Maskesiz çıkma yasağı ve maske önerisi olanlar

Bu konuyu okuyanlar

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,060
Evet saygıdeğer forum üyelerimiz malumunuz artık çoğu yere maskesiz giremeyeceğiz. Şuda varki maskelerin bir kısmı süreli iken tek kullanımlık olanlar yani birde yıkanabilir olan bezden yapılmış olanlar görmüşsünüzdür ne kadar korur bunlar bilgisi olan paylaşmak isteyen veya şu maske daha iyi diyebilecek olan varmıdır?

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Eczanelerde 4-5 liraya satıyorlar. (Eskiden 50 kuruş muş)

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Trump atkı bile takabilirsiniz demişti.
Cerrahi tek kullanımlıklar ile yıkanabilir bezlerin pek farkı olacağını ben sanmıyorum.

Rint

Müdavim
Reaksiyon puanı
360
Maske konusunda çok farklı açıklamalar var! Mümkün ise evden çıkmamak en doğrusu sanırım...

Böyle bir şey görmüştüm.

Son düzenleme:

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Altın kural: Atkı gibi şeyleri bile kullanabilirsin. Elbette tam koruma sağlayamaz ama hiçten iyidir.

Cerrahi maskeler diğerlerine bulaştırmanı engeller ama seni pek korumaz çünkü yan kısımlar rahatça hava alıyor

N95 veya Ffp2 maskeler ise bakterilere karşı koruyabiliyor ve covid19’a karşı koruma gereksinime sahip minimum seviyedeki maske diyorlar. Doğrusu ben bu seviye maskelere bile güvenmiyorum.

N100/Ffp3 ise en fazla koruma sağlayan maskelerdir. Bunlar virüslere karşı koruyabilir diye belirleniyor. Aynı zamanda asbest ve rakyoaktif partikülleri gibi zehirli şeylerden de koruyor.

Eğer maskeye hem yıkanabilir,hem de n95/ffp2 veya daha iyi özelliğe sahip deniyorsa onlara sakın güvenme. O tip korumaya sahip maskelere su değdiği an kullanılmaz hale geliyorlar ve yıkanamazlar

Bu konuda herkese bol şans dilerim. Kendinize iyi bakın!

[Ekstra bilgi]
Amerikan maske standartları:
N95: partiküllerin %95’ini engeller(daha iyisi yoksa kullanılabilir ama varsa bunu önermem)

N100: partiküllerin %99’undan biraz fazlasını engeller(en iyi korumaya sahip)

Avrupa maske standartları:
P1/Ffp1: partiküllerin %80’ini engeller (virüsten korumak için kullanmayın!)

P2/Ffp2: partiküllerin %94’ünü engeller(daha iyisi yoksa kullanılabilir ama varda önermem)

P3/Ffp3: partiküllerin %99’unun biraz daha fazlasını engeller(en iyi korumaya sahip)

Son düzenleme:

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,060
kislik-polar-boyunluk-bere-unisex-2li-set.jpeg

mesela bu tip boyunluklar ağzımızı ve yüzümüzü kapatıyor erkek ler için şal yerine kullanılabilir tabiki

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,988
Siyah sade maske. Cooolll görünüyor :D

Ölürsek ölelim asıl olan cool görünmemiz. Hatta bana kendine maske mi diktirmişsin diyen biride oldu.
Oysaki dili gelmedi maske sana çok yakışmış demeye :D Sade basit maske işte

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Hiçbir yerde o boktan maskeleri takmam.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,988
Hiçbir yerde o boktan maskeleri takmam.
1-2 yıl önce bana gülüyorlardı işte olurken. Maske filan neden takıyorsun sürekli diye iş arkadaşlarım benle alay ediyordu. Şimdi kendileri takıyorlar, Bizde bir atasözü var , Gülme komşuna , gelir kendi başına.
Büyük cam kesim otelyesi görseniz nasıl tozlu ortam hiç kapıdan içeri girmek istemezsiniz o derece.

Maske kullanmak aslında Ciğerleri tozdan mikroptan korur. Virüsü bilemem işte.

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Maske konusunda çok bilinçsiziz.Bir kere maske uzun süreli kullanılmamalı tam tersi nemleniyor.Ayrıca maskeye sürekli elimizle dokunmak eldivenlede olsa bütün o mikropları maskeye geçiriyor.Burnu tam kapamadan takmak da sıkıntı.Bez olanları dezenfekte etme konusuda düşündürücü yüksek ısıda falan sürekli yıkanması gerek.Koruma konusunda katkısı var bence ama yanlış kullandığımız için koruyor mu kötü mü oluyor bilemiyorum.