Bu konuyu okuyanlar

_efsane

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar yarın RTX 3060 alacağım Gaming X modeli buldum soğutması iyi olduğu için bunu alacağım (şu an RTX 2060 Super Aorus kullanıyorum ve 82dereceyi görüyorum yaz ayında umarım bundada öyle bir sorun yaşamam kasam MB511 mesh 3adet önde 4 adet egzoz fanı ile denedim sadece 2 derece fark etti kışın 76-77derece oluyor maks)

Sormak istediğim Gaming X modelinin soğutması genelde hep iyi oluyor bir sıkıntı yaşar mıyım 2 fanlı modeli alacağım herhangi bir kronik sorunu veya bir sorunu var mı bilgisi olan var mı bu kart hakkında PCB'sini inceledim 2 tane VRAM yuvası boş ve diğer kartlara göre PCB'si daha boş bu bir sorun mu acaba yanlış hatırlamıyorsam RTX 3000 serisinde MSI güzel iş çıkaramamış diyorlardı.

Bunları sorma sebebim şu anki kullandığım kart gibi ısınma problemi falan yaşamayı gerçekten istemiyorum çünkü şu anki kartımı alırken ekstra 1000TL fazla verdim soğutması için serin çalıssın diye ama gel Windforce ile neredeyse aynı sıcaklıklarda çalışıyor ve berbat bir şey.

Kısacası bu kartın beni pişman ettiği gibi onu alınca da pişman olmak istemiyorum bilgisi olanlar yazarsa çok sevinirim bu model hakkında.
Neredeyse bulabildiğim tüm konularda MSI 300 serisi önerilmiyor bulabildiğim videolara baktığımda oyunlarda 55 65dereceyi geçtiğini görmedim %30 fan hızında bence çok iyi değerler (özellikle şu anki iğrenç kullandığım karta göre)

PCB sinin diğerlerine göre boş olması bu kartı alınmaz mı yapıyor sorunlumu yapıyor bilgisi olanlar yardımcı olursa çok sevinirim çünkü yarın şipariş vereceğim.
Kartımı 7K ya sattım üstüne 1600 ekleyeceğim Gaming X 3060 modeli için 8600TL.
MSI Ventus modeli 8300TL (bunu almayı istemiyorum çünkü videolarda falan ısınıyordu zaten Ventus serisinin soğutması kötü oluyor biliyorum serin bir kart istiyorum)
Bir de ASUS ROG STRIX var 9180 TL'ye (biliyorum en güzel soğutma bunda zaten ROG serisine oldum olalı bitiyorum ama söyle bir durum var aradaki 550TL var fazla benim için verebilirim ama verdiğime değer mi aralarında Gaming X ile kaç derece oynar ve MSI Gaming X modeli PCB'sinden ötürü sorun çıkartabilir mi çünkü sorun yaşamayı hiç istemiyorum yıllarca kullanmak istiyorum serin ve sorunsuz)

normalde gaming x serisi güzel oluyor videolara görede ısındığını görmedim önerilmeme sebebi sadece PCB'denmi kaynaklı yani 550tl daha fazla verip rog almalımıyım değermi sizce çok masraf yapmak istemiyorum ama ısınmasını falan istemediğim içinde almışken iyi bir şey almak istiyorum çok kararsız kaldım lütfen yardımcı olun
o aradaki 550tl arayı sizce 1ay mining yaparak çıkarabilirmiyim öyleyse mantıklı olurmu rog almak almışken.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Eğer gerçekten çok serin bir kart istiyorsan Asus ROG öneririm elbette. Ancak Gaming X modeli de epey serin çalışan bir kart. Pişman olacağını düşünmüyorum. Ancak ben senin yerinde olsam o fiyata 3060 almazdım kesinlikle. 2060'ın üzerine pek dişe değer bir yükseltme değil çünkü. 6700XT'ye yönelirdim biraz daha para koyup.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
6700XT, açık ara çok daha iyi.
Sıcaklık sorununa gelirsek MSI Gaming X ısınan bi kart değil gibi görünüyor testlerde, Alıntı. pcgamer.
1.PNG

Son düzenleme:

_efsane

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Eğer gerçekten çok serin bir kart istiyorsan Asus ROG öneririm elbette. Ancak Gaming X modeli de epey serin çalışan bir kart. Pişman olacağını düşünmüyorum. Ancak ben senin yerinde olsam o fiyata 3060 almazdım kesinlikle. 2060'ın üzerine pek dişe değer bir yükseltme değil çünkü. 6700XT'ye yönelirdim biraz daha para koyup.
Evet o çok bir fark yok farkındayım aslında bu üzücü o kadar para ekleyeceğim tek alacağım şey karşılında serin çalışması o yüzden çok karasız kaldım şuan.
6700xt ye gelecek olursak düşündüm ama DLSS falan olmadığı için pek önerilmiyor, ham güçte 3070 gücündeymiş ama Nvdia yazılım olarak çok önde birde daha önce 5600xt deneyimleme şansım oldu (arkadaşımda) bir çok sorun yaşıyordu oyunlarda crash vb o can sıkıcı problemler ilede uğraşmak istediğim söylenemez.
1 kaç ay beklesem acaba sizce fiyatların dahada düşme olanağı varmıdır 1 ay önce 3060 bulunmuyordu mesela adam akıllı çokta acelem yok yani 1 kaç ay bekleyebilirim
Mesaj otomatik birleştirildi:

6700XT, açık ara çok daha iyi.
Sıcaklık sorununa gelirsek MSI Gaming X ısınan bi kart değil gibi görünüyor testlerde, Alıntı. pcgamer.
Ekli dosyayı görüntüle 157778
Bir önceki mesajda 6700xt için bir şeyler yazdım.
Evet, sıcak çalısan bir kart değil ama nedense pcb sinden ötürü 3000 msı serisi önerilmiyor acaba pcb den kaynaklı sorun yaşama ihtimali falan varmı diye bir çok forumda aradım sordum ama hiç bir bilgi bulamadım sadece soğutma hakkında söylüyorlar ama pcb de kötü diyorlar neden kötü onu merak ediyorum yanin bunun bir eksisi olurmu o kartı alsam acaba yoksa 600tl daha verip rog mu alsam çok kararsız kaldım gerçekten kartıda sattım

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Evet o çok bir fark yok farkındayım aslında bu üzücü o kadar para ekleyeceğim tek alacağım şey karşılında serin çalışması o yüzden çok karasız kaldım şuan.
6700xt ye gelecek olursak düşündüm ama DLSS falan olmadığı için pek önerilmiyor, ham güçte 3070 gücündeymiş ama Nvdia yazılım olarak çok önde birde daha önce 5600xt deneyimleme şansım oldu (arkadaşımda) bir çok sorun yaşıyordu oyunlarda crash vb o can sıkıcı problemler ilede uğraşmak istediğim söylenemez.
1 kaç ay beklesem acaba sizce fiyatların dahada düşme olanağı varmıdır 1 ay önce 3060 bulunmuyordu mesela adam akıllı çokta acelem yok yani 1 kaç ay bekleyebilirim

Bir önceki mesajda 6700xt için bir şeyler yazdım.
Evet, sıcak çalısan bir kart değil ama nedense pcb sinden ötürü 3000 msı serisi önerilmiyor acaba pcb den kaynaklı sorun yaşama ihtimali falan varmı diye bir çok forumda aradım sordum ama hiç bir bilgi bulamadım sadece soğutma hakkında söylüyorlar ama pcb de kötü diyorlar neden kötü onu merak ediyorum yanin bunun bir eksisi olurmu o kartı alsam acaba yoksa 600tl daha verip rog mu alsam çok kararsız kaldım gerçekten kartıda sattım
5000 serisinin AMD'nin başını çok ağrıttı yazılım tarafında. Özellikle de 5600XT. Ancak RX 6000 serisinde bu sorun yok. O yüzden yazılım tarafında sıkıntı yaşamayacağınızı söyleyebilirim. AMD'de de NVIDIA'nın DLSS alternatifi olan FSR teknolojisi var. İkisi de aynı kapıya çıkıyor. Önemli olan oyun desteği. NVIDIA tarafından bir yükseltme yapacaksanız RTX 3060 Ti altına geçmeyin bence. Pek çok kişi 2060'dan 3060'a bu devirde geçmenin değmeyeceğini belirtiyor zaten.

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,596
5000 serisinin AMD'nin başını çok ağrıttı yazılım tarafında. Özellikle de 5600XT. Ancak RX 6000 serisinde bu sorun yok. O yüzden yazılım tarafında sıkıntı yaşamayacağınızı söyleyebilirim. AMD'de de NVIDIA'nın DLSS alternatifi olan FSR teknolojisi var. İkisi de aynı kapıya çıkıyor. Önemli olan oyun desteği. NVIDIA tarafından bir yükseltme yapacaksanız RTX 3060 Ti altına geçmeyin bence. Pek çok kişi 2060'dan 3060'a bu devirde geçmenin değmeyeceğini belirtiyor zaten.
Rtx yoksa ne anladım aynı performansı.

_efsane

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Anladım ama uygun fiyata 6700xt modeli bulamadım zaten ısınan modeller alırsam dahi Nitro tarzı iyi bir soğutmaya sahip alırım.
ama fiyatı beni çok aşıyor sanırım bir süre bekleyeceğim kartsız bir şekilde kararsızım belki pazartesi strixi alırım ama almayıda 2200tl ekleyerek hiç istemediğim farkına vardım 2060S den 3060 geçmek dediğiniz gibi saçma aslında işte sadece sıcaklıktan dolayı bunlarla uğraşıyorum ah şu takıntılar

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Bi dakka, 2060 supermi. Görkem , 2060 yazınca ben onu düz model sandım. Mesajına dikkatli bakınca 2060 supermiş. Neredeyse ,3060 a denk bi kartmış elindeki. Aralarında yüzde 5-6 fark ,ya var ya yok.

Maalesef kartı satmışsın . Yapacak bi şey yok.Boşuna üstüne fazla ekleme bence ,artık. Gaming X i,al geç derim. Bi e.kartı için 80 derece bile olsa ,aşırı sıcaklık sayılmaz ki.İşlemciler,artık o derecelerde çalışmaya başladı.:)

D

Deleted member 216045

SDN Okuru
8600e 3060 alacağına 10 bine 3070ti alırsın, az indirimleri kovala.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Bi dakka, 2060 supermi. Görkem , 2060 yazınca ben onu düz model sandım. Mesajına dikkatli bakınca 2060 supermiş. Neredeyse ,3060 a denk bi kartmış elindeki. Aralarında yüzde 5-6 fark ,ya var ya yok.

Maalesef kartı satmışsın . Yapacak bi şey yok.Boşuna üstüne fazla ekleme bence ,artık. Gaming X i,al geç derim. Bi e.kartı için 80 derece bile olsa ,aşırı sıcaklık sayılmaz ki.İşlemciler,artık o derecelerde çalışmaya başladı.:)
Ben de başta 2060 sandım ama 2060S yazmış arkadaş dikkat etmemişim.

_efsane

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

Evet testlere baktım fps olarak 7-8fps değişiyor o kadar paraya az bir miktar ama işte ısındığı için ileride sıkıntı yaşarım diye hem serin çalışan bir kart almak istiyorum ama şimdi düşününce o kadar ekstra masraf yapmak istemiyorum.
sizce ne yapmalıyım kartı pazartesi kargolayacağım arkadaşa sattım ama vazmıgeçmeliyim.
çok acelem yok 2-3 ay kartsız durabilirim ama fiyatlar dahada artarmı diye korkuyorum malum ülkede yaşadığımızdan çok kararsızım.

8600e 3060 alacağına 10 bine 3070ti alırsın, az indirimleri kovala.
10k ya 3070ti nerede satılıyor acaba hiç görmedimde ayriyetten 9k üstüne çıkamam malesef maks 9k verebilirim onu çok vermek istemiyorum aslında

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Eğer bütçeniz yoksa yapacak bir şey yok. Ancak fiyatlar giderek ucuzlayacak zira çip üretimindeki sıkıntılar yavaş yavaş aşıldığı gibi mining piyasası da çöküyor. 2-3 ay kartsız kalmak bana koymaz derseniz Sinerji-İtopya-Hepsiburada-Amazon-N11- İnventus-Teknobiyotik gibi yerlerden ekran kartları için indirim kovalayın derim.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Benim şahsi fikrim,bırak,mevcut kartını şimdilik kullan. Ucuzlarsa, istersen, elindeki kartı, o zaman satarsın Şimdiki gibi aşırı bi fark koymadan yine kartını yükseltirsin.

Görkem' in dediği de olabilir ama ,onda biraz risk olayı var gibi sanki. Ya fiatların düşmesi uzun süre alırsa.Veya bi miktar daha artarsa. Bi de o var ,yani. Uzun süre kartsızda kalabilirsin.

Yani,son karar senin. Konu hassas,kendi kararını sen vereceksin. :)

_efsane

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bir süre bekleyeceğim gibi duruyor veya alırsam 1 ay 2 ay mining yapıp verdiğim miktarın bir miktarını geri almayı düşünüyorum o kadar.
Teşekkür ederim tüm yorumlarınız için