Mozilla, Apple'ı sahtekarlıkla suçluyor!

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Apple'ın iTunes güncellemesi ile beraber Safari'yi kullanıcılara sunması Mozilla CEO'sunu kızdırdı.

Mozilla CEO'su John Lilly, Apple'ın iTunes güncellemesine Safari'yi yükleme seçeneği koyması üzerinde Apple'ı sahtekarlıkla suçladı. Apple'ın bu yolla Safari'yi etik olmayan yollarla kullanıcılara dayattığını savunan Lilly, büyük şirketlerin müşterileri ile arasında bir güven ilişkisi olması gerektiğini, Apple'ın böyle yaparak güveni sarstığını belirtti.

iTunes'un yeni güncellemesinde yüklenmesi gereken programlar ekranında Safari seçeneği de bulunuyor, ancak Safari'yi yükleme zorunluluğu yok, istemeyen Safari'yi kurmayabilir. John Lilly, "ne yaptığını bilmeyen" kullanıcıların bu durumu fark edemeyeceğini belirtiyor.

isafari.jpg

Kaynak

cacar

Profesör
Reaksiyon puanı
13
sonuçta zorunlu değil göründüğü kadarıyla, kullanıcı seçimine kalmış

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
zorunlu değil ama bir çk kullanıcı da o tickli yerleri okumyor bile install next next next finish bundan ibaret...
ha seçili olmazdı yine olurdu isteyen tıklayıp yüklerdi o zaman adaletli olurdu ama şu an o programı güncellemeyi kuran kişilerin neredeyse tamamına yakını orayı okumadan install diyecektir...

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
Apple haklı Mozilla'ya noluyor ki? sanki Mozilla güncellemesi içine Safari sızmış gibi.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
olur mu yıllardır bu firmalar değil mi microsoft ile mücadele eden işletim sistemi içinde ie yi mediplayer ı yüklü olarak veriyor bu da rekabeti güçleştiriyor diyen? aynı şey bir programı sunarken başka programı da sunmanız diğer programcı için haksız rekabet açar...

monokotilodon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
saçma
isteyen istediğini indirir microsoft firefoxu yada operayı engelliyor mu hayır zaten engelleyemezde

hakanarin

Asistan
Reaksiyon puanı
1
monokotilodon dedi ki:
saçma
isteyen istediğini indirir microsoft firefoxu yada operayı engelliyor mu hayır zaten engelleyemezde

Ee ben size bilgisayarı bedava vereyim ve tüm programlarıda içinde olsun. Aynı Türkiyeye siz uçak yapmayın biz size ucuza veririz diyenler gibi. O zaman kim bilgisayar geliştirir, kim yazılım yapar. Tabiki bu bilgisayarı temin eden kişi olarak sadece ben o güce sahip olurum.

Öyle değil mi?

kullanıcı

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Adam bir tarayıcı olmadan hangi tarayıcıyı indirip kullanır ki? Çoğu kişi dizüstü almak yerine böyle cihazları almayı uygun buluyor internet kullanabiliyor diye. Ben anlayamadım gerekçeyi ???

monokotilodon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
titanyum dedi ki:
firefox haklı bendece

BENDEce haklı demişsin abi avatarının üstünde de profesör yazıyo haklı olma sebebini biza bi hoca edasıyla anlatabilir misin?linux yada mcos mu kullanıyorsunuz pc nizde microsoft sizin firex kullanamayacağınızı söylese işletim siteminizi de buna uygun hale getirse sizce de bu özgür program anlayışına ters düşmez mi yoksa alttan alttan firefoxta mı tekelleşmek istiyor?hemde birzamanlar kendisi gibi büyüklere baş kaldıran safariye köstek olarak?

amiga.os

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ben buna kullanıcı olarak karşı çıkarım, bilgisayarımda itunes yüklü diyelim, bir güncelleme çıktı diye beni uyarıyor, safari ne alaka ki bu güncellemenin içinde, hani sistemimde safari yüklü olsa da onu da uyarsa eyvallah.

ama olaya mozilla tarafından baktığım zaman onları da haksız görüyorum, kullanıcılar zaten, safari kurulsa da mozilla daha iyiyse mozilla kullanmaya devam edeceklerdir. apple da buna şu gerekçeyle karşı çıkabilir ki, ben reklamımı yapıyorum diyebilir.

bir çok program yüklenirken, bir sürü toolbar, ek araç vs. bir sürü alakasız şeyler yüklüyor, kullanıcıların, next next demeden az biraz dikkat etmesi her zaman gerekli.

Ademsx1

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Yaww Firefox Pazar payının düşmesinden korkuyor bunun başka açıklaması mı var bende deneyeceğim Safariyi bakalım nasıl..Firefox pek kuullanmam İE7 Kullanırım ama Safariyi de bir alternatif olarak deneyeceğim...

BoSS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Elbruz46 dedi ki:
zorunlu değil ama bir çk kullanıcı da o tickli yerleri okumyor bile install next next next finish bundan ibaret...
ha seçili olmazdı yine olurdu isteyen tıklayıp yüklerdi o zaman adaletli olurdu ama şu an o programı güncellemeyi kuran kişilerin neredeyse tamamına yakını orayı okumadan install diyecektir...
Evet onu okumadan geçen kesin safariyi kuracaktır. Mozilla sonuna kadar haklı Apple güncelleme çıkar tik olmasın bu sefer :D

Juggernaut

Profesör
Reaksiyon puanı
41
microsoftta ie yi kurulu veriyor ve firefox opera safari gibi markalar zorlanıyor