Öneri Modem Tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

dequeLL

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Merhabalar. Modemler konusunda pek bilgi sahibi olmadığım için sizlerden yardım almak istiyorum. Direkt olarak konuya giriş yapıyorum. 75 metrekare bir evde oturuyorum, modemin bulunduğu odada internet çekerken mutfağa geçiş yaptığımda internetim çekmiyor kullandığım modem Zyxel vmg3312-b10b ve 6 yıldır kullanıyorum şimdiye kadar böyle bir sorun yoktu ben de değiştirmeye karar verdim. Aşağıdaki modeller arasında kaldım ben bu odalar arasında geçiş yaptığımda rahatlık ile wifi kullanabileceğim bir modem bunlar dışında sizlerin de önerebileceği modem var mıdır ?

ASUS Dsl-AC51 AC750​

Zyxel Vmg3312-t20a​

Holisticmax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Uzun süre çalışan wifi cihazları normal olarak ilk günlü wifi sinyal verimliliğini kaybeder. Keenetic cihazlarına bakabilir, telegram ve facebook gruplarına dahil olabilirsiniz. t.me/keenetic_tr facebook.com/groups/keenetictr

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Vdsl altyapı yeni geldiğinden 2 modeme ihtiyacım vardı. İnternette Keenetic öneren çok olduğundan omni dsl modelini aldım. Kaç yıllık olduğunu bile unuttuğum eski modemime göre (TP-Link TD-W8961N) çekim gücü aynı veya bir tık geride sayılır. Bu sebeple 2. modemimi ttnette 12 aylık taksitle aldım. İkinci modemin çekim gücü felan pek önemli değildi sadece kablolu bağlantıda kullanacaktım. Şansımada antensiz bir modem yollamışlar. TP-Link VC220-G3u da anten olmamasına rağmen Keenetic omni dsl e göre bariz bir şekilde güçlü wifi sinyaline sahip.

Neyse asıl konuya gelecek olursak, tek sorun wifi gücünün azalması ise modem arayüzünden kanal değiştirerek deneyin. Veya modemin arkasındaki küçük reset düğmesinden iğne yardımıyla resetleyip yeniden kurulum yapın.
Modem değiştirmek yerine wifi range extender almanızı tavsiye ederim.

İnternette her söylenene güven olmuyor maalesef. Zaman farkından dolayı geçerliliğini yitirebiliyor. Örneğin tp link vc220 hakkında kopma sorunu çok bahsedilmiş ancak firma yazılım güncellemesiyle bu sorunu çözmüş. Keşke keenetic yerine aynısından alsaydım. Sonuçta aynı paraya 5ghz desteği olan modem. (26tlx12 ay ödeme)

Son düzenleme:

Holisticmax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Vdsl altyapı yeni geldiğinden 2 modeme ihtiyacım vardı. İnternette Keenetic öneren çok olduğundan omni dsl modelini aldım. Kaç yıllık olduğunu bile unuttuğum eski modemime göre (TP-Link TD-W8961N) çekim gücü aynı veya bir tık geride sayılır. Bu sebeple 2. modemimi ttnette 12 aylık taksitle aldım. İkinci modemin çekim gücü felan pek önemli değildi sadece kablolu bağlantıda kullanacaktım. Şansımada antensiz bir modem yollamışlar. TP-Link VC220-G3u da anten olmamasına rağmen Keenetic omni dsl e göre bariz bir şekilde güçlü wifi sinyaline sahip.

Neyse asıl konuya gelecek olursak, tek sorun wifi gücünün azalması ise modem arayüzünden kanal değiştirerek deneyin. Veya modemin arkasındaki küçük reset düğmesinden iğne yardımıyla resetleyip yeniden kurulum yapın.
Modem değiştirmek yerine wifi range extender almanızı tavsiye ederim.

İnternette her söylenene güven olmuyor maalesef. Zaman farkından dolayı geçerliliğini yitirebiliyor. Örneğin tp link vc220 hakkında kopma sorunu çok bahsedilmiş ancak firma yazılım güncellemesiyle bu sorunu çözmüş. Keşke keenetic yerine aynısından alsaydım. Sonuçta aynı paraya 5ghz desteği olan modem. (26tlx12 ay ödeme)
Keenetic antenleri dik mi duruyor?
Wifi ayarlarınız nedir?

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Keenetic antenleri dik mi duruyor?
Wifi ayarlarınız nedir?
Modemlerin dibindeki duvar yüzünden evin balkon tarafında sinyal dahada azaldığından antenler 60 70 derece eğik duruyor. Bu sayede yarısına yakını duvar engelini atlatıyor. Dik duruma göre sinyal daha güçlü. Ayarlarda değiştirdiğim bir şey yok sadece kanal 1 i seçtim geri kalan default.

Screenshot_2021-09-18-11-40-33-705_com.android.settings.jpg

SAHİN Keenetic Omni Dsl modem
SAHİN2 Xiaomi WİFİ range extender
Gizli2.4GHz de tp link vc220 modem

Xiaomi bulunduğum yerde olduğundan full çekiyor asıl 2 modem aynı yerde yanyanalar.

Holisticmax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Modemlerin dibindeki duvar yüzünden evin balkon tarafında sinyal dahada azaldığından antenler 60 70 derece eğik duruyor. Bu sayede yarısına yakını duvar engelini atlatıyor. Dik duruma göre sinyal daha güçlü. Ayarlarda değiştirdiğim bir şey yok sadece kanal 1 i seçtim geri kalan default.

Ekli dosyayı görüntüle 163333
SAHİN Keenetic Omni Dsl modem
SAHİN2 Xiaomi WİFİ range extender
Gizli2.4GHz de tp link vc220 modem

Xiaomi bulunduğum yerde olduğundan full çekiyor asıl 2 modem aynı yerde yanyanalar.
Testlerinizi kendi koşullarınıza kendi tapolojinizde yapmışsınız. Birşey söylemek düşmez.

Antenler dik ve ciahz ettrafı açık kalacak şekilde ortalama 1.5 metre yükseklikte maksimum performansını sergiler. Bir çok cihaz kullanarak iyi bir wifi alanından ziyade sinyal çakışması yaşamanız olasıdır.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Testlerinizi kendi koşullarınıza kendi tapolojinizde yapmışsınız. Birşey söylemek düşmez.

Antenler dik ve ciahz ettrafı açık kalacak şekilde ortalama 1.5 metre yükseklikte maksimum performansını sergiler. Bir çok cihaz kullanarak iyi bir wifi alanından ziyade sinyal çakışması yaşamanız olasıdır.
Aslında wifi ağını 1 modem 1 menzil genişletici ile sağlıyorum. İkinci modem sadece bir bilgisayara kablolu bağlantı vermesi için mevcut.
İkinci modem antensiz gelince istemsizce merak edip çekim kalitesini kontrol ettim. Ekran görüntüsü alabilmek için wifi özelliğini açtım, normalde kullanmıyorum. ?

Evin şeklinin absürd olmasından ve duvar içi tesisat olmamasından istediğim yerlere koyamıyorum. Kapı koridorun ortasında ve giriş kısmından sonra daraldığı için ya kablo kirliliğine göz yumacaktım yada kapı girişinde portmanto üstünde bırakacaktım.

Son düzenleme: