Modem Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
arkadaşlar benim modem ile ilgili bir sorunum var...
elektrik gidince ya da modemin fişinin çekince internet bağlantım kesiliyor... evde üç bilgisayar var önceleri sadece benim bilgisayarın interneti kesilirdi. yerel ağ bağlantısına sağ tıklayıp onar yapıyorum 8-9 kez öyle geri geliyor ama her bir onar eylemi yaklaşık bir 2 dakika alıyor... anlayacağınız elektrik kesildiğinde internetimin geri bağlanması yaklaşık 10-15 dakika sürüyor... önceleri sadece benim bilgisayar yapardı bu sorunu ben de sorun benim eski bilgisayarda zannediyordum ancak şu anda ben de yeni bir bilgisayar var ve aynı sorun artık evdeki tüm bilgisayarlarda var... bir de sık sık elektrik kesiliyor bizim burada yani çok sıkıntı veriyor bu durum bunun bir ayarı ya da çözümü var mı?

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Sonuçta modem de elektrikle çalıştığı için elektrik kesildiğinde internet bağlantının kopması oldukça doğal. Sık sık elektrik kesilmeleri yaşıyorsan, mutlaka bir güç kaynağı almalısın. Ev kullanımı için gayet uygun fiyatlı interactive UPS denilen cihazlar var. Hem bilgisayarını, hem de modemini UPS'e bağlarsan, elektrik gittiğinde, UPS'in gücüne göre ve bilgisayarının güç tüketimine göre, en az 10 dk bilgisayarın ve internetin kapanmaz.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
şimdi biraz daha açıklayıcı anlatayım...
sadece elektrik kesilmesinde değil...
mesela modemde bir ayar yaptım save reboot a tıkladım... sınırlı bağlantı yada bağlantı yok diyor üsrekli üst üste onar yapmak gerekiyo ve her onar bir dakikadan fazla sürüyor yaklaşık 10-15 dakika ben onar demek ile uğraşıyorum...
elektrik kesintilerine gelince, elektrik geldikten sonra normalde modemin açılmasını bekliyorum ışıkları kontrol ediyorum adsl ışığı tam olarak yanmaya başladıktan sonra benim pc uyarı veriyor sınırlı bağlantı ya da bağlantı yok diye... ondan sonra onar yap dur...

önceden dediğim gibi önceden sadece benim bilgisayrda oluyordu bu problem elektrik geldiğinde diğer arkadaşlar hemen nete girebilirken ben onar yapmadan giremiyordum şimdi evdeki tüm bilgisayarlar böyle... :S

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
O modeminin problemi. Aynı problem bende de var. Modemi yazılımla yeniden başlatamıyorum. Daha doğrusu başlatıyorum ama internete bağlanmıyor; mutlaka kapama tuşundan kapayıp, daha sonra bağlanması için aynı senin gibi 10-15 dk beklemek zorunda kalıyorum. Muhtemelen bir firmware (modemin içindeki bios yazılımı) hatasıdır. Yani senin yapabileceğin bir şey yok. Belki modeminin sitesinden yeni firmware güncellemesi var mı diye kontrol edebilirsin. Yeni bür güncelleme varsa mutlaka yap. Ya da yeni bir modem al. :)

Eskiden sadece senin bilgisayarında bu problemin olması da şüphelerin odağını modemden uzaklaştıramıyor; çünkü daha önce çok modemle boğuştum, bilgisayar kaynaklı olanlarına rastladıysam bile hiç hatırlamıyorum. Zaten onarma işlemi yaptığında ilk yapılan şey modeme yeni bir IP verme isteği göndermektir. Yani o onarma işlemi sanki XP kendi içinde bir şeyi onarıyormuş gibi seni aldatmasın. ;)

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
teşekkür ederim :)

T800

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Benim sorun da Elbruz46 arkadaşınkine benzer ama şöyle diyelim elektrik kesildi daha sonra geldi modemin tüm ışıkları yanmasına rağmen kablolu olarak bağlanabiliyorum bir sorun yok ama kablosuz bağlantı olmuyor illa modemi 15-20 saniye kapatıp açmam gerekiyor ki bağlansın ve sadece kullandığım pc'de değil bu sorun başka cihazlarlada da bağlan dediğimde aynı sorunu yaşıyorum :helpsmilie:

Kullandığım modem: AirTies Air6372

Bu modemi kullanıpta aynı sorunu yaşayan var mı ?

Son mesajlar