Memeleket değil Komedi Dükkanı

Fantoma

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Selam,
Bir web sitesinde, öğretmen alımı için MEB'in web sitesinden müracaat yapılması haberini gördüm. Ben de gidip bir bakayım dedim. MEB resmi web sitesine girdim. Öğretmen alımı ile bir bilgi aradım, bulamadım. :)
Arama bölümünden arattım. Google arama seçeneklerinden bir bağlantıya denk geldim.:)
Bakanlık açıklaması yapılmış, bu açıklamada bağlantı verilmeden web sitesi adresi yazılmış. :)
Adresi kopyaladım Firefox arama çubuğuna yapıştırıp enter'e bastım sayfa açılmadı. :)
Bakanlık açıklamasında başvuru için ayrı bir web site adresi yine bağlantısız verilmiş. :)
O adresi denedim Firefox'da. Tarayıcının IE 5.0 veya üzeri bir sürüm olması gereği vurgulanmış. Yani açılmadı.:)
IE'de denedim. Bir sayfa açıldı. Hiç bir bağlantıya giremedim.:)
O sitenin İletişim bağlantısına tıkladım. "Her türlü istek, dilek, şikayet vb..."
için bir form koymuşlar sanırım. O da açılmadı.
Bu arada benim IE 6.0. :)
Öğretmen olmaktan vazgeçtim. :)
Dostlar,
Ülkemizde neden mizah çok kolay yapılıyor sanırım anlamışsınızdır.
Ama bu maalesef kara mizah.
Allah rahmet eylesin Aziz Nesin Baba.. :)

NymO

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Adam gibi başlık atabilirdin!!:)
Ya Sev Ya Terket derler bizim oralarda senin gibilere...:)

RosenRood65

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Sitemin hükümete mi yoksa burda tarayıcı'laramı anlamış degilim :=)

Bagcivan

Doçent
Reaksiyon puanı
5
birde chromeyi deneyin :)

pardon ama ne ögretmeni olacaktınızda vaz geçtiniz. :)

say55

Asistan
Reaksiyon puanı
1
tercih yapamadıysan oda senin becerikli oluşundan oluyo heralde...

Xasiork

Asistan
Reaksiyon puanı
0
24160290bp1.jpg

Benzer bir durumda benim başıma geldi.
5 ve üstü istiyorum dedi 8 verdik yine yaranamadık :D

0ReiS0

Dekan
Reaksiyon puanı
91
Saçmalık Tek Kelime İle Neyi Sağlam Yaptılarki Simdiye Kadar.!

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
Konuyu açan arkadaşı tanımıyorum.Ama eleştirileriniz dozunu aşmış bazı arkadaşlar için söylüyorum...

Anlatmak istedğiniz şeyi daha saygılı yorumlarla anlatabilirsiniz..Teşekkürle efenim..:)

neydiyaaunuttum

Doçent
Reaksiyon puanı
0
aziz nesin rahmet bulamaz inanamadığı allah tan bide rahmetmi gelicek
inkarcılar için yaşasın cehennem

utkuozan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Peki, neydiyaaunuttum, Tanrı'nın rahmetinin kimin üzerine olacağına sen mi karar veriyorsun? Kendince dindarlığını ortaya koymaya çalışırken yaptığın hatanın ve saçmalığının farkında mısın?

Fantoma

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Dostlar, İlginize teşekkür ederim. Merak eden bazı arkadaşlar için kısa bir bilgi vermem de yarar var sanırım. Ben sadece merak edip, incelemek istedim MEB'in web sitesini. Öğretmenlik şartlarını bir arkadaşım için öğrenmek istedim. Allaha şükür ben çoktan emekli oldum da iş arama durumlarından kurtuldum. Yazımın sonunda "Öğretmen olmaktan vazgeçtim." cümlesi de küçük bir espri idi. Ama şurası bir gerçek ki, sağolsun Xasiork dostumunda resimle desteklediği gibi akıl almaz komedyanın arkasında şu an bu iş bir umut ve hevesle MEB'de iş bulmak ve öğretmen olmak hayallerini paylaşan bir çok kişinin hayal kırıklığı yatıyor. İşin en acı yanı, MEB gibi Türkiye Cumhuriyetinin koskoca ve bence en efektif Bakanlıklıklarından birinin ve ülkemizi yurtdışında da temsil edecek olan böyle bir yerin web sitesinin içler acısı durumunun hali. Yazık! Bir de Neydiyaaunuttum adlı arkadaşın yazdıklarını fazla kınamayın. Kendisi sanırım Hristiyan. Yoksa Müslümanlıkta Allah ile Kulun arasına kimsenin giremeyeceğini bilmesi gerekirdi. Hristiyanlıkta ise papazlar günah çıkartma gibi bazı aracılıklar yapabiliyorlar. Kendisi sanırım Aziz Nesin'i pek sevmeyen bir kardeşimiz. O'na Allaha inanmadığını söylediği Aziz Nesin'in kurduğu vakıfta kaç kimsesiz çocuğu okuttuğunu, bunu Allaha inanan tanıdığı kaç müslümanın yaptığı sorsak. Herhalde çok tanıdığı vardır. Ben Elhamdurillah müslümanım ama yarım yüzyılllık yaşantımda pek rastlamadım.

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Ben bişey anlamadım. İnternetten öğretmen mi olunuyormuş?

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Kimi arkadaşlar konuyu açana fazla yüklenmişler. Bence gerek yok, bu kadar sert tepki verilmemeli. Arkadaş ne yazık ki anlatığı konuda haklı. Aradığınız şeyin birinci kaynak olması gereken yerde olmaması ya da sayfanın açılmaması son derece kötü.
Son olarak, Aziz Nesin ne demiş. Türk Milletinin %60'ı aptaldır. Buradaki durumu aptallığa bağlamak ve her fırsatta milletimizi kötülemek son derece yanlış.

venselos

Asistan
Reaksiyon puanı
1
aziz nesin rahmet bulamaz inanamadığı allah tan bide rahmetmi gelicek
inkarcılar için yaşasın cehennem

Bırak şimdi sağa sola kıvırmayı adamnın anlattığında ne yanlış var. Sen mevcut eğitim sisteminden çok mu memnunsun? İşi hemen dindarlığa vurup insanları peşine takıyorsun. Annene Babana sor da sana eskiden Öğretmenliğin ne kadar kutsal bir meslek olduğunu anlatsınlar.

nsgnc

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Peki, neydiyaaunuttum, Tanrı'nın rahmetinin kimin üzerine olacağına sen mi karar veriyorsun? Kendince dindarlığını ortaya koymaya çalışırken yaptığın hatanın ve saçmalığının farkında mısın?

Tanrının rahmetinden bahseden yok. Allah'ın rahmeti tabiki müslümanlara olacaktır.

Fantoma Elhamdülillah demek istedin galiba.

recepsah

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bir ögretmen olarak bi açıklamada ben yapayım.MEB i savunduğumdan değilde atladığınız ufak bi nokta neden firefox da ce İE6 da açılmadığı konusunda serverlar bi hata nedeniyle kapatıldığı için açılmıyordu sayfa.Şuan girebilirsiniz. Gerekli açıklamayıda yapmışlardı zaten. bilginize.

utkuozan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tanrının rahmetinden bahseden yok. Allah'ın rahmeti tabiki müslümanlara olacaktır.

Fantoma Elhamdülillah demek istedin galiba.

Demek Tanrı'nın rahmetinden bahseden yok :D :D :D .Üzgünüm ama ya okuduğunu anlamaktan acizsin ya da Arapça kelime kullanma merakı gözünü kör etmiş.

Ha ola ki bugüne kadar Tanrı kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenememişsen:

Tanrı : Kâinatta var olan her şeyi yaratan, koruyan, tek ve yüce varlık, Yaradan, Allah, Rab, İlah, Mevla, Halik, Hüda, Hu, Oğan. (Bkz. http://www.tdk.gov.tr/TR/SozBul.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF4376734BED947CDE&Kelime=Tanrı)

Onun adını kim, ne ile anarsa o kuşkusuz ki kendini ananları bilir. İlla da Arapça anılmaya ihtiyacı yoktur. Ve inan bana onun adı Arapça Allah, İngilizce God, Almanca Gott, Türkçe Tanrı, hepsi hep aynı varlığı işaret eder. Eğer tevhid inancına şüphen yoksa her dildeki farklı kelimenin tek ve bir tek onu işaret ettiğini bil.

Ayrıca Tanrı'nın rahmeti sadece Müslümanlara değil tüm inanlaradır. (“Vekâne bi’lmü’minine Rahima – Tanrı, kendine inanlara acıyandır!..” Ahzab-43) Ve eğer biraz düşünürsen ve aklını kullanmayı tercih edersen hayırlı ve iyiliksever bir gayrı Müslimin hayırsız bir Müslümandan dah tercih edilebilir olduğunu sen de göreceksin.

eF.E

Profesör
Reaksiyon puanı
31
Evet memeleket değil, memleket :)

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
Elmalılı Hamdi Yazır ise konuyu derinlemesine incelerken şu tespitlerde bulunur: "Tanrı ve Hüdâ isimleri "Allah" gibi özel bir isim değil, aksine ilâh, rab, mâbud gibi umumi bir isimdir. Arapça'da "ilâh"ın çoğuluna "âlihe", "rab"ın çoğuluna "erbâb", Farsça "Hüda" çoğuluna da "Hüdâyân" denilir ve dilimizde "Tanrılar, Mabudlar, ilahlar, rablar" denilir. Halbuki "Allahlar" denilmemiştir ve denemez. "Batıl mabudlara, "Tanrı" cins isim olarak verilir. Müşrikler birçok Tanrılara taparlardı. "Falanların Tanrıları şöyle, falanlarınki şöyledir, denilir. Demek ki "Tanrı" bir cins isim olarak "Allah" özel isminin eşanlamlısı değildir. Bu açıdan Allah ismi Tanrı adı ile tercüme olunamaz. Bunun içindir ki, Süleyman Efendi Mevlidine "Allah adıyla" başlamış "Tanrı adı" dememiştir." (Hak Dini Kur'an Dili, 1:24) Tanrı olsa olsa "İlah" karşılığıdır. Bunun için Süleyman Çelebi Mevlid'inde, "Birdir Allah, andan artık Tanrı yok." diyerek "Tanrı" kelimesini ilah karşılığında kullanırken, Hasan Basri Çantay, "Lâ ilâhe illallah" cümlesini "Allah'dan başka Tanrı yoktur" şeklinde tercüme ederek aynı şekilde Tanrı kelimesini İlah karşılığında kullanmıştır. Asıl itibariyle Tanrı kelimesi üzerinde yoğunlaşan tartışma, biraz da zorla Türkçe okutulduğu dönemde Ezan'daki Allah kelimesinin Tanrı olarak değiştirilmesinden kaynaklanıyor.

Alıntıdır.

Bunun dışında Tanrı kelimesi (TDK yı da karşıma alarak) Allah anlamına gelmeyebilir.Tarihi süreçte her toplum farklı inançlarla yaşadı puta tapanın tanrısı put güneşe tapanın tanrısı güneşti.Yani tanrı ulu, yüce anlamındadır.

MEsela bir taş da tanrı olabilir bir inek de.TDK ya gelince siyasetin karışmadığı bir kurum kalmadı zaten.Daha düne kadar alevi sözcüğünün karşılığında hakaret içeren bir açıklama varken yıllar sonra bu karşılığı düzelttiler.Türkçe ezan dinletilmeye çalışılan bir ülkenin vatandaşı olarak TDK yı bazı kelimelerde bağlayıcı bulmuyorum..Maalesef siyaset TDK ya da bulaşmış..

Ayrıca tarihle birazcık ilgilenen birisi bu durumu kendince yorumlayıp kendi kullanacağı terimi kullanabilir.Ben kendi analizlerim doğrultusunda ALLAH demeyi daha doğru buluyorum..

Ayrıca bu satırları yazdıktan sonra denk geldiğim haberi paylaşmak isterim.

Diyanet Tanrı`yı kabul etti mi?

Allah`a, Tanrı demek günah mı? Diyanet İşleri Yayınlarında Tanrı kelimesi geçiyor mu? Konunun uzmanları ne dediler?

GÖKTÜRK TUNÇTÜRK`ün haberi
Müslüman Türkiye`de insanlarımızın önemli bir kısmı, dini konulardaki dilek ve temennilerde neden Allah ifadesi yerine Tanrı ifadesini kullanırlar?
Allah ile Tanrı ifadeleri birbirinin aynı mıdır?
Allah`a, Tanrı demek günah mı?
Din ilimleri ile ilgili tek yetkili kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığı, yayınlarında hiç Tanrı kelimesini kullandı mı?
Tanrı ile Müslümanların akrabalık derecesi nedir?
Bu oyunu kimler oynuyor?
BİRİLERİ ALLAH`I UNUTTRUMAK İSTİYOR
Tüm bu önemli soruların cevaplarını tek yetkili noktalardan araştırdığımızda ve ilgililerden aldığımız cevaplarda ` Önemli bir Oyuna` tanık olduk.
Diyanet İşleri yetkililerinden edindiğimiz bilgiler şu yöndeydi,
`Allah`ın 99 ismi var. Bunlardan hiç birisi Tanrı niteliğini taşımamaktadır.
Allah ile Tanrı kesinlikle aynı ifade değil.
Diyanet İşleri yayınlarında ` Tanrı` kelimesini hiç kullanmamış.
Ve bu konuda birkaç kez açık uyarı yapmasına rağmen toplumda halen Allah ifadesi yerine Tanrı ifadesi kulanlar var.
En önemlisi birçok resmi kurumlarımızda dualar yapılırken ` Tanrı` kelimesi kullanılmakta`
EZANI TÜRKÇEYE ÇEVİRMEK İSTEYENLERİN OYUNU
Diyanet- Sen Genel Başkanı Ahmet Yıldız ise bunun bir emperyalist oyunu olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi.
`Kesinlikle Allah ile Tanrı bir değildir. Hatta Allah`a Tanrı demek günahtır. Gelecek nesillere Allah`ı unutturmak isteyenler var. Bu oyun, Ezanı Türkçeye çevirmek isteyenlerin oyunudur. Diyanet İşleri bu konuda yetkili tek kurumdur. Devlet ve millet olarak bu açıklamayı okullarımızda da yapmalıyız ve Siyonist oyunundan gençlerimizi kurtarmalıyız`

http://www.tumgazeteler.com/?a=3968041

utkuozan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sevgili zorhak,

Değerli açıklamalar ve bilgiler için çok teşekkür ederim. Konuya oldukça güzel bir noktadan yaklaşmış ve güzel bir değerlendirmede bulunmuşsun. Söylenenlerin pek çoğuna katılsam da ben "tanrı" değil ama "Tanrı" kelimesinin Arapça'daki "Allah" kelimesinin yerini tuttuğu görüşündeyim. "ilah"ın karşılığı olarak "tanrı" kullanılabilir ama "Tanrı" Türkçede özel isimdir ve tek bir varlığı niteler ki Türk Dil Kurumu da bu konuyu böyle açıklamaktadır.

Fakat kesin olan bir şey varsa o da "Tanrı" kelimesinin "Allah" kelimesinden daha öncesinden beri kullanılmakta olduğu ve kuşkusuz ki İslam inancı dışındaki inanışlar için de "yaratıcı sıfatını taşıyan, tapınılan varlık" olarak kullanılmıştır. Ama bugünkü Türkçede tanrı değil ama Tanrı kelimesinin Arapça ifade edilen niteliği Türkçe'de birebir karşıladığı görüşündeyim.

Dolayısıyla yukarıdaki açıklamana özde ve özellikle "Arapça'da "ilâh"ın çoğuluna "âlihe", "rab"ın çoğuluna "erbâb", Farsça "Hüda" çoğuluna da "Hüdâyân" denilir ve dilimizde "Tanrılar, Mabudlar, ilahlar, rablar" denilir" cümlesinde belirtilen ifadeye Tanrılar değil, tanrılar demek gereklidir şeklinde katılşmadığı belirtmek zorundayım.

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
Tabi artık bu bir tercih meselesidir.Yaradan'dan bahsederken kullandığımız isme zihnimizde yüklediğimiz anlam önemlidir.

Ancak bıraktığımız bıyığın şeklinden tut eşarbını bağlama yöntemine kadar herkese bir etiket yapıştırılan güzel ülkemizde,Tanrı ve Allah diyenleri de şucu veya bucu diy ayırmak aynı kapıya çıkmaktadır.

Ben şekilci olmayı bırakalı uzun süre oldu..Önemli olan niyettir.Ama kimsenin niyetini okuma gücüne sahip olamadığımız için tercihlerine bakarak bir yorum yapıyoruz.Doğru mu yapıyorruz hayır..

Asteğmenim kırklareli babaeskide....nöbetçi olduğum gün yeme vaktinde uzman çavuş dua ettirir en son bana döner selam verir ben de afiyet olsun arkadaşlar derdim..9 ay boyunca he duada nöbetçi uzman arkadaş''tanrımıza hamdolsun'' dedikçe koca tabur hep bir ağızdan''Allah'ımıza hamdolsun''diye tekrar ederdi..:)

Bunu sadece bir anı olarak anlattım kendi tercihimi haklı çıkarmak için değil..iyi forumlar efenim::)

Fantoma

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Nerelerden nerelere gittik. Sevgili recepsah öğretmenim, biz bir acemi arkadaşın ilk hevesi siteden değil, MEB sitesinden bahsediyoruz. Ben bir webmasterim. Elbette serverlarda (dağıtıcı) bakım, onarım,hatta hata kesintileri olacaktır.Ancak işi bilen her webmaster web sitesinin uygun bir yerine, "bu web sitesi şu tarayıcılarla,şu ekran çözünürlüğünde en iyi izlenir." ibaresi mutlaka eklemelidir. Ha, biz millet olarak bu gibi şeyleri pas geçebiliriz. Ama bazı keyfiyetler site içinde mutlaka belirtilmelidir. Olagelebilecek habersiz yayın kesintilerinde sayfa zaten açılmaz. Açılan bir sayfada ise bazı bağlantılarda bakım vb yapılacak ise "... sayfalarımız bakımdadır." veya "web sitemiz bakımdadır." benzeri ibarelerle ziyaretçileri bilgilendirmek bir gelenektir. Unutmayınız ki, ülkemizi temsil eden bir makamın sitesinden bahsediyoruz. Bu arada Asteğmen Zorhak dostuma ve tüm askerlik görevini yapanlara hayırlı tezkereler olsun.

neydiyaaunuttum

Doçent
Reaksiyon puanı
0
inkarcıların sonu açıkca belirtilmiştir şüpheye yer yok
avaz avaz inanmıyorum allah yoktur diye bi tarafını yırta yırta geziyodu sonunda inanmadığının yanına gitti işte bukadar

kerimxx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Başka Bir Bilgisayarda Deneseydin Açilirdi.. Girememenin nedeni int.Exp ayarlarindan kaynaklaniyor, kaldki Meb in sitesi Yoğun olduğu zamanlarda açilmiyor bile :D

nsgnc

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Herkesin tanrısı kendine. Benim tanrım Allah'tır. Bilmem anlatabildim mi?

skys

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
11
Lise Son Öğrencisyim Yabancı Dil Okuyorum..Millet Öğretmen Olmaya Çalışır.. Biz Öğretmen Bulamayız=) Boş Ders Olmayan Bir Günümüz Yok.. Sözde Öss'yi YDS'Yi Kazanacağız.pehh