Yardım Matematik bir türlü yapamıyorum olmuyor hiç yapamıyorum.

Bu konuyu okuyanlar

Zxbxnn

Asistan
Reaksiyon puanı
23
Arkadaşlar matematik öyle böyle kötü benim ki anlatamiyorum yani 7 aldım bu sınavdan lise 2.sınıfım kendimi çok geç kalmış hissediyorum. Sanki olmayacak gibi hiç düzeltemeyecekmişim gibi. O kadar kötü ki nerden başlasam bilemiyorum. Yani öneriniz var mı? Artik anksiyete olmuş gibi yani matematik ile ilgili birşey görsem direkt kaçıyorum yüzleşmedim bile bu eksiğim ile.

DarkPickaxe

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Matematik dersi zor bir ders değil. Matematiğin işi mantık kurabilmek. Mesela Permütasyon Trigonometri Binom gibi konular hepsi bir yuvaya bağlı. Permütasyon Seçme Faktöriyele bağlı. Trigonometri Grafiksel Fonksiyonlarla ilişkili. Binom Üslü sayılarla ilişkili. Öncelikle Bir program yap. Haftanın 3 günü 9.Sınıfa çalış. Üslü İfadeler, Kareköklü İfadeler, Oran Orantı, Kümeler vb. Bunlar matematiğin temel konuları. İlk bunları hallet gerisi fasa fiso hep modifiye edilmiş şeyler. Temeli oturt zaten anlayacaksın. Birde bu fonksiyonları tam oturt AYT %70 fonksiyon Türev İntegral Limit vs. hep fonksiyon. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Erken yat, dinç kalk, zihnin açık olsun.
Bilgisayar oyunlarına son ver. Tamamen.
Sigara, Alkol, Kofeinli ve Teinlş içeçeklerden uzak dur.
Sağlıklı beslen. Sütlü yiyecekler, Balık, Beyaz Et ve Tumurta tüketimine ağrırlık ver.
Derslerine yumul.

Çözüm görüldüğü gibi sadece hayat koşullarını düzenlemekten geçiyor. Beynin ihtiyaç duyduğu mineraller eksik kalıyorsa sık uykun gelir, odaklanamazsın.

Zxbxnn

Asistan
Reaksiyon puanı
23
Erken yat, dinç kalk, zihnin açık olsun.
Bilgisayar oyunlarına son ver. Tamamen.
Sigara, Alkol, Kofeinli ve Teinlş içeçeklerden uzak dur.
Sağlıklı beslen. Sütlü yiyecekler, Balık, Beyaz Et ve Tumurta tüketimine ağrırlık ver.
Derslerine yumul.

Çözüm görüldüğü gibi sadece hayat koşullarını düzenlemekten geçiyor. Beynin ihtiyaç duyduğu mineraller eksik kalıyorsa sık uykun gelir, odaklanamazsın.
Haklısın valla hep uykum var ;) sanırım öncelikle mental açıdan hazır olmalıyım.
Ama yada matematik korkumu yenmeliyim bilemiyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Matematik dersi zor bir ders değil. Matematiğin işi mantık kurabilmek. Mesela Permütasyon Trigonometri Binom gibi konular hepsi bir yuvaya bağlı. Permütasyon Seçme Faktöriyele bağlı. Trigonometri Grafiksel Fonksiyonlarla ilişkili. Binom Üslü sayılarla ilişkili. Öncelikle Bir program yap. Haftanın 3 günü 9.Sınıfa çalış. Üslü İfadeler, Kareköklü İfadeler, Oran Orantı, Kümeler vb. Bunlar matematiğin temel konuları. İlk bunları hallet gerisi fasa fiso hep modifiye edilmiş şeyler. Temeli oturt zaten anlayacaksın. Birde bu fonksiyonları tam oturt AYT %70 fonksiyon Türev İntegral Limit vs. hep fonksiyon. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Teşekkür ederim ama benim temelim yok ya çok basit işlemleri bile yapamıyorum. Sözel de bu kadar başarılı birisi nasıl matematik yapamaz anlamiyorum.

DarkPickaxe

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Haklısın valla hep uykum var ;) sanırım öncelikle mental açıdan hazır olmalıyım.
Ama yada matematik korkumu yenmeliyim bilemiyorum.

Teşekkür ederim ama benim temelim yok ya çok basit işlemleri bile yapamıyorum. Sözel de bu kadar başarılı birisi nasıl matematik yapamaz anlamiyorum.
İşte temeli oluşturmak için bunlarla başlayacaksın. Öncelikleri bunları öğren; Denklemler Ve Eşitlikler, Eşitszlikler, Mutlak Değer, Sonra Üslü İfadeler Köklü İfadeler, Mantık ve kümeler. Unutma! Kümeler = Olasılık Denklemsel İfadeler = Fonksiyon Fonksiyon = İntegral Limit Türev Bu yüzden ilk denklemleri kavra öğren. Denklemler matematiğin kemiğidir. Denklem bilmezsen hiçbirini yapmak mümkün değil. Bir köklü ifadeyi dışarı çıkarırken bile denklem yapıyorsun aslında. Sen ilk denklemleri kavra sonra mutlak değer eşitsizlikler. Umarım bu yardımcı olur.

Zxbxnn

Asistan
Reaksiyon puanı
23
İşte temeli oluşturmak için bunlarla başlayacaksın. Öncelikleri bunları öğren; Denklemler Ve Eşitlikler, Eşitszlikler, Mutlak Değer, Sonra Üslü İfadeler Köklü İfadeler, Mantık ve kümeler. Unutma! Kümeler = Olasılık Denklemsel İfadeler = Fonksiyon Fonksiyon = İntegral Limit Türev Bu yüzden ilk denklemleri kavra öğren. Denklemler matematiğin kemiğidir. Denklem bilmezsen hiçbirini yapmak mümkün değil. Bir köklü ifadeyi dışarı çıkarırken bile denklem yapıyorsun aslında. Sen ilk denklemleri kavra sonra mutlak değer eşitsizlikler. Umarım bu yardımcı olur.
Peki süresi ne kadardır ben genel de başlayıp yapamadıgımı görünce pes ediyorum yani belli süre lazım değil mi hemen yapamıyorum diye üzülmeme gerek yok dimi

DarkPickaxe

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Peki süresi ne kadardır ben genel de başlayıp yapamadıgımı görünce pes ediyorum yani belli süre lazım değil mi hemen yapamıyorum diye üzülmeme gerek yok dimi
Tabiki yok,bende matematik yapamıyordum eskiden sürekli pes ediyordum. Hiç bir soru yapamazdım sürekli düşük alırdım. Sonra hedeflerimi gözümün önünden geçirdiğim zaman çok isteğim olmuştu ve heveslenmiştim. Mesela 1 Küme sorusu çözüyorsun yapamadın pes etmek yok bir daha dene 2 3 dakika dene çözmeyi beyin fırtınası yapmayı öğren. En son artık çözemiyorsan öğretmenine çözdür veya video çözümünü aç izle. Bunu sürekli yap. Soru ile boğuş yapamasan bile. Şeytan bana da bırak yapamazsın diyordu. Ama matematiği şuan çok güzel yapıyorum. İşin püf noktası bırakmamak. İlk başta yapamayacaksın ama o gün gelecek ki farkında olmadan soruları hep çözeceksin. Ve en güzel tarafı farkında olmayacaksın. Lakin sınav ve deneme sonuçlarını görünceye kadar :) Başarılar dilerim yolun açık olsun.

Zxbxnn

Asistan
Reaksiyon puanı
23
Tabiki yok,bende matematik yapamıyordum eskiden sürekli pes ediyordum. Hiç bir soru yapamazdım sürekli düşük alırdım. Sonra hedeflerimi gözümün önünden geçirdiğim zaman çok isteğim olmuştu ve heveslenmiştim. Mesela 1 Küme sorusu çözüyorsun yapamadın pes etmek yok bir daha dene 2 3 dakika dene çözmeyi beyin fırtınası yapmayı öğren. En son artık çözemiyorsan öğretmenine çözdür veya video çözümünü aç izle. Bunu sürekli yap. Soru ile boğuş yapamasan bile. Şeytan bana da bırak yapamazsın diyordu. Ama matematiği şuan çok güzel yapıyorum. İşin püf noktası bırakmamak. İlk başta yapamayacaksın ama o gün gelecek ki farkında olmadan soruları hep çözeceksin. Ve en güzel tarafı farkında olmayacaksın. Lakin sınav ve deneme sonuçlarını görünceye kadar :) Başarılar dilerim yolun açık olsun.
Teşekkür ederim çok sağolun antrenmanlar ile matematik almıştım ama arkadaşlarım benimle dalga geçmisti bir toplama cıkarma bile yapamıyormusun ki bu kitabı aldın vs vs diye hevesimi kırmışlardı ama yapacak birşey yok pes etmemek lazım.

DarkPickaxe

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Teşekkür ederim çok sağolun antrenmanlar ile matematik almıştım ama arkadaşlarım benimle dalga geçmisti bir toplama cıkarma bile yapamıyormusun ki bu kitabı aldın vs vs diye hevesimi kırmışlardı ama yapacak birşey yok pes etmemek lazım.
Çok doğru. Arkadaşlarını takma sen. Bugünlerde başarılı insanlar bazıları eskiden derslerinden zayıflarla mücadele ederlermiş. Lakin pes etmemişler. :)

EFSN61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
İlk önce durumunu kabul edip yola çıkman gerekiyor matematikte neyi ne kadar bilip bilmediğini ortaya koymalısın sonra da kendine bir yol haritası çizmelisin, bildiğin ve bilmediğin konuları belirlerken sakın gözün korkmasın endişe etme ya da "ya ben bunu biliyorum" diye düşünüp kendini kandırma kafanda soru işareti oluşuyorsa bilmiyorum de kenara koy, gerekirse sayı ve rakam farkını öğrenmekten başla bunda utanılacak ya da endişe edecek bir şey yok sonuçta öğreneceksin hepsini Diyelim ki tamsayılarda toplama çıkarmadan başladın ya da başkalarının basit gördüğü bir konudan bir test çözüp ya da bir kaç soru yapıp geçme, etrafındaki insanların "ya bu konular 2 test çözmekle halledilir" demesine aldırma sen ne zaman öğrenirsen o zaman bırakırsın. Her gün soru çöz ama düzenli bir şekilde ve bunu yaparken o gün fazla soru çözmek gibi bir zorunluluğun yok yapabileceğin bir hedef belirle ve her gün o hedefi gerçekleştir kimseye de bakıp yarış içine de girme bu süreçte tek rakibin sensin başkaları seni ilgilendirmiyor. İnternetten de her konunun videolarını izle ben "hocalara geldik" ve "şenol hoca" izlerdim izlerken dikkatini çeken şeyleri "haa bu böyle miymiş dediğin" şeyleri kesinlikle not al çünkü asıl o ara öğreniyorsun ve bunu tüm konularda devam ettir istediğin yere ulaşacaksın "Meslek liseli ve Mühendis olmuş birisi olarak söylüyorum".

Minel555

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar matematik öyle böyle kötü benim ki anlatamiyorum yani 7 aldım bu sınavdan lise 2.sınıfım kendimi çok geç kalmış hissediyorum. Sanki olmayacak gibi hiç düzeltemeyecekmişim gibi. O kadar kötü ki nerden başlasam bilemiyorum. Yani öneriniz var mı? Artik anksiyete olmuş gibi yani matematik ile ilgili birşey görsem direkt kaçıyorum yüzleşmedim bile bu eksiğim ile.

serj

Profesör
Reaksiyon puanı
2,886
Daha alan seçeceksin kardeşim. Sözelde çok iyi olduğunu söylemişsin, e senin alanın sözel o zaman! Hayallerinden, hedefinden falan da bahsetmemişsin. Neyse, yukarıda bahsedilen çalışma taktikleri gayet güzel. Üstüne ekleyecek bir şey bulamadım.

Minel555

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Oturun konuya çalışın örnek sorular izleyin ,çözün.Ondan sonra oturun konuyla ilgili soru çözmeye başlayın. Çözmeden kalkmayın. Alın elinize benzer örnekleri gidiş yollarını tek tek anlayın.5 dk, 10 dk, 1 saat, 2 saat ne kadar sürerse sürsün. Gidiş yolunu veya mantığını anladıktan sonra sorular çatır çatır çözülüyor.

! Tella

Asistan
Reaksiyon puanı
38
Dostum sözelde yoğunluklu çalış. Matematik senin için zor geliyorsa sen sözelcisin.. Bende öyleyim ve Tarih'e odaklanıyorum. Ama senin kararın bu tabikide..

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Zamanında lisede alan seçerken okulda sözel olmadığı için kırmıştım. Beni mecburen eşit ağırlık yapmışlardı ve yaratılırken matematik denen şeyin esintisinin bana konmadığına inanıyordum. Derslerimde sürekli zayıflarım vardı. Fen derslerim komple kötüydü, en azından onlardan kurtulmuştum.

Noldu? Üniversite sınavında en yüksek neti matematikten yaptım. Çok iyi bir öğrenci olmasam da matematik sınavda beni epey bir kurtarmıştı.

Bir şekilde oluyor. Genelde lise öğrenci iken nasıl çalışacağımızı, ne yapacağını ve hocalardan nasıl destek alacağımızı bilmiyor oluyoruz. Dersleri kaçırdığımız için dersler 40 dakika boyunca süren eziyetler gibi geliyor. İşte ne gerekiyor? Evde oturup baştan konuları çalışmak. Sonra bir şekilde toplanıyor.

Eratosthenes

Profesör
Reaksiyon puanı
853
Matematiği sevmezsen yapamazsın. Matematiğini geliştirmeden önce sevmenin bir yöntemini bul bence.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Para say. Para hesapla. Faiz oranları hesapla. Hisse senedi Temettü dağıtımı oranı hesapla, bunlar sana Matematiği sevdirir.

JS31

Unreal Engineer
Reaksiyon puanı
52
olur öyle,lisede ben olasılığı hiç yapamazdım.olasılık gördüğümde hiç uğraşmaya bile gerek görmeden geçerdim.şimdi istatistik okuyorum en sevdiğim ders olasılık.biraz çalış,konu eksiği varsa tamamla.soru çözmeye çalış,çözemiyorsan soru çözüm videoları izle.

Reaksiyon puanı
0
Matematik zor bi ders değil sadece genel ön yargı ile denemeden pes edilen ve insanın kendini hmn ben yapamıyorum diye şartlandırdığı bir ders. Ben de kaç yıldır böyle yaptım hoca meb in kazanımlarından soruyordu ezberledim geçtim düzgün bakarsan cidden yapabildiği fark edersin.
Ama olmuyorsa da sayısaldim 40 soru ayt matta 10 soru çözdüm Fen ve tyt sayesinde 135 bine girmeyi başardım.(iyi olmayabilir ama matsız bu kdr)

Matematik zor bi ders değil sadece genel ön yargı ile denemeden pes edilen ve insanın kendini hmn ben yapamıyorum diye şartlandırdığı bir ders. Ben de kaç yıldır böyle yaptım hoca meb in kazanımlarından soruyordu ezberledim geçtim düzgün bakarsan cidden yapabildiği fark edersin.
Ama olmuyorsa da sayısaldim 40 soru ayt matta 10 soru çözdüm Fen ve tyt sayesinde 135 bine girmeyi başardım.(iyi olmayabilir ama matsız bu kdr)
Demem o ki hmn pes etmene gerek yok mat olmayınca hayat bitmio liseyi ezber kopya fln geçersin bi şekilde önemli olan yks sınavı

Zxbxnn

Asistan
Reaksiyon puanı
23
Daha alan seçeceksin kardeşim. Sözelde çok iyi olduğunu söylemişsin, e senin alanın sözel o zaman! Hayallerinden, hedefinden falan da bahsetmemişsin. Neyse, yukarıda bahsedilen çalışma taktikleri gayet güzel. Üstüne ekleyecek bir şey bulamadım.
2.dönem bölüm seçeceğiz dili seçmeyi düşünüyorum mesela şu anda almancam sınıftaki neredeyse okulda ki herkesten iyi ama iyi bir okul içinde matematik lazım.

E
olur öyle,lisede ben olasılığı hiç yapamazdım.olasılık gördüğümde hiç uğraşmaya bile gerek görmeden geçerdim.şimdi istatistik okuyorum en sevdiğim ders olasılık.biraz çalış,konu eksiği varsa tamamla.soru çözmeye çalış,çözemiyorsan soru çözüm videoları izle.
Evet ama bölüm seçeceğiz ya ondan korkuyorum yanlış bölüm okuyup üniversiteden yanlış bölüme girmek istemiyorum dil sınıfına gitmek istiyorum ama hocalar ayt girmeye gerek yok tyt ve ydt sınavına girin diyorlar olmayan matematik daha çok körelecek e ben ayt girsem daha çok düşmeyecek mi ortalamam ondan biraz korkuyorum aslında

Dostum sözelde yoğunluklu çalış. Matematik senin için zor geliyorsa sen sözelcisin.. Bende öyleyim ve Tarih'e odaklanıyorum. Ama senin kararın bu tabikide..
Evet zor geliyor ama iyi bir üniversite içinde biraz olması lazım

Matematiği sevmezsen yapamazsın. Matematiğini geliştirmeden önce sevmenin bir yöntemini bul bence.
Nasıl sevicem?

Son mesajlar