Meslek liseleri yenilenecek

Bu konuyu okuyanlar

llavinya

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
92
Meslek liseleri yenilenecek

Milli Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde ''Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri'' projesi hazırladı.

Proje, MEB Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İŞKUR ve TOBB işbirliğinde gerçekleştirilecek.
Projeyle meslek liselerinin teknolojik alt yapılarının güçlendirilmesi, eğiticilerin yeni teknolojiye göre donanım sahibi olması, illerdeki yerel işgücü piyasası ihtiyaçlarının tespit edilmesi, kayıtlı işsizler arasından sanayinin ihtiyaç duyduğu alanlarda işgücünün yetiştirilmesi, işsizliğin önlenmesi amaçlanıyor.
Buna göre proje kapsamında, 81 ilde faaliyet gösteren teknik ve endüstri meslek liseleri arasından İŞKUR ve MEB tarafından seçilen 111 teknik ve endüstri meslek liseleri yenilenecek.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından teknik ve endüstri meslek liselerinin makine, araç-gereçleri, teknolojik donanımı, iş piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda yenilenecek.
Belirlenen okullarda görev yapan 2 bin 84 atölye-laboratuvar öğretmeni yenilenen teknolojik donanım ve işgücü piyasasına uygun şeklide eğitime alınacak.
Proje kapsamındaki okullarda 1 yılda yaklaşık 9 bin 858 meslek kursu açılması ve 197 bin 160 kişiye meslek eğitimi verilmesi planlanıyor.
Projeye destek veren TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) tarafından ise iş piyasası analizleri yapılacak ve illerin mesleklere göre işgücü ihtiyaçları tespit edilecek.
TOBB da eğitim alan kursiyerlerin istihdamına öncelik verecek.
Bütçesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından karşılanan projenin maliyeti, toplam 98 milyon 670 bin 553 TL olarak belirlendi.

PROTOKOL İMZALANACAK

UMEM Projesi'nin hayata geçirilmesi için Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB ETÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Altunbaşak'ın katılımlarıyla işbirliği protokol imza töreni düzenlenecek.
İmza töreninin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında 15 Nisan 2010 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Kaynak