Monitör Dahil 25000 TL Bütçeli Tasarım Sistemi

Bu konuyu okuyanlar

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
İntel yada AMD fark eder mi
Ben arkadaşa öneri yapacağım, benim açımdan fark etmez ama 5800x şu an 5600 TL en düşük fiyat. Seçtiğim 10900f 3814 TL ve aralarındaki 1786 TL lik bir performans farkı yok. Yani amd nin yeni nesil işlemcileri aşırı pahalı nasıl bir öneri getireceksiniz bütçeyi aşmadan merak ettim.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bu anlattıklarınızdan talep edilen sistemin Profesyonel Workstation olduğu anlaşılıyor.
Bu nedenle bakmanız gereken kategori toplama bilgisayarlar yerine Workstationlar olmalı.
Ekran kartının Quatro olması ve Xeon İşlemcili + ECC Ramlı olması wifi klavye gibi ıvır zıvırlardan çok çok daha önemli.

Örnek linki alta ekliyorum.

Bu ürün daha çok sunucu sınıfına giriyor hocam. Arkadaşın toplamayı amaçladığı işlemler için tercih edilmiyor. Gerek de yok zaten böyle bir sisteme. Ben render ve tasarım yapan kişilerin bu tarz bir sistem kullandığını pek göremedim. Anca film yapımcıları falan bu tarz sunucu sınıfı bilgisayarları kullanır. Zaten sadece profesyonel amaçlı iş yapacak kişiler de parası varsa Mac Pro'ya yöneliyor.

Sıfırdan tekerleği icat etmeye gerek yok. İlk toplanan sistem iyi ve yeterli olacak. Zaten önerilere göre güncellenmiş. Hayırlı olsun diyelim. Yalnız MasterLiquid'in o versiyonunu almayacaksınız değil mi sıvı soğutucu olarak?

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
Bu ürün daha çok sunucu sınıfına giriyor hocam. Arkadaşın toplamayı amaçladığı işlemler için tercih edilmiyor. Gerek de yok zaten böyle bir sisteme. Ben render ve tasarım yapan kişilerin bu tarz bir sistem kullandığını pek göremedim. Anca film yapımcıları falan bu tarz sunucu sınıfı bilgisayarları kullanır. Zaten sadece profesyonel amaçlı iş yapacak kişiler de parası varsa Mac Pro'ya yöneliyor.

Sıfırdan tekerleği icat etmeye gerek yok. İlk toplanan sistem iyi ve yeterli olacak. Zaten önerilere göre güncellenmiş. Hayırlı olsun diyelim.
Arkadaş alır mı bilmem ama bence olabilecek en güzel konfigürasyonu beraber oluşturduk. Sizlerin de emeği var teşekkürler. Hiç yoksa benzer sistem kuracaklara da referans olur.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Arkadaş alır mı bilmem ama bence olabilecek en güzel konfigürasyonu beraber oluşturduk. Sizlerin de emeği var teşekkürler. Hiç yoksa benzer sistem kuracaklara da referans olur.
Sıvı soğutucu olarak MasterLiquid'in o versiyonunu almayacaksınız değil mi? Kendisi traktör gibi çalışıyor da.

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
Sıvı soğutucu olarak MasterLiquid'in o versiyonunu almayacaksınız değil mi? Kendisi traktör gibi çalışıyor da.
Bizim Yunus diye bir arkadaşta vardı sorunsuz kullanıyordu güzel referans verdi bana ama sizin çok iyi anılarınız yok sanırım? Ne önerirsiniz?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bizim Yunus diye bir arkadaşta vardı sorunsuz kullanıyordu güzel referans verdi bana ama sizin çok iyi anılarınız yok sanırım? Ne önerirsiniz?
MasterLiquid'in V2 versiyonu var. Zaten ilk modelin ardından çok geçmemesine rağmen apar topar güncellediler. Her modelde olmayabilir şans işidir belki ama sorun yaşayan pek çok kullanıcı var. Ek olarak MSI'ın 240mm sıvı soğutucu modelini alırsanız 200 TL Steam cüzdan kodu veriyor. 1250 TL civarında ama 200 TL cüzdan kodu ile daha uyguna geliyor. Tercih olarak düşünebilirsiniz.

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
MasterLiquid'in V2 versiyonu var. Zaten ilk modelin ardından çok geçmemesine rağmen apar topar güncellediler. Her modelde olmayabilir şans işidir belki ama sorun yaşayan pek çok kullanıcı var. Ek olarak MSI'ın 240mm sıvı soğutucu modelini alırsanız 200 TL Steam cüzdan kodu veriyor. 1250 TL civarında ama 200 TL cüzdan kodu ile daha uyguna geliyor. Tercih olarak düşünebilirsiniz.
Kendisine bu uyarınızdan bahsedeceğim, teşekkürler.

MSelimYr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15

Kasa ve monitörde pek bilgim yok ama 2 parça yurdışından o parçalar çok kaliteli umarım yurdışı alabilirsiniz toplam 20.775 TL
Ve sıvı soğutucu pek bilinmemesine rağmen bu yıl performans ödülü almış bir aio isterseniz araştırabilirsiniz eleştirirseniz parçalarını değiştirebilirim

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Arkadaşlar konu içerisindeki diğer mesajları okumadan öneride bulunmayalım. Sizin de zamanınıza yazık olur zira :)

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481

Sıfırdan tekerleği icat etmeye gerek yok. İlk toplanan sistem iyi ve yeterli olacak. Zaten önerilere göre güncellenmiş. Hayırlı olsun diyelim. Yalnız MasterLiquid'in o versiyonunu almayacaksınız değil mi sıvı soğutucu olarak?
Üstad bu sunucu degil workstation adında da yazıyor zaten. Sunucular genellikle ya rack ya da blade oluyor tower kasa sunucular eskisi kadar rağbet görmüyor. Evet kullanan gördüm, hatta laptop versiyonunu da kullanan gördüm hicbiri de film yapımcısı değildi. Makina ve Uretim hatti tasarlayan kişilerdi. Ayrica bildiginiz gibi Workstationlar Windows'un whql listesinde oldugundan çok daha güvenilir donanimlardir.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Üstad bu sunucu degil workstation adında da yazıyor zaten. Sunucular genellikle ya rack ya da blade oluyor tower kasa sunucular eskisi kadar rağbet görmüyor. Evet kullanan gördüm, hatta laptop versiyonunu da kullanan gördüm hicbiri de film yapımcısı değildi. Makina ve Uretim hatti tasarlayan kişilerdi. Ayrica bildiginiz gibi Workstationlar Windows'un whql listesinde oldugundan çok daha güvenilir donanimlardir.
Hocam sunucu sınıfı dediğim ürünler sadece sunucularda kullanılmıyor yanlış anlaşılmasın :) Mesela AMD'nin Threadripper serisi sunucu sınıfı işlemciler olarak geçer. EPYC kod adı ile biliniyor zaten. Ancak bu işlemciyi alıp günlük hayatında video render yapan adam da var, film yapan adam da.

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469

Kasa ve monitörde pek bilgim yok ama 2 parça yurdışından o parçalar çok kaliteli umarım yurdışı alabilirsiniz toplam 20.775 TL
Ve sıvı soğutucu pek bilinmemesine rağmen bu yıl performans ödülü almış bir aio isterseniz araştırabilirsiniz eleştirirseniz parçalarını değiştirebilirim
-anakartta wifi istemiş adam, wifi yok seçtiğiniz anakartta
-Render sisteminde en az 32 gb ram olmalı, 16 az kalmış
-Kullanıcı harddisk istemediğini belirtmiş, ssd istiyor siz hdd koymuşsunuz
-O power olmaz yurtdışı ebayden garantisiz iadesi sıkıntılı bilinmedik marka satın almak mantıklı değil.
-Ssd nerede listede bulamadım
-Sıvı soğutucunu maalesef bilmiyorum, bildiğim cooler master corsair vb. yurtiçi alabileceğim markalar dışında önermiyorum.
-Kasa ve monitör bilgim yok demişsiniz, lütfen bilginiz yoksa donanım tavsiyesi vermeyiniz.

Son düzenleme: