Media Creation Tool vs Rufus

Hangisi?

• Media Creation Tool

Kullanılan: 1 16.7%
  • Rufus

Kullanılan: 5 83.3%

• Kullanılan toplam oy
    6
  • Anket kapatılmış .

Bu konuyu okuyanlar

Forumun TDK'si

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
370
Merhabalar, SSD alacağım ve temiz kurulum yapacağım. USB'ye Windows'u sizce Media Creation Tool aracılığıyla mı yoksa Rufus aracılığıyla mı yazdırayım? Ek olarak ben bilgisayarımı aldığımda Windows 10 SL kuruluydu bu lisansımı SSD'de de kullanabilir miyim?

Hakantoris

Profesör
Reaksiyon puanı
1,242
Ben Media Creation Tool'u tavsiye ederim. Direkt kendisi yazıyor. Formatları hep onunla atarım. Lisans mevzusu hakkında bir bilgim yok.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,959
Neden, Media Creation Tool'un ne eksisi var?
MCT daha iyi. Ekstra bir partition bölmeden UEFI+Legacy bir USB hazırlıyor. Rufus'ta UEFI+Legacy bootable USB için KB'lık bir FAT16 Partition oluşturup 3.parti NTFS bootloader atıyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ama ISO dosyası halinde bir şey indirmek daha mantıklı. Aslında C: nin içinde Windows BT klasörü açıyor. Onun içinde setup.exe instal.wim vs. Onları alıp ISO yapmak lazım MCT'yi kapamadan.

Forumun TDK'si

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
370
MCT daha iyi. Ekstra bir partition bölmeden UEFI+Legacy bir USB hazırlıyor. Rufus'ta UEFI+Legacy bootable USB için KB'lık bir FAT16 Partition oluşturup 3.parti NTFS bootloader atıyor.
Ben de Media Creation Tool'dan yanıayım. Peki lisansımı kullanabilir miyim?

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,959
Anlayamadım biraz açar mısın?
ISO dosyası halinde indirip saklamak daha mantıklı diyorum. Boşu boşuna tekrar indirmeye gerek yok. MCT'den yazdırcağım diyorsanda Windows BT klasöründen Windows 10'u almalısın ISO yapmak için elinle. ISO'suz direkt bir klasöre atarakta kurabilirsin USB'ye gerek yok.

Forumun TDK'si

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
370
ISO dosyası halinde indirip saklamak daha mantıklı diyorum. Boşu boşuna tekrar indirmeye gerek yok. MCT'den yazdırcağım diyorsanda Windows BT klasöründen Windows 10'u almalısın ISO yapmak için elinle. ISO'suz direkt bir klasöre atarakta kurabilirsin USB'ye gerek yok.
Şimdi USB'ye WMCT ile yazdırmayı düşünüyorum bir sorun teşkil etmez değil mi?

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Windows 10 ISO dosyasını indirip RUFUS ile yazdırmak zamandan tasarruf ettirecektir. :) Medya Oluşturma Aracı ile işlem yapmak genel olarak biraz daha uzun sürüyor. İhtiyaç duyulabilecek rehberler forumda mevcuttur. Farklı konularda soru ve sorunlarınız için ayrı bir başlık da açabilirsiniz.

Ürünü etkinleştirmede sorun yaşamazsın. Windows'u kurarsın, yine Single Language olarak kurulur. internet ile birlikte sürüm otomatikman etkinleşir. Yalnız temiz (özel) kurulum yaptığında tüm diskler silineceği için bilgisayarın kendi yedek bölümü ve üreticinin yüklemiş olduğu tüm programlar silinecektir. İhtiyacınız olan programlar varsa son sürümlerine bakın, bunları bulun, indirin; yedek almanız gerekenler varsa, onları da yedekleyin. Kolay gelsin.

Forumun TDK'si

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
370
Windows 10 ISO dosyasını indirip RUFUS ile yazdırmak zamandan tasarruf ettirecektir. :) Medya Oluşturma Aracı ile işlem yapmak genel olarak biraz daha uzun sürüyor. İhtiyaç duyulabilecek rehberler forumda mevcuttur. Soru ve sorunlarınız için ayrı bir başlık da açabilirsiniz.

Ürünü etkinleştirmede sorun yaşamazsın. Windows'u kurarsın, yine Single Language olarak kurulur. internet ile birlikte sürüm otomatikman etkinleşir. Yalnız temiz (özel) kurulum yaptığında tüm diskler silineceği için bilgisayarın kendi yedek bölümü ve üreticinin yüklemiş olduğu tüm programlar silinecektir. İhtiyacınız olan programlar varsa son sürümlerini bakın, bulun, indirin; yedek almanız gerekenler varsa, yedekleyin. Kolay gelsin.
Çok sağ olun.