Mekanik klavye ve switchleri üzerinden öneriler

Bu konuyu okuyanlar

alsh

Asistan
Reaksiyon puanı
97
Abartılı bir sayımı bilmiyorum ama 15 civarı mekanik klavye kullandım ve yani öylemesine satın alan biriyimdir. Bir çok kez yani ne farkları var ki falan diyorum kendi kendime ama ciddi anlamda ürünlerin o eğim ergonomisi vs. kaliteli markalarda şahane ayarlanmış oluyor. Bunu çok net K70 MK.2'de görüyorum. Bütçe gerçekten sorun falan değilse ve yok ya ben Asus'u da sevemedim falan dersen K95'i gözün kapalı alabilirsin. Yan tarafındaki makro tuşları olmasa kullanacağım ter ürün olurdu ama maalesef öyle bi gaflete düşmüşler.

Bir de bunu buldum ingilizce Q olarak satılıyor. Türkçe tuşlara ve ince enter işimi görür mü düşnüyorum?

mttzn

Doçent
Reaksiyon puanı
459

Bir de bunu buldum ingilizce Q olarak satılıyor. Türkçe tuşlara ve ince enter işimi görür mü düşnüyorum?
mk.2ler çıkmışken kimse bana bu modele 850tl verdiremez.

Corsair Gaming K95 RGB Platinum Cherry MX Brown Türkçe Gaming Mekanik Klavye | ITOPYA

mttzn

Doçent
Reaksiyon puanı
459
aralarında ne fark var ki hocam?
birde mk2 lerin brown switchi yok sanıyorum
Açıkçası oldu çıkalı tam olarak farklarını bilmiyorum. Netten bakmak lazım ama en temel farkı tasarımda olsa gerek. Yazılımsal olarak desteklediği özellikler değişmiş olabilir ama sonuçta klavyedir bunlar ne kadar farklılık olabilir ki :)

alsh

Asistan
Reaksiyon puanı
97

şuan asus rog claymore ve corsair rgb mk2 var...
Asus brown, Corsair red switchli...Gün boyu deniyorum ellerim 2sine de gidiyor hissiyatını anlaybilmek için. 2 sinden birine karar vermeliyim.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,321
Asus :cool:

alsh

Asistan
Reaksiyon puanı
97
Asus u alıp Corsairi iade ettim bakalım bir süre kullanacağım değerlendirmesini ona göre yaparım. Yardımcı olan tüm arkadaşlara gönülden teşekkür ederim.

mttzn

Doçent
Reaksiyon puanı
459

şuan asus rog claymore ve corsair rgb mk2 var...
Asus brown, Corsair red switchli...Gün boyu deniyorum ellerim 2sine de gidiyor hissiyatını anlaybilmek için. 2 sinden birine karar vermeliyim.
Konfordan çok swtich önceliğin var o yüzden önceliğine göre bir karar vermen daha verimli olacaktır. Yoksa ürün grubu açısından Asus Corsair ile yarışacak düzeyde değil hala çevre ekipmanlarında.

alsh

Asistan
Reaksiyon puanı
97
Konfordan çok swtich önceliğin var o yüzden önceliğine göre bir karar vermen daha verimli olacaktır. Yoksa ürün grubu açısından Asus Corsair ile yarışacak düzeyde değil hala çevre ekipmanlarında.

Evet hocam ilk klavyesi zaten de. Kahverengi switch kafama göre hiç bulamadım ondan bunu tercih ettim şuan..

alsh

Asistan
Reaksiyon puanı
97
Tekrar Merhaba Yaklaşık 1 hafta 10 gündür Asus Rog Claymore Brown Switch kullanıyorum. Klavye almak isteyen diğer kullanıcılara bilgi vermek için yazma gereği duydum. Kullandığım klavye kahverengi switchli. Tuş seyahati esnasında orta kısımlarda bir yerde hafif bir tıkırtı sesi yapıyor. Genel kahverengilerin de özelliği bu geri bildirim zaten. Bu kullanıcıya müthiş bir tuş basış hissiyat veriyor. Hem yazı yazarken hem oyun oynarken bu geri bildirim seni hızlandırıyor. Bu durumdan dolayı zaten kırmızı switch almadım. Tabi ki de tercih meselesiydi. Doğrusal olmasından sa bu tip tackle switchler daha ideal geldi bana. Mavi de buun gibi tackle olmasına rağmen bundan kat kat daha fazla ses çıkarıyordu. Bu ona göre nispeten daha az sesli ama full sessiz değil. Alacaklar bunu dikkate alsınlar. Çünkü kullanıcıyı değil aynı oda ya da evde oturan diğer bir kişiyi bu ses az da olsa rahatsız edecektir. Ancak dediğim gibi bu ses çok aşırı değil. Klavye üzerinde numeretik tuş çıkıyor ve alan probleminiz varsa onsuz da kullanabiliyorsunuz ayrıca sol tarafa da monte ediliyor bayağı terse kalıyor yani.. Ben standart bir şekilde taktım. Numaratik kısım yazı yazarken çok ihtiyaç oluyor çünkü. Ayırca farkında olmadan ihtiyacım olduğunda sağ elimle numeretikteki köşe enter tuşunu da kullanıyorum. RGB leri çok iyi zaten ona söylenecek söz yok. Programla da bir dolu özelleştirme yapabliyorsunuz ki zaten buna gerek yok bir dolu renk ve şekil seçeneği mevcut zaten birini kullanın gitsin. Çok şaapmayın. Klavyenin eksiğine gelelim. Klavyede numeretik tuş üzerinde ses açma kapama rulosu var bu çok iyi birşey ancak Mute için ayrıca bir tuş olmadığından bunu Fn+F10 ile sağlıyorsunuz. Yani ses açıp kaparken küçük bir parmak hamlesi yeterken, mutelemek için elinizi aşağıdaki FN'den yukarıdaki F10 a kadar saçma bi şekilde ayırmak zorunda kalıyorsunuz. Ben sesi tamamen kesmeyi yine rulo ile yapıyorum. Çünkü ruloyu döndürmek çok rahat ve keyifli. Rulo çevirmek mute tuşu kadar hızlı olmasa da en yüksekten sıfır sese yaklaşık yarım saniyede de getirebiliyorum. Bu da benim için yeterli.. Ancak bu tuşun olmasını isteyenler için ciddi bir eksik. Belirtmekte fayda var bunu da Asus un ilk klavyesi olmasına vereceğim sanırım. 2.si çıktığında bu tip multimedyal sıkıntıları gidereceklerdir. Aynı şekilde eğer mp3 playerden oyun aralarında müzik dinleyip susturmak için de FN+F5 tuşları ile diğer multimedya tuşlarını kullanabiliyorsunuz. Buna çok ihtiyacım olmasa da ihtiyaç duyan diğer arkadaşlar olabilir diye düşündüm. Yani kısacası multimedyasından çok bi medet ummayanlar için ideal. Kutu içeriğinden bez bir çanta da çıkıyor ki bu benim için gereksiz birşey. Klavyeyi taşıma gereğim olmaz hiç. numeretiğinde küçük bir bez çantası var ayrıca.

Onun dışında söyleyeceğim çok birşey yok. Almak isteyenlere tavsiye eder miyim. Kesinlikle ederim. Ufak tefek eksikleri şuan hiç gözüme batmıyor. Çok kullandığım şeyler de değil zaten bir çoğu. O yüzden alın deneyin kendiniz görün.

Bu arada Gittigidiyordan Gameextra'ya da buradan da teşekkür ederim. yaklaşık 4 klavye denemesi yaptım hepsinin kutusunu açtım PC ye takmadan denedim hissiyatlarını ölçtüm ve beğenmediklerimi iade ettim. Koşulsuz ve sıkıntısız bir şekilde para iadesi aldım. Bilginiz olsun

Ayrıca burada benimle mesai harcayan araştırıp fikirler sunan diğer @Ufuk 'a @Görkem Say 'a @Utkuversus 'a @mttzn 'y teşekkkür ederim..

Son düzenleme:

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,321
Güle güle kullanman dileği ile sevgili dostum @alsh bundan sonrası artık bize nasip olsun. Bakalım ne zaman o mertebeye erişeceğiz bilmiyorum ama yakın zamanda olmasını dilemekten başka bir şey diyemiyorum. :)

alsh

Asistan
Reaksiyon puanı
97

Hocam bu klavyeye de baktım. Oldukça iyi duruyor. Ancak numaretik hiç kullanmam dersen ideal. Zira hesaplamalar-hızlı şifre girmeleri vs hep farkında olmadan oradan yapıyoruz aslında. En azından ben öle yapıyorum...Bu olayı üst tuşlarla da hallederim dersen olabilir tabi ki de.
Bir de TR klavye değil. Bunu da sorun etmemen gerekiyor. Çok önemli olmasa da belirtmek de fayda var Enter tuşu da dar. Bunu da dikkate almanı öneririm. Bahsettiğim şeyler çok mühim şeyler değil aslında zamanla alışılacağın şeyler ama yine de düşünerek hareket etmeni öneririm. Kısacası kullanıp alıştığın şuanki klavyenin sistemini bu tip ufak şeyler biraz farklılaştıracak. Bu senin için sorun olur mu onu sorgulaman gerek hocam.
Bir de burası çin sitesi sanırım. Vergi gümrük kargo vs sıkıntısı olur mu bilmiyorum? Onu iyi araştırmak lazım. ayıplı mal gelirse iadesi zor olabilir. Beğenmezsen geri veremezsin. Önceki posttada belirttim. GG de Gameekstradan 4 tane farklı zamanlarda klavye alıp denedim. Kutusunu kapatım gönderdim iade aldılar sorunsuzca. Hatta bu konu içerisinde önceki sayfada bir foto var. Corsair ile Asus rog aynı karede mesela... 2sini deneyerek hangisinin uygun olduğunu bu şekilde seçtim...

Zor iş gerçekten. Kolay gelsin tekrardan. Yine sorun olursa yardımcı olmaya çalışırım...

Enes HCKYL

Doçent
Reaksiyon puanı
222
Ben
Hocam bu klavyeye de baktım. Oldukça iyi duruyor. Ancak numaretik hiç kullanmam dersen ideal. Zira hesaplamalar-hızlı şifre girmeleri vs hep farkında olmadan oradan yapıyoruz aslında. En azından ben öle yapıyorum...Bu olayı üst tuşlarla da hallederim dersen olabilir tabi ki de.
Bir de TR klavye değil. Bunu da sorun etmemen gerekiyor. Çok önemli olmasa da belirtmek de fayda var Enter tuşu da dar. Bunu da dikkate almanı öneririm. Bahsettiğim şeyler çok mühim şeyler değil aslında zamanla alışılacağın şeyler ama yine de düşünerek hareket etmeni öneririm. Kısacası kullanıp alıştığın şuanki klavyenin sistemini bu tip ufak şeyler biraz farklılaştıracak. Bu senin için sorun olur mu onu sorgulaman gerek hocam.
Bir de burası çin sitesi sanırım. Vergi gümrük kargo vs sıkıntısı olur mu bilmiyorum? Onu iyi araştırmak lazım. ayıplı mal gelirse iadesi zor olabilir. Beğenmezsen geri veremezsin. Önceki posttada belirttim. GG de Gameekstradan 4 tane farklı zamanlarda klavye alıp denedim. Kutusunu kapatım gönderdim iade aldılar sorunsuzca. Hatta bu konu içerisinde önceki sayfada bir foto var. Corsair ile Asus rog aynı karede mesela... 2sini deneyerek hangisinin uygun olduğunu bu şekilde seçtim...

Zor iş gerçekten. Kolay gelsin tekrardan. Yine sorun olursa yardımcı olmaya çalışırım...
İkayenin beni en cçok cezbeeden özelliği blutooth la kullanılabilmesi ve meknaik olması

alsh

Asistan
Reaksiyon puanı
97
Ben

İkayenin beni en cçok cezbeeden özelliği blutooth la kullanılabilmesi ve meknaik olması

Hocam Bluetooth bağlantılarını oyun için pek tavsiye etmezler veri kaybı olabileceği ve iletim hızının kabloludan daha yavaş olabileceği için. Normal kablo ile de kullanılabiliyorsa BT güzel bir imkan tabi ki.

Son mesajlar