Marlon Brando'dan ABD'ye Tarihi Oscar Tepkisi!

En önemli sinema oyuncusu sayılan Marlon Brando, 1973 yılında kazandığı en iyi erkek oyuncu ödülünü, Kızılderililerin dışlandığı gerçekçesiyle kabul etmedi.

Marlon Brando'dan ABD'ye tarihi Oscar tepkisi


Sinema dünyasının en iyilerinin belli olduğu Oscar Ödülleri, 24 Şubat Pazar akşamı düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
En iyi filmin Green Book'un seçildiği ödül gecesinde, Roma filminin yönetmeni Alfonso Cuarón'a ise en iyi yönetmen ödülü verildi.
Oscar ödülleri, tarihte pek çok yeniliğe sahne olmuştur. Davetlilerin ödül alırken yaptıkları konuşmalar ve sıra dışı giyimleri magazin ve kültür sanat sayfalarında fazlaca yer buluyor.
SİNEMA DÜNYASINA DAMGASINI VURAN FİLM
Mario Puzo'nun yazdığı aynı adlı romandan uyarlanan, Francis Ford Coppola'nın yönettiği, Marlon Brando ve Al Pacino'nun başrollerini paylaştığı 1973 yapımlı Baba filmi, sinema dünyasına damgasını vurmayı bilmiştir.
Marlon Brando'dan ABD'ye tarihi Oscar tepkisiMARLON BRANDO'NUN ABD PROTESTOSU
Baba filminin unutulmaz karakterlerin olan Marlon Brando, 1973 yılında en iyi Oscar ödülüne değer görüldü. ABD'nin, kuruluşundan itibaren Kızılderililere yaptığı sistematik dışlanma ve onları barbar olarak görmesi, Brando'nun tepkisini çeker.
Marlon Brando'dan ABD'ye tarihi Oscar tepkisi

ÖDÜLÜ KABUL ETMEDİ
Oscar ödül töreninde adı açıklanan Marlon Brando, hiç kimsenin beklemediği bir davranış sergiler. Brando, ABD film sektörünün, Kızılderilileri barbar, cani göstermesini protesto ederek, yerine bir Kızılderiliyi gönderiyor ve ödülü reddeder.
"BEN BİR APAÇİ'YİM"
Marlon Brando yerine sahneye çıkan Sacheen Littlefeather, "Merhaba ben bir Apaçi'yim, aynı zamanda Amerika Yerlilerinin Olumlu Temsili Ulusal Komitesi'nin başkanıyım. Bu akşam Marlon Brando'yu temsilen buradayım, Sizinle şu an zaman kısıtı dolayısıyla paylaşamayacağım bu konuşmayı iletmemi benden istedi. Bu konuşmayı çıkışta basınla paylaşmaktan memnuniyet duyacağım. Maalesef Brando ödülü kabul etmeyeceğini söyledi. Ve bunun sebebi ise film endüstrisinin Amerika yerlilerine davranış biçimi olarak gösteriliyor. Umarım akşamınızı berbat etmiyorumdur, gelecekte kalplerimiz ile aklımız sevgi ve cömertlikle bir araya gelir. Marlon Brando adına teşekkürlerimi sunarım. " ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Ensonhaber
 
Üst