Masaüstü Pcde Anlam Veremediğim Yavaşlık!

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
bu sorunu uzun bir süredir yaşıyorum naptıysamda çözemedim pcyi tam anlamıyla kullanamadım çileden çıkardı beni defalarca format attım nerdeyse bütün antivirüs programlarıyla derin bir tarama yaptırdım ama pc çok ağır çok kasıyor örneğin internnette video izlerken donup kalması kasması bilgisayarın uzun süre yanıt vermemesi aşırı bir programda yüklü değil eski bilgisiayar 3 gb ram 1 gb ekran kartı çift çekirdekli işlemci var ama çok donuyor yeniden başlatıp açtığımda belli bir süre çok hızlı çalışıyor veb sayfalarını anında açıyor videolarda sorun olmuyor ama yarım saat gibi bir süreden sonra sanki yokuş tırmanan kamyona dönüyor bilgisayar bu yavaşlık için kullandığım advancare pro var oda fayda etmedi wısecare oda fayda etmedi bana önerebilceğiniz şu programı kullan iyi gelecektir diyebilceğiniz önerilerinizi bekliyorum

phzdb.jpg

phzfh.jpg

kenji

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bilgisayarın özelliklerini yazarsan yardımcı olacak biri çıkar

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
[MENTION=49916]kenji[/MENTION] yazdım ya hocam 3 gb ram 1 gb ekran kartı çift çekirdek işlemci

firtinax

Asistan
Reaksiyon puanı
7
İşlemcin Win7 için düşük maalesef
Wise disk cleaner ve wise registry cleanerla bir tarat yine de

kenji

Asistan
Reaksiyon puanı
1
-bilgisayar kasanı temizle ,işlemci fanı, ekran kartının fanını temizle
-işlemcinin termal macununu değiştir.
-işlemci fanındaki tozdan dolayı iyi bir soğutma sağlayamadığı için veya işlemcinin termal macunu ısıyı iyi iletemediği için bilgisayarın kapanmasına veya donmasına sebep olur. havalarda iyice ısındığı için yaz aylarında bu sorun daha fazla olur.
büyük bir ihtimalle sorunun düzelir . eğer düzelmezse o zaman donanımsal bir sorun olabilir

şunu unutma bilgisayarın eski olduğu için fazla performans bekleme. belli bir zaman yeni bir programı veya youtube gibi sitelerde videoları oynatsa bile bilgisayar belli bir zaman sonra yavaşlar.

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Kasa içi temizliğine önem veriyor musun bilmiyorum ama kasayı açıp içini güzelce temizlemeni, işlemci fanını, macununu kontrol etmeni tavsiye ediyorum.

Qbilay

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Merhaba.

Oncelikle islemcin cift cekirdek degil. Pentium 4 lerin bazi modellerinde "Hyper Threading" ozelliginden dolayi cift cekirdek gorenmektedir. Ayrica islemci hizinda da bir yanlislik gorulmekte 3.0 GHz. olasi gerekn hiz 2.50 GHz. gorunuyor bilgisayarin setup ayarlarini gozden gecir yanlis hatirlamiyorsam "Speedstep" veya "C2 state" ayari varsa disable yap. Islemci ile sogutucu metal arasindaki termak macunun yenilenme zamani gelmistir bunu tazelem gerekebilir. Bu konuda deneyimin yoksa islemci sogutucusunu cikartmakaya calisma plastik tirnaklarini kirdirabilirsin. Deneyimli bir arkadasindan veya servisten yardim alabilirsin.

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
@Qbilay çift çekirdek değilmi ? speedstep c2state yok termal macunu 20 gün önce yeniledim şöyle olsa tamam anlarım saatlerce video izlesem tamam pc şişti derim bu en kral pcde bile şişme olur burayı doğal olarak görüyorum yarım saat kullanıpta şişiyorsa evet bir sorun var youtubeda bırak 720p videoyu 480p ve 360plerde bile takılıyorsa ciddi bir sorun var diye düşünüyorum yoksa pc artık elvedamı demek istiyor bana bu yıl 10 yıl oldu tahminen not: ( evet o işlemci 2.50 onu nasıl düzelticez varmıdır bir yolu

- - - Mesaj Güncellendi - - -

-bilgisayar kasanı temizle ,işlemci fanı, ekran kartının fanını temizle
-işlemcinin termal macununu değiştir.
-işlemci fanındaki tozdan dolayı iyi bir soğutma sağlayamadığı için veya işlemcinin termal macunu ısıyı iyi iletemediği için bilgisayarın kapanmasına veya donmasına sebep olur. havalarda iyice ısındığı için yaz aylarında bu sorun daha fazla olur.
büyük bir ihtimalle sorunun düzelir . eğer düzelmezse o zaman donanımsal bir sorun olabilir

şunu unutma bilgisayarın eski olduğu için fazla performans bekleme. belli bir zaman yeni bir programı veya youtube gibi sitelerde videoları oynatsa bile bilgisayar belli bir zaman sonra yavaşlar.

wıse disk cleanrla tarattım gereksiz 3.5 gb dosya buldu sildim biraz hızlandı ama videolarda aynı temiz pc kasanın kapağı açık hafta bir tozunu alırım soğutma evet harıkulade bir soğutucu yok işlemci fanıyla ekran kartının ufak fanı soğutuyor dışarı havayı atan fan çalışmıyor uzun bir süredir kendiliğinden durdu sökmedimde öyle duruyor sökmedim kasanın kapağını açtım o yüzden

kenji

Asistan
Reaksiyon puanı
1
10 yıl oldu diyorsan senin bilgisayarın miadı dolmuş . bilgisayarı bir insan gibi düşünürsen 20 yaşındayken o zamanki veriyi çok iyi işleyebilirdin ama şimdiki zamanda bilginin şekli değişmiş ve senin eski donanımın o veriyi işleyecek kadar güclü değil kısaca söylemek gerekirse 30 yaşındasın ve 20 yaşındaki bir genç gibi davranmaya çalışıyorsun bu da senin error vermene sebep oluyor

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
10 yıl oldu diyorsan senin bilgisayarın miadı dolmuş . bilgisayarı bir insan gibi düşünürsen 20 yaşındayken o zamanki veriyi çok iyi işleyebilirdin ama şimdiki zamanda bilginin şekli değişmiş ve senin eski donanımın o veriyi işleyecek kadar güclü değil kısaca söylemek gerekirse 30 yaşındasın ve 20 yaşındaki bir genç gibi davranmaya çalışıyorsun bu da senin error vermene sebep oluyor

valla haklısın ne deyimki oyun oynanmıyor artık hele son çıkan oyunları oynamak imkansız battfield3 gt4 crys3 imkansız pcde oyuna önem vermiyordum çünkü ps3üm vardı onuda yeğenime sattım şu aralar tüm borçlarım sıfırlandı oyun oynamayı çok seviyorum yeni oyunlarda kapıda bundan sonra oyunları pcde oynuycam bunun içinde bilgisayar almayı düşünüyorum amacım şuydu gittiği yere kadar gitsin artık gitmiyor internette bile işkence çekiyorum yeni bir pc aldığımda hem internettte sorun çıkarmasın hemde piyasadaki tüm oyunları ultra ayarlarda oynatmasada ona gücüm yetmez çünkü maksimum 2 bin tlye oyuncu bilgisayarı alsam işimi görürmü emin değilim yada kendimmi toplasam pc şart oldu artık oyunlarda geliyor varmıdır hocam önerilerin 2 bin tlyi aşmayacak bütçede şunları bi incele diyebilceğin sonuçta taksitle alacam 2bin tlyi geçmemesi gerek üstü beni zorlar