"Mesaj kasmak" üzerine

mehmet0321

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Buna mecaz anlam diyemeyiz, yukarıda dediğim gibi "anlam genişlemesi" dememiz daha uygun olur ;)
1 dakika araştırıyorum.Yanlış bilgi vermeyeyim.
[MENTION=115737]Kurşun Kalem[/MENTION]
Mecaz anlam daha uygun.Basit bir şekilde açıklama yapacak olursak anlam genişlemesi(yan anlam) sözcüğün temeline bağlı kalarak benzer bir anlamı daha kapsamasıdır.
Mecaz anlamda sözcük eski anlamını tamamen kaybeder ve yeni bir anlam kazanır.

Kurşun Kalem

Profesör
Reaksiyon puanı
58
1 dakika araştırıyorum.Yanlış bilgi vermeyeyim.
@Kurşun Kalem
Mecaz anlam daha uygun.Basit bir şekilde açıklama yapacak olursak anlam genişlemesi(yan anlam) sözcüğün temeline bağlı kalarak benzer bir anlamı daha kapsamasıdır.
Mecaz anlamda sözcük eski anlamını tamamen kaybeder ve yeni bir anlam kazanır.

Anlam genişlemesi tanımında eksiğin var. Tanımın devamında "kimi sözcükler zamanla yeni anlamlar kazanabilir. Buna da anlam genişlemesi denir." cümlesi de gelmeliydi. Mecaz anlam tanımında da eksiğin mevcut. Kelime eski anlamını kaybeder fakat iki kelime arasında benzerlik kurması esastır. "Sorularıyla beni fena terletti." cümlesindeki "terletti" kelimesi ilk anlamdan tamamen uzaklaşmıştır fakat aralarında benzerlik vardır; zorlama olayı.
Ha kasmak kelimesi ile buradaki kullanımı arasında anlam benzerliği kurabilirsin fakat dikkatinden kaçan şey kullanım alanı. Kullanım alanı değişince biz buna anlam genişlemesi diyebiliriz. Kasmak, insani bir eylem iken burada yazım alanı ile ilgili bir kavramı karşılıyor.

Okulda size verilen gramere göre bu sonuca ulaşman gayet normal. Ama ben Türkçe öğretmeniyim, gramerin inciğini cıncığını görmüş biriyim. (Maksadım övünmek değil, durumu anlatmak, yanlış anlama lütfen) Takdir edersin ki çok yönlü çözümleme yapabilirim. Ha, bu kesinlikle doğrudur diyemem çünkü yoruma açık bir durum ama gördüğüm ilim beni bu doğrultudaki yoruma itiyor.

mehmet0321

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Anlam genişlemesi tanımında eksiğin var. Tanımın devamında "kimi sözcükler zamanla yeni anlamlar kazanabilir. Buna da anlam genişlemesi denir." cümlesi de gelmeliydi. Mecaz anlam tanımında da eksiğin mevcut. Kelime eski anlamını kaybeder fakat iki kelime arasında benzerlik kurması esastır. "Sorularıyla beni fena terletti." cümlesindeki "terletti" kelimesi ilk anlamdan tamamen uzaklaşmıştır fakat aralarında benzerlik vardır; zorlama olayı.
Ha kasmak kelimesi ile buradaki kullanımı arasında anlam benzerliği kurabilirsin fakat dikkatinden kaçan şey kullanım alanı. Kullanım alanı değişince biz buna anlam genişlemesi diyebiliriz. Kasmak, insani bir eylem iken burada yazım alanı ile ilgili bir kavramı karşılıyor.

Okulda size verilen gramere göre bu sonuca ulaşman gayet normal. Ama ben Türkçe öğretmeniyim, gramerin inciğini cıncığını görmüş biriyim. (Maksadım övünmek değil, durumu anlatmak, yanlış anlama lütfen) Takdir edersin ki çok yönlü çözümleme yapabilirim. Ha, bu kesinlikle doğrudur diyemem çünkü yoruma açık bir durum ama gördüğüm ilim beni bu doğrultudaki yoruma itiyor.
Basit bir şekilde anlattım yoksa önünüze sayfalarca döküman sunabilirim.
"Mesaj kasmak" söz öbeğindeki "kasmak" kelimesi mecaz anlamda kullanılmıştır.

Kurşun Kalem

Profesör
Reaksiyon puanı
58
Basit bir şekilde anlattım yoksa önünüze sayfalarca döküman sunabilirim.
"Mesaj kasmak" söz öbeğindeki "kasmak" kelimesi mecaz anlamda kullanılmıştır.

Ben sana dökümanların özetini ve 7 senelik birikimimi sunuyorum. Ama madem ısrar ediyorsun dediğin gibi olsun :)

mehmet0321

Doçent
Reaksiyon puanı
0

Kurşun Kalem

Profesör
Reaksiyon puanı
58
Bende sayısal öğrenciliğimi sunuyorum.:D
Yarın üniversiteye gidip bir profesöre sorsam mı acaba?

Sor tabi ki. Bizimle de paylaş ki yanlışsak düzeltelim kendimizi. Gerçi rütbeye göre ben de profesörüm ama, gerçek hayatta "Öğretmen" rütbesi kesmiyor demek ki :p