Mısır Mitolojisi

Bu konuyu okuyanlar

MerveOzgur

Doçent
Reaksiyon puanı
7
MISIR MİTOLOJİSİ

Mısır mitolojisi ve Mısır dini, ibrahimi dinler öncesi, yaklaşık 3 bin yıldan uzun bir süre Mısır'daki insanların inançlarının ve dini uygulamalarının bütünüdür.

Yaratılış, Var Oluş ve Başlangıç

Mısırlılar başlangıçta evrenin kaosun kara sularıyla dolu olduğuna inanırlardı. İlk tanrı, Re-Atum, aynı Mısır karasının Nil'in taşan sularından her sene ortaya çıkışı gibi sudan (yükseldi ve) ortaya çıktı. Re-Atum'dan Şu (hava)ve Tefnut (nem) ortaya çıktı. Şu ve Tefnut'un iki çocuğu olduğu zaman dünya yaratıldı: Nut (gök) ve Geb (yer). Şu ve Tefnut karanlıklarda gezerken kaybolunca insanlar yaratıldı. Zira Re-Atum gözünü onları aramaya gönderdi ve onlara kavuştuğunda döktüğü sevinç gözyaşları insanlara dönüştü. Osiris Re-Atum'un oğlu ve Mısır'ın kralıydı. Erkek kardeşi Seth ise evrendeki kötülüğü temsil etmekteydi. Osiris'i öldürdü ve kendisi kral oldu. Osiris'i öldürdükten sonra vücudunu parçalara ayırdı, fakat İsis bu parçalardan çoğunu kurtardı. Seth kendisini kral yapmış olsa da Osiris'in oğlu Horus tarafından yenilgiye uğratılmıştır. Yenilen Set çöle sürülür ve fırtınaların tanrısı olur. Osiris Anubis tarafından mumyalanmış ve ölülerin tanrısı olmuştur. Horus kral ve firavunların atası oldu.

Aşağıdaki resimde bir atum tasviri yer almaktadır ;

274px-Atum%2C_Nordisk_familjebok.png

Ölüm ve Mumyalama

Antik Mısır'da çok kompleks ve gelişmiş bir ahiret inancı ile birlikte ölü bedeni ve ruhu huzurlu bir ahiret hayatına hazırlamak için yapılan birçok ayin ve uygulama vardı. Ruh ve ahirete dair inanç özellikle vücudun korunmasında yoğunlaşmıştı. Buna göre tahnit ve mumyalama, kişinin kişiliğini ve kimliğini ahirette koruyabilmesi için uygulanmaktaydı.

Mumyalama işlemi ölüyü öbür dünyadaki yaşamına hazırlamak için yapılan bir dizi törenden sadece başlangıç olanıdır.Bu işlem insanların yanı sıra boğa,timsah,kedi gibi hayvanlar içinde yapılmaktaydı.Arapça ve Farsça'da "Mumiya" doğada bulunan katran ve bunun karışımlarına denilir,ilaç olarak da kullanılırdı.Gerçekte ölünün bedenini konserve edercesine korumak için yapılan "Tahnit" işleminde katranın kullanılması,onu mumya ile eş anlamlı yapmıştır.

Mumyalama işlevi şöyle gerçekleştirilirdi:

Önce ölü yıkanir. Burnundan sokulan aletlerle beyin boşaltılır.

Göz ve ağız boşukları,yağlı keten tamponlarla doldurulup göz kapakları kapatılırdı.

Rahip habeş denilen keskin bir opsidyenle vücudun sol tarafını açarak,içindekileri tamamen boşaltır ve bunları "Kanopik" denilen çömlek ve vazoların içine koyardı.Boşalan karın kısmı ve kadınların göğüs içleri,hurma şarabı ve kokulu bitkilerle temizlendikten sonra, reçine, tarçın,soğan ve kokulu mir ile karıştırılmış ağaç talaşı,yerleştirilirdi.

Açılan yerler dikildikten sonra Mısırlılar'ın "Net-jeryt" denilen ve kahire yakınlarındaki bir vadide bulunan "Natron" tozu sodyum karbonat veya Sodyum Klorit (tuz) ile karıştırılan madde içinde 40 veya 70 gün (soylular için 272gün) bekletilirdi.Böylece vücuttaki nem absorbe edilir,organik yapı antiseptik korumaya alınırdı. Bir çeşit insan salamurası olan bu işlemin sonunda eller göğüste veya karın üzerinde birleştirilerek vücut yatar durumuna getirilir ve kurutulurdu.

Son dönemlerdeki inanca göre, ölünün ruhu Duat'taki bir mahkeme salonuna Anubis (mumyalama tanrısı) tarafından götürülür ve ölünün kalbi, ki kalbin kişinin ahlaki durumunun kayıdı olduğuna inanılırdı, Ma'at'ı (Hakikat ve Adalet) temsil eden bir tek tüye karşı tartılır. Eğer sonuç olumlu ise, ruh Osiris tarafından Aaru'ya götürülür, yok eğer sonuç olumsuzsa iblis Ammit (Kalp Yiyici) - yarı timsah, yarı aslan ve yarı hippopotam - tartılmış olan kalbi yer (ve böylece yok eder) ve ruh Duat'ta kalmaya mahkûm edilir...

Aşağıdaki resim hakkında bilgi ; Osiris - Egyptian Museum, Kahire

Egypt.Osiris.statuette.01.jpg

Monoteistik Dönem

Antik Mısır tarihinde, kısa bir dönem için, Akhenaten hükümdarlığında güneş tanrı Aten'e odaklanmış bir monoteizm (atenizm) yaşanmıştır. Akhenaten Aten dışındaki bir tanrıya tapılmasını yasadışı kıldı ve Aten için tapınakların bulunacağı yeni bir başkent inşaa ettirdi (Amarna). Akhenaten'in bu din devrimi sadece onun ölümüne kadar devam edebildi, zira ne halk ne de aristokrat ve ruhban kesimler bu yeni dini inancı benimsememişti. Akhenaten öldükten sonra tahta geçen Tutankhamun'un zamanında eski din yine resmi din haline geldi. İlginç bir şekilde, Tutankhamun ve sonraki bazı firavunlar daha sonra hazırlanacak krallar listesinde, Akhenaten ve Smenkhare ile birlikte anılmayacaklar; listede yer almayacaklardır.

Her ne kadar tarihçilerin çoğu bu dönemi monoteistik olarak tanımlasa da bazı araştırmacılar Atenizm'i monoteistik olarak tanımlamaz. Bu araştırmacılar gerekçe olarak, Atenizm döneminde insanların direkt olarak Aten'e değil, kraliyet ailesine ilahi gücünü Aten'den almış bir tanrılar panteonu gibi tapıldığını belirtirler. Yine de bu nokta tarihçiler tarafından çoğunlukla kabul görmemiştir.

Amarna hanedanlığının çöküşünden sonra, Kıptik Hristiyanlık ve daha sonra İslam'ın yayınlaşmasına kadar, orijinal Mısır panteonu ana inanç olarak devam etmiştir.

Aşağıdaki Resimde; Aten'e tapınan kraliyet ailesi görülmektedir .

Aten_disk.jpg

Tapınaklar

Antik Mısır'da yapılmış çoğu tapınak bugün varlığını sürdürmektedir. Diğerlerinin ise farklı şekillerde harabe ve kalıntıları mevcuttur. Bir kısmı ise tamamen kaybolmuştur. Firavunlardan özellikle II. Ramses birçok tapınak yaptırmasıyla belirginleşmiştir.

Bazı ünlü tapınaklar:

-Ebu Simbel
-Abidos
-Ein el-Müftella (Bahariye Vahası)
-Karnak
-Beni Hasan el Şurruk
-Edfu
-Kom Ombo Tapınağı
-Luksor Tapınağı
-Medinet Habu Tapınağı
-Hatşepsut Tapınağı
-Philae
-Ramesseum
-Dendera Tapınak kompleksi

Daha geniş bilgi bulabileceğiniz KAYNAK

smhcgdm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ilginc ve bir o kadar da faydalı(tabi ilgisi olana)

MerveOzgur

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Haklısınız ilgilenen arkadaşlar için bence güzel bir konu oldu.

sonicar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yıllar önce komplo teorisi bir belgeselde izlemiştim. hayli ilginç bir serüveni var. doğrudur yalandır bilmem. o belgeseli nette bulursam sizinle paylaşırım. dünyada çeşitli yazarlar da bu konuyu araştırıyorlar. david icke bunların başında gelir. ayrıca bizde de bazı şeriatçı yobazlar bu konuyu kendileri için kullanırlar, mesela "gelenler" belgeselinde de bu konu "günümüz firavunları" adıyla işlenmişti. 1400 yıl kulaklarının üstlerine yatıp miskin miskin ortalıkta dolaşıp adamların dünyayı ele geçirmelerini seyretmişler, şimdi tepelerine teknolojinin son harikası bombalar düşünce akılları başlarına gelmiş... neyse hikayeyi anlatalım...

firavunlar mısırdan ortadoğu(babil), batı anadolu(ion,lidya,frig,sparta vs), akdeniz ve egeye(yunan medeniyeti ve şehir devletçikleri) oradan geçip roma imparatorluğunu kuruyorlar. envai çeşit entrikalar dahilinde kavimler göçü etkisi ve Attila nın istilasından sonra ikiye ayrılıyorlar ve bir kolu bizans imparatorluğu kurarak tekrar anadolu, ortadoğu ve kuzey afrikayı ele geçirmeye çalışıyor. batı kanadı ise avrupayı kontrol altında tutmak için roma şehrinde vatikanı inşa edip güney avrupayı elinde tutuyor sonra almanya-polonya civarında batı roma imparatorluğunu kuruyor. batı roma, kril(rus) ve viking(iskandinav) baskısı yüzünden nispeten daha sakin olan ingiltere adasına göç ediyorlar ve MS 800 civarında ingiliz imparatorluğunu kuruyorlar. 1800 lerde amerikaya geçiyorlar... günümüzde ingiliz kraliyet ailesi ve amerika yönetimi, tutankamun, akhenaton, ramses, isis, osiris lerin falan birinci dereceden torunları oluyorlar yani "firavunun ta kendisi". amerikan başkanları da amerikan halkının bağrından çıkan masum insanlar değiller. hepsi önceden seçilmiş, eğitilmiş ve hazırlanmış kişiler. hemen hepsi birbirleriyle (çok belli olmasın diye 1. 2. 3. 4. değil) 5. 6. 7+... dereceden akrabalar. dolayısıyla da başkanlık seçimleri falan tam bir tiyatro. 1900 lerde de israil adı altında ortadoğuya tekrar giriş yapıyorlar...

smhcgdm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Elinize saglik merve hanim kisa surede cok bilgi verdiniz

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
firavunlar mısırdan ortadoğu(babil), batı anadolu(ion,lidya,frig,sparta vs), akdeniz ve egeye(yunan medeniyeti ve şehir devletçikleri) oradan geçip roma imparatorluğunu kuruyorlar. envai çeşit entrikalar dahilinde kavimler göçü etkisi ve Attila nın istilasından sonra ikiye ayrılıyorlar ve bir kolu bizans imparatorluğu kurarak tekrar anadolu, ortadoğu ve kuzey afrikayı ele geçirmeye çalışıyor. batı kanadı ise avrupayı kontrol altında tutmak için roma şehrinde vatikanı inşa edip güney avrupayı elinde tutuyor sonra almanya-polonya civarında batı roma imparatorluğunu kuruyor. batı roma, kril(rus) ve viking(iskandinav) baskısı yüzünden nispeten daha sakin olan ingiltere adasına göç ediyorlar ve MS 800 civarında ingiliz imparatorluğunu kuruyorlar. 1800 lerde amerikaya geçiyorlar... günümüzde ingiliz kraliyet ailesi ve amerika yönetimi, tutankamun, akhenaton, ramses, isis, osiris lerin falan birinci dereceden torunları oluyorlar yani "firavunun ta kendisi". amerikan başkanları da amerikan halkının bağrından çıkan masum insanlar değiller. hepsi önceden seçilmiş, eğitilmiş ve hazırlanmış kişiler. hemen hepsi birbirleriyle (çok belli olmasın diye 1. 2. 3. 4. değil) 5. 6. 7+... dereceden akrabalar. dolayısıyla da başkanlık seçimleri falan tam bir tiyatro. 1900 lerde de israil adı altında ortadoğuya tekrar giriş yapıyorlar...
Mısır'a da Mu ve Atlantis kıtalarından geldikleri iddiaları var, bunu da eklemek isterim. Bilgi ve teknoloji açısından yerli halktan çok üstün olduklarından tanrı olarak karşılandıkları söylenmekte.

MerveOzgur

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Gözlerinize sağlık ekstra eklediğiniz bilgiler içinde teşekkür ederim.

sonicar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Mısır'a da Mu ve Atlantis kıtalarından geldikleri iddiaları var, bunu da eklemek isterim. Bilgi ve teknoloji açısından yerli halktan çok üstün olduklarından tanrı olarak karşılandıkları söylenmekte.

konunun dışına çıkmamak adına önceki döneme değinmedim. dediğin doğru böyle bir iddia var ve firavunlar gibi Türklerin de bu Mu kıtasından geldikleri düşünülüyor onun için Atatürk de bu konuya özel bir ilgi göstermiştir. Mu kıtası 3 ana medeniyetten oluşuyor. kıta batmaya başlayınca biri ortaasya kıtasına(Ön Türkler) göç ediyor. biri orta amerikaya(mayalar) göç ederken, firavunlar da güneye yeni zelanda ve avustralya yönüne göç ediyorlar sonradan afrikaya geçip nil boyunca devam ediyorlar. yalnız inanç bakımından Türkler diğer iki medeniyetten farklılar. Türkler pozitif Gök Tanrı inancına sahiplerken, mayalar ve firavunlar negatif şeytani inanca sahipler. her 3 medeniyette de piramit gibi benzer mimarilerin bulunması onların tek bir noktadan dağıldıklarını ıspatlıyor.

mevzu baya derin ve ispata muhtaç.

EropaKING

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Tess Gerritsen'in "Mefisto Kulübü" kitabını okuyana kadar pek ilgilenmezdim Mısır Mitolojisi ile.. Genelde Mısır tarihi denilince hep Piramitler akla gelir ve merak hep oraya doğru kayar.. Ama Kitap bunun ötesindekileri de hatırlatıyor..
Konudaki bilgiler, ve eklenen mesajlarla konu daha ilgi çekici hale gelmiş..

Konu için teşekkürler..

Aretios

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
[MENTION=374564]MerveOzgur[/MENTION] madem mısıra ilgin var o zaman ÇAKALIN YILI romanını okumanı şiddetle tavsiye ederim. Tabi okumadıysan :D :D

Aretios

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Teşekkürler belki okurum bunu ,kitabım var bitsin o bunu tercih edebilirim. Ama benim mısıra değil Yunan Mitolojisine ilgim var bu arada :D

anladım ama sen yınede elindekı bıtınce Çakalın Yılı na başla derim merve ..... :D

buskudar

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Yunan mitolojisine benimde ilgim var ama bi sürü hikayeleri var onunda karışık biraz.Vikinglerin yunanların ve mısırlıların dini inançları aynı gibi sadece tanrılarının adları ve yaratılışları farklı içlerinde en beğendiğim yunan mitolojisi tabi :D

MerveOzgur

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Elinize sağlık @MerveOzgur Kısa anlatım olmuş :)

Gözlerinize sağlık [MENTION=51098]RedDevil[/MENTION] Kaynak belirttim ordaki en uzun anlatımı paylaşmıştım bu kadardı maalesef oda.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Yunan mitolojisine benimde ilgim var ama bi sürü hikayeleri var onunda karışık biraz.Vikinglerin yunanların ve mısırlıların dini inançları aynı gibi sadece tanrılarının adları ve yaratılışları farklı içlerinde en beğendiğim yunan mitolojisi tabi :D

Yunan mitolojisi baya entrika dolu bence :D

Neval Ercan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aslında mitolojileri çok yakından tanıyoruz ama mitoloji olduklarını bilmiyoruz. Dilden dile elden ele günümüze kadar ulaşmış dünyanın bilgisi.
Eric Von Daniken :::>Tanrıların Arabaları Kitabı ile başlayın hala okumadınız sa...ardından devamını siz seçersiniz.
Mısır son derece ileri bir uygarlığın merkeziydi. Piramitleri umarım bugün hala o dönemdeki insan kalabalığının inşa ettiğini düşünenler yoktur. Ne diyelim...bunu düşünenler mutlaka Güney Peru' daki Nazca' yı, Stonehedge' yi, Eflatun' un Atlantisi' ni, Mayalar ve İnkalar' ı da (şimdilik aklımdakiler bunlar ama yazılamayacak kadar çok yapı - eser var.) açıklayıcı engin bilgilere de sahiptirler.
Şimdiki piramitler insanlardan oluşuyor sa şimdiki insanlardan neden piramitler oluşmuyor:))))))))

MerveOzgur

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Piramitleri bende çok ilgiyle takip ediyorum ve ben piramitlerin gerçekten sırlar barındırdığına inanıyorum.
O büyüklükte taş kütlelerinin o derece zirveye ulaştırılıp hiçbir hata olmadan yerleştirilmesi bile anlam verilemeyecek kadar ilginç benim için.

rohirrim

Profesör
Reaksiyon puanı
10
yıllar önce komplo teorisi bir belgeselde izlemiştim. hayli ilginç bir serüveni var. doğrudur yalandır bilmem. o belgeseli nette bulursam sizinle paylaşırım. dünyada çeşitli yazarlar da bu konuyu araştırıyorlar. david icke bunların başında gelir. ayrıca bizde de bazı şeriatçı yobazlar bu konuyu kendileri için kullanırlar, mesela "gelenler" belgeselinde de bu konu "günümüz firavunları" adıyla işlenmişti. 1400 yıl kulaklarının üstlerine yatıp miskin miskin ortalıkta dolaşıp adamların dünyayı ele geçirmelerini seyretmişler, şimdi tepelerine teknolojinin son harikası bombalar düşünce akılları başlarına gelmiş... neyse hikayeyi anlatalım...

hocam bu belgeslin ismini paylaşırsan çok makbule geçer merak ettim izlemek isterim...

sonicar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hocam bu belgeslin ismini paylaşırsan çok makbule geçer merak ettim izlemek isterim...

bulabilsem senden önce ben izlicem :D videoyu izleyeli 7-8 sene oluyor internet kafede tesadüfen bulmuştum o zamanlar youtube falan yoktu. şimdi yotube da benzer videolar var ama dediğim gibi konuyu radikal islamcılar sahiplenmiş durumda. youtube da anahtar kelime ile ara belki ilgini çeken bişeyler bulursun. örneğin "günümüz firavunları" videosu.

buskudar

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Entrikadan ziyade daha fantastik :D o yüzden ilgimi çekiyor.Akrep adamlar olsun 3 başlı köpek yarı at yarı insan yaratıklar filan işte yaşım gereği birazda :D

karacaerc

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Ben de mitolojiler içinde kuzey avrupadan sonra en çok mısırdan etkileniyorum. Daha mistik ve daha akıl dolu.

derin acar

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Mısır mitolojisi ve Mısır dini, ibrahimi dinler öncesi, yaklaşık 3 bin yıldan uzun bir süre Mısır'daki insanların inançlarının ve dini uygulamalarının bütünüdür.

derin acar

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Bünyelerinde barındırmış oldukları efsanevi yaratıklar, tanrılar, firavunlar ve gerçekleşen savaşlarla her daim favorilerimiz arasında yer almışlardır. Ancak en iyi mitoloji filmleri arasında yer alan yapımlara oranla, bu filmler pek de fazla ilginizi çekmemiş olabilirler.

Bizler de IMDb puanlarına göre sıralanmış en iyi Mısır yapımı filmleri huzurlarınıza getirmeye karar verdik. Hollywood ve Bollywood yapımlarından sıkılmış olanlar için ideal bir alternatif olabilecek başarılı yapımların yanı sıra farklı ülkeler tarafından beyaz perdeye uyarlanan filmlerin de yer aldığı etkileyici eserlerle sizleri baş başa bırakıyoruz.

Sizler için hazırladığımız, birbirinden başarılı 20 film önerisi; https://Bu içerik forum kurallarına aykırı olduğundan dolayı filtrelenmiştir./misir-filmleri/