Mevlânanın hoşgörülü sesi Aya İrinide

Bu konuyu okuyanlar

warkortali

Profesör
Emektar
’2007 Mevlâna Yılı Etkinlikleri” 30 Haziran’da Aya İrini’de gerçekleşecek Mercan Dede Ensemble’ın “Mevlâna” isimli performansıyla devam ediyor.

Etkinlikler kapsamında aynı gün Topkapı 1. Avlu’da Halit Ömer Camcı’nın “Yüzyılları Aydınlatan Işık” isimli fotoğraf sergisi de görülebilecek. Etkinlikler ücretsiz olarak iznenebiliyor.

Sufi müziğinin ilahi geleneğini çağdaş müziğin tınılarıyla incelikli bir şekilde harmanlayarak eski ile yeniyi, doğu ile batıyı birleştiren Mercan Dede, 30 Haziran Cumartesi günü saat 20:00’de Mercan Dede Ensemble’la Aya İrini’de sahne alacak.

“YÜZYILLARI AYDINLATAN IŞIK”

Fotoğraf sanatçısı Halit Ömer Camcı sergiyle ilgili yaptığı açıklamada; Mevlâna’nın yüzyıllar öncesinden günümüze yansıyan ışığını, ışıkla yazı yazma sanatı olan fotoğrafla yansıtmak niyetiyle yola çıktığını belirterek; “Gördüğüm ilk şey; tüm dünya insanlarının ateşe uçan pervaneler gibi Hz. Mevlâna’ya doğru uçuşmalarıydı. Semazenlerin sema ederken eteklerinin çıkardığı sesin, sonsuzluk fikrimi olgunlaştırdığını gördüğümde, bunun mutlaka paylaşılması gereken bir bilinç hali olduğu düşüncesine kapıldım.” diyor.Sergi bir hafta boyunca ziyaret edilebilir.

Kaynak : http://www.ntvmsnbc.com
 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst