Microsoft Cortana Android İşletim Sisteminde Nasıl Çalışacak?

Bu konuyu okuyanlar

Hakan Göçmez

Asistan
Katılım
11 Ocak 2017
Mesajlar
343
Reaksiyon puanı
24
Puanları
18
Yaş
31
LZ60Po.jpg


Microsoft tarafından geliştirilen Cortana adlı sesli asistanın sadece Windows ile sınırlı kalmasını istemeyen marka, Android işletim sistemine yönelik de önemli bir hamle yapıyor. Şu sıralar Cortana için özel çalışmaları sürdüren Microsoft’un Android kilit ekranı üzerinden erişilebilir bir asistan için büyük bir aşama kaydettiği ve Android için sunulacak Cortana’nın daha pratik bir kullanıma sahip olacağı belirtildi.

Konu ile ilgili elde edilen bilgilerde sesli asistanın Android işletim sistemindeki diğer kilit ekranları ile uyumlu bir şekilde çalışabileceği ve böylece Cortana’nın mevcut kilit ekranlarının yerini almayacağı belirtildi. Kilit ekranları ile uyumlu bir şekilde çalışacak sesli asistan ekranın sağa veya sola doğru kaydırılması ile birlikte aktif bir hale gelecek. Böylece cep telefonu üzerinden yapılacak işlemler için Cortana’dan kolayca destek alınabilecek.

Asistan için bugüne kadar elde edilen bilgilerde Microsoft’un kullanım açısından durumu daha da cazip hale getirmek adına yoğun olarak çalıştığı da yer alıyor. Şu anda Cortana’nın ve yeni özelliklerin Türkiye'de kullanılması mümkün değil. Microsoft’un Cortana için Türkçe desteği vermediği sürece kullanıcıların Türkiye'de bu sesli asistanı kullanabilmesi de mümkün olmayacak.
 

Son mesajlar

Üst