Mars'a tek yönlü bilet!

Bu konuyu okuyanlar

Pupilla

Müdavim
Reaksiyon puanı
138
NASA, Mars'a giderek bir daha dönmeyecek ve insan ırkını orada yaşatacak gönüllüler arıyor.

NASA, 2030 yılında ilk insanları Mars'a indirmeyi planlıyor. NASA, "Yüzyıl Yıldız Gemisi" isimli projede, daha önce insan ayağı basılmamış Kızıl Gezegen'e koloni kurulabilmesinin yolları araştırılacak. Ancak gönüllü giden astronotların tek yön bileti olacak. Tek yön bileti alan gönüllüler 6 ay sürecek Mars yolculuğunun ardından dünyaya tamamen veda edecek .

Geri dönüş çok maliyetli olacağından, tüm planlar, giden astronotların Mars'ta koloni kurup 'Kızıl Gezegen'de kalmasına göre yapılıyor.

101.5 MİLYON DOLAR

NASA'nın ana araştırma merkezlerinden Ames'e, proje için 101.5 milyon dolar aktarıldı. Projeye göre, Mars'a giden astronotların dönme maliyeti karşılanamayacağından, gidenler orada kalmak zorunda. NASA Ames Araştırma Merkezi yöneticisi Simon Worden, uzay programlarının artık tamamen dış dünyalara yerleşmek üzerine kurulu olduğunu açıkladı.

Araştırma ekibi, insanların Mars'ın uydularına 2030 yılında yerleşebileceğini ifade etti. Uzmanlar, nükleer yakıt kullanılması durumunda yolculuğun 9 aydan 4 aya kadar ineceği görüşünde.

İŞTE PROJENİN ŞİMDİLİK BİLİNEN DETAYLARI:

Gönüllü astronotlar, Mars'ın belirlenen noktalarında inşaatlar yaparak, Mars halkının yaşayacağı binalar kuracak.

Bu binaların kurulmasındaki en önemli amaç, Mars'ta yaşayacak olan koloniyi, gezegendeki en büyük güçlük olan kozmik radyasyondan korumak olacak. Bu iş için elbette Dünya'dan çimento ve tuğla götürülmeyecek.

Bilimadamları bu sorunun çözümünü, toz haldeki polietilen ve Mars toprağını birleştirerek tuğla yapmakta buldu.

Mars kolonisinin yaşayacağı yerlerin hazır olmasıyla birlikte 2030 yılında ilk 100 Mars vatandaşı Dünya'dan Mars'a doğru yola çıkacak.

Bu yolcuların 50'si kadın, 50'si erkek olacak. Yaşları 20 ile 40 arasında değişecek. Bu kişiler Mars'ta aileler kurarak yaşamaya başlayacak. Her aileden en az 3 çocuk yapması istenecek.

NASA'nın en çok tartıştığı noktaların başında ise Mars kolonisinin toplumsal yapısı geliyor.

Bilim adamları, Dünya'daki kavga-dövüşü Mars'a da taşımamak için ince eleyip sık dokuyor.

Bu nedenle başlangıç aşamasında, gezegene gidenlerin tamamı Amerikalı ve Fransızlardan oluşacak. Müslümanlar götürülmeyecek çünkü Mars'ta din savaşları çıkması istenmiyor.

Yine aynı amaçla Mars kolonisinde ibadethane de bulunmayacak.

kaynak

xyunusx

Doçent
Reaksiyon puanı
40
şakamı bu haber ya resmen marsa amale arıyo bunlar
-ben böyle bi dünyaya çocuk getirmek istemiyorum
-kalk hadi marsa gidiyoz o zaman

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
Dünyalar arası savaş çıkar ileride :)

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
ali ağaoğlunu yollayalım 4-5 seneye 10 bin peşinle daireler satmaya başlar

ck-xe

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
Amerikalı ve Fransızlara izin varmış :( Ben giderdim.

findukfaresi

Müdavim
Reaksiyon puanı
73
insanın canı sıkılır orda yahu. 100 kişiyle koca gezegende hayat mı geçer. içki yok eğlence yok.iş güç yok eğitim spor yok.

düşünsene 100 kişi orası yapılanana kadaar sadece yiyip içip yatıyorlar çok sıkıcı