Mobil işletim sistemleri ile ilgili birkaç soru

Bu konuyu okuyanlar

osmanturkq

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
umarım soruyu doğru yere açmışımdır

selam arkadaşlar

Sorular biraz karışık oldu ama soruların hepsine cevap verirseniz sevinirim .
biggrin.gif

Samsung s4 cihazım,Android 5.0 dı.Dün bir telefoncuda 4.2 dönüş yaptırmaya çalıştım , ama dönemedi adam da Android 5.0 yüklemiş ama Rus rom'u,sorun olur mu ?
Ben kendim yüklemek istersem,Orjinal Türk romu nereden bulabilirim ?
Yada telefon zaten gitti gözümü karartıp Cyanogenmod rom kuracağım.?
sizin öneriniz nedir.

Cyanogenmod rom yüklemek istiyorum bu konuda birkaç soru sormak istiyorum.

-Cyanogenmod u nereden indirmeliyim ? CyanogenMod Downloads mı xda developers den mi ? ingilizcem yok gerçi ama
-Cyangenmod rom da CyanogenMod Downloads . Hangisini indirmeliyim ,cihaz Samsung s4 i9500
Galaxy S4 (jflte)
Galaxy S4 (AT&T) (jflteatt)
Galaxy S4 (C Spire) (jfltecsp)
Galaxy S4 (Canada) (jfltecan)
Galaxy S4 (Cricket) (jfltecri)
Galaxy S4 (GSM Non-LTE) (ja3g)
Galaxy S4 (Intl) (jfltexx)
Galaxy S4 (non-LTE) (i9500)
Galaxy S4 (Sprint) (jfltespr)
Galaxy S4 (T-Mobile) (jfltetmo)
Galaxy S4 (US Cellular) (jflteusc)
Galaxy S4 (Verizon) (jfltevzw)
Galaxy S4 Active (Intl) (jactivelte)
Galaxy S4 LTE-A (ks01lte)

- CyanogenMod Downloads da Stabil sürümü bulamadım ? hangisi stabil ?
TYPE
all
release
nightly
experiments

-Cyanogenmod a güvenebilir miyim ?
-Orjinal android i kullandığım gönül rahatlığı ile kullanabilir miyim ?
-Cyanogenmod 3. kişiler yazıyor peki denetleniyor mu ? içinde kötü zararlı yazılımlar olmadığına gönül rahatligi ile inanalim mi ?
-Cyanogen mod rom da sorunlar çıkar mı kamera çalışmaması gibi vs ...
-Cyanogen mod stabil ve güvenlir midir ? destekleniyor mu aktif forumları vs ... ?
-Gapps paketine güvenebilir miyim ?
-Odin twrp cmw rom dosyası root dosyasına güvenebilir miyiz ?
-Orjinal stock romlar nereden indiriyorsunuz Nereden indirebilirim ?
-Orjinal stock rom gerçektenede orjinal mi ? yani telefonu ilk aldığım zamanki rom mudur ?
-Cyanogenmod rom kullananlarınız var mı memnun musunuz ? sizin yorumlarınız neler ?
-Aokb rom ile Cyanogenmod rom arasında ne fark var hangisini yüklemeliyim neden ?

Benim genel sorunum stabilite ve güvenlik hakkında bu konularda Cyanogenmod rom'a güvenebilir miyim ? herhangi bir kötü yazılım trojan virus vs zararlı yazılımlar olur mu ? Yoksa android e güvendiğim kadar güvenebilir miyim ? sonuçta bu kodları 3. kişiler yazıyor ve yazanlar hacker bile olabilir ? yazılan kodlar denetleniyor mudur? Ben linux mint kullanılıyorum ve biliyorum ki yazılan kodları denetleyen insanlar mevcut peki Cyanogen modda da kodları inceleyen denetleyen insanlar var mı? Güvenebilir miyim ? Cyanogenmod rom yüklemem sonradan güvenli vs sıkıntısı çıkartırmı bana .

Linux mint yada Ubunutuya muadile (açık kaynak kodlu güvenlik özelleştirebilmek kodları okuyup değiştirebilmek ve kodları başkaları tarafından denetlenen vs...) mobil İşletim sistemi var mıdır ? Android cyanogenmod ... dan başka .

Cyanogen mod yüklemeli miyim? neden yüklemeliyim ? bana Linux daki gibi bir özgürlük kazandırır mı kişiselleştirme kodları okuyup değiştirebilmek vs ...

Birde nasıl yüklemem konusunda yükleme rehberi paylaşır mısınız ?En baştan anlatan bir rehber olursa sevinirim rootlamak twrp cwm vs .. ve sonrada rom atmayı anlatan bir rehber olursa sevinirim ve mümkünse türkçe kaynak .

cevaplarınız için teşekkür ederim . Kusura bakmayın sorular biraz karışık oldu , mobil işletim sistemleri konusunda çok acemiyim
biggrin.gif

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Orijinal romu sammobile'da bulabilirsin kitkat da var lolipop ta var

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Odin ya da kies ile yükleyebilirsin

umuturunc

Asistan
Reaksiyon puanı
0
umarım soruyu doğru yere açmışımdır

selam arkadaşlar

Sorular biraz karışık oldu ama soruların hepsine cevap verirseniz sevinirim .
biggrin.gif

Samsung s4 cihazım,Android 5.0 dı.Dün bir telefoncuda 4.2 dönüş yaptırmaya çalıştım , ama dönemedi adam da Android 5.0 yüklemiş ama Rus rom'u,sorun olur mu ?
Ben kendim yüklemek istersem,Orjinal Türk romu nereden bulabilirim ?
Yada telefon zaten gitti gözümü karartıp Cyanogenmod rom kuracağım.?
sizin öneriniz nedir.

Cyanogenmod rom yüklemek istiyorum bu konuda birkaç soru sormak istiyorum.

-Cyanogenmod u nereden indirmeliyim ? CyanogenMod Downloads mı xda developers den mi ? ingilizcem yok gerçi ama
-Cyangenmod rom da CyanogenMod Downloads . Hangisini indirmeliyim ,cihaz Samsung s4 i9500
Galaxy S4 (jflte)
Galaxy S4 (AT&T) (jflteatt)
Galaxy S4 (C Spire) (jfltecsp)
Galaxy S4 (Canada) (jfltecan)
Galaxy S4 (Cricket) (jfltecri)
Galaxy S4 (GSM Non-LTE) (ja3g)
Galaxy S4 (Intl) (jfltexx)
Galaxy S4 (non-LTE) (i9500)
Galaxy S4 (Sprint) (jfltespr)
Galaxy S4 (T-Mobile) (jfltetmo)
Galaxy S4 (US Cellular) (jflteusc)
Galaxy S4 (Verizon) (jfltevzw)
Galaxy S4 Active (Intl) (jactivelte)
Galaxy S4 LTE-A (ks01lte)

- CyanogenMod Downloads da Stabil sürümü bulamadım ? hangisi stabil ?
TYPE
all
release
nightly
experiments

-Cyanogenmod a güvenebilir miyim ?
-Orjinal android i kullandığım gönül rahatlığı ile kullanabilir miyim ?
-Cyanogenmod 3. kişiler yazıyor peki denetleniyor mu ? içinde kötü zararlı yazılımlar olmadığına gönül rahatligi ile inanalim mi ?
-Cyanogen mod rom da sorunlar çıkar mı kamera çalışmaması gibi vs ...
-Cyanogen mod stabil ve güvenlir midir ? destekleniyor mu aktif forumları vs ... ?
-Gapps paketine güvenebilir miyim ?
-Odin twrp cmw rom dosyası root dosyasına güvenebilir miyiz ?
-Orjinal stock romlar nereden indiriyorsunuz Nereden indirebilirim ?
-Orjinal stock rom gerçektenede orjinal mi ? yani telefonu ilk aldığım zamanki rom mudur ?
-Cyanogenmod rom kullananlarınız var mı memnun musunuz ? sizin yorumlarınız neler ?
-Aokb rom ile Cyanogenmod rom arasında ne fark var hangisini yüklemeliyim neden ?

Benim genel sorunum stabilite ve güvenlik hakkında bu konularda Cyanogenmod rom'a güvenebilir miyim ? herhangi bir kötü yazılım trojan virus vs zararlı yazılımlar olur mu ? Yoksa android e güvendiğim kadar güvenebilir miyim ? sonuçta bu kodları 3. kişiler yazıyor ve yazanlar hacker bile olabilir ? yazılan kodlar denetleniyor mudur? Ben linux mint kullanılıyorum ve biliyorum ki yazılan kodları denetleyen insanlar mevcut peki Cyanogen modda da kodları inceleyen denetleyen insanlar var mı? Güvenebilir miyim ? Cyanogenmod rom yüklemem sonradan güvenli vs sıkıntısı çıkartırmı bana .

Linux mint yada Ubunutuya muadile (açık kaynak kodlu güvenlik özelleştirebilmek kodları okuyup değiştirebilmek ve kodları başkaları tarafından denetlenen vs...) mobil İşletim sistemi var mıdır ? Android cyanogenmod ... dan başka .

Cyanogen mod yüklemeli miyim? neden yüklemeliyim ? bana Linux daki gibi bir özgürlük kazandırır mı kişiselleştirme kodları okuyup değiştirebilmek vs ...

Birde nasıl yüklemem konusunda yükleme rehberi paylaşır mısınız ?En baştan anlatan bir rehber olursa sevinirim rootlamak twrp cwm vs .. ve sonrada rom atmayı anlatan bir rehber olursa sevinirim ve mümkünse türkçe kaynak .

cevaplarınız için teşekkür ederim . Kusura bakmayın sorular biraz karışık oldu , mobil işletim sistemleri konusunda çok acemiyim
biggrin.gif
Sorulabilecek bir çok soruyu sormuşsun. [emoji2] Bilgisayara geçince senin ve senin gibi bu soruların cevaplarını merak edenler için elimden geldiğince ayrıntılı bir klavuz yazacağım. İyi günler

umuturunc

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bence telefoncu nasıl dowgrade edeceğini bilmiyor ve iyi bir araştıram yapmamış. S4 ün belli modellerinde 4.2.2 ye downgarede sorunsuzca gerçekleşiyor. Emin olmamakla birlikte senin modelin destekliyor diye biliyorum. Downgrade yapmadan önce full backup ve efs yedeği alırsan olası bir soruna karşı şu anki romunu tüm verileriyle birlikte tekrar yükleyebilirsin. Telefon zaten gitti derken garantisinin gittiğini belittin sanırım. Telefoncu cihazın içini açtıysa veya orjinal olmayan yazılım (custom rom, kernel, tema vs.) yüklediyse knox sayacına yakalanmışsındır ve KNOX VARRANTIY VOID: 0x1 olur ve bunu eskisi gibi 0x0 yapamazsın.
Cyanogenmodun official ve unofficial (s4 mini için var, diğer cihazlarda var mı bilmiyorum) sürümleri oluyor. CyanogenMod Downloads buradaki cyanogenin offcial sürümü. https://download.cyanogenmod.org/?device=i9500 buradaki rom dosyaları da senin telefon için yani Galaxy S4 (Non-LTE) 9500
All kısmında en üstten alta doğru en son çıkan rom sıralanır. Release bölümünde cyanogenmodun stabil (kararlı) sürümleri olur. Malesef senin cihaz için stabil versiyonu yok. Nightly bölümüne her gece çıkan rom eklenir. Cyanogen modun en son çıkan kodlarını alarak otomatik olarak gecelik sürüm oluşturulur. Bu sürümlerde geliştirmeler ve küçük hata düzeltmeleri bulunur. Experiments bölümü deney bölümüdür. Bu bölüm hakkında bir bilgim yok. Yanlış bilgi vermek istemem.
Cyanogenmoda güvenip güvenmemek sana kalmış. Ama bütün aosp tabanlı custom romlar cyanogenmodu esas alarak yapılıyor. Yani 3. taraf aosp rom geliştiricilerinin esas kaynakları cyanogenmod. Cyanogenmodda kamera sorunu hiç yaşamadım. Ama belki bazı nightly sürümlerinde kamerayla ilgili hata olabilir.
Aokp ile cyanogenmod arasında özelleştirilebilirlik açısından uçurum kadar fark var.İkisi de rom. Ancak AOKP aşırı derecede özelleştirilebilir bir rom. Deneyerek anlayabilirsin.
Odin, rom, gapps, root, recovery(cwm, twrp) dosyalarına çok dikkat etmelisin. Senin cihazına uygun olduğundan emin olmalısın. Yoksa benim yaptığım gibi telefonu kulanılmaz hale getirebilirsin. Gerçi garantiye verip düzelttirebilirsin ama garanti işi şansa bağlı olduğu için pek güzvenme. Rootlu ve Custom Romlu telefonu garantiye(servise) yollamak buradaki tecrübelerimi okuyarak okuyarak garanti hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsin.
Orjinal rom (stock rom) yükleyerek telefonunu ilk aldığın hale getirmen mümkün. Bu orjinal rom dosyalarına (sammobile sitesindeki dosyalara) güvenebilirsin. Firmware for Samsung GT-I9500 - SamMobile burada seni cihazın için en son çıkan romlar var.
Sen kendi cihazını downgrade edebilirsin. Zaten linux kullanıyorsun. Bu büyük avantaj. Senin cihazının bootloaderi andorid 5 e geçtiğin için değişti. Bu yüzden cihaz 4.2.2 ye dönmene izin vermez. Çünkü 4.2.2 ni bootloaderi farklıdır. Ama sen linux kulalnarak 4.2.2 romunun bootloader ve knox dosyalarını silip bu dosyayı cihazına yükleyebilirsin. Böylece downgrade işlemi gerçekleşmiş olur.
Zamanım kısıtlı olduğu için ancak bu kadar yazabildim. Geniş zamanım olsaydı, daha çok paylaşmak istediğim bilgi vardı. Umarım açıklayıcı olmuştur. İyi forumlar

osmanturkq

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Mr.Utar

Çok teşekkür ederim.
Peki buradan indireceğim rom ile , telefonu ilk aldığım zamanki orjinal rom arasında fark var mı ?
Sammobile sitesi güvenlir bir sitemidir.
Telefona Stock rom nasıl kurabilirim karışık bir işlem midir ?

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Bence telefoncu nasıl dowgrade edeceğini bilmiyor ve iyi bir araştıram yapmamış. S4 ün belli modellerinde 4.2.2 ye downgarede sorunsuzca gerçekleşiyor. Emin olmamakla birlikte senin modelin destekliyor diye biliyorum. Downgrade yapmadan önce full backup ve efs yedeği alırsan olası bir soruna karşı şu anki romunu tüm verileriyle birlikte tekrar yükleyebilirsin. Telefon zaten gitti derken garantisinin gittiğini belittin sanırım. Telefoncu cihazın içini açtıysa veya orjinal olmayan yazılım (custom rom, kernel, tema vs.) yüklediyse knox sayacına yakalanmışsındır ve KNOX VARRANTIY VOID: 0x1 olur ve bunu eskisi gibi 0x0 yapamazsın.
Cyanogenmodun official ve unofficial (s4 mini için var, diğer cihazlarda var mı bilmiyorum) sürümleri oluyor. CyanogenMod Downloads buradaki cyanogenin offcial sürümü. https://download.cyanogenmod.org/?device=i9500 buradaki rom dosyaları da senin telefon için yani Galaxy S4 (Non-LTE) 9500
All kısmında en üstten alta doğru en son çıkan rom sıralanır. Release bölümünde cyanogenmodun stabil (kararlı) sürümleri olur. Malesef senin cihaz için stabil versiyonu yok. Nightly bölümüne her gece çıkan rom eklenir. Cyanogen modun en son çıkan kodlarını alarak otomatik olarak gecelik sürüm oluşturulur. Bu sürümlerde geliştirmeler ve küçük hata düzeltmeleri bulunur. Experiments bölümü deney bölümüdür. Bu bölüm hakkında bir bilgim yok. Yanlış bilgi vermek istemem.
Cyanogenmoda güvenip güvenmemek sana kalmış. Ama bütün aosp tabanlı custom romlar cyanogenmodu esas alarak yapılıyor. Yani 3. taraf aosp rom geliştiricilerinin esas kaynakları cyanogenmod. Cyanogenmodda kamera sorunu hiç yaşamadım. Ama belki bazı nightly sürümlerinde kamerayla ilgili hata olabilir.
Aokp ile cyanogenmod arasında özelleştirilebilirlik açısından uçurum kadar fark var.İkisi de rom. Ancak AOKP aşırı derecede özelleştirilebilir bir rom. Deneyerek anlayabilirsin.
Odin, rom, gapps, root, recovery(cwm, twrp) dosyalarına çok dikkat etmelisin. Senin cihazına uygun olduğundan emin olmalısın. Yoksa benim yaptığım gibi telefonu kulanılmaz hale getirebilirsin. Gerçi garantiye verip düzelttirebilirsin ama garanti işi şansa bağlı olduğu için pek güzvenme. Rootlu ve Custom Romlu telefonu garantiye(servise) yollamak buradaki tecrübelerimi okuyarak okuyarak garanti hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsin.
Orjinal rom (stock rom) yükleyerek telefonunu ilk aldığın hale getirmen mümkün. Bu orjinal rom dosyalarına (sammobile sitesindeki dosyalara) güvenebilirsin. Firmware for Samsung GT-I9500 - SamMobile burada seni cihazın için en son çıkan romlar var.
Sen kendi cihazını downgrade edebilirsin. Zaten linux kullanıyorsun. Bu büyük avantaj. Senin cihazının bootloaderi andorid 5 e geçtiğin için değişti. Bu yüzden cihaz 4.2.2 ye dönmene izin vermez. Çünkü 4.2.2 ni bootloaderi farklıdır. Ama sen linux kulalnarak 4.2.2 romunun bootloader ve knox dosyalarını silip bu dosyayı cihazına yükleyebilirsin. Böylece downgrade işlemi gerçekleşmiş olur.
Zamanım kısıtlı olduğu için ancak bu kadar yazabildim. Geniş zamanım olsaydı, daha çok paylaşmak istediğim bilgi vardı. Umarım açıklayıcı olmuştur. İyi forumlar

Kusura bakmayın biraz geç yanıt veriyorum.
Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.
Dediğiniz gibi çok acemiye denk geldim.
Benim telefoncu işlemi gerçekleştirirken yedek almamış. işlemi gerçekleştiremeyince de 5.0 ın Rus rom'unu yüklemiş .Bu sorun olur mu ? yoksa Sammobile sitesinden Türk rom mu indirsem.
Neyse anlatmaya devam edeyim sonra imei no gitti, telefonum orjinaldi (bu arada sinir krizi geçiriyorum hala) nasıl yaptı bilmiyorum ama imei no tekrar gözüküyor , ama bence orjinal imei değil. Efs klasörünün içi boş çünkü
ayrıca 4 -5 saatim gitti telefoncuda bekledim .
Telefon zaten gitti derken garantiden bahsetmiyordum , telefon orjinal stockrom gitti imei gitti belki bilmediğim başka seylerde gitmiştir.Bu kadar acemilik olmaz bence ,hala sinirliyim.
Benim telefon için olan rom u gösterdiğin için teşekür ederim https://download.cyanogenmod.org/?device=i9500. Hangisi olduğunu anlamamıştım. (s4 için birkaç seçenek vardı)

S4 için Cyanogenmod rom kararlı sürüm çıkar mı ? Ben bu cihazı her gece güncelleyecek miyim ? (gecelik sürüm için )
Garanti konusunu yazdığınız iyi olmuş okuyacağım . Rootlu ve Custom Romlu telefonu garantiye(servise) yollamak

bu adreste çok işime yaradı Firmware for Samsung GT-I9500 - SamMobile
Downgrade işlemini bilmiyorum bu işlemi araştıracağım.

Ellerine sağlık gayet net olmuş .

umuturunc

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sammobile sitesinden indireceğin STOCK rom ile telefonu ilk aldığın zamanki rom aynıdır. İkisi de orjinal(stock) romdur. Bu siteye güvenebilirsin. Ancak sammobile da en son çıkan romlar yer alır. Firmware for Samsung GT-I9500 - SamMobile buraya dikkat etiysen iran romu hariç hepsi 5.0.1 Yani 4.2.2 yi sammobileden malesef indiremiyorsun. samsung-updates sitesinden cihazına ait bütün stock romları indirebiliyorsun. Ama sanırım site değişmiş. Sadece en son çıkan romlar var. (veya ben göremedim eski romları)
NOT:Bu işlemlere başlamadan önce cihazının şarjının en az %50 olduğuna emin ol. Her ihtimale karşı şarjın tam dolu olsun.
https://mega.nz/#!H5cVlIoZ!Rgh4AvfcqnSclMo1Q0J1v9S5HfBEaFMDWlQ3-CnMs84 buradan cihazın için 5.0.1 türkiye romunu indirebilirsin. Sammobileden yüksek hızda indirme yapmak iç,n premium üyelik alman gerekli. Megadan indirmen daha iyi olur. Devam etme özelliği de var. Romu indirdikten sonra zip klasörüne sağ tıklayıp winrar veya benzeri bir programile klasöre çıkart. http://dl.sammobile.com/Odin3_v3.10.7.zip buradan odin programını indir ve bunu da klasöre çıkart. Odin.exe dosyasını yönetici olarak çalıştır. Options bölümündeki re-partition yazan yerin tikli olmadığına emin ol. AP veya PDA yazan yere klasöre çıkarttığın rom dosyasını göster. Telefonu kapat. Ses kısma tuşu+Orta tuş+Güç tuşuna aynı anda bas. Cihaz titrediğinde tuşları bırak. Karşına gelen ekranda ses açma tuşuna basarak download moda geç. Download Samsung USB Drivers (v1.5.55.0) buradan Galaxy S 4 (All Variants) olan usb sürücüsünü indir ve kurulumunu yap. Cİhazı bilgisayara bağla. Odinde mavi veya yeşil renk belirdiğinde odin cihazını görmüş demektir. Start butonuna basarak rom yükleme işlemini başlatabilirsin. Rom yüklemi işlemi bittiğinde cihazın İLK açılması 10dk kadar sürebilir.
Buradan da bilgi alabilirsin Samsung Galaxy S4 Stock Romlar - Android Noktası Samsung Galaxy S4 Stock Rom Nasıl Yüklenir? - Android Noktası

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Telefonun bataryasını çıkarıp etiketteki (telefoncu etiketi sökmediyse :p ) imei numarasını bir yere not al. Telefonu açıp [h=1]*#06#[/h]tuşlayarak karşına gelen imei ile karşılaştır. Aynı imei ise bir sorun yok. Eğer farklı imei ise sorun çıkabilir.
Cyanogenmodun herhangi bir sürümünü cihazına kurduğunda güncellemeri otomatik olarak tarayıp sana bildirim gösterecektir. Sen güncellemeleri kurmak zorunda değilsin.
Dowgrade işlemini müsait olduğum bir zaman yazarım. Taşınma işleriyle uğraştığım için pek zaman bulamıyorum.