Microsoft Chrome u Sildi...!

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Microsoft'un antivirüsü Security Essentials, Google'ın Chrome'unu PC'lerden sildi! İşte o garip olay.

Eğer antivirüs seçiminizi Microsoft'un Security Essentials'ından yana yaptıysanız ve tarayıcı olarak Google'ın Chrome'unu kullanıyorsanız, bu garip olay sizin de başınıza gelmiş olabilir. Security Essentials, hatalı bir virüs tanıma dosyası nedeniyle, yaklaşık 3.000 kullanıcının Chrome tarayıcısını bir anda sildi! Çünkü güvenlik yazılımı, Chrome'u "PWS:Win32/Zbot" olarak tanımlanan bir trojan olarak algıladı...
Olay, dün Google Chrome destek forumlarına atılan mesajlarla ortaya çıktı. PC'sini açan kullanıcılar, ilk olarak Security Essentials'ın "Bir güvenlik sorununuz var ve ilgili dosyalar silinecek" uyarısıyla karşılaştı. Detaylarda ise, sistemde "PWS:Win32/Zbot" trojan'ının bulunduğu yazıyordu. Zararlıyı kaldırmak için onay düğmesine basıp PC'sini yeniden başlatanlar ise, Chrome'un artık kurulu olmadığını gördüler.
Daha da ilginci, tekrar Chrome kurmak için kurulum EXE dosyasını indirenlerin bu dosyası da hemen siliniyordu. Durumun farkına varan Google ise, güvenlik sayfalarında durumu kullanıcılarına duyurdu; bunun Microsoft'un yanlışı nedeniyle yaşandığını ve çözüm arayışında olduklarını söyledi...
Microsoft'tan özür ve jet hızında düzeltme

Tüm bunların yaşanmasından 1 saat sonra, Microsoft da devreye girdi. Hatasını kabul eden yazılım devi, hiç vakit kaybetmeden yeni bir virüs tanıma dosyası yayınladı ve Chrome'u "buhar olup uçan" kullanıcılardan, Security Essentials yazılımını yeni dosya ile güncellemelerini istedi. Bu güncellemenin ardından, kullanıcılar tekrar Chrome kurmayı başardı. Microsoft, yaşanan talihsiz olay nedeniyle Chrome kullanıcıları ve Google'dan özür dilemeyi de ihmal etmedi.
Bu olaya en ilginç yorumu ise, nCircle Security'nin güvenlik operasyonlarından sorumlu yöneticisi Andrew Storms yaptı: "Tarayıcı savaşlarında rakipleri geride bırakmak için ilginç bir yol..." Bilindiği gici Chrome, ortaya çıktığı ilk günden bugüne gelene kadar çok hızlı bir gelişim süreci göstermiş ve Mivrosoft'un IE'sinden çok sayıda kullanıcıyı kendi tarafına çekmeyi başarmıştı...
http://www.veteknoloji.com/microsoft-chrome-u-sildi-46078--.html
Sabah pc yi bir açtım.Chrome yok.Bende çocuklara kızıyorum ne yaptınız buna diye.:blink:
Tekrar kurmaya çalıştım epeyce kurulmadı.Şu anbir şekilde oldu ama nasıl oldu anlamadım.:confused1:
Chrome kullanan arkadaşlar,sizdede bu sorun oldumu.Tabii pc dede MSE kurulu benim.:huh:

Mirack1907

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
57
MSE kullanmadığım için sorun olmadı. Ama taktik güzel :D

REDFOKS

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
201
buda güzelmiş torjen haa :D

Fox.

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Olaaağlar olaaağlar'a girmiş Microsoft.. :)
[video=youtube;TLHffl5Gk48]http://www.youtube.com/watch?v=TLHffl5Gk48[/video]

totleben

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bende problem olmadı. Herhalde yanlış güncellemeyi direk atladım :)

TaGaLoG

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Dua edin kendini virüs olarak görmemiş :D