Meb Öğretmen Atama Sisteminde Büyük Açık

Bu konuyu okuyanlar

kaberdey

Profesör
Reaksiyon puanı
87
MEB’in Öğretmen atamalarını yaptığımebbis.meb.gov.tr internet sitesinde inanılmaz bir açık ortaya çıktı. Bu açık ile herkes TC Kimlik numarasını bildiği kişilerin tercihlerine müdahale edebiliyor.:thumbdown:

meb_atama_skandal-300x197.png
Resimde de görüldüğü gibi siteye girdiğimizde adece giriş kodu, bölüm ve TC kimlik numarası isteniyor. Tercih işlemleri için de bu bilgiler yeterli oluyor. Bu kadar büyük rekabetin bulunduğu bir ortamda bu denli bir açığın olması nelere yol açabilir…
KPSS skandal, kopya, çalıntı iddiaları nedeniyle bir çok adayın bilgileri de internet sitelerinden rahatça erişilebilecek duruma gelmiştir. Sizler için bu hesaplardan birisi ile deneme yaptık ve sonucu aşağıda görebiliyorsunuz.

kaynak

MüktesebaT

Profesör
Reaksiyon puanı
41
Bakın amacım siyaset yapmak değil ancak milli eğitim bakanlığı kadar rezil bir bakanlık görmedim bugüne kadar..son 10 yılda ileriye dönük tek adım atmamış battıkça batmıştır.Kendi personeli olan öğretmenlere düşmanca tavır takınan bakanlar...Bu sistem daha ne ki..Biz e okul ve ilsis ile ilgili işlemleri yaparken izleyeceğimiz yolu bulana kadar akla karayı seçiyoruz.O derece kötü kullanışsız anlamsız bir sistem yani..

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
KPSS' si bir skandal, atama işlemi bir başka skandal. Bu ne arkadaş. Her taraf karıştı.

chirkin_01

Asistan
Reaksiyon puanı
2
yuh bari kişiye özel şifre falan birşey yapsalarmış bu ne böyle

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Deveye sormuşlar: “Neden boynun eğri?’’ Nerem doğru ki? demiş.
Bunların yaptığıda o hesap.Ne bir sınav sistemi, ne bir eğitim sistemi nede diğerleri...!

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Bünyesinde onlarca bilgisayar mühendisi olan ayrıca teknik konularda dışarıdan gerektiğinde destek alan bir kurumun bunu düşünmediğini söylemek ve bu iddiaya inanmak çok komik.Konuyla alakalı mı bilmiyorum ama BUARDAKİ haberi okumanızı öneriyorum.

Ayrıca memurlar.net editörlerin(ki bu konularda otorite isimlerdendir) kaleme aldığı "Ösym Başkanı Siz Olsaydınız, Ne Yapardınız?" haberini okumanızı tavsiye ediyorum.

Örneğin haberde ÖSYM başkanı “Ben soru kitaplarını okuduğumda gözlerimi yaşartan ifadeler de oldu. Bu çocukların içinde sınav sırasında kendi kendini motive edenler var. Mesela 'ha gayret' diye yazmış, 'ah bir öğretmen olsam' yazmış. Belli ki yanıp tutuşuyor. Böyle bir aday bu heyecanla yıl boyu çalıştıysa başarılı da olur.” demekte.

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
Bakın amacım siyaset yapmak değil ancak milli eğitim bakanlığı kadar rezil bir bakanlık görmedim bugüne kadar..son 10 yılda ileriye dönük tek adım atmamış battıkça batmıştır.Kendi personeli olan öğretmenlere düşmanca tavır takınan bakanlar...Bu sistem daha ne ki..Biz e okul ve ilsis ile ilgili işlemleri yaparken izleyeceğimiz yolu bulana kadar akla karayı seçiyoruz.O derece kötü kullanışsız anlamsız bir sistem yani..

Doğru diyorsunuz...

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Arkadaşlar şöyle bir durum var. Orda herhangi birine tercih yapmanız bişey değiştirmez. O yapılan tercihler İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde onaylanmadığı sürece hiçbirşey ifade etmiyor. İl Milli Eğitim Müdürlüklerine onaylatmaya gittiğinizde de zaten mevcut tercihlerinizi görebiliyorsunuz.

Ha şifre ile işlem yaptırmamaları eksiklik mi? Evet eksiklik. OSYM 'nin sitesinde şifre ile işlem yapılıyor ama MEB 'de böyle bi durum yok.

Ayrıca tercihler esnasında her ili seçtiğimizde sayfanın yenilemesi kadar rezil bişey olamaz. 25 tercih yapılıyor. Bu ne demek tercih yaparken sayfanın 25 defa yenilenmesi demek. Gerçekten rezilik.

limerick

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Bence ileriye donuk cok guzel adimlar atildi,. fakat bu adimlari stable - saglam ayakta tutamadilar. Bu adimlar saglam yani delimeyecek sekilde atilmis olsaydi sen bugun bu mesaji yazamaycaktin :)

kaberdey

Profesör
Reaksiyon puanı
87
"Onayla" düğmesine tıkladıktan sonra değişiklik yapılamıyormuş. (muş diyorum çünkü başvuru yapanlardan bu bilgiyi aldım ve açtığım deneme hesaplarında o tuşa tıklamadım)
En kötü ihtimalle bunu halletmek için bile bir sürü uğraşmak zorunda kalabilir adaylar.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Hak ediyoruz sanırım ki böyle rezil olaylar gerçekleşiyor.

MüktesebaT

Profesör
Reaksiyon puanı
41
Öyle bir durumda iptal dilekçesi yazacaklar.dilekçeyi artık nereye faxlayacaklar bilmiyorum ama faxı alan kişi tercihleri iptal eder ve yeniden başvuru yapılabilir ..ek bilgi olarak söylemek istedim..

Fax çekilecek yer bilgisini de MEM lerden öğrenebilir.Zaten işi MEM yapıyorsa faxa da gerek yok

intricate

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Bu sene patladılar resmen. Olan adaylara oldu.

Ayrıca tercihler esnasında her ili seçtiğimizde sayfanın yenilemesi kadar rezil bişey olamaz. 25 tercih yapılıyor. Bu ne demek tercih yaparken sayfanın 25 defa yenilenmesi demek. Gerçekten rezilik.
Ve bu işlemi binlerce kişi yapıyor (yapmaya çalışıyor). 25 kat fazla işlem.

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Orada tercihler yapıldıktan sonra, Milli Eğitim Müdürlüklerinde onaylatıncaya kadar değişiklik istediğiniz kadar değişiklik yapabiliyorsunuz.

Bu yüzden tercihlerini onaylatmaya gidenler, tercihlerinin çıktısı aldıktan sonra listeyi kontrol etmeliler.

Ve diyelim ki listenizde değişiklik olduğunu sonradan fark ettiniz. Başvuru süresi dolmadan önce, başvurunuzu onaylattığınız yere gidip iki tıkla başvurunuzu iptal ettirip, sorunları düzeltip, tekrar başvuru yapabilirsiniz.

Tabi böyle bir değişiklik yapmak isterseniz, önceki başvuru onay kağıdınızın kaldırıldığı yerden çıkartılması, bulunması gerekecektir. Yani zahmetli bir iş. :) Kimse yapmak istemeyecektir.

Başvuru süresi dolduktan 2 gün sonra zaten atamalar yapılıyor, süre bitmeden kontrol etmekte de fayda var.

------------------------------------------

Tüm bunları sistemi savunduğumdan söylemiyorum. Sistem bu şekilde işliyor, gördüğümü söylüyorum.

Yoksa sistem o kadar saçma ki, sisteme sadece internet explorer'la girilmesi, her tercih döneminde, mezun olduğum tarih, fakülteyi tekrar girmek zorunda olmam, tercih yaparken il seçtikçe sayfanın yenilenmesi ve olası bir sıralama değişikliği yapmak istediğinizde, bu işin baştan tercih yapmak kadar zor olduğunu söylersem, sadece giriş yapmış olurum. :)

tarumoloji

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Bünyesinde onlarca bilgisayar mühendisi olan ayrıca teknik konularda dışarıdan gerektiğinde destek alan bir kurumun bunu düşünmediğini söylemek ve bu iddiaya inanmak çok komik.Konuyla alakalı mı bilmiyorum ama BUARDAKİ haberi okumanızı öneriyorum.

Ayrıca memurlar.net editörlerin(ki bu konularda otorite isimlerdendir) kaleme aldığı "Ösym Başkanı Siz Olsaydınız, Ne Yapardınız?" haberini okumanızı tavsiye ediyorum.

Örneğin haberde ÖSYM başkanı “Ben soru kitaplarını okuduğumda gözlerimi yaşartan ifadeler de oldu. Bu çocukların içinde sınav sırasında kendi kendini motive edenler var. Mesela 'ha gayret' diye yazmış, 'ah bir öğretmen olsam' yazmış. Belli ki yanıp tutuşuyor. Böyle bir aday bu heyecanla yıl boyu çalıştıysa başarılı da olur.” demekte.

Ben bu durumdan kuşkulanırım mesela bir insan böyle şeyler yazmak için neden zaman kaybeder bu kadar motiveyse sınava, saniyelerin önem arz ettiği bir durumda... Başkanın bu sözleri söyleyerek insanlara damardan girme çabası nedir neyi saklamaya çalışıyor da dolambaçlı laflar kullanıyor acaba...