Mantık Soruları

hüzün_

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
508
Yağmur düşerken yükselen nedir

MtHan

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Basınç diyeceğim, ama hava soğuk olduğunda alçak basınç olur diye biliyorum :)

ufukcoskun

Dekan
Reaksiyon puanı
104
semsiye_siyah.jpg

hüzün_

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
508
Türkçe de en sık yanlış okunan kelime hangisidir

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Yalnış :D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Şimdi sıra bende:
İki polis gidiş ve geliş yönlerini kontrol ediyorlar. Hatalı sürücüleri uyarıp ceza kesiyorlar. Zıt yönden bir taksi şöförü gelir. Ona neden bir şey demezler?

hüzün_

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
508
Taksi şoförü yürüyerek geliyordur

hüzün_

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
508
. Kadının biri dilenciye 50 lira verir, bu kadın dilencinin kızkardeşidir fakat dilenci bu kadının abisi değildir. Bu nasıl olur.

Karargaht

Dekan
Reaksiyon puanı
112
Bir matematik kitabı, diğer matematik kitabına ne demiş.?

35_toll

Doçent
Reaksiyon puanı
12
Evet arkadaşlar bundan böyle mantık ve zeka sorularını buradan paylaşalım. :D

İki soru soruyorum. Cevapları bulunana kadar başka sorular sormak yasak :p

1) Bir lig sezonu sonunda Galatasarayın attığı ve yediği gol sayılarıyla ilgili şu değerlendirmeler yapılmıştır: Galatasarayın attığı gollerin sayısı yediği gollerin sayısının dört katıdır. Bu iki sayının toplamı 70den büyük, 100den küçüktür. Bu sayılardan biri çift, diğeri ise tek sayıdır. Bu iki sayının farkı 50den küçüktür. Üçüncü önerme yanlış, diğerleri doğru olduğuna göre Galatasarayın attığı ve yediği gollerin sayılarını bulunuz.

2)

06.gif

Değişik bir dart tahtasının bölümleri ve puanları şekilde görülmektedir. Okların isabet ettiği bölümlerdeki puanlar toplanarak toplam puan hesaplanmaktadır. Ancak her hangi bir ok 'x3' bölümüne isabet ederse, o ana kadarki toplam puan 3 ile çarpılmaktadır. 4 ok atarak 165 puan elde etmek için, her atışta hangi bölümlere isabet ettirmek gerekir?

preferst

Profesör
Reaksiyon puanı
30
attığı 64 yediği 16

---------- saat 15:56 eklendi ---------- önceki mesaj saat 15:55 eklenmişti ----------

benden önce bulmuş bir arkadaş :)

---------- saat 16:13 eklendi ---------- önceki mesaj saat 15:56 eklenmişti ----------

2. sorunun cevabı:

1. atış 14
2.atış x3
3. atış 13
4.atış x3

[(14x3)+13]x3 = 165

35_toll

Doçent
Reaksiyon puanı
12
Doğrudur prefest.

----------------------------------------------------

Tamamen alıntıdır:

Günün Birinde bir adam arabasıyla gezerken dikiz aynasında kendisine tıpatıp benzeyen bir adam görür.Bu duruma çok şaşıran adam kaza yapar ve yatalak olur.adam daha fazla dayanamayıp ölür.ve 3 gün sonra adamın ailesi adamın cenazesini hazırlar.cenaze töreninde adam tabutan çıkar ve "ben ölmedim burdayım diye bağırır"adam sonra tabutun içine girer.oradaki herkes bu olayın şaşkınlığında kalır ve hepsi ölür.bu olayın nasıl olduğuna polis bir anlam veremez.olay sır gibi dosyalara düşer. halbuki ölen adamı kimse görmemiştir...
ertesi gün ölen kişilerin aileleri toplu bir cenaze yapar.cenazeye 3 bin kişi katılmıştır.
oda ne!!! ölen topluluk canlanır ve bu duruma kimse şaşırmaz... herkes evlerine dağılır.3 hafta sonra arabadaki adama benzeyen adam karısıyla bu arabadaki ölen adamın evlerine gelir.arabada ölen adamın karısı kapıyı açar.ve bir şok geçirerek ölür.bunu gören arabadaki ölen adama benzeyen adamın karısı adamı bıçaklayarak öldürür.(oda ne!! şimdi buraya dikkat)arabadaki adama benzeyen adamı öldüren,arabadaki adamın karısıdır!!!(işte 1. soru).ertesi gün cenazede ölen topluluk hiçbirşey olamamış gibi canlanmıştı ve kimse şaşırmamıştı eet böyle olmuştu.............................o topluluğa ertesi gün toplu bir katliam gerçekleştirilir.Bu ölenlerin ailesi bu duruma hiç şaşırmaz ve günlük hayatlarına devam eder.......(son soru) ailelerin hiç birşey olmamış gibi günlük hayatlarına devam etmelerinin sebebi yani o ölenler hiç doğmamış gibi yada hiç yaşamamış gibi yada ölmemiş gibi.....)
Evet arkadaşlar dikkatle yazdığımı okuyun!!ciddiyim(bu soruyu okuyanların çoğu çözememekten dolayı şizofreni olmuşlardır)

Soru: bunların mantıklı bir açıklaması :D

Soru 50 yıldır çözülememiş arkadaşlar. :)

preferst

Profesör
Reaksiyon puanı
30
Soruyu anlamak çözmenin yarısıdır ama ben daha yarısına bile gelemedim. Bişey anlamadım sorudan çok karışık geldi bana :)