Yardım Modeme bağlı kişileri kontrol etme

Bu konuyu okuyanlar

MayaMiya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu tarz işlerden anlayan birinin yardımına ihtiyacım var. Dersler online olduğu için evde kalmak zorundayım ve babam her ama her tartışmada interneti belli kişilere kapatıyor. En sonki tartışma neydi hatırlamıyorum bile anneme sanırım bulaşık makinesinin kapağını kapatma diye art arda iki kere söyledim gayet normal şekilde. Sonra internetimizi kapattı. Kardeşim ödev için annemin internetini açtırdı ama benimkini söylediğimde açmıyor. Bu kadar çok detay veriyorum ki babanın bir bildiği vardır bırak internetsiz kal demenizi istemiyorum. Dersin varken açarım. Ödevini yapma banane diyor. Hattım da çok kötü çektiği için ödevimi yapamıyorum. Maalesef ki olay şiddet görmeye kadar gidiyor. Bildiğim kadarıyla telefondan ve bilgisayardan aynı programı kullanıyor. Uygulama simgesi koyu mavi üzerinde Z gibi bir harf var ama hiç emin değilim. Oradan bizim internet hızlarımıza kadar kontrol edebiliyor. Hatta yıllarca yalan söylemiş internetimiz 30 Mbps diyordu sonra online derslerde sıkıntı çıkınca 50'ye yükseldi. Meğersem kendisininkini yükseltyormuş. O eve gelince de telefonu internete bağlanınca internetimiz yavaşlıyordu. Şaka yollu söylediğimizde yavaşlamasın mı patronunuz geliyor demişti. Yapabileceğim bir şey var mı? Gerçekten yıllardır bunu yaşamaktan o kadar yoruldum ki. Kyk internetini özledim.

salihaktan_

Profesör
Reaksiyon puanı
544
Bunun için modem arayüzüne erişmeniz lazım. Bunun için de Wi-Fi ağına bağlıyken tarayıcı çubuğuna 192.168.1.1 yazın ve aratın. Karşınıza modem arayüzü giriş ekranı çıkacak. Buraya normalde internet sağlayıcınızın varsayılan kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapılır.
Örneğin ağınız Türk Telekom ise kullanıcı adı admin, şifre de turktelekom olur. Bu şekilde internet servis sağlayıcınızın varsayılan giriş seçeneklerini deneyin. Eğer başarısız olursanız babanız modem arayüz şifresini değiştirmiş demektir. Bunu aşmanın yolu da modemi resetlemek olacaktır. Modemi resetlemek için üzerindeki reset tuşunu kullanabilirsiniz. Yalnız modemi resetlediğiniz zaman ağ adı ve şifre varsayılana yani modemin arkasında yazan ağ adı ve şifreye dönüşecektir. Sıfırladıktan sonra tekrar ağa bağlanıp aynı şekilde modem arayüzüne giriş yapmayı deneyebilirsiniz. Arayüze eriştiğinizde oradan ağ ayarlarıyla ilgili işlemler yapabilirsiniz.

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,934
Bu tarz işlerden anlayan birinin yardımına ihtiyacım var. Dersler online olduğu için evde kalmak zorundayım ve babam her ama her tartışmada interneti belli kişilere kapatıyor. En sonki tartışma neydi hatırlamıyorum bile anneme sanırım bulaşık makinesinin kapağını kapatma diye art arda iki kere söyledim gayet normal şekilde. Sonra internetimizi kapattı. Kardeşim ödev için annemin internetini açtırdı ama benimkini söylediğimde açmıyor. Bu kadar çok detay veriyorum ki babanın bir bildiği vardır bırak internetsiz kal demenizi istemiyorum. Dersin varken açarım. Ödevini yapma banane diyor. Hattım da çok kötü çektiği için ödevimi yapamıyorum. Maalesef ki olay şiddet görmeye kadar gidiyor. Bildiğim kadarıyla telefondan ve bilgisayardan aynı programı kullanıyor. Uygulama simgesi koyu mavi üzerinde Z gibi bir harf var ama hiç emin değilim. Oradan bizim internet hızlarımıza kadar kontrol edebiliyor. Hatta yıllarca yalan söylemiş internetimiz 30 Mbps diyordu sonra online derslerde sıkıntı çıkınca 50'ye yükseldi. Meğersem kendisininkini yükseltyormuş. O eve gelince de telefonu internete bağlanınca internetimiz yavaşlıyordu. Şaka yollu söylediğimizde yavaşlamasın mı patronunuz geliyor demişti. Yapabileceğim bir şey var mı? Gerçekten yıllardır bunu yaşamaktan o kadar yoruldum ki. Kyk internetini özledim.
Engelli olmayan bir telefondan modemin uygulamasını indir. Modem arayüzünden engellenenlerden listesinden cihazını bulup kaldır.

furiii

Kowalski
Reaksiyon puanı
309
İnternet modem marka ve modelini yaz, arayüz özelliklerine bakalım öncelikle. mac filtresi ile kapatıyordur ama ayrı bir uygulamadan mı yoksa kendi uygulamasından mı bilmek lazım. bi insan eşinin internetini niye kapatır ki anlayamadım doğrusu? Hadi çocukları oyun oynar filan fişman da annenin burda suçu nedir...