MacBook Silicon devri başlasın!!!

Bu konuyu okuyanlar

Ichilai

Öğrenci
14 günlük iade de Macbook baz aliniyor. Isterse 1 ay sonra gelsin. Sizin acinizdan bakinca evet problem gozukmuyor. Ayni tasarim , donanim, sadece daha güclü bir cihaz aldiniz. Öncelikle hayirli olsun. Benim durum ise ben daha önce air kullandigim icin bu saatten sonra PRO ile devam ederim. Sizde fark 3000 tl . Bende ki fark minimum 4500TL. Sadece bu fark islemci degisikligi ve AirPods icin. Söyle genel bakinca ayni cihaz, ayni tasarim,ayni donanimmis gibi alacagim ama M1 icinde olacak. Benim dusuncem zaten 25 inden beri bekliyorum, gelsin acar kullanirim. 1-2 seneye M1 oturur, bunu satar, ekler üst segmente gecerim.
öncelikle teşekkür ederim. farklı forumlarda da sizler gibi karar veren arkadaş çok , nihayetinde yine yoldaki makinanız ciddi performanslı ve yıllarca keyifle kullanacağınız bir makina. bakmayın ben şuan i3 ile bile inanılmaz mutluyum ama çok çok yeniyken bu tanıtımın olması ciddi çok istek yarattı ve bir önceki makinam MacBook Pro olmasına rağmen.
hayırlısı olsun siz de ben de bi şekilde memnun kalacağız nihayetinde macbook..

.Space.

Öğrenci
öncelikle teşekkür ederim. farklı forumlarda da sizler gibi karar veren arkadaş çok , nihayetinde yine yoldaki makinanız ciddi performanslı ve yıllarca keyifle kullanacağınız bir makina. bakmayın ben şuan i3 ile bile inanılmaz mutluyum ama çok çok yeniyken bu tanıtımın olması ciddi çok istek yarattı ve bir önceki makinam MacBook Pro olmasına rağmen.
hayırlısı olsun siz de ben de bi şekilde memnun kalacağız nihayetinde macbook..
Rica ederim. Aslinda olayi şöylede yorumlayabiliriz. Satin aldigim MBP‘da ilk çıktığında bir önceki versiyonlarla aynı karşılaştırmaya maruz kaldı. Seneye daha güçlü M serisi gelince de bu yılın ki dama atılacak. Bu döngü böyle devam edecektir. Bilgisayarda yaptıklarımız belli. Tabiki performans arıyoruz ama bana yeterli diye düşünüyorum. Adobe ürünleri, xcode vs . Her birinde hala taş gibidir. Bir sorun görmüyorum. Şuan sadece gelsin de kullanayım modundayım.Ek olarak 4500tl farkla ipad air 4 alınabilir.Ayrıca ayın İkisinde yola çıkan ürün beşinde İstanbul’a geldi. Hala gümrükte bekliyor. Bu arada 13” için çanta öneriniz ve aksesuar öneriniz varmı?

Ichilai

Öğrenci
Rica ederim. Aslinda olayi şöylede yorumlayabiliriz. Satin aldigim MBP‘da ilk çıktığında bir önceki versiyonlarla aynı karşılaştırmaya maruz kaldı. Seneye daha güçlü M serisi gelince de bu yılın ki dama atılacak. Bu döngü böyle devam edecektir. Bilgisayarda yaptıklarımız belli. Tabiki performans arıyoruz ama bana yeterli diye düşünüyorum. Adobe ürünleri, xcode vs . Her birinde hala taş gibidir. Bir sorun görmüyorum. Şuan sadece gelsin de kullanayım modundayım.Ayrıca ayın İkisinde yola çıkan ürün beşinde İstanbul’a geldi. Hala gümrükte bekliyor. Bu arada 13” için çanta öneriniz ve aksesuar öneriniz varmı?
ben sırt çantası kullanıyorum ama baya Fashion bir marka. biraz daha sonra belki bir deri kılıf da alabilirim daha planlamadım. şuan aksesuar olarak yalnızca USB C to USB soketi aldım. Başka da bir ihtiyaç duymadım çünkü SD kart , HDMI ya da ethernet Cable soketine ihtiyaç duymuyorum. İhtiyaç halinde Airplay ile tv me kayıpsız ve 2k görüntü aktarabiliyorum.Ayrıca iPad 'e sidecar ile 2. ekran açabiliyorum wireless üzerinden aynı iCloud hesabı ile.

.Space.

Öğrenci
ben sırt çantası kullanıyorum ama baya Fashion bir marka. biraz daha sonra belki bir deri kılıf da alabilirim daha planlamadım. şuan aksesuar olarak yalnızca USB C to USB soketi aldım. Başka da bir ihtiyaç duymadım çünkü SD kart , HDMI ya da ethernet Cable soketine ihtiyaç duymuyorum. İhtiyaç halinde Airplay ile tv me kayıpsız ve 2k görüntü aktarabiliyorum.Ayrıca iPad 'e sidecar ile 2. ekran açabiliyorum wireless üzerinden aynı iCloud hesabı ile.
Anladım hocam. Benim önceki 💻 ten kalan USBC-USB var. Şuanda sadece klavye koruyucu ve çanta gerekli. Çanta için incase mıknatıslı versiyonunu bulsam onu alacağım ama artık satılmıyor sanırım.

Matsuri0

Öğrenci
14 günlük iade de Macbook baz aliniyor. Isterse 1 ay sonra gelsin. Sizin acinizdan bakinca evet problem gozukmuyor. Ayni tasarim , donanim, sadece daha güclü bir cihaz aldiniz. Öncelikle hayirli olsun. Benim durum ise ben daha önce air kullandigim icin bu saatten sonra PRO ile devam ederim. Sizde fark 3000 tl . Bende ki fark minimum 4500TL. Sadece bu fark islemci degisikligi ve AirPods icin. Söyle genel bakinca ayni cihaz, ayni tasarim,ayni donanimmis gibi alacagim ama M1 icinde olacak. Benim dusuncem zaten 25 inden beri bekliyorum, gelsin acar kullanirim. 1-2 seneye M1 oturur, bunu satar, ekler üst segmente gecerim.
Bende öyle yapmayı düşünüyorum şahsen, almanyadan aldığım üç aylık macbook satıp üzerine 200-300€ ekleyip almayı düşündüm dedimki yeni işlemci daha kullanıma sunulmadı nolur nolmaz o topa girmeye gerek yok. Şuanki macbookum aşırı sıkıntılı(konumda var bunla alakalı) ama umuyorum ki son güncellemeyle(bigsur) ile düzeltilir.

.Space.

Öğrenci
Bende öyle yapmayı düşünüyorum şahsen, almanyadan aldığım üç aylık macbook satıp üzerine 200-300€ ekleyip almayı düşündüm dedimki yeni işlemci daha kullanıma sunulmadı nolur nolmaz o topa girmeye gerek yok. Şuanki macbookum aşırı sıkıntılı(konumda var bunla alakalı) ama umuyorum ki son güncellemeyle(bigsur) ile düzeltilir.
Aynen öyle hocam, aksiyona atlamaya gerek yok. Konunuzu gördüm. Umarım yeni güncelleme ile çözülür.

başabaş

Öğrenci
m1 aldığın iyi olmuş. şu anda 3nm üretim yapılıyor. 2nm üretim 2023-2024 diyorlar. yani şu anda alacağın en performans ve az güç tüketen makineyi almışsın. güzel günlerde kullan. prodan farkı dediğiniz gibi 1 gpu düşük olması ve kasa içerisinde fanı olmaması. bu da uzun soluklu işlerde proya yönelin anlamına geliyor.

Ichilai

Öğrenci
herkese tekrar selamlar, MacBook Air 2020 M1 base model bugün elime geçti ve deneyimime göre makina i3 intel işlemci ile karşılaştırdığımda tam bir uçak , günlük kullanıcı için fazla bile olmakla beraber resmen pro ihtiyacını da ortadan kaldırmış durumda. Fansız oluşu tamamen sessizlik getirmiş ki makinayı ne kadar zorlarsanız zorlayın ısıtamıyorsunuz ne altı ne üstü hafif bir sıcaklık hissinden öteye gitmiyor.Chrome ram killer olarak geçer ama chrome'u kurarken M1 çipin mi var intel mi diye soruyor ve M1 seçili yükleme yaptıktan sonra ne kadar sekme açarsanız açın makinanın ramini %100 e getiremiyorsunuz ve akıyor. her programı eskisine nazaran kat be kat daha hızlı açıyor. elinde intel makina olanların gerçekten kıskanacağı bir performansı var ki i3-i5-i7 yanında sıfır kalırken sadece i9 64gb ram'li MacBook Pronun işlem hızıyla kafa kafaya olmuş.
oyun da deneyeceğim.video da editleyeceğim.tekrar güncellerim.almayı düşünenler asla ama asla çekinmesin. intel devri MacBook da bitmiştir. fanlı proları ve iMac leri düşünemiyorum ne hallere gelecekler...

Overclocked

Profesör
herkese tekrar selamlar, MacBook Air 2020 M1 base model bugün elime geçti ve deneyimime göre makina i3 intel işlemci ile karşılaştırdığımda tam bir uçak , günlük kullanıcı için fazla bile olmakla beraber resmen pro ihtiyacını da ortadan kaldırmış durumda. Fansız oluşu tamamen sessizlik getirmiş ki makinayı ne kadar zorlarsanız zorlayın ısıtamıyorsunuz ne altı ne üstü hafif bir sıcaklık hissinden öteye gitmiyor.Chrome ram killer olarak geçer ama chrome'u kurarken M1 çipin mi var intel mi diye soruyor ve M1 seçili yükleme yaptıktan sonra ne kadar sekme açarsanız açın makinanın ramini %100 e getiremiyorsunuz ve akıyor. her programı eskisine nazaran kat be kat daha hızlı açıyor. elinde intel makina olanların gerçekten kıskanacağı bir performansı var ki i3-i5-i7 yanında sıfır kalırken sadece i9 64gb ram'li MacBook Pronun işlem hızıyla kafa kafaya olmuş.
oyun da deneyeceğim.video da editleyeceğim.tekrar güncellerim.almayı düşünenler asla ama asla çekinmesin. intel devri MacBook da bitmiştir. fanlı proları ve iMac leri düşünemiyorum ne hallere gelecekler...
x86 uygulamalar nasıl çalışıyor?

Ichilai

Öğrenci
x86 uygulamalar nasıl çalışıyor?
x86 ya yazılmış her uygulama kurulurken rosetta 2 ile açacağım uygun mu diyor ve açılması kullanması hiçbir sorun yaratmıyor. lansman sonrası açıklamalardaki gibi bazı programlarda x86 ve intel bileşimine göre rosetta 2 üzerinden daha hızlı çalıştığını ispatlayan bir çok test videosu mevcut YouTube'da. yani şöyle söyleyeyim. çok spesifik bir program diziliminiz var ise.yani full intel tabanlı paralı uygulamalar kullanıyor iseniz.Şuan ki düzeninizde gitmeyi düşünebilirsiniz tam oturana kadar diyeceğim ama ben aktif kullanımı gördükten sonra kesinlikle i3'ü 6 gün içinde iade edip M1 aldığım için çok mutluyum. tekrar ediyorum resmen MacBook Pro 2020 lerin 13'' i5 li modellerini ve hatta şuan 29.400tl ye apple da satılan 9. nesil i9 makina kadar performans sunuyor tüm testlerde de görebilirsiniz.

Overclocked

Profesör
x86 ya yazılmış her uygulama kurulurken rosetta 2 ile açacağım uygun mu diyor ve açılması kullanması hiçbir sorun yaratmıyor. lansman sonrası açıklamalardaki gibi bazı programlarda x86 ve intel bileşimine göre rosetta 2 üzerinden daha hızlı çalıştığını ispatlayan bir çok test videosu mevcut YouTube'da. yani şöyle söyleyeyim. çok spesifik bir program diziliminiz var ise.yani full intel tabanlı paralı uygulamalar kullanıyor iseniz.Şuan ki düzeninizde gitmeyi düşünebilirsiniz tam oturana kadar diyeceğim ama ben aktif kullanımı gördükten sonra kesinlikle i3'ü 6 gün içinde iade edip M1 aldığım için çok mutluyum. tekrar ediyorum resmen MacBook Pro 2020 lerin 13'' i5 li modellerini ve hatta şuan 29.400tl ye apple da satılan 9. nesil i9 makina kadar performans sunuyor tüm testlerde de görebilirsiniz.
Hayırlı olsun o zaman. Apple neredeyse eksiksiz bir iş yapmış gibi duruyor.

Ichilai

Öğrenci
Hayırlı olsun o zaman. Apple neredeyse eksiksiz bir iş yapmış gibi duruyor.
teşekkür ederim . Ek olarak batarya performansından da bahsetmem gerekirse etkinlik monitöründe bataryanızdaki şarj ile ne kadar saat daha şarjınızı kullanabileceğiniz işlem hacminize göre çok dakik bir şekilde belirtiliyor ki ekli ekran resminde de görebileceğiniz üzere 8 çekirdeğin işlem hacmini , GPU hareketlerini , ram hareketlerini ve en altta %100'de iken kalan pil ömrünü 20 saat olarak görebilirsiniz. Full baskılı kullanımda tam 18 saat kadar gidiyor arkadaşlar evet ne eksik ne fazla.

Ekran Resmi 2020-11-28 20.31.29.png

Ichilai

Öğrenci
M1 çipli base model macbook air 'in aktif kullanım batarya süresini bilgilerinize sunarım arkadaşlar. 2 saat full grafik Lol oynadım , safari de 10 sekme sürekli açık , arkada forex ekranları hareketli grafikleri açık , youtube'dan müzik açık , iMovie'den 4k video editliyorum aynı anda vs vs mümkün değil makina ısınmıyor yavaşlamıyor. kafasında soru işareti olan herkesin sorularına açığım. selamlar.

Ekran Resmi 2020-11-30 19.37.53.png

.Space.

Öğrenci
Elimdeki i5 16GB MBP iade edip, M1 16GB MBP geçtim. Bana tek eksisi Airpods Pro iadesi oldu ama değdiğini düşünüyorum.Umarım hızlı gelir. Baya uğraştım ve araştırma yapmıştım.

SDN Son Haberler

Son mesajlar