MSI ASUS gibi firmaların ürettiği parçalar

JawBone

Doçent
Reaksiyon puanı
612
Anakart ve Ekran kartı üreten firmaların farkı ne? Mesela 3080 ekran kartı nvidia tarafından firmaya gönderiliyor onlar sadece soğutma vs. mi ekliyor? Bu firmaların tek farkı kartı soğutmaları, ışık vs. eklemeleri mi? Kartı nvidia mı üretiyor yoksa firma mı?

mychar276

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,220
Görüntü işlemcisini nvidia üretiyor, sonra kart üreticileri bu gpu yu nvidia' dan satın alıyor, bir board üzerine kaynaklıyor, gerekli elektronik parçaları da aynı şekilde bir araya getiriyor ve ekran kartına dönüştürüyorlar.
Ekran kartı üreten markaların farkları benim kişisel tecrübelerime göre şu başlıklarda değişiyor;
-Herhangi bozulma durumunda aldığın teknik servis ve destek
-Kartın termal tasarımı ve dolayısıyla çalışma sıcaklığı
-Kartın bordu üzerinde kullanılan komponentlerin teknolojisi ve kalitesi
-Bellek vb. kart üzerindeki parçaların ani voltaj iniş çıkışlarına dayanıklılığı, malzeme kalitesi
-Bütün bu etkenlerle birlikte kartın ortalama kullanım ömrü.

Şu örneği vereyim. Tabi bizim ülkede böyle bir şey olur mu bilmiyorum. online oyunumda aynı guild içinde olduğum bir arkadaş ile bu konu geçti. Geçen yıl 2080 ti kartlar çıktığında arkadaşın Gtx 1080 Ti ekran kartı birden bozulmuş. Arkadaş tamire gönderiyor ve kullanıcı hatası olmadığı anlaşılıyor ve (hangi marka olduğunu vermem doğru olur mu bilemedim) marka garanti kapsamında adama 2080 Ti gönderiyor. Evet 1080 ti'ını alıp 2080 ti gönderiyor. Bunu palit markasında yaşar mısın mesela? Düşünülesi bir soru...

Son düzenleme:

Amello

Doçent
Reaksiyon puanı
596
İşlemciyi nvidia üretiyor, sonra kart üreticileri bu gpu yu nvidia' dan satın alıyor, bir board üzerine kaynaklıyor, gerekli elektronik parçaları da aynı şekilde bir araya getiriyor ve ekran kartına dönüştürüyorlar.
Ekran kartı üreten markaların farkları benim kişisel tecrübelerime göre şu başlıklarda değişiyor;
-Herhangi bozulma durumunda aldığın teknik servis ve destek
-Kartın termal tasarımı ve dolayısıyla çalışma sıcaklığı
-Kartın bordu üzerinde kullanılan komponentlerin teknolojisi ve kalitesi
-Bellek vb. kart üzerindeki parçaların ani voltaj iniş çıkışlarına dayanıklılığı, malzeme kalitesi
-Bütün bu etkenlerle birlikte kartın ortalama kullanım ömrü.

Şu örneği vereyim. Tabi bizim ülkede böyle bir şey olur mu bilmiyorum. online oyunumda aynı guild içinde olduğum bir arkadaş ile bu konu geçti. Geçen yıl 2080 ti kartlar çıktığında arkadaşın Gtx 1080 Ti ekran kartı birden bozulmuş. Arkadaş tamire gönderiyor ve kullanıcı hatası olmadığı anlaşılıyor ve (hangi marka olduğunu vermem doğru olur mu bilemedim) marka garanti kapsamında adama 2080 Ti gönderiyor. Evet 1080 ti'ını alıp 2080 ti gönderiyor. Bunu palit markasında yaşar mısın mesela? Düşünülesi bir soru...

Palit Baba 1000 TL falan daha ucuza veriyor, ben de alırsam Palit almayı düşünüyorum. Yani ne dersin? Ne kötülüğünü yaşarım?

Mehmet Aldemir

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
712
Anakart ve Ekran kartı üreten firmaların farkı ne? Mesela 3080 ekran kartı nvidia tarafından firmaya gönderiliyor onlar sadece soğutma vs. mi ekliyor? Bu firmaların tek farkı kartı soğutmaları, ışık vs. eklemeleri mi? Kartı nvidia mı üretiyor yoksa firma mı?
Kartı üreten yada geliştiren nvidia soğumasını tasarlayıp montajlayan msi, asus gibi markalar.

mychar276

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,220
Palit Baba 1000 TL falan daha ucuza veriyor, ben de alırsam Palit almayı düşünüyorum. Yani ne dersin? Ne kötülüğünü yaşarım?
Kuzenim geçen yıl palit 2060 ile bir sistem kurdu, gayet sorunsuz çalıştığını belirtti şu an cyberpunk 2077 oynuyor. Ama bozulursa teknik servis alabilecek mi? bilemiyorum yorum yapamıyorum. Şu an canavar gibi çalışıyor.

Amello

Doçent
Reaksiyon puanı
596
Kuzenim geçen yıl palit 2060 ile bir sistem kurdu, gayet sorunsuz çalıştığını belirtti şu an cyberpunk 2077 oynuyor. Ama bozulursa teknik servis alabilecek mi? bilemiyorum yorum yapamıyorum. Şu an canavar gibi çalışıyor.
Hocam Teknik servis hariç Palit iyi diyorsun yani?

Ben performans da bir değişiklik olur mu onu merak ediyorum. MSI fanları baya iyi oluyor onu biliyorum da.

mychar276

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,220
Hocam Teknik servis hariç Palit iyi diyorsun yani?

Ben performans da bir değişiklik olur mu onu merak ediyorum. MSI fanları baya iyi oluyor onu biliyorum da.
MSI biraz daha serin çalışacaktır muhtemelen evet ama biraz, büyük fark yok. içindeki GPU aynı, OC edition ile karşılaştırmıyorsan performansları aynı olacaktır.

Amello

Doçent
Reaksiyon puanı
596
MSI biraz daha serin çalışacaktır muhtemelen evet ama biraz, büyük fark yok. içindeki GPU aynı, OC edition ile karşılaştırmıyorsan performansları aynı olacaktır.
Eyvallah o zaman Palit 3050 ( çıkınca tabii ) alacağım. ?