Modem şifresi nasıl değiştirilir?

Bu konuyu okuyanlar

Jengar

Profesör
Katılım
3 Eylül 2006
Mesajlar
3,909
Reaksiyon puanı
21
Puanları
38
modemşifresinasıldeğiştirilir.gif

Modem şifresi nasıl değiştirilir?
Modem şifresi nasıl değiştirilir? konu başlığında sizlere biraz olsun modemler ve çalışma prensipleri hakkında bilgi vereceğim. Siz ilk aldığınızda kurucu tarafından kutusunda ki aşamalar ile birlikte kurulur ve siz biraz bu gibi işlerden anlarsanız kendi kullanıcı adınız ve şifreniz ile daha da kişiselleştirebilirsiniz eğer bu kişiselleştirmede çok basit bir şifre belirlerseniz de o zaman sizin zararınıza olacaktır çünkü ağınıza girip internetinizi sömürmeye başlayacaklardır o açıdan şifre değiştirme bölümünden isterseniz sitenin size sağladığı Harfli rakamlı ve büyük küçük kombinasyonunu içinden barındıran en az 6 ve ya 9 karakterden oluşan bir şifre ile bu giriş duvarını sağlamlaştırabilirsiniz konumuz ise şu şimdi kurucu sizin modeminizi kurdu ama siz modeminizin şifresini değiştirmek istiyorsunuz o zaman şöyle ilerlemeniz gerekir.


modemşifresinasıldeğiştirilir2.png


Windows Kullanıcıları İçin Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir?
modemşifresinasıldeğiştirilir1.jpg


İlk olarak windows kullanıcıları için modem şifresi nasıl değiştirilir? sorusuna hazırladığım bu yazımda şunu yazmanız gerek Başlat’tan Çalıştır butonuna tıklayıp oraya Cmd yazıyoruz ardından ise açılan siyah ekrandan pconfig yazıyoruz burada bize varsayılan ağ geçidi kodumuzu veriyor o ise 191.168.1.1 tarzında yazılmış koddur. Oradan bu kodu alıp internet tarayıcımızın olduğu kısma yazıyoruz burda bize modem türümüze göre zaten farklı ağ geçidimizi yazacaktır şimdi size söylemek istediğim mantığını kavrayıp aslında sadece değişenin sistem arayüzü olduğunu bildirmek isterim. Arada değişen çok bir şey yok ama sadece yerleri ve en önemli ağ geçidinin değiştiği; bu bilgi önemli bunuda nasıl öğreneceğinizi üste belirtmiştim.

Şimdi ise girdiğiniz modem ayarları sayfasından kullanıcı adı ve parola yazmanız gerekir buda bir genel kültür gibidir ama eğer ttnet kullanıyorsanız kullanıcı adı admin parola ttnet ’dir. Diğer markaların ise kendi belirlediği giriş bilgilerimvardır buda modem kutunuzda yazar mutlaka. Ya da internette modeminizin markasını internete girdiğinizde karşınıza çıkacaktır. Ardından sisteme giriş yaparsınız eğer ki sizin modeminiz ve ağ destekçiniz farklı ise o halde modem kutunuzu bu gibi durumlar için asla atmamanızı öneririm orada bunun bilgileri yazacaktır sonra sisteme girdiğinizde çıkan sayfada Ağ adınızı ve parolanızı değiştirebileceksiniz bunun için size şunu belirtmek isterim bunu yaparken kendiniz çok kapsamlı bir parola oluşturamıyorsanız bu gibi zor çözülebilen parola oluşturma siteleri mevcut oralardan da dilerseniz otomatik oluşturulan parolaları tercih edebilir veya var olan parolanızın ne kadar güvenli olduğunu test edebilirsiniz bazı modem destekleyicileri bu gibi bir uygulamayı sitelerine eklemişlerdir burdan da otomatik bir parola edinebilirsiniz.

Şimdi bu işlemi yaptıktan sonra şifreyi de belirledikten sonra artık gerekli bilgileri kaydetip sayfayı kapatabilirsiniz muhtemelen tüm ağdan çıkmış olacaksınız artık yeni belirlediğiniz ağ ismi ve parola ile tekrar giriş yapmanız istenecektir. Belirlediğiniz parola ile artık istediğiniz zaman giriş yapıp gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Modem şifresi nasıl değiştilir? hakkında daha teknik bilgi almak istiyorsanız burayı ziyaret edebilirsiniz.
 
Son düzenleme:

pesimist

Rektör
Cezalı
Emektar
Katılım
30 Eylül 2005
Mesajlar
18,533
Reaksiyon puanı
1,882
Puanları
113
Yaş
38
Yararlı bir başlık olmuş. Ellerine sağlık.
 

Süleyman Alkan

Profesör
Cezalı
Katılım
13 Nisan 2016
Mesajlar
2,449
Reaksiyon puanı
719
Puanları
113
Yaş
37
Konu sabitlenirse bilmeyen arkadaşlarımıza baya faydalı olacaktır.
 
Üst