Soru Asus rog Strix Rtx 4070 ti

Bu konuyu okuyanlar

Gatsu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar Herkese iyi günler dilerim,

Ekran kartımı gelistirmek istiyorum fakat bu konu hakkinda pek bilgi sahibi değilim sizlerden bilgi alıp ona göre yola çıkmanın daha mantıklı olacağını düşündüm.

Konu başlığında belirttiğim gibi almak istediğim ekran kartı modeli Asus Rog Strix 4070 Ti fakat bunun suan kullandığım kasaya sigip sigmayacagindan ve enerji tüketimi olarak kullandığım Power supply yeterli olacağından veya diger donanimlarin eksik kalacagindan emin olamadım.
Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. Degistirmem gereken donanım konusunda önerileriniz varsa paylaşmanızı rica ederim

Kullandığım Kasa modeli;
MSI MPG VELOX 100R

Kullandığım anakart modeli;
MSI Z590 Tomahawk

Kullandığım Ekran kartı modeli;
8GB MSI GeForce RTX 3060 Ti Gaming Z Trio

Kullandigim Islemci;
Intel Core i5 11400F

Kullandığım Power Supply;
750 Watt Inter-Tech Argus RGB CM II Modular 80+ Gold

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Kasaya sigar, PSU yeterli. Islemci biraz sorun cikarir o karta. FHD kullanacaksaniz almayin hatta o karti.

Gatsu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kasaya sigar, PSU yeterli. Islemci biraz sorun cikarir o karta. FHD kullanacaksaniz almayin hatta o karti.
Yorumunuz için teşekkür ederim 2K olarak kullanıyorum rtx açınca 3060 ti yetersiz geliyor i5 11400f yeterli gelmez mi ?

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Yorumunuz için teşekkür ederim 2K olarak kullanıyorum rtx açınca 3060 ti yetersiz geliyor i5 11400f yeterli gelmez mi ?

3090'dan daha guclu bir kart. 12400F bile bir miktar darbogaz yasatir. Ancak karti almak icin bir engel yok islemciyi sonradan degistirebilirsiniz neticede 3060 Ti'a gore FPS farki cok olur.

Gatsu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
3090'dan daha guclu bir kart. 12400F bile bir miktar darbogaz yasatir. Ancak karti almak icin bir engel yok islemciyi sonradan degistirebilirsiniz neticede 3060 Ti'a gore FPS farki cok olur.
Tesekkur ederim.

Peki ekran kartını aldıktan sonra o halde işlemciyi güncelleyeceksem anakarti rami de güncellemem gerek öneriniz var mı?

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Tesekkur ederim.

Peki ekran kartını aldıktan sonra o halde işlemciyi güncelleyeceksem anakarti rami de güncellemem gerek öneriniz var mı?

O anakarta 11700K vs. takabilirsiniz ama gereksiz olur. Anakarti guncellemek bu durumda daha mantikli. Eger yine Intel'de kalmak istiyorsaniz 12. ve 13. nesil islemciler DDR4 belleklerle de calisiyor o yuzden bellekte degisiklige gitmenize gerek yok. Eger AMD 7000 serisine gecmek istiyorsaniz o zaman DDR5 bellek sart. Ben sahsen Ryzen 7000 serisi oneririm zira AMD bu sokete yeni gectigi icin 4 yil daha ayni sokette kalacak. Bu da ileride islemci yenilemek isterseniz anakart ve bellek degistirmenize gerek kalmayacak demek. Fikir vermesi icin soyluyorum, soyle bir uclu yeterli olacaktir asagi yukari o butcede.

Gatsu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
O anakarta 11700K vs. takabilirsiniz ama gereksiz olur. Anakarti guncellemek bu durumda daha mantikli. Eger yine Intel'de kalmak istiyorsaniz 12. ve 13. nesil islemciler DDR4 belleklerle de calisiyor o yuzden bellekte degisiklige gitmenize gerek yok. Eger AMD 7000 serisine gecmek istiyorsaniz o zaman DDR5 bellek sart. Ben sahsen Ryzen 7000 serisi oneririm zira AMD bu sokete yeni gectigi icin 4 yil daha ayni sokette kalacak. Bu da ileride islemci yenilemek isterseniz anakart ve bellek degistirmenize gerek kalmayacak demek. Fikir vermesi icin soyluyorum, soyle bir uclu yeterli olacaktir asagi yukari o butcede.
Daha önce hiç AMD kullanmadım en son çok ısındığı muhabbetleri oluyordu fakat önerinizden sonra akla yattı dedikleriniz gibi yapacağım teşekkür ederim

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Daha önce hiç AMD kullanmadım en son çok ısındığı muhabbetleri oluyordu fakat önerinizden sonra akla yattı dedikleriniz gibi yapacağım teşekkür ederim

Ryzen'ler isinma olarak sorunlu degil hocam hatta su an Intel tarafinda son nesil olan 13. nesil islemcilerden 13600K, 13700K ve 13900K'yi sogutmak bir hayli guc mesela. AMD'nin o isiniyor furyasi 2017'den onceydi.