Modern Warfare 3 Kullanıcı Deneyimleri

wako

Asistan
Reaksiyon puanı
1
prag bölümünde duvardan düşen tabloların birinde Şehir hatları Vapuru resmi gördüm gibi geldi,hoşuma gitti.:)
Hindistan bölümünde yanılmıyorsam. Soap un tedavi ettiğimiz küçük tankla savaştığımız bölümde. sivillerin arasından geçtikten sora bi eve girdim. merdivenden inerken sol duvarda tablolarda Ayasofya, süleymaniye camisini gördüm.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
İlluminatici Activision :D

di-hk82.png

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
Adının yanına yazınca bağlantın çıkıyor bilmiyor musun? Çok ayıp. :)

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
[MENTION=195265]Ben Kenobi[/MENTION] Soap ölürken oynayan adamın yalpalaması bende de oldu. Eminim oynayanların çoğunda olmuştur. Öyle bir oyun ki sanal kahraman ölünce üzülüyorsun resmen...

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
:D

[video=youtube;Z9p45gp7AaU]http://www.youtube.com/watch?v=Z9p45gp7AaU&feature=player_embedded[/video]

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
oyunu bitirdim. totalde 6 saate yakın sürdü. senaryo güzel. finali mw serisine yakışır olmuş. :)

grafikler genel anlamda "idare eder" seviyede ama bazen çok göze batan yerler oluyor. mesela oyunun sonuna doğru, rusya başkanını ve kızını kurtarırken zemini patlatıp "breach" yaparak aşağıya indiğimiz yerde parçalanan betonlar çok kötüydü.

genel olarak puanım 8.5/10 :)

bu arada, bence Soap ölmemiş olabilir. masada bırakıp gittik. tıpkı Yuri gibi bizden sonra birileri gelip kurtarmış olabilir. ilerleyen oyunlarda karşımıza çıkarsa hiç şaşırmam. hatta çok sevinirim. :)

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Grafik konusunda ciddi hayal kırıklığı yaşayanlar var.
Ben onların image quality high veya extra ayarda oynadığını varsayıyorum.
Varsayılan olarak high'da geliyor zaten, iw'nin verdiği çok yanlış bir karar.
Bizim insanımız ayarları değiştirmeyi pek sevmez, yapsa bile native'in extra'dan daha iyi olduğunu düşünemeyebilir.

Extra
MW3CrapUpscale.jpg

Native
MW3-no-upscale.jpg

rb2344

Asistan
Reaksiyon puanı
0
oyunun senaryosu çok kısa. oyun bitti ve tam ısnmışken kalakaldım öylece:)) special ops bölümünü açamadım. sürekli hata verdi ve beni oyundan attı. ben de sildim oyunu:)

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
Grafik konusunda ciddi hayal kırıklığı yaşayanlar var.
Ben onların image quality high veya extra ayarda oynadığını varsayıyorum.
Varsayılan olarak high'da geliyor zaten, iw'nin verdiği çok yanlış bir karar.
Bizim insanımız ayarları değiştirmeyi pek sevmez, yapsa bile native'in extra'dan daha iyi olduğunu düşünemeyebilir.

Extra
MW3CrapUpscale.jpg

Native
MW3-no-upscale.jpg
grafik ayarları nasıl native yapıyorduk? bulamadım şimdi.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
@__kadıköyRAP__
Aslında bu tavuklar mw2'deki favela görevinden kalma.
Orada kafesin içindeki çırpınma animasyonuydu bu şimdi aynı animasyonu kafes dışında kullanınca dans ediyor gibi olmuş :D

@
rtsbora
Eğer ki daha önceden config.cfg ayarlarıyla oynadıysan config.cfg dosyasını sil.

033788fe.png

Eğer bu ayar sende çıkmıyorsa crack'i yenile, eğer hala olmuyorsa bozuk bir versiyon dolanıyor ortalıkta onu indirmişsindir.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
@__kadıköyRAP__
Aslında bu tavuklar mw2'deki favela görevinden kalma.
Orada kafesin içindeki çırpınma animasyonuydu bu şimdi aynı animasyonu kafes dışında kullanınca dans ediyor gibi olmuş :D

@
rtsbora
Eğer ki daha önceden config.cfg ayarlarıyla oynadıysan config.cfg dosyasını sil.

033788fe.png

Eğer bu ayar sende çıkmıyorsa crack'i yenile, eğer hala olmuyorsa bozuk bir versiyon dolanıyor ortalıkta onu indirmişsindir.
teşekkürler. ben extra yapmıştım. native yapınca kaplamalar baya güzelleşti. görüntü keskinleşti. :thumbup:

UgurABA

Dekan
Reaksiyon puanı
15
Oyunu az önce bitirdim. Ancak special ops'a hiç girmedim. Çok kısaydı ancak bf3'ten daha çok hoşuma gitti.

epzq

Doçent
Reaksiyon puanı
47
arkadaşlar bu konuyla alakası yok ama yardıma ihtiyacım var.ben mw3 ü orjinal aldım 159 tl verdim.oyunu yüklerken steam kaydı yaptım fakat benden bir kod girmemi istedi.bu kodu nerden bulabilirim.

突厥汗國

Profesör
Reaksiyon puanı
1,236
Oyunu Steam Tanıttınmı Guzelce Ve Oyunun OrjınaL Keyını Steama Gırdınmı.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Oyun hakkında bazı izlenimlerimi tekrar paylaşmak istiyorum.
Bunu sıcağı sıcağına paylaşmak yerine birkaç hafta bekledim ki etkisi geçtikten sonra daha tarafsız olayım.

Senaryo olarak sanıyorum ki Call Of Duty Modern Warfare serisi benim gözümde Half-Life, Max Payne, Hitman, Price Of Persia serileri gibi efsane statüsüne ulaşmıştır.
Hatta ilk sırada yer alıyor diyebilirim
Modern savaşlar ve üçüncü dünya savaşı hakkında birşeyler yazmak diğerlerine nazaran daha zordur, başarısız olma ihtimaliniz daha fazladır hatta gün gelir dalgaya ve alaya bile alınabilirsiniz.
Bu zor işe rağmen güzel bir şekilde kurgulayıp bir senaryonun temel başarı kriteri olan izleyicinin karakter yerine kendini koyabilmesi farzını yerine getirmiştir. Tabi bunda filmlerin daha pasif kalması oyunların ise interaktif yapısından dolayı karakterlerin yaşadığı zorluk, heyecan, sevinç, üzüntü gibi anları daha iyi anlaması da etkili diye düşünüyorum. 24 dizisi tarzında bir aksiyon yüksek karakter derinliği ve etkileşimli oynanış ile birleşince çıkan sonuç gerçekten etkili.

CoD_Modern_Warfare_3_game.jpg

Ben senarist olsam üçlemeyi burada bitiririm. Nikolai'yi helikopter kazası sırasında öldürürdüm, daha sonra eski karakterlere(Cpl, Dunn, Ramirez, Sergant Foley gibi) yer verir ve onları da bir şekilde hakkın rahmetine kavuştururum, en son Kaptan Price puro içerken kafası yana kayar, purosu ağzından düşer ve ekran yavaşça kararırdı. Savaş bitmesine biterdi ama sonuçlarını izleyiciye aktarmaya çalışır ve anlamlı bir sübliminal mesaj ile sonlandırırdım.

Bahsetmem gereken noktalardan biri de şudur ki ben oyunlarda bir miktar sanatsal yön de olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü üstte de belirttiğim üzere oyunlar bazı duyguları aktarmada filmlerden daha yüksek potansiyele sahipler. Multiplayer'da 64 kişinin birbirini vurması belki de o yüzden bana bu zevki vermiyor. Ancak bu konudaki eleştirilere katılmıyor değilim. 60 Dolar fiyata sadece senaryo için satın almak maddi yönden Türkiye'deki insanların çoğunu zorlayacaktır. Orada ise istenmese de maalesef korsan devreye giriyor zaten.

iw5sp2011111016172642.png

Bir başka meşhur konu olan grafiklerden bahsedelim.
Bu konuda oyunun abartılı ve acımasız biçimde eleştirildiğini düşünüyorum.
Bunda haklılık payı olsa da yine de özellikle EA ve Nvidia'nın yaptığı manipülasyonun etkisi büyük.
IW'de yaşanan ayrılıklar ve yeni gelen grafikerlerin bir miktar beceriksizliğiyle birleşince istenen sonuç çıkmadı elbet.
Ancak gerek Türk gerek yabancı forumlarda şunu farkettim ki grafikler konusunda özellikle şikayet edenler ve çok kötü diyenlerin hemen hepsi image quality ayarını high veya extra'da oynayanlar.
Bunu daha önceki sayfada bahsetmiştim zaten ancak bariz olan birşey var ki o isimlerdirmeyi koyan kişinin veya kişilerin ve sosyal medyadan şikayetleri takip eden çalışanların(eğer varsa tabi) başarısız olduğudur.
Ben bile forumlarda bunu rahatlıkla farkederken şirketin farkedememesini ilginç olarak değerlendiriyorum.
Dediğim gibi bu şikayetlerin haklılık payı da yok değil elbet, özellikle belli kaplamalar üzerinde çalışan artistlerin hangilerinin işlerini iyi hangilerinin kötü yaptığı rahatlıkla ayırt edilebiliyor.
Örnek vereyim
Silah tasarımları: Türünün belki de en iyisi, en üst seviye oyunlarla rahatlıkla yarışır.
Gökyüzü tasarımları: Hem kalitesiz, hem çözünürlüğü düşük. 2011 yılında çıkan bir oyunda gökyüzünde oluşan pikselleşme sorunu kesinlikle kabul edilemez.
Örnekten de anlaşıldığı üzere tasarımcılar arasındaki bu derin uçurum oyuna yansımış durumda. Tabi bu başarısızlıkta oyunun aceleye getirilmesi de başka bir faktör.
Ancak herşeye rağmen oyunun günümüz standartlarında grafikleri vardır.
Metacritic'de binden fazla kişi(ben troll olarak isimlendiririm) grafikleri nedeniyle bu oyuna 0(sıfır) vermişken 96 puan alan Skyrim'in grafiklerinin daha kötü olması ayrı bir ironi olmakla beraber yapılan manipülasyonun da etkisi.
Bu konuda tepki alacağımı bilmekle birlikte söyleyebilirim ki gametrailers, guru3d gibi forumlarda dolanan Skyrim ekran görüntüleri orjinal oyuna ait vanilla görüntüler değil, modlanmış yamalanmış resmi olmayan fan yapımı çalışmalar.
Dediğim gibi burada biraz politik işler devreye giriyor, o kısımlarına dalarsak çıkamayız, belki başka zaman...

iw5sp2011-11-0905-07-r87ya.png

1566540000t37dk.png

Biraz da müzikler hakkında izlenimlerimi paylaşayım.
Brian Tyler, Hans Zimmer kadar iyi olmasa da güzel iş çıkarmış.
En azından ilk MWnin müziklerinden daha güzeldi bence.
Ama yine de Activision ne pahasına olursa olsun Hans Zimmer'i kadroya dahil etmeliydi, sonuçta maddi olarak sıkıntı çekmiyorlar, Hans Zimmer ve bu oyun birbirini hak ediyor.
Mesela aynısını Crysis 2 için söyleyemem. Crysis 2'de şöyle bir durum vardı. Hans Zimmer'in hazırladığı harika müzikler iyi olmayan bir senaryoyla birleşince burada önemli bir olay oldu galiba ama nedense göremiyorum hissine sebep oluyordu.
Bir yandan bu konuda ağır eleştirmeyi düşünüyorum bir yandan da genç müzisyenlere de şans tanınmalı aslında diyorum.
Kararsız kaldım diyebilirim.
Bu arada en beğendiklerimi paylaşayım.

iw5sp2011-11-0910-47-8nuvj.png

Ana Tema
[video=youtube;ccjliss934A]http://www.youtube.com/watch?v=ccjliss934A&feature=related[/video]

Soap'ın Ölümü ve ara sinematiklerde Captain Price'ın Macmillian ile konuşurken he killed Soap dediği anda çalan müzik
[video=youtube;Yo__1A-XR0c]http://www.youtube.com/watch?v=Yo__1A-XR0c&feature=related[/video]

Rusya başbakanının özel koruması olduğumuz bölümde uçakta çalan müzik
[video=youtube;vNpgVVVlim8]http://www.youtube.com/watch?v=vNpgVVVlim8&feature=related[/video]

Dubai'de Juggernaut zırhıyla oynadığımız son bölüm
[video=youtube;oVywwE7vuk0]http://www.youtube.com/watch?v=oVywwE7vuk0&feature=related[/video]

Bitiş Teması
[video=youtube;kCsI_QqGcyc]http://www.youtube.com/watch?v=kCsI_QqGcyc&feature=related[/video]

xyz1234

Profesör
Reaksiyon puanı
13
MacTavish ölüyor.Prag'daki görevde kule patladıktan sonra yaralanıyor zaten.Daha sonra kaçarken ölüyor,orada bırakıyoruz.

Bu oyunda çok kişiyi öldürmüşler :D Öncekilerde öylemiydi?
Yuri,MacTavish,Sandman ve adamları vs vs

mw4 gelirse (zannetmiyorum ama) soapı görebiliriz. price da mw1 de ölmemişmiy di aslında, mw2 de bir senaryoyla tekrar oyuna dahil oldu. buda öyle olabilir.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
mw4 gelirse (zannetmiyorum ama) soapı görebiliriz. price da mw1 de ölmemişmiy di aslında, mw2 de bir senaryoyla tekrar oyuna dahil oldu. buda öyle olabilir.
aslında price ölmemişti, yaralı kurtulmuştu. ama sana katılıyorum, soap da gelecek oyunlada karşımıza çıkabilir. :)

epzq

Doçent
Reaksiyon puanı
47
iyikide mw3 grafiklerde böyle kalmış yoksa aldığım oyunu sırf grafikler iyi diye oynayamicaktım.aslında grafiklere fazla takılmamak lazım.bana göre mesela 2003 yılında çıkan command conquer generals en iyi strateji oyunu o kadar strateji oyunu oynadım ama onun gibi gerçekçisini oynamadım (istisnalar dışında).bir oyunun grafikleri nekadar iyi olursa olsun oynanılırlığı bana zevk vermiyorsa puanım "0" dır.buda o hesap grafikleri kötü değil bf3 ve bazı oyunlara göre evet kötü olabilir ama o bazı oyunlarında saçma yapay zekaları var.bakın call of duty 4 modern warfare'nin çernobilde geçen o bölümü oyun dünyasında bir devrim olarak görüyorum.ve o şa-şa lı grafikleri olan afedersiniz g.tü b.klu bf3 de bu bölüm ile kıyaslamam.sırf o sahneyi bf3 e tek geçerim.bf bad company bile 2010 da çıktı cod4 ten bazı sahneler içeriyordu.olay aynı zaman ve kişiler farklı.
mesela cod 4ün son bölümüyle bad company in japon bilim adamını kurtardıktan sonraki ilk bölümünde arabayla kaçarkenki sahne.helikopter falan gelio hani.ve bf3 codmw2 nin ötesine gidemez.tabi bu benim şahsi fikrim.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
biraz nostalji. Call of Duty 2 ve Captain Price ile ilk tanışmamız. :)

BlackXr

Profesör
Reaksiyon puanı
32
ins modern warfare 4te cikar :)
cikarsa macmilanıda görebiliriz :)

muslukçu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ama call of duty 2 deki priceyle bu price başka . Modern Warfare seriisindeki price o cod2 deki pricenin torunu. Vikidepianın yalancısıyım :D

sarba126

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu oyunu indirebileceğim bir link var mı acaba, önceki modern warfare'i bitirmiştim. Boyutu nedir, yaması var mıdır. Oyun oynamayalı epey oldu :)