Monitörün Kendi Kendine Kapanması?

Bu konuyu okuyanlar

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Arkadaşlar hayırlı günler. 2007'de aldığım ve bugüne kadar hiç bir sorun vermeden kullandığım 19" Samsung 920N LCD Monitör sanırım miladını doldurmak üzere. Lakin maddi sıkıntıdan dolayı şu anda daha önemli işlerim olduğundan başka bir monitör alamam. Hal böyle iken belki bilen bir arkadaş çıkarda arızanın tam olarak neden kaynaklandığını söylerse belki kendim yapabilir yahut 15-20TL gibi cüzi bir fiyata herhangi bir televizyoncu da yaptırabilirim diye şansımı denemek istedim.

Sorun son 5 gündür başladı. Monitör, Gigabyte GTX 460 ekran kartıma VGA kablo ile bağlı. Tabi ekran kartında sadece 2 adet DVI çıkışı olduğu için kablo, ekran kartına VGA-DVI dönüştürücü ile bağlı. Bilgisayarı açtığımda monitöre görüntü gelir gelmez dıt diye ses çıkarıp kendini kapatıyor. Düğmesinden ne kadar açıp kapatsam da aynı şey devam ediyor. En son monitörün arkasında ki güç kablosunu çıkartıp bir kaç saniye bekledikten sonra tekrar takıyorum açılıyor. Lakin ilk 2 günden sonra buda fayda etmemeye başladı zira güç kablosunu çıkartsam da açılmama durumu artmaya başladı. En son bir noktasını yakaladım; güç düğmesine basar basmaz hemen solunda ki senkronizasyon tuşuna da bastığımda bazen görüntü geliyor. Bende artık güç kablosunu çıkartmakla uğraşmak yerine böyle yapıyorum. Ekran kartının diğer DVI çıkışına da bağladım durum aynı, yani sanırım sorun monitörde. Durumu daha iyi anlamanız için video ekliyorum;

[video=youtube;QDOC1vbZfjo]https://www.youtube.com/watch?v=QDOC1vbZfjo&feature=youtu.be[/video]

Sizce bu sorunun nedeni ne olabilir ve ben kendi imkanlarım ile çözebilir miyim?