Mimar Sinan’dan ustalarına ölümsüz ders | Mimar Sinan Kimdir?

Bu konuyu okuyanlar

Snickers

Profesör
Katılım
8 Temmuz 2017
Mesajlar
1,061
Reaksiyon puanı
270
Puanları
83

Osmanlı Devleti'nin 48 yıl boyunca baş mimarlığını yapan Mimar Sinan ölüm yıl dönümünde çeşitli etkinliklerle yurtta anılıyor.

Osmanlı’nın en büyük sanatçılarından biri olan Mimar Sinan’ın bugün ölüm yıl dönümü. 29 Mayıs 1489’ta Kayseri, Ağırnas’ta doğan, 17 Temmuz 1588’te ise İstanbul’da vefat eden Mimar Sinan, Osmanlı Devleti’ne büyük hizmetlerde bulunmuş ve ardından nesiller boyunca ayakta kalacak büyük eserler bırakmıştı. Osmanlı padişahları I. Süleyman, II. Selim ve III. Murat dönemlerinde baş mimar olarak görev yapan Mimar Sinan, yaptığı eserlerle geçmişte ve günümüzde dünyaca tanınan bir isme dönüştü. Mimar Sinan’ın kalfalık eseri olan Süleymaniye Camii İstanbul’da; “ustalık eserim” dediği Selimiye Camii ise Edirne’de yer alıyor.

mimarsinan-1.jpg


Mimar Sinan genç yaşlarındayken Yeniçeri Ocağı’na devşirme olarak alındı.

‘ŞU MİNARE EĞRİ YAPILMIŞ’
Mimar Sinan, “ustalık eseri” Selimiye’nin inşaatı sonrasında karşısında oyun oynayan küçük çocuklardan birinin arkadaşına “Şu minare eğri yapılmış” dediğini duyar. Çocuğa “Göster bakalım hangi minare eğri olmuş” dediğinde, çocuk “Şu sağ taraftaki minare eğri” diye gösterir. Mimar Sinan çocuğun yanında ustalara talimat verir ve “Bize bir halat getirin” der. Sonra halatın bir ucunu minareye bağlattırır. Küçük çocuğu yanına çağırır ve şöyle söyler: “İşçiler şimdi halatı çekerek minareyi düzeltecekler. Minare düzelince sen de tamam diyerek bizleri uyar.” İşçiler halatı çekmeye başlar ve biraz sonra küçük çocuk, “Tamam düzeldi!” diye bağırır. Mimar Sinan çocuğa “Şimdi tamamen düzeldi mi?” diye sorunca, çocuk da “Evet düzeldi, şimdi daha güzel oldu, bak” diye cevap verir. Ustalar bu olaya anlam veremez. Bunun üzerine Mimar Sinan’ın ustalara söylediği şey neden Osmanlı’nın en büyük mimarı olduğunu küçük bir detayla kanıtlar niteliktedir: “Bu küçük çocuğun kafasındaki minarenin eğriliğini düzeltmeseydik, çocuk caminin yanından her geçerken güzelliğini göremezdi. Kafasındaki minarenin eğriliğine takılırdı. Önlem alınmazsa, dedikodular aslı astarı olmasa bile iz bırakırlar. Böylece caminin adı da eğri minareli cami olarak yayılırdı.”

Kaynak:Mimar Sinan’dan ustalarına ölümsüz ders | Mimar Sinan Kimdir?
 

tunapleksi

Öğrenci
Katılım
17 Temmuz 2017
Mesajlar
17
Reaksiyon puanı
2
Puanları
3
Yaş
41
Allah rahmet eylesin, müthiş bir insanmış. Bu kadar eseri bir ömürün içerisine nasıl sığdırmış...
 

Son mesajlar

Üst