Soru Macbook Air 8 GB RAM / Macbook Air 16 GB RAM / Notebook 16 GB RAM (Windows)

Bu konuyu okuyanlar

SleuthWolf

Asistan
Reaksiyon puanı
11
Selamünaleyküm,

Başlıkta yazdığım modeller arasında arada kaldım, yardımcı olursanız sevinirim.

Kullanım amacım: Bir sosyal bilimler öğrencisi olarak office programları, günlük işler
Ama hedefim alacağım pcyi önümüzdeki 10 yıl boyunca kullanabilmek. Bu yüzden bazıları bana günlük işler yapacak olsan bile 10 yıllık sürede Macbook için 8 GB RAM yetersiz kalır, onun yerine 16 GB'lık olan versiyonu veya 16 GB'lık Windows işletim sistemli başka bir notebook almamı önerdi, bazıları ise 8 GB RAM'in günlük işler için oldukça yeterli olduğunu söyledi. Aslında Macbook 16 GB RAM olanı almaya karar vermiştim lakin PT'de 16 GB'lık versiyonundan kalmamış, ne zaman gelir belirsiz. Malum üniversiteler de açıldı. Sizce 8 GB RAM'lik olanı mı almalıyım, 16 GB RAM olanı mı beklemeliyim veya 16 GB RAM'lik başka bir notebook mu almalıyım? 256 GB / 512 GB SSD konusunda 256 olanı alıp harici disk kullanırım diye düşünüyorum.

Şimdiden cevaplayanlara teşekkür ederim.

egee358

Asistan
Reaksiyon puanı
118
Eger 8/256 alirsan 200gbin fazla ustunu doldurmamaya calis cunku maclerde swap memory diye bir olay var depolama alanini sen farkinda olmadan ram olarak kullanabiliyor.Zaten ofis isleri icin kullanacaksin 16gb modeli almana hic gerek yok butceni de zorlama.16 gb modeli almanin sana tek katkisi satarken daha karli olmani saglardi ama 10 yil kullanacagim diyorsun onu bence zaman belirler 10 yil kullanmazsin buyuk ihtimalle bir bilgisayari 10 yil sonra her turlu bilgisayar öluyor zaten.16gb almana gerek yok alacaksan 512lik modeli alabilirsin harici diskle falan ugrasmamis olursun o kadar zahmetli bir sey degil ama.Sadece ofis isleri icin kullanacaksan bunlar gecerli ama sonrasinda rame baya bi yuk bindirecek seyler yapmak istersen belki gelecekteki programlar daha fazla kaynak harcayacagi icin bir tık sıkıntı olabilir.