Modem degerleri normal mi?

Bu konuyu okuyanlar

ProjctJycon

Öğrenci
Katılım
15 Haziran 2018
Mesajlar
6
Reaksiyon puanı
0
Puanları
1
Yaş
31
Ben düne kadar Turknet VAE ADSL kullanıyodum. (8mbit) dün gece gelen mesajla bana kısa süreli internetin kesilecegini, çalışma yapılacağını söylendi. Daha sonrasında 2 saatlik bi kesintisinin ardından internet geldi ve Turknet Online İşlemlerden baktığımda YAPA altyapısına geçtiğimi gördüm. Yapa altyapısında olmadığım zaman hız testi yaptığım da 7.5-8mbit arasında çıkarken şimdi ise 11mbit'e cikiyor. Indirme hizimda da sikinti yok. Buraya kadar sorun yok gibi gozulebilir ama Video izlerken donmalar olmaya başladı. (özellikle Twitch'te) Youtube'den Video İstatistigine bakınca 11 mbps'den bir den 1mbit'e bazen 5'e cikip bazen de 9 mbps oldugunu gördüm. Sürekli Bi dalgalanma var. Daha önceden böyle değildi. Bunun sebebi nedir acaba ? Modem mi değiştirmem lazım ?
 

Ekli dosyalar

  • Screenshot_2019-05-03-21-47-41-1.png
    Screenshot_2019-05-03-21-47-41-1.png
    33.3 KB · Görüntüleme: 764

HÜDHÜD

Rektör
Katılım
5 Mayıs 2017
Mesajlar
10,105
Reaksiyon puanı
6,574
Puanları
113
snr margin değeri 3,6 zannedersem, eğer o değerin üstünde hız almak istersen kopmalar yaşanır.
 

Dentist23

Doçent
Katılım
10 Nisan 2016
Mesajlar
502
Reaksiyon puanı
162
Puanları
43
Yaş
31
Hat değerleriniz oldukça kötü. Oldukça düşük bir porta bağlanmışsınız. Port değişikliği talep etmeniz faydanıza olacaktır. Bu şekilde sıklıkla kopma yaşarsınız.
 

ProjctJycon

Öğrenci
Katılım
15 Haziran 2018
Mesajlar
6
Reaksiyon puanı
0
Puanları
1
Yaş
31
Hat değerleriniz oldukça kötü. Oldukça düşük bir porta bağlanmışsınız. Port değişikliği talep etmeniz faydanıza olacaktır. Bu şekilde sıklıkla kopma yaşarsınız.
Hiç kopma yaşamadım ama internet hızında dalgalanmalar çok oluyor. Turknet online hizmetlerden Hızım 12.10 mbps gozukurken simdi 9.5 mbps ye düşmüş. Yapa ya gecmeden once sabit 8 mbit gözüküyordu oynama olmuyordu. Sorun Kesin Porttan mı kaynaklı yoksa Modeme Reset atsam düzelir mi?
 

Dea

Profesör
Katılım
13 Ekim 2010
Mesajlar
1,395
Reaksiyon puanı
35
Puanları
48
SNR, SNR Margin ve hat zayıflaması değerinin ne olduğunu, bunların internet hızınıza etkisini bu yazıda anlatıyoruz.
İnternet hızıyla ya da bağlantısıyla ilgili sorun yaşayıp modem ayarlarını kurcalayan kullanıcıların karşısına SNR, SNR margin ya da hat zayıflaması gibi değerler çıkar. Bu değerlerin ne anlam ifade ettiğini yazımızda tek tek açıklayacağız.
İnternet sağlayıcıları belli bir bant genişliğine kadar ADSL bağlantı hızı sunar. Alabileceğiniz en iyi internet hızını alabilmek ise birçok etkene bağlıdır.
Hat zayıflaması, sizinle internet sağlayıcınızın santrali arasındaki uzaklığı tanımlar. dB (desibel) değeri olarak ifade edilir ve genellikle modemlerin ADSL istatistikleri bölümünde yer alır. Daha düşük değere sahip olmak, daha hızlı internet bağlantısı alacağınız anlamına geliyor.
20 dB altı: Harika
20 dB – 30 dB: Çok iyi
30 dB – 40 dB: İyi
40 dB – 50 dB: Kabul edilebilir
50 dB üzeri: Kötü
Hat zayıflaması değeri internet bağlantınızı etkileyen en temel etkendir. Ancak bu değeri düzeltmek için yapabileceğiniz çok şey yok. Size daha yakın santrali olan bir internet sağlayıcı tercih etmek, santrale yakın bir yere taşınmak, santralden modeme kadar gelen kablodaki sorunların giderilmesini talep etmek çözümler arasında. Ancak bu çözümler pratik değil ve çoğu zaman geçerli olmuyor.
Kalabalık bir caddede sizden çok uzakta bir arkadaşınızla konuşmayı denediniz mi? Sesinizi duyurmak neredeyse imkansızdır. Ancak cadde boş olduğu zaman sesinizi duyurabilirsiniz.
Caddeler gibi ADSL hatları da gürültüye açıktır. Günün erken saatlerinde sinyal gücü genellikle daha iyidir. Akşamları ise daha çok insan evde olacağından ve elektronik cihazları çalıştıracağından, gürültü daha çok olur.
Gürültü eviniz ve çevrenizdeki birçok kaynaktan gelebilir. Gürültüye sebep olabilecek şeyler sınırsız sayıda olsa da TV’ler, bilgisayarlar, aydınlatma, ısıtma, borular ve benzeri etkenler en yaygın sebeplerdir.
Aynı zamanda internet sağlayıcınızın santraline kadar giden yolda diğer kullanıcılar da gürültüye sebep olur. Signal to noise ratio (SNR) değeri, sinyal ile gürültü arasındaki oranı ifade eder ve dB olarak ifade edilir. Daha yüksek değer, sinyalin gürültüye göre daha fazla olduğunu, yani cadde örneğini düşündüğümüzde sesinizin daha iyi olduğunu ifade eder.
10 dB altı: Kötü
11 dB – 20 dB: İdare Eder
20 dB – 28 dB: Çok İyi
29 dB üzeri: Mükemmel
Bazı modemler SNR değeri yerine SNR Margin (Signal to noise margin) değerini gösterebilir. Bu değer ise asıl SNR değeri ile internet sağlayıcı santralin belirli bir hızı vermesi için gerekli SNR değeri arasındaki farkı ifade eder. Örneğin asıl SNR değeriniz 44 dB ve 8Mb hız sağlamak için gerekli SNR değeri 35 dB ise, SNR margin değeri 9 dB (44-35) olacaktır.
Yüksek SNR margin değeri daha iyidir ve 6 dB altındaki SNR margin değeri sorunlara sebep olabilir. Eğer margin değeri belirtilmemişse, hızları sağlamak için gerekli SNR değerlerini bulmaya çalışmanıza gerek yoktur. SNR değeri iyi seviyedeyse, büyük olasılıkla SNR margin değeri de 6 dB üzerinde olacaktır.
SNR margin değerinin de gün içinde değişmesi mümkündür. İnternetin sık kullanıldığı akşam saatlerinde hat kalabalıklaşacağı için SNR margin değeri de kötü yönde etkilenecektir. Flüoresan lambalar, hatta bağlı telefonlar, her türlü elektronik cihaz da bu değeri etkileyebilir. Daha iyi bir SNR margin değerine sahip olmak için şunları yapabilirsiniz:
  • Düşük SNR margin değerlerini daha iyi yönetecek kaliteli bir modem alın.
  • Modemin ve telefon hattının bağlı olduğu aynı hat için kaliteli ADSL splitter kullanın.
  • Bulunduğunuz bölgede daha az kullanılan bir internet sağlayıcısına geçmeye çalışın.
  • Kablonun duvarda bağlantılı olduğu kablo bağlantı noktasını daha kalitelisiyle değiştirin ve kablonun olması gerektiği gibi bağlı olmasına dikkat edin.
  • Bina içindeki kabloları değiştirin. Düşük kaliteli telefon kabloları da hattınızda gürültüye sebep olabilir.
ADSL hattının kalitesini belirlemek için hem hat zayıflaması, hem de SNR margin değerini dikkate almalısınız. SNR margin değerinin 6 dB üzerinde olması ve hat zayıflaması değerinin belirli hızlar için aşağıdaki değerlerden daha az olması iyiye işarettir.
HızHat Zayıflaması
2Mb69 dB altı
4Mb56 dB altı
8Mb41 dB altı
16Mb25 dB altı
21 Mb20 dB altı
Eğer SNR margin değeri 6 dB’den düşükse, satın almış olduğunuz bağlantı hızını düşürmeniz faydalı olabilir. Çünkü bu değerin altındaki SNR değerlerinde bağlantı kopmaları sık olacaktır. Satın aldığınız internet hızını düşürerek SNR margin değerini iyileştirebilir ve hattın stabilitesini koruyabilirsiniz.
Son olarak da modem bazı hata istatistiklerini gösterebilir. Bunlardan en önemlileri kayıplar, CRC ve HEC hatalarıdır. CRC, bozuk paketlerin tespit edilip yeniden iletildiği zaman ortaya çıkan hata kodudur. Kısa zaman içinde alınan çok sayıda CRC hatası, çıkış hızını belirgin şekilde düşürür. Bu da hatta çok fazla gürültü olduğunun bir belirtisi olabilir. Uç durumlarda ise bu durum santral ile bağlantının kopmasına sebep olabilir.
HEC hataları ise, veri aktarımı sırasında kullanılan eşzamansız aktarım modunun (ATM) başlık kısmında meydana gelen bir hatadır. 1 bitlik hatalar düzeltilebilir ancak düzeltilemeyen ve iptal edilen paketler HEC hatası olarak sayılır. Kısa zaman içinde alınan çok sayıda HEC hatası çıkış hızını belirgin şekilde düşürür ve hatta bağlantının stabilitesini bozabilir.
Kayıplar ise sinyal kaybını ifade eder. Kayıpların yüksek olması gürültünün fazla olduğunu işaret edebilir.

Yazı Bu Siteden Alıntıdır.
Snr Değerleri
 

kontrol

Öğrenci
Katılım
23 Ekim 2015
Mesajlar
64
Reaksiyon puanı
14
Puanları
8
Snr değeri 8'in altına düşerse kopmalar çok artacak ve sürekli dalgalanmalar olacaktır. Bunun sebebi altyapı yapacakları şey hızınızı düşürmektir. Evet yanlış okumadınız hızınızı düşürmektir. 8 Mbit'e hızınız düşürülürse Snr seviyesi artacak, hat stabilizasyonu yükselecektir.
 

Son mesajlar

Üst