Macbook Pro ve Diğerleri !

mesutarslan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sevgili arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar,

Forumda henüz yeniyim fakat bilgisayar donanım ve technology konusunda çocukluğumdan beri biriktirdiğim tecrübelerime dayanaraktan bu konuyu sizlerle paylaşmak istedim.

Konu başlığını Macbook Pro ve diğerleri diye açtım çünkü yeni laptop almak isteyen arkadaşlarımızı farkettim ve öneride bulunmam gerektiğini düşündüm.

Arkadaşlar yeni bir laptop alıyorsanız ve 1 yada 2 senede bir laptop değiştirmemek istiyorsanız kesinlikle Macbook'ları incelemenizi tavsiye ediyorum. Macbook Pro'lar sadece laptop özelliğine sahip olmamakla birlikte sizin en sevdiğiniz arkadaşınız gibidir! Bunu zaten kullanan arkadaşlarımız çok iyi bilir. Ben her hangi bir apple store de çalışmamakla olup 2011 senesine kadar apple ürünlerine acayip alerjisi olan biriydim..Taki web tasarımcı arkadaşımın tavsiyesi üzere incelemem sonucu alana dek..

Aslında bakarsanız ilk incelememde sadece görüntü kalitesi ve işletim sisteminin stabilitesi cezbetmişti fakat sonrasında kullandıkça daha önce sadece makina kullandığımı farkkettim.

Şimdi sizlere ufak tefek cezbedici özelliklerinden bahsedicem ve iddaa ediyorum ki diğer laptop ların veremediği her şeyi verdiğini kanıtlıcam. Sizlerden şu özellik yok şu kadar fiyat farkı var gibisinden itirazlarınızı sabırsızlıkla karşılamak istiyorum.

Evet arkadaşlar öncelikle aldığımız laptopun ömür boyu bakıcağımız yeri ekranıdır, dolayısıyla laptopumuzun en önemli yeri aslında ekranıdır. Macbook Pro'lar da retina olsun olmasın görüntü canlılığını hepimiz farketmişizdir. Ekranın camı yokmuş gibi filmimizi oyunumuzu oynıyabiliyoruz. Bu arada ekran kalitesinden bahsederken pixellerden henüz konuşmadım bile :=)

Forumda gördüğüm kadarıyla ''oyun oynıcaksan laptop alın'' gibisinden yorumlarınızı sıkça rastladım. Fakat durumun böyle olmadığını itinayla arz ediyorum :)
Macbook Pro lara istediğiniz oyunu yükliyebilirsiniz arkadaşlar. Burada temel karşılaştığınız problem işletim sistemimiz windows olmayışından kaynaklıdır. Bir oyun yüklemek istediğimizde windows sürümünü tabiri caizse bakkalda bile bulabiliriz.. :) Macbook Pro sahibiysek mağazalarda bile kolay kolay ulaşamayız. Fakat şöyle bi düşündüğümüzde en son para ile satın aldığımız oyun ile indirdiğimiz oyunlar arasındaki farkı sizde şimdi farkettiniz :) Demek istediğim o ki laptopumuza bir oyun yüklemek istersek genel olarak indirmekteyiz. Windows için oyun indirmek ne ise Macbook Pro içinde öyledir. Şöyle ki internet üzerinden ister satın alarak (apple store) ister de dolaylı yollardan indirerek (ki hiç tavsiye etmiyoruz :) ) oynamak istediğimiz oyunu rahatlıkla kurabiliriz. Ayrıyetten hepimizin bildiği üzere Os X tabanlı Macbook Pro muza windows işletim sistemini ister parallels gibi proğramlarla istersekte herhangi bir proğrama ihtiyaç duymadan Boot Camp Yardımcısı ile kurarak iki işletim sistemine performanstan ödün vermeden sahip olabiliriz.

Film izleme konusunda ise HD kalitesinde herhangi bir videoyu 128 mb lık ekran kartına sahib Macbook'larda bile herhangi bir şekilde donmadan izliyebilirsiniz.

Teknik özelliklere değinmek gerekirse; Macbook Pro ve mac ailesinin teknik açıdan genelde düşük özelliklere sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat dikkatinizi çekmek istediğim bir detayı açıklıyorum :) Her hangi bir mac in mesela ekran kartı 256 olsun işlemciside i3 olduğunu varsayarsak i3 işlemcili 256 mb ekran kartlı mac iminiz yanında 1 GB ekran kartlı ve i5 işlemcili bir pc yi yanyana koyduğumuz Aralarında performans bakımından her hangi bir farkın olmadığını denediğinizde görebilirsiniz. Burada Os X işletim sisteminin farkınıda anlamış olursunuz.

Aldığımız laptopumuzun kullanma pil ömrü hepimiz için gerçekten çok önemlidir. Şarj aleti takılı olmayan normal laptoplara sıkça rastlamaktayız :) fakat bir Macbook Pro nun pil ömrü en az 5 saat kullanabilmemize olanak sağlar. Dolayısıyla şarj aletimi evde unuttum gibisinden yarı yoldan geri dönmezsiniz :) .

Tasarım konusuna özellikle değinmek istiyorum. Burada biraz reklam kullanmak istiyorum :) ''Olağanüstü gücünü, tasarımından alıyor'' bu cümle aslında bi çok şeyi ifade etmekte. Hepimiz i7 li bir laptop almak istediğimizde gerek kilosu olsun gerekse kabalığı sayesinde ciddi anlamda evimizde kullanmak zorunda kalabiliyoruz. Oysaki laptopların asıl özelliği taşınabilir olmasıdır...

Gelelim en önemli konu olan fiyat değerlendirmesine...
Arkadaşlar bu gün Türkiye şartlarında Macbook Pro almak tabiri caizse vosvos satın almak gibi bişey.. :) Bir Macbook Pro fiyatına iki adet laptop rahatlıkla alabiliriz. :) Fakat burada Macbook Pro alırken birazcık sağlam bir araştırma yaparsak gayet uygun fiyatlara Macbook Pro sahibi olabiliriz.

Şahsen benim sahip olduğum Macbook Pro temel olarak 17-inch, Early 2011 serisinin i7 işlemci gücüne sahip, 1 TB HDD, 256 MB SSD, 1 GB ayrı 512 MB ayrı ekran kartına sahib olan üyesidir. :) Macbook Pro mu 2011 yılında ikinci el olarak 12 taksitle internet üzerinden toplam 3.300 TL ye satın aldım. Tabi sizinde dikkatinizi çekmiştir o zamanın ve bence retina dışında bu zamanında en iyi donanımına sahib Macbook Pro dur. Tek sebebi Reklam sektöründe olmamdır. (Donanımının yüksek olması..)

Sevgili arkadaşlar yeterince uzun cümle kurduğumu farkkettim :) diğer özellikleri sizin cevaplarınız neticesinde sunucam, Gerek yorumlarınız gerekse itirazlarınızı merakla cevaplamak için sabırsızlanıyorum. Sevgi ve Saygı çerçevesinde tabi :) Herkese iyi forumlar. :)

marancı

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Güzel bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık.

PanxeR

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Güzel fakat laptoplara da hackingtosh yöntemi ile mac yüklenebilmekte. Tabi apple stabilitesi sağlanabilmesi için donanımın çok iyi seçilmesi gerekmekte. Bugun son sürüm ve sorunsuz çalışan donanım kombinasyonu ile sizde mac in yarı fiyatına maç sahibi olabilirsiniz.

Ama apple ın özelliği işte cihaz kaliteli olacak , metal , marka değeri ve kullanım ömrü.

3.300 TL ye sen ne yapıyorsan aynısını yapar bir i7 laptop 1500 tl den başlıyor.

ilerideki pc im mac olabilir , veya olmayabilir daha karar aşamasındayım.

mesutarslan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Güzel bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık.
Teşekkür ederim yararlı olduysa ne mutlu bana...

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Güzel fakat laptoplara da hackingtosh yöntemi ile mac yüklenebilmekte. Tabi apple stabilitesi sağlanabilmesi için donanımın çok iyi seçilmesi gerekmekte. Bugun son sürüm ve sorunsuz çalışan donanım kombinasyonu ile sizde mac in yarı fiyatına maç sahibi olabilirsiniz.

Ama apple ın özelliği işte cihaz kaliteli olacak , metal , marka değeri ve kullanım ömrü.

3.300 TL ye sen ne yapıyorsan aynısını yapar bir i7 laptop 1500 tl den başlıyor.

ilerideki pc im mac olabilir , veya olmayabilir daha karar aşamasındayım.

Açıkçası Hackintosh konusunda fazla bilgim olmadığı için pek fazla bişey söyliyemicem, fakat şundan eminim ki sizinde bahsettiğiniz gibi Apple kalitesi ve tasarımı tartışmaşız çok iyi. 1500 TL ye bu gün i7 laptop alabiliyoruz doğru fakat ben 2011 de almıştım, ayrıca kıyaslamayı fazla aktaramamışım ki fiyat karşılaştırırken donanımı katmamışız ;1500 tl ye i3 yada i5 bir macbook pro aldığınızda daha fazla performans kazanacağınıza eminim işletim sistemi stabil olduğundan donanım olarak ta yarı yarıya fark ediyo yani...

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Oyuncu adamın mac book ile ne işi olabilir. Hemen hemen herkes oyun performasına göre donanım tercih ediyorken hele.

Üzerinde ister i5, ister i7 olsun, angry birds oynadıktan sone ne anlamı var :)

Kıyaslamalarda hep "olmadı zaten windows" kurarsınıza çıkmışsın. Windows kurcak olduktan sonra macbook pro nun ne espirisi kalır?

3000 tl ye öyle notebooklar varki, macbook proları cebinden çıkartır :)

mdkbet

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
88
oyun için macbook almak bana pek mantıklı gelmedi
hele ki dün şu konuyu gördükten sonra iyice soğudum aletten
http://forum.shiftdelete.net/macbook/331603-macbook-air%27e-harici-ekran-karti-takmak.html
adamın boş zamanı varmış, kutu içinde ekran kartı var resmen
"madem oyun oynıcaktın niye mac aldın" kalıbını bir kez daha doğruluyor
hee bu kadar b*k attım ama yinede almayı düşünüyorum o da ayrı konu :)
benimkisi sırf heves şeklini seviyorum, zaten başka bir amaç için alınmaz gibi geliyor.

marancı

Profesör
Reaksiyon puanı
1
oyun için macbook almak bana pek mantıklı gelmedi
hele ki dün şu konuyu gördükten sonra iyice soğudum aletten
http://forum.shiftdelete.net/macbook/331603-macbook-air%27e-harici-ekran-karti-takmak.html
adamın boş zamanı varmış, kutu içinde ekran kartı var resmen
"madem oyun oynıcaktın niye mac aldın" kalıbını bir kez daha doğruluyor
hee bu kadar b*k attım ama yinede almayı düşünüyorum o da ayrı konu :)
benimkisi sırf heves şeklini seviyorum, zaten başka bir amaç için alınmaz gibi geliyor.
Banada öyle geliyor o yüzden uzak duruyorum.

PanxeR

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Teşekkür ederim yararlı olduysa ne mutlu bana...

Açıkçası Hackintosh konusunda fazla bilgim olmadığı için pek fazla bişey söyliyemicem, fakat şundan eminim ki sizinde bahsettiğiniz gibi Apple kalitesi ve tasarımı tartışmaşız çok iyi. 1500 TL ye bu gün i7 laptop alabiliyoruz doğru fakat ben 2011 de almıştım, ayrıca kıyaslamayı fazla aktaramamışım ki fiyat karşılaştırırken donanımı katmamışız ;1500 tl ye i3 yada i5 bir macbook pro aldığınızda daha fazla performans kazanacağınıza eminim işletim sistemi stabil olduğundan donanım olarak ta yarı yarıya fark ediyo yani...

macler oyun ve üstün performans makinaları değil genellikle , 7 bin tlye alınan imac ve prolar bile çok yüksek performans vaad edemiyor.

mac işletim sisteminin farkı siz bilgisayarda photoshop yada facebook msn takılırken kendini gösteriyor. Bir oyunda herşey donanıma bakar.

Oyun için konsol , web işleri için de apple almak mantıklı olur gibime geliyor

mesutarslan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Oyuncu adamın mac book ile ne işi olabilir. Hemen hemen herkes oyun performasına göre donanım tercih ediyorken hele.

Üzerinde ister i5, ister i7 olsun, angry birds oynadıktan sone ne anlamı var :)

Kıyaslamalarda hep "olmadı zaten windows" kurarsınıza çıkmışsın. Windows kurcak olduktan sonra macbook pro nun ne espirisi kalır?

3000 tl ye öyle notebooklar varki, macbook proları cebinden çıkartır :)

''Ben sadece oyun oynamak için alıyorum.'' diyorsanız eğer zaten Monster gibi sırf oyun için donatılmış laptoplara yönelebilirsiniz zaten, yeri gelince oyun yeri gelince film yeri gelince grafik işlerimi göreyim diyorsanız kesinlikle Macbook Pro tavsiyemden vazgeçmem..

Üzerinde i7 işlemcisi olan bir Macbook pro ile ; aklına gelebilecek her türlü oyunu oynayabilir, aynı zamanda aklına gelebilecek tüm işlemlerini her hangi bir veri kaybı ve herhangi bi duraklama gibi bir kaygın olmadan keyfini sürebileceksin. Dolayısıyla bence i7 li Macbook Pro nun senin farkında olmadığın bir çok anlamı var..

Macbook Pro nuza Windows'u kurduğunuz da format atmış veyahutta artık windows kurmuş olmayacaksınız. Çünkü Windows'u sadece biz istediğimizde açarız, dolayısıyla mesela kurduğumuz oyunu açerken sadece windowsuda açıp girmiş oluruz... Macbook Pro nuzu herhangi bi şekilde yeniden başlatmanıza gerek yok.
3.000 TL ye Macbook Pro yu cebinden çıkarması demek imkansız kelimesinin anlamı demektir. Çünkü bu gün Mac ler dünyanın en iyi bilgisayarı olduğunu resmi olarak duyurmakta, İkinci olarakta benim Macbook Pro mu 3.300 TL ye aldığımı okumuşsun fakat 2011 de aldığımı farketmemişsin. Ayrıca bu gün 3000 TL ye Sony gibi markaların bile önüme serebileceğin özellikleri i7 16GB ram gibi donanım açısından benimki ile aynı olmuş olucak Macbook Pro'mun Os X tabanlı olmasıda cabası.. Kısacası hangisi hangisini cebinden çıkarır bir daha düşünmekte fayda var...

Geciken cevapların nedenini iş yoğunluğundan kaynaklandığını belirtmek isterim.

Yorumlarınız için can-ı gönülden teşekkür, eder iyi forumlar dilerim.

macler oyun ve üstün performans makinaları değil genellikle , 7 bin tlye alınan imac ve prolar bile çok yüksek performans vaad edemiyor.

mac işletim sisteminin farkı siz bilgisayarda photoshop yada facebook msn takılırken kendini gösteriyor. Bir oyunda herşey donanıma bakar.

Oyun için konsol , web işleri için de apple almak mantıklı olur gibime geliyor

7.000 TL ye alınan Mac lerin yüksek performans vaad etmediğini belirtmiş fakat aynı zamanda Bir oyunda her şey donanıma baktığını söylemişsiniz. Peki donanımdan kastınız işlemci ram ekran kartı hızları değilmi yoksa ben mi yanlış biliyorum. Eğer donanımdan kastınız donanım hızıysa merak etmeyin İşlemciniz amd değilse İntel aynı İntel ikiside aynı firma i7 işlemcili olsun core duo 2 işlemcili olsun..

Bu arada Windows'u da en stabil çalıştıran sistemin Macbook Pro'lar olduğunu hatırlatmak isterim...

samet246

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kardeşim macbook hakkındaki yorumlar güzel ama bence yanlış yönlendirme yapıyorsun biraz ben macbooklar kötü demiyorum ama oyun oynayacak benim gibi android telefon alıp rom kernel yükleme işlemleri ile uğraşacak için çok gereksiz windowsu açıp bu işler için kullanacaksam macbook almanın ne önemi var internete girmek içinde o kadar para verilmez ki onun yerine al windows bilgisayar paşa paşa her işi yap yani neden kendini yoruyorsun o kadar hız olarakda sana katılmıyorum windows 8 ile birlikte windows çok yol aldı ben exper pc kullanıyorum 1900 tl ye mal oldu bana aldıktan sonra parça değişimi falan yaptım macbook air ile normal kullanımda çok az bir hız farkı var macbook hızlı oyun konusuna gelince macbook sadece bakıp kalıyor bu da bir gerçek

mesutarslan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kardeşim macbook hakkındaki yorumlar güzel ama bence yanlış yönlendirme yapıyorsun biraz ben macbooklar kötü demiyorum ama oyun oynayacak benim gibi android telefon alıp rom kernel yükleme işlemleri ile uğraşacak için çok gereksiz windowsu açıp bu işler için kullanacaksam macbook almanın ne önemi var internete girmek içinde o kadar para verilmez ki onun yerine al windows bilgisayar paşa paşa her işi yap yani neden kendini yoruyorsun o kadar hız olarakda sana katılmıyorum windows 8 ile birlikte windows çok yol aldı ben exper pc kullanıyorum 1900 tl ye mal oldu bana aldıktan sonra parça değişimi falan yaptım macbook air ile normal kullanımda çok az bir hız farkı var macbook hızlı oyun konusuna gelince macbook sadece bakıp kalıyor bu da bir gerçek

Güzel kardeşim anladığım kadarıyla biraz kullanmama farkı var. (Windows'lu Macbook Pro kullanmama)
Şöyle aktarayım bu gün masaüstündeki oyun simgene nasıl ki tıklamanla açılıyor ise Bu işlemi Macbook Pro n ile de Windowsa kurduğun oyunun simgesine tıkladığında aynı şekilde açılıyor. İkiside masaüstünde ikiside aynı simge aynı oyun. Macbook Pro'da sadece bir kereliğine mahsus oyununu windows una kuruyorsun oda eğer oynayacağın oyun apple store de yok ise.
Android telefonuna yeni veya değişik rom atmana gerek yani sadece gerekli apk yi yükliceksin..

Windows 8 ile baya yol aldı doğru ama hala o yol asfalt olmadı.. Windows 8 shutdown, 64 Bit oyun açma, virüsleri bulaşmadan engelleyememe gibi daha nice problemleri hala çözecek...

Arkadaşlar kendimizi kandırmayalım lütfen windows işletim sisteminin yetersiz olduğunu hepimiz artık tecrübe ettik..

Macbook Air ile Macbook Pro arasında sadece Air-Pro kelime farkı yok. Biri sadece photoshop kullanımı müzik dinleme film izleme sörf keyfinin yanı sıra mükemmel ötesi inceliğe ve tasarıma sahip şarj süresi gibi ek özelliklerde cabası.

Mümkünse birazcık araştırma yaptıktan veyahut Teşhir ürünü kullandıktan sonra yorum yapmanızı tavsiye ederim...

İyi forumlar.

samet246

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kardeşim dediğin şey apk ile olmuyor mesela flashtool mesela odin birde oyun konusunda firma yazıyor sistem gereksinimleri şu şu sen diyorsun ki bunu macbook işletim sistemi sayesinde yapar ama böyle birşey yok donanım gerekli ise gereklidir öyle yani macbook pro al diyorsun elini vicdanına koy 1500 tl ye alacağın donanıma 3000 tl belki daha fazla vermek ne kadar mantıklı ben apple ürünlerini takdir ediyorum adamlar yapıyor ama bu kadar da abartmaya gerek yok bence virus konusuna gelince antivirus satın alsın adam basit hesap yapayım sana 1500 laptopa verse 7 sene kullansa macbook da o kadar gider zaten her sene 50 tl verse antivirus e 350 tl 1500+350=1850 tl ye virus bulaşmayan sistem macbook pro hala 3300 tl eğer hesapta yanlış varsa söyle kardeşim

bu arada maksatım seni kırmak değil eğer kırıyorsamda özür dilerim ben sadece biraz daha gerçekçi olmak istiyorum

iyi forumlar

mesutarslan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kardeşim dediğin şey apk ile olmuyor mesela flashtool mesela odin birde oyun konusunda firma yazıyor sistem gereksinimleri şu şu sen diyorsun ki bunu macbook işletim sistemi sayesinde yapar ama böyle birşey yok donanım gerekli ise gereklidir öyle yani macbook pro al diyorsun elini vicdanına koy 1500 tl ye alacağın donanıma 3000 tl belki daha fazla vermek ne kadar mantıklı ben apple ürünlerini takdir ediyorum adamlar yapıyor ama bu kadar da abartmaya gerek yok bence virus konusuna gelince antivirus satın alsın adam basit hesap yapayım sana 1500 laptopa verse 7 sene kullansa macbook da o kadar gider zaten her sene 50 tl verse antivirus e 350 tl 1500+350=1850 tl ye virus bulaşmayan sistem macbook pro hala 3300 tl eğer hesapta yanlış varsa söyle kardeşim

bu arada maksatım seni kırmak değil eğer kırıyorsamda özür dilerim ben sadece biraz daha gerçekçi olmak istiyorum

iyi forumlar

Amacım mutlaka Macbook Pro almanız değil zaten, ama laptop almışkende bir şeye benzemesi. Maddi açıdan 3.000 TL gibi bir bütçeniz yoksa zaten Macbook Pro almayın çünkü diğer laptoplarda sonuçta maxsimum 1700 TL ye 1-2 yıl yeni oyunları programları vs kaldıracak kadar güçlü olur. Fakat dikkatinizi çekerim Macbook Pro yu da bir kere alırsınız demem yeterli diğer şeyleri de zaten yukarıda bahsettik. Burada önemli olan Macbook Pro alıcaksak (malum ülkemizde telefonu bile 1500 TL bizim vergilerimizde sağolsun..) Yurt dışından veyahut ikinci el olarak edinmemizdir. O zaman zaten fiyat farkı ortadan kalkmış olur..

Donanım konusuna tekrar geri dönersek ikinci el veyahut yurt dışından temin ettiğimizde maxsimum 2500 TL ye i7 veya i5 Macbook Pro almamız yeterli olucaktır. Önümüzdeki 1-2 yıl boyunca çıkacak oyunları da donanımsal olarak destekler zaten. (i5 veya i7 macbook pro ların 1GB dan aşşa ekran kartı 4 GB dan aşşa da ram i bulunmaz.)

Dipnot olarak linke tıkladığınızda fiyat ve donanım konusunda detaylara ulaşabilirsiniz.

http://store.apple.com/us/mac/family/macbook-pro

Biz burada saygı çerçevesinde konuşabiliyorsak ne mutlu bize.. ki öyle zaten. Herhangi bir şekilde herhangi bir kelimenede alınmış değilim asıl yanlış anlaşıldıysam ben özür dilerim :)

İyi forumlar..

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
''Ben sadece oyun oynamak için alıyorum.'' diyorsanız eğer zaten Monster gibi sırf oyun için donatılmış laptoplara yönelebilirsiniz zaten, yeri gelince oyun yeri gelince film yeri gelince grafik işlerimi göreyim diyorsanız kesinlikle Macbook Pro tavsiyemden vazgeçmem..

Üzerinde i7 işlemcisi olan bir Macbook pro ile ; aklına gelebilecek her türlü oyunu oynayabilir, aynı zamanda aklına gelebilecek tüm işlemlerini her hangi bir veri kaybı ve herhangi bi duraklama gibi bir kaygın olmadan keyfini sürebileceksin. Dolayısıyla bence i7 li Macbook Pro nun senin farkında olmadığın bir çok anlamı var..

Macbook Pro nuza Windows'u kurduğunuz da format atmış veyahutta artık windows kurmuş olmayacaksınız. Çünkü Windows'u sadece biz istediğimizde açarız, dolayısıyla mesela kurduğumuz oyunu açerken sadece windowsuda açıp girmiş oluruz... Macbook Pro nuzu herhangi bi şekilde yeniden başlatmanıza gerek yok.
3.000 TL ye Macbook Pro yu cebinden çıkarması demek imkansız kelimesinin anlamı demektir. Çünkü bu gün Mac ler dünyanın en iyi bilgisayarı olduğunu resmi olarak duyurmakta, İkinci olarakta benim Macbook Pro mu 3.300 TL ye aldığımı okumuşsun fakat 2011 de aldığımı farketmemişsin. Ayrıca bu gün 3000 TL ye Sony gibi markaların bile önüme serebileceğin özellikleri i7 16GB ram gibi donanım açısından benimki ile aynı olmuş olucak Macbook Pro'mun Os X tabanlı olmasıda cabası.. Kısacası hangisi hangisini cebinden çıkarır bir daha düşünmekte fayda var...

Geciken cevapların nedenini iş yoğunluğundan kaynaklandığını belirtmek isterim.

Yorumlarınız için can-ı gönülden teşekkür, eder iyi forumlar dilerim.

Şimdi kardeş, kusura bakma ama sen bu işlerden pek anlamıyor gibisin.

Üzerinde i7 işlemcisi olan bir Macbook pro ile ; aklına gelebilecek her türlü oyunu oynayabilir
bu cümlen ile beni benden aldın. Böyle birşey nasıl mümkün olabilir :) Bilgisayar denen aygıtın en temel dinamiklerinden bir haber gözüküyorsun. Mac' e özel oyunlar çok sınırlı bir, oyun performası işlemciden ziyade ekran kartı performansına bağlıdır iki.
Bugun senin i7li dediğin macbook pro'ların giriş seviyesinde olanlarında harici ekran kartı bulunmayıp, i7 işlemci bünyesindeki hd4000 gibi kolpa bir grafik işlemcisi kullanmaktadır ki bunla pek oyun oynamaya heves etme. 3500TL lik macbook pro ya 1200tl lik notebooklardaki grafik işlemciyi koymuşlar, sen diyorsun ki piyasadaki en iyi oyunu bile çalıştırabilirsin :) Yok öyle bir dünya...
Hadi 3500TL lik macbook pro da yok 4500-5000TL lil macbook pro lara bakacak olursak bunlara da gt650 ekran kartını koymuşlar ki :) 1500-1800TL lik notebooklarda bu donanımı çok rahat elde edebilirsin :) 3000TL ye gidip alacağım monster, msi yada diğer markaların gaming/performance laptopları donanım açısından hemen hemen her noktada şu 5000TL lik mac leri ezip geçecektir.

Seninki biraz fanboyluk olmuş, pragmatik olmak gerek.

Macbook pro yu kim kullanır;
-evinde hali hazırda çok sağlam bir pc/notebook u olup, babasının daha harcanacak çok parası olanlar,
-grafik işleriyle uğraşıyorum diyip fotoşop da kaç göz bıyık çizenler
-hayatı marka olmuş ve bunu takıntı haline getirmiş apple fanboyları
-çok parası olup, imaj dışında fazla bir beklentisi olmayanlar.

Eğer burada bize macbook pro'yu övmek istiyorsan yanlış yerlerden yaklaşıyorsun :) Notebooklar ile donanım olarak kıyaslamaya kalktığında kaybedersin. Ne bilieyim retina ekranından bahset, tasarım estetiğinden bahset, os x den bahset, batarya kullanımından bahset, apple'ın kızlar üzerindeki etkisinden bahset, ego üzerindeki etkisinden bahset, kalite ve dayanıklılıktan bahset fln ama donanımdan bahsetme :)

vagojeo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Üstada bir soru sormak isterim. Okuduğumdan anladığım macbooklar laptop'a göre iyi. Fakat mesela benim işime yarar mı? İşim dolayısı ile ofis programları benim vazgeçilmezim. Bu macler MS ofis programlarını çalıştırıyor mu acaba? Birde şu virüs girmeme olayı nasıl oluyor?