Macbook Air vs Monster Abra

Bu konuyu okuyanlar

selinil

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşlar grafik tasarım bölümü ve sinema tv ögrencisiyim beni yaklaşık dört beş sene idare edebilecek,render işlemlerini hızlı ve sorunsuz yapabileceğim yani Adobe nin Premiere,After Effects,InDesign gibi programlarını sorunsuz çalıştirabilecek bir bilgisayar almak istiyorum.
Aşağıdaki iki bilgisayar arasında kaldım.İkiside farklı ekosistemler biliyorum ama bir tercih yapmam lazım az çok hakimim ikisine de.Önemli olan benim için programları hızlı ve sorunsuz calıştırması.Siz hangisini önerirsiniz ya da 5bin 7bin bandında önerdiğiniz başka bilgisayarlar var mı?

1)MONSTER ABRA A5 15.2
https://www.teknosa.com/monsterabra-a5-v1522-i7-9750h-8gb-256gb-ssd-4gb-gtx-1650-windows-10-156gaming-notebook-p-125035508?gclsrc=aw.ds&&gclid=EAIaIQobChMIs7bPk_Sw5AIVDhsYCh1QXwDzEAQYAyABEgJ0VvD_BwE
2)MACBOOK AIR
Apple MacBook Air Intel Core i5 8210Y 8GB 128GB SSD MacOS Fiyatı

Reaksiyon puanı
390
Eğer oyun oynamayacaksanız, Macbook daha iyidir. Bu arada Monster Abra'nın linki ikinci seçenekteki Macbook Air'ın linkini açıyor.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Selam,

Monster önermeyen biri olarak(en azından alt modellerini, çünkü bildiğin plastik malzeme kalitesi iyi değil, fan sesi çok diyorlar vs) macbook hiç kullanmadığımı bildirmek isterim. Lakin macbookta yazılım olayları sanırım karışık crackleri vs. Yaşadığım şehrin merkezinde bir çok mac monitör pc kullanıcısı arka planda microsoft kullanıyor :)
Microsoft'ta herşeyin kırığı rahat bulunur, yazılım problemlerine daha rahat çözüm bulunur. Veya öğrenciliğinizi kullanarak ücretsiz kullanım da yapabilirsiniz bu ihtimal de var.

Nokta atışı ile 3 4 yılda bir laptop değiştirmeyi tavsiye etmem. Boşu boşuna bütçeyi zorlamaya gerek yok, tek seferde alınıp geçilmeli. Tabi bütçe yoksa yapacak çok birşey de yok.

Dell M15, Gigabyte aorus(tu sanırım), Msi creator serlerini tavsiye ederim ama 10k altı fiyat yoktur. Yurt dışı alımlar daha uyguna gelir. Hem oyun hem render için ideal makineler(rtx gpu olanlar kastım).

Veya en üst segment sıfır iş istasyonu olur yada ikinci el bulmaya çalışın. En üst segmentler açıkçası kurumsal ve profesyöneller tarafından tercih edilir.
Bir örnek vermek istiyorum. MSI Titan modeli ilk çıktığında aldım 1080li modeli. TR'de ilklerdeydi. Vr uygulamamı kullanıyorum bu makinede. 2 defa GPU değişti, yandı. Ama kıytırık eski versiyon quadro gpu kartlı bir iş istasyonu o kadar rahat kullanıyor ki..

Render için şuan eski bir iş istasyonum var. 4000 tl civarında aldım. 16 gb ddr3 ram, mSata ssd, 4 gb quadro gpu, i7 eski nesil işlemci. Bu bile yoruluyor, çünkü vaktinde çok yormuşlar :)

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
Arkadaşlar grafik tasarım bölümü ve sinema tv ögrencisiyim beni yaklaşık dört beş sene idare edebilecek,render işlemlerini hızlı ve sorunsuz yapabileceğim yani Adobe nin Premiere,After Effects,InDesign gibi programlarını sorunsuz çalıştirabilecek bir bilgisayar almak istiyorum.
Aşağıdaki iki bilgisayar arasında kaldım.İkiside farklı ekosistemler biliyorum ama bir tercih yapmam lazım az çok hakimim ikisine de.Önemli olan benim için programları hızlı ve sorunsuz calıştırması.Siz hangisini önerirsiniz ya da 5bin 7bin bandında önerdiğiniz başka bilgisayarlar var mı?

1)MONSTER ABRA A5 15.2
https://www.teknosa.com/monsterabra-a5-v1522-i7-9750h-8gb-256gb-ssd-4gb-gtx-1650-windows-10-156gaming-notebook-p-125035508?gclsrc=aw.ds&&gclid=EAIaIQobChMIs7bPk_Sw5AIVDhsYCh1QXwDzEAQYAyABEgJ0VvD_BwE
2)MACBOOK AIR
MacBook kesinlikle önermem. Sebebi ise bir adamda MacBook Air varmış ve fanı olmadığı için çok ısınmış ve anakart lehimleri kopmuş:(

Reaksiyon puanı
390
MacBook kesinlikle önermem. Sebebi ise bir adamda MacBook Air varmış ve fanı olmadığı için çok ısınmış ve anakart lehimleri kopmuş:(
Hocam o üretim hatası olabilir. Her markanın da üretim hatası bilgisayarı olur ve ben daha önce Macbook dan şikayetçi olan birini görmedim.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
1.JPG

345345.png

GeForce sanıyorum genelde oyun için olan modellerini kapsıyor ( 1660, 1050 veya rtx serisi ),
Quadro direkt çizim ve render için,
Teslaya çıtamız yetmez :p

Tercihiniz ne olursa olsun en azından Nvidia chipsetli olsun. Bu kadar geniş bir kitleye göre ürün çıkarması zaten özverisini gösteriyor. Seçiminiz sonrasında hangi yönde kullanacaksanız ona göre sürücü verir. GPU denetim masasından istediğiniz yazılıma ek ayar yapabilirsiniz. Hatta çoğu yazılıma göre bile sürücü çıkarıyor Nvidia.

Nvidia hayranı değilim veya kendisi sponsorum değil :) Kendime alacak olsam bunu alırdım, diyebileceğim birşeyi tavsiye ediyorum.
AMD işlemci alınabilir tamam masaüstü için ama bence ekran kartı için daha yolun çok başında. Ekran kartı yazılımı bile çok yetersiz ve karışık, bana göre.

yiitugrass

Asistan
Reaksiyon puanı
29
yani oyun oynamayacaksan monster bence gereksiz pahalı macbook işini daha rahat görecektir hem tasarım hem ağırlık açısından da daha hoş benim fikrim

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Benim tavsiye ettiğim ürünler fiyat olarak düşünülenden fazla olabilir. Bende şuanda potansiyel alıcıyım ama bu miktara çıkamadığım için akabinde piyasada ki mevcut ürünleri beğenmediğim için ürün almıyorum. ( 1080ti li MSI bir laptop var yakınımda ama benim değil :) )

Şöyle bir sistem gereksinimlerine baktım, kullanacağınızı tebliğ ettiğiniz. Kullanacağınız yazılım sürümüne göre doğal olarak değişiyor.
Değişmeyen ise illaki 64bit destekli işlemci, 16 gb ram, bence m2 ssd yüksek okuma yazmalı, ve quicktime. Bunun haricinde tüm versiyonlarda ortak gereksinim olarak şu madde mevcut.
  • Optional: Adobe-certified GPU card for GPU-accelerated ray-traced 3D renderer
  • Multicore Intel processor with 64-bit support ( Şu madde de önemli. Multicore için masaüstü olsa AMD Ryzen serisi düşünülebilir ama bana laptopta güven vermiyor. En azından işlemci'yi intel alacaksınız ama işlemci seçiminde neye dikkat etmeniz gerektiğini söylüyor size)
Biraz daha genişletince maddeyi, After Effects için GPU anlamında şunları öneriyor;

Kaynak linkler;
  1. After Effects System Requirements
  2. After Effects System Requirements

Indesign gereksinimleri için kaynak;

Adobe Premier için Sistem Gereksinimleri
yukarıdaki linkte VR gereksinimleri, tavsiye edilen ekran kartlarını gösterir butonlar da mevcut.
En başında dediğim gibi zemini en azından 1660/1660ti li model gpuya sahip bir cihaz bakın derim. 1080/1080ti'den bile daha ön sıralara koymuşlar kendisini. Bunun haricinde en aşağı 16 gb ram ihtiyacın olacak. Tabi

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361

1)MONSTER ABRA A5 15.2
2)MACBOOK AIR

Cihazı ben inceledim. Gereksiz pahalı bir cihaz olmuş. Air yerine normal macbook alın diyecektim de kaldırmış Apple aaaaa şimdi gördüm.

O zaman Air alın bari.

Reaksiyon puanı
390
Öğrenci olduğu için muhtemelen okulda da kullanması gerekecek. Bundan dolayı da kasa yerine laptop alması daha mantıklı.

The Commander

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Merhaba, bende Radyo Televizyon ve Sinema öğrencisiyim. Belirttiğiniz programları ben de öğrenmeye, kullanmaya çalışıyorum. Monster aldım Temmuz ayının başında ve şu ana kadar çok memnunum. Size tavsiyem öğrencilik aşamasında Windows işletim sistemli bir cihaz kullanmanız. Windows kullanınca crack olsun, yardımcı programları indirip kurması vs olsun her şey çok daha kolay işliyor. Uzun lafın kısası kalfalıkta Windows, ustalıkta Mac diyorum ben. Ben de profesyonel bir seviyeye gelip işe falan başladığım zaman Mac kullanmayı düşünüyorum. İkisinin arasından Monster'ı almanızı tavsiye ederim.

The Commander

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Ikiside 7000 lira sorun orda zaten yani
Merhaba, sizden bir ricam olacak uygun görürseniz.
Ben de üst mesajımda yazdığım gibi RTS öğrencisiyim ve programları öğrenmeye çalışıyorum. İlk etap için Premiere Pro ve After Effects'i güzelce öğrenebilmem için bana hangi kaynakları tavsiye edersiniz? İzlediğiniz bir youtube kanalı ya da satın aldığınız herhangi bir eğitim seti öneriniz falan olursa çok memnun olurum, teşekkürler.

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
macbook tavsiye ederim ama kullanım amacınıza hitaben air den ziyade i7 işlemcili 16 gb ram li retina ekranlı bir pro 2014 ve üstü olabilir. Çünkü air bir alt seviye için tercih edilen bir cihaz ama her halukarda air ve pro olarak macbooklar bana göre en iyi laptoplar.

iyi forumlar

selinil

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Merhaba, sizden bir ricam olacak uygun görürseniz.
Ben de üst mesajımda yazdığım gibi RTS öğrencisiyim ve programları öğrenmeye çalışıyorum. İlk etap için Premiere Pro ve After Effects'i güzelce öğrenebilmem için bana hangi kaynakları tavsiye edersiniz? İzlediğiniz bir youtube kanalı ya da satın aldığınız herhangi bir eğitim seti öneriniz falan olursa çok memnun olurum, teşekkürler.
Ben sinema tv pogrencisiyim zaten okulda ders alıyorum ama cine.com var youtube ta çok faydalı videoları var ing olması sorun olmazsa senin için ona bak ben oradan gelistiriyorum kendimi.yoksa barıs ozcan 101 seviyesinde video cekmis oda yararlı oldukca

The Commander

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Anladım, teşekkür ederim. Mutlaka bakacağım.