Soru mining için başlangıç seviyesi ekran kartı

Bu konuyu okuyanlar

berat güven

Doçent
Reaksiyon puanı
422
arkadaşlar merhaba kasamı 10 veya 9 k ya satmaya çalışıyorum mininge başlıyacagım 6 kart takabileceğim sistemi 1 sene boyunca geliştirmeye çalışacağım bir sürü sorum var
1000watlık bir psu ile başlamak istiyorum 2 adet 1060 6gb ile 60 mh ile başlayıp 4 ayda kazıp bir kart daha takmak aklımda var modlama falan yapmak istemiyorum kartlarda
2 adet 1060 8k civarı yapıyor ilandakiler ne kadar temiz ve güvenilir orası ayrı riskleri bilerek giriyorum bu işe ekstra 10k bütçem var ailemdende ekleme yaparlar büyük ihtimal

1. 8k ile 2 tane 1060 6gb almak mantıklı yoksa 1 adet 50 60 mh arası veren bir kart almakmı ?

2. 1000 wat güç kaynagı yetermi ve ne kadara bulurum 2. el almak ne kadar mantıklı ?

3. 2. el alırken nelere dikkat etmem gerek mining yapılıp ömrünün bitmediğinden nasıl emin olabilirim ?

4. hazır mining rig sistemleri almak mantıklımı ?

5.mining rigi aldım diyelim önümüzdeki 1 2 sene içerisinde sıkça karşılaşma ihtimalim olan problemler nelerdir ?

6. ekran kartlarının termal macun bakımı ne zamanda bir yapılır ve kaliteli termal macun kullanmak şart olurmu

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Sıraya göre cevap vermeyeceğim. İlk olarak 3 hafta önce bende yeni başlayanlar arasındaydım. Baya bir araştırma yaptım. Bilgileri karşılaştırdım inceledim. Az kartın varsa binance pool da kazmanı öneririm. Araştırmanı yap acemiler için bu iyi. Ethermine da en iyi havuzlar arasında ama bazı ayarlamaları var o yüzden sıkıntılı. Gas ücretleri var yanlış girdin mi paran yatmayabilir. Ve 0.5 eth olunca hesabına aktarıyor yani çok kartlar için ideal. Önerim hem kimlik hemde poolu binance seçmen senin için daha iyi ve güvenli olacaktır. Gelelim diğer kısım kazımı nerede yapmalı sorusu. Kimisi Windows kullanıyor kimisi linux kimi de özel mining os lar linux tabanlı kullanıyor. Windows denedim yok güvenlik engellemeleri şuydu buydu afterburner ile ayar çekmeler falan hem çok kullanıyor sistemi hemde doğru düzgün kararlılığa ulaşılmıyor. Onun için az kart çok kart farketmez hive os öneririm kesinlikle harika bir sistemi var. Yalnız oc senin araştırıp bulman lazım düzgünü tutturmak için. Herşeyin ayarı var karışık kartlar şu bu bir sürü seçenek. Gelelim işin donanım kısmına. Öncelikle sitelerden kartların watt ve mh değerlerini incele ki elektrik çok yazmasın. Diğer olay da aldığın karta bakım yapman eski yeni farketmiyor. Ben thermal grizzly metaliğini kullandım gpu için. Vramler içinde özel odyssed padlerden sipariş ettim her birini dikkatlice ölçüp keserek işi çözdüm. 2 haftayı geçtim sayılır tek kart 1080 ti ile 450 tl var şu an. Yani önemli olan kartın uzun ömürlülüğü sıcaklık değerleri. 60 ın üstüne çıkarsan sıkıntılar başlar ilerde de sorunlar çıkar. Sormak istediğin ne varsa sorabilirsin. Rig almanı önermem.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tek sıkıntım regülatör kaldı. Biriken parayla da onu alacağım.

berat güven

Doçent
Reaksiyon puanı
422
tamam şimdi baktım 1060 6gb 30 mh vermiyormuş max o.c ile 25 mh mış benim 4 5k aralıgında 30 mh verebilecek bi kart bulmam lazım mod atmıycam sadece o.c falan binance pooldan kazmayı düşünüyorum

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Rx 470 8 gb lara bak. Birde 570 de olur ama uçuk koyuyorlar.

berat güven

Doçent
Reaksiyon puanı
422
rx480ler 31 mh 150 wat güç tüketiyor giderler dahil ayda 550 lira bırakıyor tam istedigim piyasa çok karışık biri 8k ya koyuyor biri 4 5 k ya nerden bulucam hacı ben adam akıllı fiyatları çıldırıcam şimdi

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
rx480ler 31 mh 150 wat güç tüketiyor giderler dahil ayda 550 lira bırakıyor tam istedigim piyasa çok karışık biri 8k ya koyuyor biri 4 5 k ya nerden bulucam hacı ben adam akıllı fiyatları çıldırıcam şimdi
Yapacak birşey yok sabretmeniz lazım. Yada 2 kart yerine tek kartdan hesaplama yapmanız lazım.

berat güven

Doçent
Reaksiyon puanı
422
Deneyin araştırın. Herkes uyanık olmuş. Gerçi bilgisayarcılar daha çok kazıkçı.
hocam ekran kartı için birilerini buldum admalara parayı veriyorsunuz biraz komisyonun alıp 2. el kart arıyorlar kartların faturası garantisi olmasına dikkat ediyorlar ve kendilerince test yapıp sistemi toplayıp kuruyorlar evinize bi 6 ay falan bi sıkıntı çıkarsa ilgileniyorlar onun dışında bir sorum daha var lolminer kullanıyor şuan 1.28 sürümünü kullanıyorum 1.36 sürümü var en güncel geçersem artısı eksisi ne olur

Deneyin araştırın. Herkes uyanık olmuş. Gerçi bilgisayarcılar daha çok kazıkçı.
ayriyeten piyasada adam akıllı kart kalmamış stok falan yok 2. el çok riskli

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
hocam ekran kartı için birilerini buldum admalara parayı veriyorsunuz biraz komisyonun alıp 2. el kart arıyorlar kartların faturası garantisi olmasına dikkat ediyorlar ve kendilerince test yapıp sistemi toplayıp kuruyorlar evinize bi 6 ay falan bi sıkıntı çıkarsa ilgileniyorlar onun dışında bir sorum daha var lolminer kullanıyor şuan 1.28 sürümünü kullanıyorum 1.36 sürümü var en güncel geçersem artısı eksisi ne olur

ayriyeten piyasada adam akıllı kart kalmamış stok falan yok 2. el çok riskli
O tarz kurulum yapan kişiler sadece para toplamak için o işi yapıyorlar. Yani işin hikaye kısmı. Çünkü herşey çok basit ve kolay. Madenci güncellemeleri her güncelleme geldiğinde github veya hiveos da yazar ne özellikler eklendiği. Kartınız nvidia ise gminer öneririm. İkinci planda da trex iyi. Gminer 2 mh daha fazla veriyor. Bende öyle oldu.