Yardım Macbook Pro Vs Matebook D16

Bu konuyu okuyanlar

Feridunn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba,

M1 işlemcili macbook pro 13 inch
Ryzen 5 4600 işlemcili matebook d16 16 inch modeli arasında seçim yapamıyorum.

İlk bilgisayarımdan bu yana Windows ve 15.6 inch laptop kullanan biri olarak;

13 inch bana yeterli olur mu?
Macbook alırsam bir çok şeye ekstra para ödemek zorundayım. (Adobe) gibi.
Macbook'un işletim sistemine alışabilir miyim?
Gibi sorular var kafamda. Genel olarak photoshop lightroom ile ilgileniyorum (amatör olarak) geri kalanda ise dizi, youtube ve internette takılıyorum. arada 4bin tl fark var. Çok yüksek bir maaş almıyorum bu yüzden ekstra uygulamalara ücret ödeyemem(adobe) gibi. Görüşleriniz neler?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bu dediklerin için Pro almana gerek yok zaten. Air yeterli olacaktır. M1 işlemciler ile Pro ve Air arasındaki fark baya azaldı.

Feridunn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bu dediklerin için Pro almana gerek yok zaten. Air yeterli olacaktır. M1 işlemciler ile Pro ve Air arasındaki fark baya azaldı.

Önerin nedir peki? Macbook air mi matebook d16 mı

ember_moon7

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,177
Merhaba,

M1 işlemcili macbook pro 13 inch
Ryzen 5 4600 işlemcili matebook d16 16 inch modeli arasında seçim yapamıyorum.

İlk bilgisayarımdan bu yana Windows ve 15.6 inch laptop kullanan biri olarak;

13 inch bana yeterli olur mu?
Macbook alırsam bir çok şeye ekstra para ödemek zorundayım. (Adobe) gibi.
Macbook'un işletim sistemine alışabilir miyim?
Gibi sorular var kafamda. Genel olarak photoshop lightroom ile ilgileniyorum (amatör olarak) geri kalanda ise dizi, youtube ve internette takılıyorum. arada 4bin tl fark var. Çok yüksek bir maaş almıyorum bu yüzden ekstra uygulamalara ücret ödeyemem(adobe) gibi. Görüşleriniz neler?
Görkem abinin dediği gibi Macbook Air alabilirsiniz :) Ayrıca Windows 10 yüklenebiliyor ama bazı problemleri var.

MacOS kullanırsanız daha iyi olur, bence :)

Feridunn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
M1 cihazlara windows arm yüklenebiliyor sadece. Orada da çalışan uygulamalar sınırlı diye biliyorum.
Görkem abinin dediği gibi Macbook Air alabilirsiniz :) Ayrıca Windows 10 yüklenebiliyor ama bazı problemleri var.

MacOS kullanırsanız daha iyi olur, bence :)
Macbook tabii ki huawei'den hızlı olabilir, yıllardır bilgisayar üreten bir firma fakat ekran boyutu beni geri itiyor. Mac genelde iş için kullanılıyor. Film dizi ve photoshop gibi yerlerde 16 inch daha cok işimi görür gibi düşünüyorum fakat biri apple diğeri huawei yani.. teknik servis olsun, bilgisayarın uzun yıllar kullanımı olsun. Huawei beni kaç sene götürür emin değilim

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,069
Macbook tabii ki huawei'den hızlı olabilir, yıllardır bilgisayar üreten bir firma fakat ekran boyutu beni geri itiyor. Mac genelde iş için kullanılıyor. Film dizi ve photoshop gibi yerlerde 16 inch daha cok işimi görür gibi düşünüyorum fakat biri apple diğeri huawei yani.. teknik servis olsun, bilgisayarın uzun yıllar kullanımı olsun. Huawei beni kaç sene götürür emin değilim
Sürekli taşınılabilir olarak kullanmayacaksanız evde çalışırken bir monitöre bağlayabilirsiniz macbooku. Şahsen ben de yeni Macbook air aldım ve evde çalışırken monitöre bağlayacağım. İki cihazın da inceleme videolarını vs. izleyip kendi ihtiyaçlarınıza ve bütçenize göre kararı vermeniz gerekiyor. Şimdiden hayırlı olsun hangisini alırsanız :)

ember_moon7

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,177
Ekran bakımından sıkıntı olacağını düşünmüyorum. @atkaksoy501 abinin dediği gibi, yapabilirsiniz. Ayrıca Macbookta güçlü bir M1 işlemci var ve işlerinizi kolaylıkla halledebilecek hızda. Sizin yerinizde olsam hiç düşünmeden Macbook Air alırdım.

Feridunn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ekran bakımından sıkıntı olacağını düşünmüyorum. @atkaksoy501 abinin dediği gibi, yapabilirsiniz. Ayrıca Macbookta güçlü bir M1 işlemci var ve işlerinizi kolaylıkla halledebilecek hızda. Sizin yerinizde olsam hiç düşünmeden Macbook Air alırdım.
Bunu sormam burada ne kadar doğru olur bilmiyorum fakat Adobe'nin fiyatını az çok biliyorsunuzdur, amatör olarak uğraştığım için maalesef o fiyatı veremem. Bu yüzden korsan olarak kullanıyorum, sanırım m1 işlemci korsanı kabul etmiyormuş. Doğru mudur?

ember_moon7

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,177
Bunu sormam burada ne kadar doğru olur bilmiyorum fakat Adobe'nin fiyatını az çok biliyorsunuzdur, amatör olarak uğraştığım için maalesef o fiyatı veremem. Bu yüzden korsan olarak kullanıyorum, sanırım m1 işlemci korsanı kabul etmiyormuş. Doğru mudur?
Korsan kullanmanızı önermiyorum. Onun yerine alternatif programları kullanabilirsiniz. Kendinizi geliştirip, daha sonradan Abode Photoshop lisansı alabilirsiniz :)