MacBook Pro Devir Sayısı

Bu konuyu okuyanlar

EgeErdem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Arkadaşlar selam yeni model bir MacBook Pro aldım ancak kafamda bazı sorular var ben bilgisayarları temiz temiz kılıfla kullanıp satan ve sonrasında yükselten birisiyim ve karantina döneminde derslerim, sunumlarım, projelerim yüzünden 7/24 bilgisayarda kalıcam şimdi bütün gün şarj et çıkar bitince tekrar şarj et gibi bir döngüye giriyorum ve bataryanın ömründen devir sayısı yüzünden azaldığını biliyorum böyle yapa yapa 2. el değerini de düşürüyorum. Sorum şu ki mesela ilk bilgisayarım olan toshibada pil ömrü kısalmasın diye şarja takar pilini çıkartırdım biliyorsunuz maalesef Mac'lerde böyle bir şey söz konusu değil. Sorum şu ki atıyorum hep şarjda kalınca acaba batarya &100 e eriştikden sonra pil ile bilgisayar arasındaki bağlantıyı kesip prizden güç almaya başlarımı? (yani full prize takılı bitirsem işlerimi) Devir sayısı artar mı hani sonuça batarya &99 a düşüp tekrar hemen kendini %100 yapıyor olabilir ve bu 100 kere olduktan sonra 1 devire mi ifade eder yoksa bağlantıyı kesiyorumu? Eğer kesmiyorsa pil ile bilgisayarın bağını prize takılıyken yazılımsal bir şekilde kesebilirmiyim?

Biliyorum birazcık uzun oldu ama ilgilenirseniz sevinirim ?

BMW_M4

Doçent
Reaksiyon puanı
1,161
Arkadaşlar selam yeni model bir MacBook Pro aldım ancak kafamda bazı sorular var ben bilgisayarları temiz temiz kılıfla kullanıp satan ve sonrasında yükselten birisiyim ve karantina döneminde derslerim, sunumlarım, projelerim yüzünden 7/24 bilgisayarda kalıcam şimdi bütün gün şarj et çıkar bitince tekrar şarj et gibi bir döngüye giriyorum ve bataryanın ömründen devir sayısı yüzünden azaldığını biliyorum böyle yapa yapa 2. el değerini de düşürüyorum. Sorum şu ki mesela ilk bilgisayarım olan toshibada pil ömrü kısalmasın diye şarja takar pilini çıkartırdım biliyorsunuz maalesef Mac'lerde böyle bir şey söz konusu değil. Sorum şu ki atıyorum hep şarjda kalınca acaba batarya &100 e eriştikden sonra pil ile bilgisayar arasındaki bağlantıyı kesip prizden güç almaya başlarımı? (yani full prize takılı bitirsem işlerimi) Devir sayısı artar mı hani sonuça batarya &99 a düşüp tekrar hemen kendini %100 yapıyor olabilir ve bu 100 kere olduktan sonra 1 devire mi ifade eder yoksa bağlantıyı kesiyorumu? Eğer kesmiyorsa pil ile bilgisayarın bağını prize takılıyken yazılımsal bir şekilde kesebilirmiyim?

Biliyorum birazcık uzun oldu ama ilgilenirseniz sevinirim ?
@MacOSKullanıcısı

Reaksiyon puanı
1,338
Hocam batarya koruma modu filan varsa açın hep 100 de kullanmak pek sağlıklı değil açıkçası.

xdal

Asistan
Reaksiyon puanı
78
hep 100 de kullanmak çok sıkıntı değil çünkü cihaz kendi pillerini devre dışı bırakıp sadece prizden kullanıyor. Yanlış bilmiyorsam devir sayısını yükseltmiyor çümkü dediğiniz gibi 99a hiç düşmüyor. Eskiden olsa dert etmeliydiniz belki ama artık bu teklonojiler de gelişti pil sağlığını çok dert etmeyin

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
tak şarjı şarjda kullan dolunca acden çalışıyor.

quaresma71

Asistan
Reaksiyon puanı
185
tak şarjı şarjda kullan dolunca acden çalışıyor.
Öyle bişey yok benim ASUS notebookumun bataryası sürekli şarjda kaldığı için 2 yılda öldü, aynı şeyi HP notebookumda yapmadım ve 6 yıldır bataryası sapasağlam. Mac değil sonuçta ama macte de çok farklı olacağını sanmıyorum

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
Öyle bişey yok benim ASUS notebookumun bataryası sürekli şarjda kaldığı için 2 yılda öldü, aynı şeyi HP notebookumda yapmadım ve 6 yıldır bataryası sapasağlam. Mac değil sonuçta ama macte de çok farklı olacağını sanmıyorum
yenilerde var maclerde var benim lenovoda var.

başabaş

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
pil ile kullandığın yüzdeleri toplar. 100 olunca pil devir sayısına 1 ekler
yeni pil sağlığında devamlı 100 de tutmaz pili. priz üzerinden çalışırken bir de bakmışsın seviye %90 a düşmüş. böyle böyle devir sayına eklenir.pil durumu ile ilgili zaten macOS detaylı iyileştirmeleri ve sağlığı sağlıyor. çok takılmayın . kafanıza göre priz yanındaysanız takın yoksa pil ile kullanın.