Memtest ile RAM'lerimi 10 saat test ettim ve sonuç!

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Arkadaşlar Vatan bilgisayardan 1 ay önce "8GB'lik (4x2GB) Corsair Vengeance" 2 adet RAM aldım. Ve neredeyse aldığım günden bugüne defalarca "MEMORY_MANAGEMENT" mavi ekran hatası aldım. Acaba bu sorun yazılımsalmı diye defalarca format atıp güzel bir şekilde sistemi yeniden kurdum ama her defasında durduk yere herşey yolunda giderken bu RAM'lerden kaynaklandığını düşündüğüm mavi ekran hatası ile karşılaştım;

cxuqg.jpg

Bende RAM'leri vatan bilgisayara onarım için göndermeden önce, memtest ile kendim test edeyim dedim ve neredeyse 10 saati geçik bir süre testte kaldılar. Uyuya kaldığım için gece bir uyandım memtest anlam veremediğim bir hal almış;

cxuqf.jpg

6. saate kadar bilgiler normal gözüküyordu ve ekran normaldi ama uyuyup gece kalktığımda ekran gördüğünüz üzere "F" harfi ile dolmuştu. Bunun anlamı nedir. RAM'lerim arızalı mı? 6. saate kadar hiç errors vermedi. Hoş "F" harfinden sonunda da errors ibaresini göremiyorum :)

RAM'leri tek tek mi test etmeliydim? Yoksa ikisini birden test etmemde bir sakınca yokmu? ve bu RAM'ler teknik servise gidince "tekniker" arkadaşlar da memtest ile mi test edecekler? Eğer öyleyse hiç bir sorun göremezler ve bana aynen "sorun görülmedi" diye geri gönderirler diye düşünüyorum. Eğer RAM'lerde bir arıza yoksa boşu boşuna 10 gün beklemekte istemiyorum.

YellowRed

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
27
ben de aynı rami kullanıyorum ve ben de aynı mavi ekran hatasını aldım. ancak memtest ile hiç böyle bir hata ekranı görmemiştim. :)

ben ramleri tek tek test ettim. biri testi geçti, diğerinde hata geldi. hatalı rami vatan bilgisayara verdim. onlar da servise yolladı ve yenisi ile değiştirdiler. zaten ramin tamiri olmuyor. şu an sorun yok. :)

memtest başarılı test ekranı:

4430d1330578485-still-trying-get-modest-overlock-my-ga-x58a-ud3r-rev-2-0-memtest.jpg

hatalı sonuç ekranı:

408107d1303991166-problemfindung-memtest2.jpg

ramleri tek tek test et bence. aynı ffff hatasını alırsan netten yeni bir memtest86 imajı indirip dene. :)

by_matrix

Doçent
Reaksiyon puanı
3
valla hocam ekranın tam ortasında pass complete no error yazıyor :D

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
ben de aynı rami kullanıyorum ve ben de aynı mavi ekran hatasını aldım. ancak memtest ile hiç böyle bir hata ekranı görmemiştim. :)

ben ramleri tek tek test ettim. biri testi geçti, diğerinde hata geldi. hatalı rami vatan bilgisayara verdim. onlar da servise yolladı ve yenisi ile değiştirdiler. zaten ramin tamiri olmuyor. şu an sorun yok. :)

memtest başarılı test ekranı:

4430d1330578485-still-trying-get-modest-overlock-my-ga-x58a-ud3r-rev-2-0-memtest.jpg

hatalı sonuç ekranı:

408107d1303991166-problemfindung-memtest2.jpg

ramleri tek tek test et bence. aynı ffff hatasını alırsan netten yeni bir memtest86 imajı indirip dene. :)

Sen yarım saat test etmişsin hocam. Bi RAM'in gerçekten arızalı olup olmadığını anlamak için en az 6 saat test te bırak diyorlar doğrumudur? Eğer öyleyse bugünümde RAM'leri test etmekle geçecek ve ancak yarın hatalı olanı bulup vatan bilgisayara verebilirim :)

erenberk

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
101
Testi sen niye yapıyorsun ki gönder bunlar Memory_Management mavi ekran hatasına sebep oluyor de, onlar gerekli testleri zaten yaparlar.

tolga.ua

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Ram'ler bile 10 saat testi kaldıramamış gönder hemen gönder

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Tek tek test etmek için şimdi birini söktüm diğerini teste bıraktım. Laptop'dan yazıyorum :) Corsair'in Türkiye distirütörünü arayıp teknik servisteki elemanla görüştüm. Onlarda sadece memtest programı ile test ediyorlarmış ve yaklaşık 6 saat teste bırakıyorlarmış ve RAM'lerin ikiside takılı iken yada tek tek test ediyolarmış yani farketmiyormuş.

"Tamam o zaman ben aynı anda test ettim bi sorun göremedim, o zaman tek tek test edip hatalıyı bulup sadece hatalıyı gönderiyim PC boş durmasın" dedim; "olmaz kit halinde göndermeniz lazım yani ikisinide gönderin" dedi. Saçmalığa bak sağlamıda gönderecekmişim :) Eee bu adamlar test edene kadar ben test edeyim 6 şar saat aynı şekilde. Sonuçta başka hiç bir teste tabi tutmuyorlarmış adamlar yahu. Baktım bir hata vermiyor, adamlarda da vermeyecek ve boşu boşuna 10 gün bekliyicem yalnışmıyım.

Aldığım mavi ekran hatasının çıktısını alıp o kağıtla beraber gönderirim gönderirsemde. Onlarda kesin "RAM'lerinizde bir arıza göremedi, diğer donanımlarınızda yada programsal sorununuz olabilir" diyip RAM'leri geri göndericekler teknik servislerin ciğerini okurum :)

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Evet arkadaşlar tek tek test edeyim dedim ve daha ilk RAM'de yarım saati dolmadan daha garip bir hata aldım :)

cxyrv.jpg

Şimdi 2. RAM' i taktım bakalım o ne yapacak :)

Not: 460W HIGH Power güç kaynağım var. Ve yeni anakart aldım+kasaya 6 tane fan bağlı. Acaba RAM'lere fazla yük bindiğinde RAM'ler fazla enerji çekmek istiyorda yetmediği için çekemiyor ve bu mavi ekranımı alıyorum?

Donanımım şu şekilde;

GA-EP45-UD3R
Intel Q9400 Quad Core işlemci
Nvidiai 9800GT Super 1GB 256Bit Ekran kartı
Corsair Vengeance 8GB (4x2)
2 Adet HDD
5 adet kasayı keserek monte ettiğim fan. (hepsi 12v ile çalışıyor) + PSU-işlemci ve ekran kartının fanını saymıyorum.

Bu donanıma acaba güç kaynağımı yetmiyor da bu mavi ekranı alıyorum? Düşünmeden edemiyorum.

sebastiantr

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Tek tek test etmenin anlamı yok sen bunları çift aldın çift yapman lazım.
Ramin biri bozuksa aynı parti üretim ram olduğundan diğerininde bozulmaya eğilimi olabilir.
Bugün sağlsamsa bile yarın bozulabilir.

Memtest in sapıttığını ilkkez görüyorum.
Güç kaynağın nasıldır sağlam bişey mi? kaç senelik?

Güç kaynakları zaman içinde güçlerini kaybederler, 12v yerine 11.4v verir mesela 3.3 yerien 2.5 verir.
Özellikle kalitesizler daha da bir çok verir.
Ve uzun süreli kullanımlarda voltajda çok dalgalanma yaratabilir.
"Belki" sadece belki senin bu ekranı görmen güç dalgalanmasından kaynaklanmı olabilir.
Ben çünkü bir sürü test yaptım memtes ile 12 saati aşan testlerde bile hiç böyle bişey görmedim.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Tek tek test etmenin anlamı yok sen bunları çift aldın çift yapman lazım.
Ramin biri bozuksa aynı parti üretim ram olduğundan diğerininde bozulmaya eğilimi olabilir.
Bugün sağlsamsa bile yarın bozulabilir.

Memtest in sapıttığını ilkkez görüyorum.
Güç kaynağın nasıldır sağlam bişey mi? kaç senelik?

Güç kaynakları zaman içinde güçlerini kaybederler, 12v yerine 11.4v verir mesela 3.3 yerien 2.5 verir.
Özellikle kalitesizler daha da bir çok verir.
Ve uzun süreli kullanımlarda voltajda çok dalgalanma yaratabilir.
"Belki" sadece belki senin bu ekranı görmen güç dalgalanmasından kaynaklanmı olabilir.
Ben çünkü bir sürü test yaptım memtes ile 12 saati aşan testlerde bile hiç böyle bişey görmedim.

Çift test ettim ilk hatayı aldım, tek test ettim farklı bi hata aldım. Şu anda 2. RAM'ide tek test ediyorum 40dk oldu daha bir sorun yok. Güç kaynağıma gelince HIGH POWER markadır yani baya kaliteli bir marka. Üstünde yazdığı watt değeri ile verdiği watt değeri aynı olan ender markalardan. Ve 3 yıldır felan kullanıyorum. Ve 1 ay önce temizlemek için içini açıp temizledim ve çıkış voltajlarını hem 12v'dan hemde 5v'dan ölçtüm. Tam değerlerini veriyor, voltajlarda bir azalma yok yani.

erenberk

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
101
Testi boşuna yapıyorsun, sen yapmış olsan da olmasan da orada tekrardan aynı testi yapacaklar.

sebastiantr

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Testi boşuna yapıyorsun, sen yapmış olsan da olmasan da orada tekrardan aynı testi yapacaklar.
Yapsınlar ne olacak ki? Sıkıntının kaynağını kendin buluyorsun. Bundan güzel bişey varmı?

Çift test ettim ilk hatayı aldım, tek test ettim farklı bi hata aldım. Şu anda 2. RAM'ide tek test ediyorum 40dk oldu daha bir sorun yok. Güç kaynağıma gelince HIGH POWER markadır yani baya kaliteli bir marka. Üstünde yazdığı watt değeri ile verdiği watt değeri aynı olan ender markalardan. Ve 3 yıldır felan kullanıyorum. Ve 1 ay önce temizlemek için içini açıp temizledim ve çıkış voltajlarını hem 12v'dan hemde 5v'dan ölçtüm. Tam değerlerini veriyor, voltajlarda bir azalma yok yani.

12v 5v çıkışları genelde kasanın gereksiz yüklerini çalıştırır, fan, hdd vs gibi
Ancak tabikide diğer çıkışlarda düşüş varsa bunlarada yansıması muhtemeldir.
Sorum şu olacak:
Ne ile ölçtün ve yük altında mı ölçtün?

High power iyidirde 3 senede uzun süre sayılır.
Gerçi sanmıyorum 3 senede bir high power su koyversin ama ihtimail işte "belki"

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
12v 5v çıkışları genelde kasanın gereksiz yüklerini çalıştırır, fan, hdd vs gibi
Ancak tabikide diğer çıkışlarda düşüş varsa bunlarada yansıması muhtemeldir.
Sorum şu olacak:
Ne ile ölçtün ve yük altında mı ölçtün?

High power iyidirde 3 senede uzun süre sayılır.
Gerçi sanmıyorum 3 senede bir high power su koyversin ama ihtimail işte "belki"

Avometre ile yüksüz ölçtüm. Zira RAM slotlarına gelen voltajı nasıl ölçücem ki zaten :)

Anakartımın 8 pinli beslemesi var ve 2 tane kablo çıkışı var. Bende bu 2 ucu power'daki ayrı ayrı 4 pinli 2 güç çıkışına takarak çalıştırdım. Buarada bir yalnışlık yok sanırım.

Yani şu bağlantı kablosu ile bağladım;

8-PIN-ANAKART-GUC-KABLOSU__56820946_0.jpg

Zira bu noktada anlamadığım bir durum var; Power'dan çıkan 4 pinli bağlantıda hem 12v hemde 5v var. ( Sarı-siyah:12v / Kırmızı-Siyah: 5v sanırım) Eee şimdi anakarta 4 pinli 2 tane güç kablosu takılı ve bu kablolardan hem 12volt hemde 5volt çıkıyor. Bu kabloların 2 tane olduğunu düşünürsek anakartıma hem 12+12volt hem 5+5volt giriyor. Şimdi bu anakart kaç voltla çalışıyor Allah aşkına :)

Bu arada 2. RAM hala testte. 1.5 saat oldu bir sorun görünmüyor ve 2 saat içinde 2 RAM'ide vatan bilgisayara götürücem birazda onlar uğraşsın.

sebastiantr

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
13

Avometre ile yüksüz ölçtüm. Zira RAM slotlarına gelen voltajı nasıl ölçücem ki zaten :)

Anakartımın 8 pinli beslemesi var ve 2 tane kablo çıkışı var. Bende bu 2 ucu power'daki ayrı ayrı 4 pinli 2 güç çıkışına takarak çalıştırdım. Buarada bir yalnışlık yok sanırım.

Yani şu bağlantı kablosu ile bağladım;

8-PIN-ANAKART-GUC-KABLOSU__56820946_0.jpg

Zira bu noktada anlamadığım bir durum var; Power'dan çıkan 4 pinli bağlantıda hem 12v hemde 5v var. ( Sarı-siyah:12v / Kırmızı-Siyah: 5v sanırım) Eee şimdi anakarta 4 pinli 2 tane güç kablosu takılı ve bu kablolardan hem 12volt hemde 5volt çıkıyor. Bu kabloların 2 tane olduğunu düşünürsek anakartıma hem 12+12volt hem 5+5volt giriyor. Şimdi bu anakart kaç voltla çalışıyor Allah aşkına :)

Bu arada 2. RAM hala testte. 1.5 saat oldu bir sorun görünmüyor ve 2 saat içinde 2 RAM'ide vatan bilgisayara götürücem birazda onlar uğraşsın.

Öyle sanıyorum ki elektronik mezunusun yada bu işlerden anlayan birisin ama bilgisayarı donanım olarak fazla tanımıdaığını varsayıyıroum ama belki de yanılıyorum her neyse.

Anakarta giren 24 pin li soketin şeması
connector_atx_pinout.GIF

Yani anakarta giren tek bir 12v ve 5v yok :)
Anakartının tam marka modelini yazarsan belki nerden neyi ölçebileceğini söyleyebilirim.
Özellikle eski anakartları baya iyi bilirdim hangi mosfet neyi kontrol eder az kafa patlatmadık onlar üzerine :D

Ben Kenobi

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Ram'i tek tek test etmenin nedeni hangi ram'de hata olduğunu bulmak
Hocam Ram'ler fabrika çıkışından sonra 48 saat test edilirler.
Yani gerçek bir ram testi için 48 saat test etmen lazım.
Daha 6. saatte hata verdiyse :D

BLacK+

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Arkadaşlar Vatan bilgisayardan 1 ay önce "8GB'lik (4x2GB) Corsair Vengeance" 2 adet RAM aldım. Ve neredeyse aldığım günden bugüne defalarca "MEMORY_MANAGEMENT" mavi ekran hatası aldım. Acaba bu sorun yazılımsalmı diye defalarca format atıp güzel bir şekilde sistemi yeniden kurdum ama her defasında durduk yere herşey yolunda giderken bu RAM'lerden kaynaklandığını düşündüğüm mavi ekran hatası ile karşılaştım;

Bende RAM'leri vatan bilgisayara onarım için göndermeden önce, memtest ile kendim test edeyim dedim ve neredeyse 10 saati geçik bir süre testte kaldılar. Uyuya kaldığım için gece bir uyandım memtest anlam veremediğim bir hal almış;

cxuqf.jpg

6. saate kadar bilgiler normal gözüküyordu ve ekran normaldi ama uyuyup gece kalktığımda ekran gördüğünüz üzere "F" harfi ile dolmuştu. Bunun anlamı nedir. RAM'lerim arızalı mı? 6. saate kadar hiç errors vermedi. Hoş "F" harfinden sonunda da errors ibaresini göremiyorum :)

RAM'leri tek tek mi test etmeliydim? Yoksa ikisini birden test etmemde bir sakınca yokmu? ve bu RAM'ler teknik servise gidince "tekniker" arkadaşlar da memtest ile mi test edecekler? Eğer öyleyse hiç bir sorun göremezler ve bana aynen "sorun görülmedi" diye geri gönderirler diye düşünüyorum. Eğer RAM'lerde bir arıza yoksa boşu boşuna 10 gün beklemekte istemiyorum.

Pass: %15 Test:%51de kalmış görünüyor.. Bence hatalı bir RAM

sebastiantr

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Ram'i tek tek test etmenin nedeni hangi ram'de hata olduğunu bulmak
Hocam Ram'ler fabrika çıkışından sonra 48 saat test edilirler.
Yani gerçek bir ram testi için 48 saat test etmen lazım.
Daha 6. saatte hata verdiyse :D

Elbette tek tek test etmenin mantığı sıkıntılı rami bulmakta.
Eğer ramler dual paketse yani 2x2 2x4 2x8 falan filan gibi alındıysa bir tanesi bozuk çıktıysa diğerininde bozuk çıkma ihtimali olabililr.

Çift ram çift test edilir eğer sıkıntı varsa sağlamıda değiştirmek lazım, ne olur ne olmaz.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Öyle sanıyorum ki elektronik mezunusun yada bu işlerden anlayan birisin ama bilgisayarı donanım olarak fazla tanımıdaığını varsayıyıroum ama belki de yanılıyorum her neyse.

Anakarta giren 24 pin li soketin şeması
connector_atx_pinout.GIF

Yani anakarta giren tek bir 12v ve 5v yok :)
Anakartının tam marka modelini yazarsan belki nerden neyi ölçebileceğini söyleyebilirim.
Özellikle eski anakartları baya iyi bilirdim hangi mosfet neyi kontrol eder az kafa patlatmadık onlar üzerine :D

24 pinli besleme ile ilgili bir sorunum ve sorum yok. 8 pinli beslemeden bahsetmiştim; imkan olduğu için yeni anakart aldığımda sistemimi komple şirkete götürüp orda toplamış ve bi iki stabilite testi yapmıştım. İyiki 1,2 foto da çekmişim kanımca :)

cy3yb.jpg

cy3y8.jpg

Zira konunun bu konuştuğumuz konu ile ilgili olduğunuda sanmıyorum. 2. RAM'de 3 saat olmasına rağmen daha bir hata vermedi en iyisi onuda söküp paketliyeyim ve vatan'a götüreyim.

Bu arada evet elektronik haberleşme sistemleri mezunuyum zira ufak bi teknikerlik deneyimim olmuştu. Tabi uğraştığım iş bilgisayar donanımı olmasa da kendi bilgisayarım dahil 3,5 bilgisayar gelirdi ve onlarla uğraşa uğraşa birşeyler kaldı kafada :)

sebastiantr

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Ram in bir tanesi bozuksa diğerini denemenin anlamı yok hocam direk servise.
Vatana da değil direk Servis kimse onla iletişim kurun en az 1-2 gün gecikir vatan pc yüzünden.
Corsair ramlerin servisi hizli sistem diye aklıma kalmış ama uzun zamandır bakmadığım bir olaydı.

Her neyse sen her halikarda ramlerini servise gönder.

Diğer konuda anakartın modelini vermen yeterliydi :D

http://f1209.hizliresim.com/11/d/cy5fc.jpg
Resimde kırmızı kare içine aldığım mosfetler ramleri kontrol ediyor "olabilir" ama emin değilim.
Eskiden anakartlarda soketin yanına koyarlarda 4 tane mosfeti belli oluyordu neyin ne olduğu şimdi işler biraz daha karışık.
Ölçü aleti ile ölçmek lazım o mosfetleri 1.8v civarı varsa ram kontrolüdür.

YellowRed

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Sen yarım saat test etmişsin hocam. Bi RAM'in gerçekten arızalı olup olmadığını anlamak için en az 6 saat test te bırak diyorlar doğrumudur? Eğer öyleyse bugünümde RAM'leri test etmekle geçecek ve ancak yarın hatalı olanı bulup vatan bilgisayara verebilirim :)
ilk rami memtest 15 dk test etti ve resmini verdiğim gibi "pass complete, no errors" yazdı. testi kendi bitirdi yani. sonra ikinciyi test ettim ve daha ilk dakikadan ikinci resimde verdiğim kırmızı hata ekranını aldım.

ben de corsair servisi aradım. dijital trend idi sanırım. bana da "kit olarak gönder" dediler. elimde başka ddr3 ram olmadığı için arızalı rami yolladım. 10-15 gün içinde yenisini vatan bilgisayardan aldım.

yalnız şu var; ben ramleri tek tek almıştım. kit olarak değil. faturaları ayrıydı yani. ama ikisi de aynı ram olduğu için kit olarak kullanıyordum. senin faturan dual kit olduğu için servis diğer rami de isteyebilir.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Evet corsair'in türkiye distribütörü olan dijital trend'i arayıp teknik servisle görüştüm bana "kit halinde RAM'leri vatan pc aracılığı ile göndermeniz lazım zira son kullanıcıdan ürün kabul etmiyoruz" dediler bende dün vatan bilgisayara gidip 2 RAM'ide teslim etmek istedim. Ancak corsair firmasının, ürünlerin garanti belgesini, kutusunun üstüne koyacak kadar "akıllı!" olduğunu nereden bilebilirdim ki! Kutuyu tutmak zorundamıyım attım gitti.

Herneyse vatan pc'de müşteri hizmetleri bölümüne gidip RAM'leri iade etmek istediğimde bana "ürünün kutusu olmadan corsair'in kesinlikle RAM'leri kabul etmeyeceğini" söylediler. Halbuki ben bu RAM'leri vatan'dan alırken bana sadece "bu kutuyu ilk 1 ay elinizde tutun yeter" demişlerdi. Ee ben 32. gün RAM'leri götürdüm! Halbuki bana daha RAM'leri alırken "2 RAM'inde garanti belgesi kutunun üstündedir sadece onu kesip almanız yeter" deseler anlıyacağım. Bu garanti belgesini kutu üstüne yapıştırma uygulaması sadece RAM satıcılarında varmış vatan görevlisi öyle diyor! Ama ben HI-LEVEL'de böyle birşey görmedim. Ne yani ben şimdi 50 tane RAM alsam evim onların kutularıylamı dolacak!

Halbuki zamanında mecidiyeköyden 2 tane HI-LEVEL RAM almıştım ve onlarda garanti belgesi tek tek RAM'lere yapışıktı ve o garanti belgelerini kaybetsen bile, HI-LEVEL'in distribütöründe seri no takibi olduğu için sorun olmuyordu yani garanti belgesi olmasada kabul ediliyordu. Bu corsair'de seri no takibide yok!

Neyse dijital trend'i vatan pc görevlisinin yanında arayıp konuştum, Allah'dan "faturası ile göndersenizde olur dediler" de rahatladım. Düşünebiliyormusunuz firma "kutusuz kabul etmiyoruz" deseydi. Daha 1 ay önce 100TL verip aldığım RAM'lerim bozuk bi şekilde elimde patlıyıcaktı ve ne dijital trend nede vatan pc sorumluluk kabul etmeyecekti. Nerde tüketici hakları, nerde müşteri memnuniyeti. İlk defa böyle bir rezillikle karşılaştım. Vatan'ımı suçlayayım yoksa dijital trend'imi şaşırdım zira al birini vur ötekine. İnsanı katil ederler yemin ediyorum!

Bu yazım biraz konu dışına saptı ama içimi dökmek istedim. Sizlerinde başına gelebilir bu konuda bilginiz olsun.

Neyse biraz uğraştırdılar ama umarım RAM'lerde gerçekten hata tespit edilirde dijital trend bir sorun çıkarmadan yenilerini vatan'a yollar bende gider alırım.

YellowRed

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
27
sorun vatan bilgisayardaki müşteri hizmetleri yetkilisinin işgüzarlığı olmuş bence. zaten fatura garanti yerine geçiyor uzun zamandır. neyse. inşallah servisten iyi bir karar çıkar da sorununuz halledilir. :)

sebastiantr

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Hiçbir şeyin hiç birşey yerine geçmesine gerek yok.
Ram in üzerinde seri numara var, Dijital Trend o numara ile stoğuna alıyor, o numara ile Vatana veriyor, Vatan o numara ile size satıyor.
Herşey kağıt üzerinde yazılı 3 tane tıklamaya bakıyor.
Ancak her halükarda 100TL civarı içeri girdiler o ram yüzünden.
Ram senin elinde değil onun elinde patlayacak onlarda olabildiğince yokuşa sürüyorlar olayı.

Bende WD disk var 2sene TR garantili 5 sene yurt dışı garantili
Ürün 25-27aylık falan 3-5 ay önce garantisi bitmiş yani.

WD.com dan bakıyorum garantisi halen devam ediyor.
Geri gönderip yeniletmek istiyorum diski bana TR distribütörüne yönlendiriyor onlar vasıtası ile geri gönderin diye.
TR deki firmasını bir türlü hatırlayamadım haha logosoft! arıyorum adamları tamam diyor sizinkinin garantisi bitimiş yapacak bişey yok diyor.
Tamam arkadaş bitti de uluslararası 3 sene daha garanti var diyorum ben yurtdışına göndericem diyorum WD.com dan bireysel son kullanıcı olarak bir işlem yapamıyorum sizin üzerinizden gitmesi lazım diyorum.
öyle bişey yok siz göndereceksiniz biz sadece olayın TR kısmına bakıyoruz, bizimle alakalı bir durum değil WD.Com dan yardım alın diyor.
Arkadaş WD.com yardım için size yönlendiriyor, her türlü işlem için sizi öne sürüyor şahıs olarak bişey yapamıyorum diyorum.
Kadın hala bizle alakalı bişey değil diyor...

Sebebi ise uğraşmak istememeleri, çünkü yurt dışına malzeme göndermek belgeleri ıvırzıvırları çok sancılı iş.
Bir kişi gönderse 40 kişi daha talep edecek.

En son bende WD nin bir yerlerinden direk WD ye böyle böyle yapıyor sizin distribütörünüz dedim ama onlarda cevap vermedi bende HDD yi çöpe attım :D

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Evet arkadaşlar 2 gün önce corsair'i arayarak RAM'lerimin durumunu öğrenmek istedim ve bana RAM'leri kit halinde değiştirip yenilerini vatan'a gönderdiklerini söylediler şok oldum. Daha 2 gün oldu olmadı :) Ne ara test edip ne ara yenilerini gönderdiler. Fazla sorgulamayıp teşekkür ettim ve dün vatan'a gidip RAM'lerimi elden teslim aldım;

Tabiki corsair farklı seri nolu ram'ler gönderdiği için, yeni kutu ve garanti belgesini istemeye istemeyede olsa saklamayı unutmayacağım :) Zira vatan görevlisi bana "garanti belgesinin kutunun üstünde olduğunu" söyledi ama bu sefer kutunun içinden çıktı. İlkinde ya ben dikkat etmedim yada gerçekten garanti kağıdı kutuda yoktu;

d7yc0.jpg

Ben "kutunun üstünde" diyince. Seri no bölümü sanmıştım, burayı kesip alacaktım :)

d7ybz.jpg

Ki kutunun içini biraz daha karıştırınca birşeyler çıktı o zaman artık garanti belgesini alıp kutuyu atabilirim dedim herhalde :) ( Vatan pc için değil ama kendim için kutuyusunu saklıyıcam, ilerde RAM'leri satmayı düşündüğümde göz boyaması olur :) )

d7yby.jpg

Ve RAM'leri soğutmadan kutusundan hışımla çıkartıp 2 okuyup üfledikten sonra 10 gündür cansız yatan canavarıma hayat verdim :) :)

d7ybw.jpg

İlginiz için hepinize teşekkürler arkadaşlar. Başka bir "mutlu sonlu" sorunla görüşmek dileği ile :)

Not: RAM'leri 1,2 saattir yük altına sokuyorum bir sorun görmedim. Umarım sorunum gerçekten RAM kaynaklıydı. Şimdi aynı hatayı birdaha alıp farklı bir bileşenin bozuk olduğunu anlarsam çıldırırım :)

YellowRed

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
27
geçmiş olsun. yeni ramlerin hayırlı olsun. :)

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
S

SDN Okuru

SDN Okuru
aynı ram in maduruda benim şuan, dual kit 2x4 Corsair Ram aldım. sürekli mavi ekran hatası alıyorum. Kutuyu atmamıştım. Tekrar garanti belgesiyle yollayamıyorum sanırım ?, çünkü suan adını bile unuttuğum bir siteden almıştım (çokta sükse olan bir site değildi. ). konuda tecrübe edinen arkadaşlara soruyorum, acaba direk kendi firmasına yollarsam ne kadar sürede gelir ? yada illaki o siteyi bulup oraya geri mi yollamalıyım. ne yapıcagım hakkında beni yönlendirebilirseniz sevinirim

memtest ile testettim :

tek tek yaptığım testler sonucu 1 ram kırmızı hatalı raporlar vermeye basladı. ama dual kit oldugu icin 2 sini birden yollayacagım mumkunse

cevaplarınızı bekliyorum

nsgnc

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
10
aynı ram in maduruda benim şuan, dual kit 2x4 Corsair Ram aldım. sürekli mavi ekran hatası alıyorum. Kutuyu atmamıştım. Tekrar garanti belgesiyle yollayamıyorum sanırım ?, çünkü suan adını bile unuttuğum bir siteden almıştım (çokta sükse olan bir site değildi. ). konuda tecrübe edinen arkadaşlara soruyorum, acaba direk kendi firmasına yollarsam ne kadar sürede gelir ? yada illaki o siteyi bulup oraya geri mi yollamalıyım. ne yapıcagım hakkında beni yönlendirebilirseniz sevinirim

memtest ile testettim :

tek tek yaptığım testler sonucu 1 ram kırmızı hatalı raporlar vermeye basladı. ama dual kit oldugu icin 2 sini birden yollayacagım mumkunse

cevaplarınızı bekliyorum

Şu anda yazdığım bilgisayar(HP Desktop KA781AA-AB8) bir tanıdığımın. 2-3 aydır farklı sebeplarden mavi ekran veriyordu. açılışta diagnostic kısmından donanım testi yaptım. Ram hatası verdi. tek tek üst üste denedimi. biri hata verdi sürekli. BIOS güncellemesi yaptım. tekrar aynı yerden birkaç kere test ettim. hata çıkmadı. Memtest ile test ettim 5 pass geçti hata çıkmadı. Demek ki hata bios'tan kaynaklanıyormuş.
Bios güncellemesinde 7GB ram takılınca çıkan bir hatadan bahsediyordu fakat bu bilgisayarda orjinal 2*1gb ram'leri var.
Demek ki bios'tan veya anakart uyumsuzluğundan da olabiliyor bazen RAM hataları.

Kural06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar bu memtest86 sadece ramlarımı test ediyor