Markalara Göre Emniyet Kemeri Kullanım Alışkanlığı

filtrekahve

Doçent
Emektar
Reaksiyon puanı
0
Herkese merhaba,

Hep teknoloji yazacak değilim ya. Yollarda geçen gün başına 3-4 saatimi daha verimli kullanabilmek için bir araştırma yaptım geçtiğimiz haftalarda. 30 markaya ait tam 1570 adet otomobilin sürücülerini gözlemleyip marka bazlı emniyet kemeri kullanım alışkanlıkları raporu hazırladım. Sonuç üzücü; İstanbul trafiğindekilerin yüzde 50'sinden fazlası emniyet kemeri takmıyor maalesef. İşte marka bazlı sonuçlar;

tummarkalar_k.jpg

Tablonun büyük hali ve diğer detaylar için tıklayın!

sci3

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Subaru, Volvo, Audi kullanıcılarını anlarımda, bizim Tofaş-Fiat ve Renault kullanıcıs hayatta takmaz :D
Gerçekten kötü bir durum. Fakat şehir içi baz alındı galiba? Öyle ise normal kimse in bin vs. için takmıyor.

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Subaru, Volvo, Audi kullanıcılarını anlarımda, bizim Tofaş-Fiat ve Renault kullanıcıs hayatta takmaz :D
Gerçekten kötü bir durum. Fakat şehir içi baz alındı galiba? Öyle ise normal kimse in bin vs. için takmıyor.

Tofaş-Fiat ve Renault sürücüleri fazla hız yapamayacaklar için kullanmaya gerek duymuyorlar :D
Şekil 1-A: Ben :mrgreen:

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
530
Eğitim şart diyoruz ama anlayan yok.

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
Bu güzel araştırma için teşekkürler..

Emniyet kemeri takın sinyali ötmesin diye kemer tokası satılan bir zamanda yaşıyoruz..

sci3

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Tofaş-Fiat ve Renault sürücüleri fazla hız yapamayacaklar için kullanmaya gerek duymuyorlar :D
Şekil 1-A: Ben :mrgreen:
ama en çok kaza oranıda o arabalarda :) devrilmeler, fren sorunları, aşırı hızlanıp duramama :D :4::mrgreen:

Evet eğitimsiz olacak iş değil

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
ama en çok kaza oranıda o arabalarda :) devrilmeler, fren sorunları, aşırı hızlanıp duramama :D :4::mrgreen:

Evet eğitimsiz olacak iş değil

Araba kullanmayı yeni öğrenenler için biçilmiş kaftan o markalar :D
Yedek parçaları çok ucuz, ee millet de bu araçlarda öğreniyor kullanmayı, ama emniyet her koşulda gerçekten şart, sen iyi bir sürücü olsan bile birileri canavar olabilir.

filtrekahve

Doçent
Emektar
Reaksiyon puanı
0
Yazıda belirtmemişim ama bir ek daha yapabilirim. Bazı uyanıklar uyarı sesi ötmesin diye kemeri koltuğun arkasından geçirip öyle takıyordu :hammer:

Tabii kemer yok diye işaretledim hemen, daha geçenlerde bir kaza haberi okumuştum. Şoför bahsettiğim şekilde kemeri koltuğun arkasından geçirmiş, yanındaki arkadaşı normal takmış. Kaza yapmışlar, şoför koltuğunda oturan öbür dünyaya geçiş yaparken diğeri ufak sıyrıklarla atlatmış.

Bu araştırmayı İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne de gönderdim, bakalım bir ses çıkacak mı onlardan?

Aklımdayken, buna nasıl bir kampanya yapalım sizce? Hazır bayram öncesi, ne yapsak dikkat çekebilir, dökün bakalım aklınızdaki parlak fikirleri :D

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17
fanatikler için üzerinde tuttuğu takımın amblemi ya da renkleri veya sevdiği müzk grubunun amblemi ya da vermek istediği bir mesajın yazılı olduğu emniyet kemerleri ilgi görebilir aslında :D

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Grafikerler şekilli mekilli emniyet kemerleri tasarlasalar sürücüler de takmaktan zevk alacaklardır kesinlikle :)

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
530
Emniyet kemerini takanlara para ödülü var demeniz yeter. :D

Rato

Doçent
Reaksiyon puanı
3

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Söyleyene bak hem ehliyetsiz araba kullan hemde böyle bir yorum yap. Senin trafikte araç kullanmaya yeterli olduğun bile tescilli değilken böyle bir yorum yapman ilginç doğrusu.

http://forum.shiftdelete.net/itiraflar/96898-itiraf-ediyorum-[ehliyetsiz-araba-kullaniyorum].html

O konu trafikte emniyet kemeri takmadığım anlamına gelmiyor sevgili @Rato, maddi problemlerden dolayı alamıyorum ehliyeti, ayrıca unutma arabayı kullanan ehliyet değil sürücüdür.

Rato

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Maddi sorun olabilir kimsenin hayatı senin maddi sorunların olupda ehliyet alamamandan önemli değil. Birine vurup hayatına sebep olunca söylersin artık ehliyet önemli değil hem ben kemerimi takmıştım. Önce devlet tarafından araç kullanabilir yeterliliğine sahip olursun sonra trafiğe çıkarsın olay budur 2-3 yıl araç kullanmamakla insanın boyu kısalmıyor

Kime sorsan zaten şofördür ehliyeti boşuna çıkardılar şu Amerika'daki polislere hayranım ne güzel yapıyorlar trafikte suç işleyenler ağız burun kırıyorlar bizim burada yok ki akıllansın millet.Verdikleri ceza da ceza olsa 10 lira 20 lira atacaksın içeri 3-5 yıl bak bakalım kuzu gibi oluyorlar mı.

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Ehliyet aldığında kaza yapmayacaksın diye bir kaide mi var ?

Rato

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Elbette yok ama o zaman dersinki ben devlet tarafından karayollarında araç kullanmaya yeterli görülmüş bir vatandaşım ama yine de kaza yaptım canımız sağolsun dersin geçersin.( İnşallah brine zarar vermeden tabi ki)

Maddi problem demişsin ben ehliyetimi 2005 yılında aldım yaşım 28 şuan yani 24 yaşımda almıştım. Benimde maddi sorunlarım vardı ama böyle tehlikeli davranışlar sergilemiyordum. Birilerine zarar vermeden önce bence bu sevdadan vazgeç ömür boyu vicdan azabı çekme çektirme

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Sevgili @Rato ben sana ehliyetsiz drift v.s yapıyorum demedim, nerden çıkarttın sevdayı felan anlamadım doğrusu, söylemek istediğin şeyi anladım ama düşüncelerinde haksızsın, beni o araba çalıp da gece yarılarında sokaklarda yarış yapan kişiler gibi görmene üzüldüm, sadece gerektiği zaman kullanıyorum arabayı, hız tutkum yok yani :)

ahmet331

Asistan
Reaksiyon puanı
0
2 sene önce abim şarampole uçtu deyim yuvarlandı yanlış olur ve emniyet kemeri takılı olmadığı için ön camdan uçtu kalça kırığıyla kurtardı ama polis ''kardeş kemerin olsaydı ölürmüşün arabanın önü akordiyona dönmüş demiş'' belki istisna bi durum ama en iyisi yavaş gitmek gerisi gönül rahatlatma gibi geliyor bana.

ahmet331

Asistan
Reaksiyon puanı
0
2 sene önce abim şarampole uçtu deyim yuvarlandı yanlış olur ve emniyet kemeri takılı olmadığı için ön camdan uçtu kalça kırığıyla kurtardı ama polis ''kardeş kemerin olsaydı ölürmüşün arabanın önü akordiyona dönmüş demiş'' belki istisna bi durum ama en iyisi yavaş gitmek gerisi gönül rahatlatma gibi geliyor bana.

Rato

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Sana hayatta başarılar Romantic inşallah günün birinde o ehliyetsiz araç kullanımın sonrası biri veya birileri zarar görmez.

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Değerlendirme Eksik Kalmış Her Markanın Kaç Araba üzerinden %lere Bölündüğününüde Bilseydik Daha net Olurdu

Ama GeneL Olarak Ortalama Yarı yarı 1980 lerde nerdeyse %0 dı Ehliyet Takan .
Baya Yol Almışız ve Almaya devam ediyoruz . Biraz Yavaşız ama ilerliyoruz .!
Bu Testte bunu Gösteriyor

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
çok güzel bir çalışma olmuş. kemer takmanın önemini anlamış değil toplumumuz henüz, yeni çıkan arabalarda kemer ikaz sistemi var. bir çok bindiğim araba sürücüler birazdan öter gibi sözler diyorlar fakat yinede sesten dolayı takanlar var. birde ötmesin die kemeri arkadan takanlar var
icon_smile.gif

arabalar güvenli olsun die 4-6 hatta 8 hava yastıklı olanlardan alanlara sesleniyorum, kemeriniz takılı değilse hava yastıkları çalışmaz.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Şehir içinde takmıyorum yalan değil. Şehir dışı yolculuklarda kesinlikle takıyorum.

Bir de dikkatimi çekti. Sanki araç kalitesi düştükçe kemer takma yüzdesi de düşüyor. İstisnalar hariç tabi. :)

filtrekahve

Doçent
Emektar
Reaksiyon puanı
0
Değerlendirme Eksik Kalmış Her Markanın Kaç Araba üzerinden %lere Bölündüğününüde Bilseydik Daha net Olurdu

Ama GeneL Olarak Ortalama Yarı yarı 1980 lerde nerdeyse %0 dı Ehliyet Takan .
Baya Yol Almışız ve Almaya devam ediyoruz . Biraz Yavaşız ama ilerliyoruz .!
Bu Testte bunu Gösteriyor

Renault, Fiat, VW, Ford, Opel, Toyota, Hyundai, Peugeot ve Honda 100 araç üzerinden;

Mercedes, BMW, Audi, Citroen, Kia, Nissan, Dacia, Volvo ve Chevrolet 50 araç üzerinden;

Skoda, Land Rover, Suzuki, Mitsubishi, Seat, Subaru, Jeep ve Mazda 25 araç üzerinden;

Daihatsu, Alfa Romeo, Tata ve Mini 10 araç üzerinden;

Minimum 10 araç sınırına ulaşamayıp sonuçlara dahil etmekdiklerim ise şunlar:

SsangYong, Hummer, Proton, Smart, Chery, Porsche, Jaguar, Chrysler, Maserati, Saab, Lada, Dodge, Rover ve Lancia.

Yani özetle piyasadaki satış rakamlarına paralel diyebilirim az çok. Aklıma son 5 yıldaki satış adetlerine bakıp bir üst limit belirlemek de geldi ama son haftada olduğum için vazgeçtim.

lorboloji

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Bence şöyle bir uygulamada yapılabilir mesela emniyet kemeri takılmadan araba çalışmasın :)