KeremSaddex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Eski laptop'umu hayata döndürmek için Manjaro KDE kurdum fakat daha ilk şifre ekranında gözüme ekrandaki yırtılmalar çarptı. Driver yüklediğimde çözülür diye düşündüm fakat çözülmedi hatta daha kötü oldu. Yırtılmalar arttı hatta çoğu zaman ekrandaki uygulamayı küçülttüğüm zaman ekranda kalıyor, fare imlecini üstünde gezdirdiğimde gidiyor bazen gitmiyor. ekrandaki uygulamayı sağ taraftan sol tarafa taşıdığımda aynı sorun oluyor yada örneğin firefox'u küçülttüğümde sadece arama çubuğu ekranda kalıyor aynı şekilde imleci üzerine getirdiğimde kayboluyor. Bunlar gibi birsürü sorun. sistemi kapatıp açtığımda'da aynı şekilde önce yırtılmalar daha sonra yukarıda bahsettiğim sorunlar giderek artıyor, en son ise ekran donup kalıyor. acaba driver kurarken yanlış birşeymi yaptım.Daha önce windows 7 kuruluydu ve böyle birşey yaşamadım. İlk linux deneyimim.
Sistem:
Acer aspire 5739g
İntel i2 duo e6600
Nvidia GT240m
3gb ram
Mesaj otomatik birleştirildi:

+not driver'ı kurarken sadece nvidianın sitesinden doğru driver'ı bulup indirdim başka birşey yapmadım

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302
Manjaro KDE o sisteme ağır gelmiş olabilir. Ben şahsen Manjaro KDE önermiyorum çünkü yarı Türkçe yarı İngilizce.

KeremSaddex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Manjaro KDE o sisteme ağır gelmiş olabilir. Ben şahsen Manjaro KDE önermiyorum çünkü yarı Türkçe yarı İngilizce.
Teşekkürler bu sisteme önerdiğiniz bir dağıtım varmı, mümkün olduğunca performanslı olsun ama tasarım görünce bilgisayar kapatılacak derecede olmasın mümkünse.

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302
Teşekkürler bu sisteme önerdiğiniz bir dağıtım varmı, mümkün olduğunca performanslı olsun ama tasarım görünce bilgisayar kapatılacak derecede olmasın mümkünse.
Ben de çok bilgili değilim. @Ram_kafasi size yardımcı olabilir diye düşünüyorum. Ama sisteme göre uygun olarak şahsi düşüncüme göre Xubuntu, Linux Mint XCFE (kendim denedim), Manjaro XCFE önerebilirim.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Eski laptop'umu hayata döndürmek için Manjaro KDE kurdum fakat daha ilk şifre ekranında gözüme ekrandaki yırtılmalar çarptı. Driver yüklediğimde çözülür diye düşündüm fakat çözülmedi hatta daha kötü oldu. Yırtılmalar arttı hatta çoğu zaman ekrandaki uygulamayı küçülttüğüm zaman ekranda kalıyor, fare imlecini üstünde gezdirdiğimde gidiyor bazen gitmiyor. ekrandaki uygulamayı sağ taraftan sol tarafa taşıdığımda aynı sorun oluyor yada örneğin firefox'u küçülttüğümde sadece arama çubuğu ekranda kalıyor aynı şekilde imleci üzerine getirdiğimde kayboluyor. Bunlar gibi birsürü sorun. sistemi kapatıp açtığımda'da aynı şekilde önce yırtılmalar daha sonra yukarıda bahsettiğim sorunlar giderek artıyor, en son ise ekran donup kalıyor. acaba driver kurarken yanlış birşeymi yaptım.Daha önce windows 7 kuruluydu ve böyle birşey yaşamadım. İlk linux deneyimim.
Sistem:
Acer aspire 5739g
İntel i2 duo e6600
Nvidia GT240m
3gb ram
Mesaj otomatik birleştirildi:

+not driver'ı kurarken sadece nvidianın sitesinden doğru driver'ı bulup indirdim başka birşey yapmadım
Bash:
echo "options nvidia-drm modset=1" > /etc/modprobe.d/nvidia.conf ; update-initramfs -u ; reboot
komutunu kullanmayı dener misiniz?

KeremSaddex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Bash:
echo "options nvidia-drm modset=1" > /etc/modprobe.d/nvidia.conf ; update-initramfs -u ; reboot
Hocam bir saat kadar önce sistemi kapatmıştım az önce açmak istedim fakat ekran gelmedi. Ekrandan gelen bir ışık var tamamen kapalı değil ama herhangi birşeyde yok.

KeremSaddex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Bash:
Hocam bazı gelişmeler oldu ben sisteme hiçbir şekilde erişemediğim için tekrar usb'den boot edip manjaro KDE kurdum. Sistem açılır açılmaz verdiğiniz kodu kullandım yeniden başladı yaklaşık 3 saattir kullanıyorum şimdiye kadar çok nadir ekranda yırtılmalar oldu. fakat driver yüklemeye korkuyorum tekrar aynı şeyler olursa diye driver'ı nasıl yüklemem gerektiğini biraz anlatabilirseniz çok mutlu olurum. Çok teşekkürler.