Mahkeme, Windowsa Dur Dedi!

Bu konuyu okuyanlar

yusher

Profesör
Reaksiyon puanı
12
gittim teknosaya bu durumu sordum. karardan haberleri yok çalışanların. ayrıca windows işletim sistemi olmadan satmayız diyorlar laptop :S

Cursed

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Opsiyon verilmemiş sonuçta. Bunu kendi bilmiyor muydu? Biliyordu o zaman adamın yaptığı ne?

Opsiyon olsa ben de muylu olurdum fakat burda hakim yanlış bir karar vermiş. Kimse o laptopu zorla satmadı.

burda amaç zaten bunun opsiyon olarak sunulmasını vurgulamakta. adamın amacı maddi tazminattan ziyade örnek teşkil edecek temsili bir dava açmak. ki kazandıda. adam tabii ki bilerek almıştır. ama şu işletim sisteminin zorla satılmasına vurgu yapmak için çok güzel bir dava olmuş. umarım devamı gelir.

evet bir çok marka ve firma linux ile birlikte veya freedos şekilde notebook satıyor artık ama istediğiniz marka ve modelde o notebookları windowssuz bulmak çok zor.

hatipoglu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar şimdi farkettim bu konuda forumda zaten bir başlık varmış:

http://forum.shiftdelete.net/yazilim-haberleri/120004-mahkeme-windows-a-dur-dedi.html

Ayrıca bir düzeltme yapmam gerekiyor: Açılan dava notebook iadesi için değil, Vista'nın fiyatının belirlenip iadesi için açılmış. Kusura bakmayın.

Moderatör arkadaşlar dilerlerse bu topiği kilitleyebilirler ya da taşıyabilirler.

Tekrar kusura bakmayın.

ersin

Asistan
Reaksiyon puanı
33
İlk önce alan adam gerizekalının teki.Zaten sadece mahkemeye vermek için almış.Büyük ihtimal Teknosa da önemsemedi davayı böyle bir sonuç olmuş.

O Allah'ın aptalı adam Microsoft dava açabilir mi acaba?
Cevabıda veriyorum şeyi yemez.

Edit=Bir karar neticesinde hiçbir firma opsiyon sunamaz.Biliyorsunuz anlaşmalar bunu emrediyor.Microsoft önlemini çoktan aldı

Konunun başında bir dosya var "oemdavasi.zip" diye onu indirip gerekçeli kararı inceleyin. İfadelerinize dikkat edin.

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
İlk önce alan adam gerizekalının teki.Zaten sadece mahkemeye vermek için almış.Büyük ihtimal Teknosa da önemsemedi davayı böyle bir sonuç olmuş.

O Allah'ın aptalı adam Microsoft dava açabilir mi acaba?
Cevabıda veriyorum şeyi yemez.

Edit=Bir karar neticesinde hiçbir firma opsiyon sunamaz.Biliyorsunuz anlaşmalar bunu emrediyor.Microsoft önlemini çoktan aldı

Sen herkesten daha akıllısın ya o yüzden sana öyle gelmiştir.

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Son yıllarda dikkat ediyorumda.Hangi tüketici bir üreticiye filan dava açsa kazanıyor.Bendemi açsam ne yapsam :)

komoL

Asistan
Reaksiyon puanı
6
gittim teknosaya bu durumu sordum. karardan haberleri yok çalışanların. ayrıca windows işletim sistemi olmadan satmayız diyorlar laptop :S

Mahkeme kararına ikişkin dökümanı indir teknosaya git bakalım nasıl vermiyorlarmış:))

bost35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Mahkeme kararı süper ve yerinde olmuş windows tekelleştirme oyununa gelmmemiş hakim süper her zaman bu olayı yanlış bulmuşumdur pc satışlarında işletim sistemini seçenekler halinde sunmaları gerekli alıcı seçenekler arasında seçim yapabilmeli.

Vendetta_

Profesör
Reaksiyon puanı
75
doğru bi karar zaten yüklü gelmesinin bize bi avantajı yok ki avantajı yanında win xp/vista/7 cd lerinin verilmesinde verilmiyosa benimde işime yaramaz o pc :)

yavuz_4106

Dekan
Reaksiyon puanı
51
Sanırsam bilgisayarı hiç açmamak gerekiyordu bunun için..

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Mahkeme kararın hayata geçmesi imkansız.

Eğer satıcılar bu karara uyarsa batar çünkü MS'un anlaşmaları dışına çıkar bu karar.Hakimde tek kelime ile akıllı:D

Hiç kimsenin gücü Microsoft'a yetmiyor.İşte böyle planlarla ufak ufak yok edilicek yazılım devi MS:D Apple'ında durumu aynı o da aynı şekilde yok edilecek...

savran

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
göstermiş oldugu gayret ve mücadeleden dolayı Nihad Karslı ya teşekürlerimi sunarım. ayrıyetten hepimizin aynı hassasiyet duyarlılık ve uyanık olmamız gerektigini düşünüyorum .

Miroğlu

Dekan
Reaksiyon puanı
31
Kullanıcı ne isterse onu kullanır mecbur değil kimse...

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Mahkeme kararın hayata geçmesi imkansız.

Eğer satıcılar bu karara uyarsa batar çünkü MS'un anlaşmaları dışına çıkar bu karar.Hakimde tek kelime ile akıllı:D

Hiç kimsenin gücü Microsoft'a yetmiyor.İşte böyle planlarla ufak ufak yok edilicek yazılım devi MS:D Apple'ında durumu aynı o da aynı şekilde yok edilecek...

Kim niye batsın. Satıcılar bundan sonra aynı bilgisayarı hem Windows'lu hem Widnows'suz olarak satmaya devam edecekler.

Hatta akıllı satıcılar bu durumdan daha çok para kazanabilirler.
Örneğin;
İnsanların windows'a vermedikleri paranın bir kısmını kâr oranlarına yansıtırlar, bir kısmını da kampanyalar yaparak insanlara ek ürünler satabilirler. Flash bellek, harici disk, yazıcı, tarayıcı, daha güçlü ses sistemi vb.

Ayıca Türkiye'de sadece Windows'la birlikte satılan bir dizüstü bilgisayar Avrupa'da Windows'suz olarak da satılıyor. Senin gibi, parası çok olanlar, bu sürümü alıyorlar, diğerleri de Windows'u yüklü olmayanı alıyorlar.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Bunu yapmanız için bilgisayarı hiç açmamış olmanız gerekiyor. Yabancı bir sitede

okumuştum, EULA(Son kullanıcı lisans anlaşması) bu konuyu kısıtlıyormuş. Bilgisayarı alınca

kurulum yapılmadan ve Windows'u hiç kullanmadan itiraz etmeniz gerekliymiş.

Forumda bir aralar böyle bir haber okumuştum. "Windowsu kurmadan iade etme" gibi birşey. Sonra Windowsun bir lisans sözleşmesini okuyup bana yarar birşey var mı diye baktım. " Eğer bu sözleşmeyi kabul etmiyor iseniz devam etmeyin. Bu Windows yeni bir donanımla verilir. Bir bedel karşılığında verilmez" gibi birşeyler vardı. Yani her lisansta para iadesi söz konusu olmuyor. "Biz size hediye veriyoruz ister kullanın ister kullanmayın." diyorlar ama hikaye tabi. Tamamen kılıfına uydurma.

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Şimdi mesela teknosaya gittik adamlara ne dicez windows bedelini düşün kaldırın windowsu öyle mi alcak dicez ?

anlaşmaları vardır windows un o şirket ve markalrla bnu nasıl aşacağız acaba kafama takılan soru bu...

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Şimdi mesela teknosaya gittik adamlara ne dicez windows bedelini düşün kaldırın windowsu öyle mi alcak dicez ?

anlaşmaları vardır windows un o şirket ve markalrla bnu nasıl aşacağız acaba kafama takılan soru bu...
Süreci çok iyi bilmemekle beraber şöyle olacağını tahmin ediyorum.

İlk önce Windows almak istemediğinizi belirteceksiniz. Windowssuz verirlerse ne ala, vermezlerde parasını normal yollarla ödeyip faturanızı ve bilgisayarınızı alıp bulunduğunuz ilçenin kaymakamlık binasında yer alan tüketici hakem heyetine gideceksiniz. Mümkünse bu davayı örnek göstererek windows almak istemediğiniz halde size bu bilgisayarı windows işletim sistemiyle beraber sattıklarını belirten bir dilekçeyle başvuracaksınız.

Sonra bu heyetin kararı gereği kullanmadığınız windows'un parasını geri alacaksınız. Windows 7 Profesyonel yaklaşık 250 TL + KDV

Tüketici hakem heyeti çalışma esasları örneği (Selçuklu - Konya)

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Süreci çok iyi bilmemekle beraber şöyle olacağını tahmin ediyorum.

İlk önce Windows almak istemediğinizi belirteceksiniz. Windowssuz verirlerse ne ala, vermezlerde parasını normal yollarla ödeyip faturanızı ve bilgisayarınızı alıp bulunduğunuz ilçenin kaymakamlık binasında yer alan tüketici hakem heyetine gideceksiniz. Mümkünse bu davayı örnek göstererek windows almak istemediğiniz halde size bu bilgisayarı windows işletim sistemiyle beraber sattıklarını belirten bir dilekçeyle başvuracaksınız.

Sonra bu heyetin kararı gereği kullanmadığınız windows'un parasını geri alacaksınız. Windows 7 Profesyonel yaklaşık 250 TL + KDV

Tüketici hakem heyeti çalışma esasları örneği (Selçuklu - Konya)
hadi taksitle almışsak ? bi de ne kadar sürede sonuçlanabilir peki dava ? o güne kadaar kullanamayacağız bilgisayarı...

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Kim niye batsın. Satıcılar bundan sonra aynı bilgisayarı hem Windows'lu hem Widnows'suz olarak satmaya devam edecekler.

Hatta akıllı satıcılar bu durumdan daha çok para kazanabilirler.
Örneğin;
İnsanların windows'a vermedikleri paranın bir kısmını kâr oranlarına yansıtırlar, bir kısmını da kampanyalar yaparak insanlara ek ürünler satabilirler. Flash bellek, harici disk, yazıcı, tarayıcı, daha güçlü ses sistemi vb.

Ayıca Türkiye'de sadece Windows'la birlikte satılan bir dizüstü bilgisayar Avrupa'da Windows'suz olarak da satılıyor. Senin gibi, parası çok olanlar, bu sürümü alıyorlar, diğerleri de Windows'u yüklü olmayanı alıyorlar.
İlk önce anlaşmaları bile bilmiyorsun konuşma...

Şuan tüm PC üreticilerinin MS ile sözleşmesi bulunuyor ve Microsoft'un izni olmadan Windows dışındaki bir işletim sistemi yükleyemezler.Yani anladığın Avrupa'da satılan Windows'suz PC ler MS'nin bilgisi dairinde satılıyor.....

Bilgilendirme=İşte bu sebeple ki kullanıcı kafasına göre hareket edemez :D

Ve PC lerde Windows Lisansı için satış fiyatı kadar alınmıyor.Üreticiler 40 dolar gibi bir seviyeye alıp tüketicilere 60-80 dolara yansıtıyorlar.Bu nedenle en fazla fiyat düşüklüğü 40 dolar olabilir(40 dolar tahmini bu fiyat 50 doları geçmeyeceğini biliyoruz.)

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Sen yine her zaman ki gibi her şeyi biliyorsun.
Linux ile ilgili çalışan tüm şirketlerin tüm ayrıntılarını bildiğin gibi, Microsoft'un ve tüm bilgisayar satıcılarının çalışma prensiplerini ve tüm hukuki durumları da biliyorsun.

Sen müthiş bir ticaret, hukuk ve bilişim adamısın. Bilmediğin konu yok.

---------- saat 16:07 eklendi ---------- önceki mesaj saat 16:01 eklenmişti ----------

hadi taksitle almışsak ? bi de ne kadar sürede sonuçlanabilir peki dava ? o güne kadaar kullanamayacağız bilgisayarı...

Dediğim gibi süreci bilmiyorum ama bilgisayarı almadan önce hakem heyetine bir sorarsanız, durum daha iyi ortaya çıkar.

Benim tahminim, süreci başlattıktan sonra, (önceden mahkeme kararı da olduğu için) işletim sistemi lisans bandrolünü orada söküp bilgisayarı satan şirkete iade edebilirsiniz. Belki ücreti hemen orada iade etmezler ama elde mahkeme kararı var, istese de istemese de o karara uymak zorunda.

Zaten hakem heyeti size gerekli bilgiyi verecektir. Uygun bir zamanda bende gidip bir sorayım.

EropaKING

Profesör
Reaksiyon puanı
17
Tartışma yaratmaya gerek yok amma velakin..Benim bildiğim kadarı ile...MS ile anlaşması olan Bilgisayar satıcıları için Windows'un fiyatlandırması, perakende satış fiyatlandırması gibi değil...Tam emin değilim fiyattan ama zannedersem, 40-60$ arasında değişmekte..En azından konuştuğum en son firma yetkilisi böyle söylemişti...

Yine de dayatmaya kesinlikle bende karşıyım..Bu yüzden etrafımdakilere hep bilgisayar toplayıp hazır sistem almalarını engelliyorum. Bilgisayar alındıktan sonra onu hangi işletim sistemi ile kullanacağımız, bence bize kalmalı..

Neyse, örnek teşkil etmesi bakımından iyi olmuş..
Paylaşım için teşekkürler..

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Hakem heyetinde olan birisi yok mudur şu sdnde ? :D

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
@MaviAteş
Ben her şeyi bilmiyorum ama sen hiçbir şey bilmiyorsun....

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
@MaviAteş
Ben her şeyi bilmiyorum ama sen hiçbir şey bilmiyorsun....

Her şeyi bilmiyorum diyorsun ama her konuda konuşuyorsun.
Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol. (Mevlana)

Sadece bildiğin konularda konuş o zaman. Ben öyle yapıyorum, sana da tavsiye ederim.

Son mesajlar