. İşyerine kendi adamları dolduruluyor ve eli kolu bağlanıyor devletin. En bilindik Örneği vereğim Türk Telekom 2005 yılında Özelleştirildi 19 Yıllığına. Şurada 3-4 yılı kaldı.Geri devlete gelecek gene. 2005 Öncesi Türk Telekomda ki hizmet kalitesini hatırlayan var mı Çalışan sayısını hatırlayan var mı ? Şuan 4 te 1 oranında çalışan ile 2-3 katı iş yapıyor Türk Telekom özelleşmesi ile. Ve devlet gene vergisini alıyor Kurumdan suya sabuna dokunmadan...

Eski düzen olsa ve orası Devlet kurumu olsa AKP hükümetimi oraya kendi adamlarını dolduruyor Memur olarak. Sonra CHP'mi geldi oda kendi adamını dolduruyor eski memuru atamıyon başka parti geliyor o alıyor vb şişiyorda şişiyor işçi sayısı zaten devlet malı deyip herkes salla kafanı al maaşını kafasında oluyor halk hizmet mi beklermiş kaliteli hizmetmiş flan umrunda değil kimsenin. Veznelere Fatura ödemeye giderdim ben eskiden hatırlarım kapıdan taşardı kuyruk 3 vesne varsa 2 si çalışmaz adam kafasına göre takılır flan içerleri bakımsız havasız HİZMET KALİTESİ SIFIRDI...

Bana Almanya Devletine ait veya Amerikaya Ait devlet kurumu sayabilirmisin ? Büyük ihtimal savunma sanayisi ve Askeriye dışında yoktur heryer özel firmalarındır. Ama bizimkiler inatla herşeyi devlet yapsın ambargo olunca veya yaptırım olunca devlet kurumu batsın mantığında gram işi bilmiyorlar :( Tutturmuşlar bir SATTIDA SATTI. Attığın linklerde full Sözcü Ve Cumhuriyet tam gazetesi :D

Usain

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,045
Bu devirde özelleştirmelere karşı çıkmak 100 yıl geriden gelmek gibi birşeydir. Dünyanın hangi ülkesinde özelleştirme yok ?
Her şeyi devlet eliyle yapalım devletin olsun mantığımı kaldı Allah Aşkına :( Hep bilmeden konuşma var veya 1923'ün siyasi düzeninde sanmak ülkeyi :(

Devlet eli ile yaptımı işler yürümüyor rekabet olmuyor işte. İşyerine kendi adamları dolduruluyor ve eli kolu bağlanıyor devletin. En bilindik Örneği vereğim Türk Telekom 2005 yılında Özelleştirildi 19 Yıllığına. Şurada 3-4 yılı kaldı.Geri devlete gelecek gene. 2005 Öncesi Türk Telekomda ki hizmet kalitesini hatırlayan var mı Çalışan sayısını hatırlayan var mı ? Şuan 4 te 1 oranında çalışan ile 2-3 katı iş yapıyor Türk Telekom özelleşmesi ile. Ve devlet gene vergisini alıyor Kurumdan suya sabuna dokunmadan...

Eski düzen olsa ve orası Devlet kurumu olsa AKP hükümetimi oraya kendi adamlarını dolduruyor Memur olarak. Sonra CHP'mi geldi oda kendi adamını dolduruyor eski memuru atamıyon başka parti geliyor o alıyor vb şişiyorda şişiyor işçi sayısı zaten devlet malı deyip herkes salla kafanı al maaşını kafasında oluyor halk hizmet mi beklermiş kaliteli hizmetmiş flan umrunda değil kimsenin. Veznelere Fatura ödemeye giderdim ben eskiden hatırlarım kapıdan taşardı kuyruk 3 vesne varsa 2 si çalışmaz adam kafasına göre takılır flan içerleri bakımsız havasız HİZMET KALİTESİ SIFIRDI...

Bana Almanya Devletine ait veya Amerikaya Ait devlet kurumu sayabilirmisin ? Büyük ihtimal savunma sanayisi ve Askeriye dışında yoktur heryer özel firmalarındır. Ama bizimkiler inatla herşeyi devlet yapsın ambargo olunca veya yaptırım olunca devlet kurumu batsın mantığında gram işi bilmiyorlar :( Tutturmuşlar bir SATTIDA SATTI. Attığın linklerde full Sözcü Ve Cumhuriyet tam gazetesi :D
Ülkenin vergiler dışında geliri var mı? Neden acaba sürekli vergilere zam geliyor?

Attığın linklerde full Sözcü Ve Cumhuriyet tam gazetesi :D
Sabah gazetesinin SATTIK demesini mi bekliyoruz?

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Ülkenin vergiler dışında geliri var mı? Neden acaba sürekli vergilere zam geliyor?
Olmasın zaten. Devletin işi bez üretmek mi fişek üretmek mi şeker üretmek mi demir çelik üretmek mi ? Devletin tek işi devleti yönetmek olmalı bence.
Olması gereken bu işlerden anlayan profesyonel insanlar o işleri yapar devlet vergisini alır. Sen o kurumlar sade kar ediyor zarar etmiyor sanıyorsun :D Off off dev bir kurumun yıllık 3 milyar TL kar etmesi gerekirken 5 milyar TL zarar etse ne olur hesaplayabiliyon mu ? Devlete 8 Milyar TL zarar. Ama devlet orayı özelleştirir 1-2 Milyar TL vergisini alır isterse yeni sahibi 5 Milyar TL kar etsin.

Sabah gazetesinin SATTIK demesini mi bekliyoruz?

Şuan attıkları bile SATTIK diyemiyor aslında ama :D Başlıklarda güzel ALGI var. Özelleştirme ve Satma arasında ki farkı anlayabilecek yaşta olduğunu düşünüyorum. Attığın linklerin içeriğe baksan ÖZELLEŞTİRME YAZIYOR HEPSİ.
Türkiye'de eskide bir devlet kurumu 49 Yıla kadar özelleşe biliyordu şuan bunu 24 yıla düşürdüşler diye biliyorum bazı yerler 19 yıllığına özelleştiriliyor son zamanlarda. Bu süre bitince yapılan tüm iyileştirmeler ve yatırım ile kurum devlete geri geliyor. Sonra isterse kendi işletsin isterse tekrar belli bir süreliğine özelleştirsin. Ama siz körlemesine SATTI dedimi herşeyi ile satması gerekir ama tüm hakları Devlette o kurumarın halen sadece belli bir süreliğine işletme ve kullanma hakkını devrediyor ve olması gereken sistem de bu . Devlet o kurumda yüzde 18 KDV ve belli oranlarda yüzde 10 ile 40 arası ÖTV'sini alır bakar yoluna suya sabuna dokunmadan. Zarar ederse o kurum etsin kar ederse gene o kurum etsin devleti bağlamaz...

Usain

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,045
Olmasın zaten. Devletin işi bez üretmek mi fişek üretmek mi şeker üretmek mi demir çelik üretmek mi ? Devletin tek işi devleti yönetmek olmalı bence.
Olması gereken bu işlerden anlayan profesyonel insanlar o işleri yapar devlet vergisini alır. Sen o kurumlar sade kar ediyor zarar etmiyor sanıyorsun :D Off off dev bir kurumun yıllık 3 milyar TL kar etmesi gerekirken 5 milyar TL zarar etse ne olur hesaplayabiliyon mu ? Devlete 8 Milyar TL zarar. Ama devlet orayı özelleştirir 1-2 Milyar TL vergisini alır isterse yeni sahibi 5 Milyar TL kar etsin.

Şuan attıkları bile SATTIK diyemiyor aslında ama :D Başlıklarda güzel ALGI var. Özelleştirme ve Satma arasında ki farkı anlayabilecek yaşta olduğunu düşünüyorum. Attığın linklerin içeriğe baksan ÖZELLEŞTİRME YAZIYOR HEPSİ.
Türkiye'de eskide bir devlet kurumu 49 Yıla kadar özelleşe biliyordu şuan bunu 24 yıla düşürdüşler diye biliyorum bazı yerler 19 yıllığına özelleştiriliyor son zamanlarda. Bu süre bitince yapılan tüm iyileştirmeler ve yatırım ile kurum devlete geri geliyor. Sonra isterse kendi işletsin isterse tekrar belli bir süreliğine özelleştirsin. Ama siz körlemesine SATTI dedimi herşeyi ile satması gerekir ama tüm hakları Devlette o kurumarın halen sadece belli bir süreliğine işletme ve kullanma hakkını devrediyor ve olması gereken sistem de bu . Devlet o kurumda yüzde 18 KDV ve belli oranlarda yüzde 10 ile 40 arası ÖTV'sini alır bakar yoluna suya sabuna dokunmadan. Zarar ederse o kurum etsin kar ederse gene o kurum etsin devleti bağlamaz...
Vergiler devlete yetseydi arabadan %220, telefondan %90 100 vergi alınmazdı. Paraları bitiyor vergiye sarıyorlar.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Vergiler devlete yetseydi arabadan %220, telefondan %90 100 vergi alınmazdı. Paraları bitiyor vergiye sarıyorlar.

Benim yazdıklarıma cevap vermeyip konudan konuya atlıyorsun :( Devletin bu tarz şeylere yüksek ÖTV koyması kendi kar etmesinden çok ÇARİ AÇIK ARTMASIN DİYE milletin alımını frenleme çabasıdır.
Bir Iphone 1000 $ Bir araba 40-50 bin $ devlet zaten Dolar olarak sıkıntıda bu paralar ithalata gitmesin diye ekstra vergi koyuyor ki millet kısa vadede almasın diye... Tabi bizim insanımız durur mu ne olursa olsun alma kafasında olanlar var...

Szayel

Profesör
Reaksiyon puanı
1,147
Mantıken bakınca evet elinde birşey kalmıyorken üretmeyen devletin tek gelir kaynağı vergi oluyor.

Ne yazık ki burası Türkiye. Devlete kapağı atan yatışa geçtiği için eldeki tüm firmalar zarar ediyor. Zarar edince de özelleştiriliyor. Özelleştirilen firmaların başına gelenlerde çalışmayanı şutluyor. Devlete atandın mı emekli olasıya kadar sülalen rahat ama özelleştirilince görelim bakalım yan yatabiliyor musun ?

Yalansa yalan deyin görelim..

Bir okula gidecekken, bir doktora gidecekken bile öğretmen, okul ve doktor seçiyoruz. Çünkü kimse işini iyi yapmıyor biliyoruz.

Özelleştirme dünyanın heryerinde olan birşey. Türkiyeyse bence herşey özelleştirilmeli.

[ Özel olan bölümler hariç özelleştirilmelidir (iletişim ağı, tohum, sağlık sektörleri vb ]

Son düzenleme: