Mac Osx Krulumu(Asus K53SJ-SX028R)

aquess1999

Dekan
Reaksiyon puanı
21
Arkadaşlar ben bilgisayarıma İatkos s3 v2 kurdum ama başlangıçda hata veriyordu tekrar w7'ye döndüm ama mac osx kurmak istiyorum.
mac osx kurarken paketleri seçememiz gerekiyor.bunun gibi:

screenshot20100617at124.png
not:bunlar ben seçmedim sadece resim.

benim hangileri seçmem gerekir.
sistemim:
İşlemci:i3 2310m 2.10 GHz
Ram:3 GB
Ekran kartı:Nvida GT 520 (birde intel var)

kam turalı

Doçent
Reaksiyon puanı
14
Valla hacı bende iatkos v4 vardı bu seçeneklerden hiçbirini seçmeden direk kuruluma geçtim ve de çalışmıştı sadece ses ve wireless çalışmadı.. O da driver eksikliği yüzünden...

Ha bu arada bu ses çift driver seçmek iyi olmaz sıkıntı çıkar..

aquess1999

Dekan
Reaksiyon puanı
21
Valla hacı bende iatkos v4 vardı bu seçeneklerden hiçbirini seçmeden direk kuruluma geçtim ve de çalışmıştı sadece ses ve wireless çalışmadı.. O da driver eksikliği yüzünden...

Ha bu arada bu ses çift driver seçmek iyi olmaz sıkıntı çıkar..

dediğim gibi bunlar benim seçtiklerim değil.
ama bende iatkos v4'ü denerim de link verebilir misin :)

kam turalı

Doçent
Reaksiyon puanı
14
dediğim gibi bunlar benim seçtiklerim değil.
ama bende iatkos v4'ü denerim de link verebilir misin :)[/B][/FONT]

Hmmm link işi biraz zor çünkü epey olmuştu indireli o kadar çok indirdim ki nereden nasıl indirdim hiç hatırlamıyorum..

Bak şu şekilde bulabilirsin zannımca...

Benim indirdiğim buydu. Ancak istersen makinan güçlü ise vmware imajları var hazır kurulmuş halde onlardan indirebilrsin ama makinen güçlü olması lazım yoksa kasıyor..

aquess1999

Dekan
Reaksiyon puanı
21
Hmmm link işi biraz zor çünkü epey olmuştu indireli o kadar çok indirdim ki nereden nasıl indirdim hiç hatırlamıyorum..

Bak şu şekilde bulabilirsin zannımca...

Benim indirdiğim buydu. Ancak istersen makinan güçlü ise vmware imajları var hazır kurulmuş halde onlardan indirebilrsin ama makinen güçlü olması lazım yoksa kasıyor..
makinamı yukarıda belirttim.sence hazır kurulmuş için iyi mi :confused1:
bence yeterlidir :mrgreen:

kam turalı

Doçent
Reaksiyon puanı
14
Çok aman aman olmasa da yeterli istersen bi indir dene.
Nereden indirmen gerektiğini ö.m. olarak gönderiyorum..

aquess1999

Dekan
Reaksiyon puanı
21
Çok aman aman olmasa da yeterli istersen bi indir dene.
Nereden indirmen gerektiğini ö.m. olarak gönderiyorum..
gönderdiğin link çok karışık ve ingilizcem galiba yeterli değil(bir 7.sınıf öğrenicisi olarak :D)

aquess1999

Dekan
Reaksiyon puanı
21
:):)
ingilizcen yoksa bence hiç zorlama bu işleri...
o kadar da değil.
allaha şükür var ve iatkos s3 v2 kurdum ama paketteki içerikleri yanlış seçmemden dolayı pc açılmadı hata verdi.
zaten o yüzden bu konuyu açma gereği duydum.ingilizcem yeterli değil derken senin verdiğin linktekileri anlamadım.

fyodor

Asistan
Reaksiyon puanı
2
İşlemcin sandy bridge. iAtkos L2 yi kur daha iyi çalışır. Benim pc de asus snow leopard çalışmıyor ama lion çalışıyor.

aquess1999

Dekan
Reaksiyon puanı
21
İşlemcin sandy bridge. iAtkos L2 yi kur daha iyi çalışır. Benim pc de asus snow leopard çalışmıyor ama lion çalışıyor.
Yine kurarken paketleri seçmek zorunda kalacak mıyım.(örnekteki resim gibi)

--- Mesaj Güncellendi ---

birde senin asus'un modeli nedir ?

etoo09

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Arkadasım hangi versiyonunu kurarsan kur paket seçmek zorundasın... eğer hiç kurmadıysan biraz zor kurması ordaki paketlerden uymayanlarda olabilir internetten bulup yuklemen lazım

aquess1999

Dekan
Reaksiyon puanı
21
Arkadasım hangi versiyonunu kurarsan kur paket seçmek zorundasın... eğer hiç kurmadıysan biraz zor kurması ordaki paketlerden uymayanlarda olabilir internetten bulup yuklemen lazım
işte bende onu soruyorum laptobumu ve sistem özelliklerini yazdım yardımcı olabilir misin ben bulamadım.

etoo09

Asistan
Reaksiyon puanı
2
forum adı vermek yasakmı bilmiyorum , ama laptobunun modelini yaz google dan lion kext diye arat mutlaka vardır kullanan bu forumda muratveb isimli arkadasın kurulum videolarıda var ondan ögrenerek dene :) bende Asus N53SN modeli kullanıyorum İatkos L2 kurulu gayet iyi çalışıyor sende İatkos L2 dene

aquess1999

Dekan
Reaksiyon puanı
21
forum adı vermek yasakmı bilmiyorum , ama laptobunun modelini yaz google dan lion kext diye arat mutlaka vardır kullanan bu forumda muratveb isimli arkadasın kurulum videolarıda var ondan ögrenerek dene :) bende Asus N53SN modeli kullanıyorum İatkos L2 kurulu gayet iyi çalışıyor sende İatkos L2 dene
ben zaten muratweb arkadaşa bakarak yaptım ama onun laptobu hp pavilion dv6 yani kextler farklı.ben ona göre yaptım pc açılmadı.
forumda yasak olabilir ama adını bana özel mesaj olarak atabilir misin ?

aquess1999

Dekan
Reaksiyon puanı
21
ben kurarken hiç paket seçmesem pc açılırmı ve açıldıktan sonra onları yükleyebilir miyim ?
internete asus k53sj lion kext yazdım ama hiçbir şey bulamadım yardımcı olabilir misin ?
hangileri seçmem lazım ?

etoo09

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Arkadasım her bilgisayar ayrı tepki veriyor kextlere seninle aynı bilgisayarı olan anca cevap verebilir.hem herşeyi çalışmayabilir bilgisayarının .. hiç kext seçmedende açılmaz bilgisayarın , bence boşa vakit harcama bu konularda bılgılı deılsen çünkü düzgun kurabilmen için en az 15-20 defa silip baştan denemen lazım

aquess1999

Dekan
Reaksiyon puanı
21
Arkadasım her bilgisayar ayrı tepki veriyor kextlere hem herşeyi çalışmayabilir bilgisayarının .. hiç kext seçmedende açılmaz bilgisayarın , bence boşa vakit harcama bu konularda bılgılı deılsen çünkü düzgun kurabilmen için en az 15-20 defa silip baştan denemen lazım
bende işte benim bilgisayarın kextlerini bulamadım o konuda bana yardımcı olabilir misin :)

etoo09

Asistan
Reaksiyon puanı
2
bende işte benim bilgisayarın kextlerini bulamadım o konuda bana yardımcı olabilir misin :)

olamam cunku ses için ekran kartın için bluetooth vs her bileşeni için modelini aratarak kextlerini google amcaya sorup vakıt harcayıp bulman lazım..Mac osx forumlarının hiçbirindede tek tek sana anlatmazlar nasıl yapılcagını deneme yanılmayla bulacaksın kolay gelsin sana

aquess1999

Dekan
Reaksiyon puanı
21
olamam cunku ses için ekran kartın için bluetooth vs her bileşeni için modelini aratarak kextlerini google amcaya sorup vakıt harcayıp bulman lazım..Mac osx forumlarının hiçbirindede tek tek sana anlatmazlar nasıl yapılcagını deneme yanılmayla bulacaksın kolay gelsin sana
en azından nasıl yapabilirim onu söyle mesela ekran kartımı google nasıl yazmam lazım ben bir türlü bulamıyorum.

etoo09

Asistan
Reaksiyon puanı
2
ekran kartı secme kurulumda grafic enabler sec sadece bukadarını söyliyeyim :)

tolga3589

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Chamelon rc5
GraphicEnabler
FakeSmc
Disabler
Ps/2
İntel sata ahci
RTC
Evoreboot

Bunları seç kardeşim problem olmadan kurulursa eğer senden usb klavye isteyecek birtane usb klavye bulup 5 saniyeliğine tanıtırsın ve kurulumu tamamlarsın ekran kartın için ise modelini yazıp gt240m kext gibi googleda arattırırsan bulabilirsin varsa eğer...İntel hd kartını zaten otomatik tanıyacaktır.. Kurulumdan sonra ndvıa failed hatası verirse boot ekranında GraphicEnabler=no -x -v yaz devam et boot ekranında yazmaya başla sen altta bir bölüm görüceksin zaten nerde yazarım bunu diyip düşünme:)

Birde ek olarak İatkos L1 Kur daha iyi sonuc alırsın L2 çok sorun çıkarıyor benim modelimde asus k53sv- sx645v rast gele elimden geldiğince boş zamanımda konunu takip etmeye çalışacağım

aquess1999

Dekan
Reaksiyon puanı
21
Chamelon rc5
GraphicEnabler
FakeSmc
Disabler
Ps/2
İntel sata ahci
RTC
Evoreboot

Bunları seç kardeşim problem olmadan kurulursa eğer senden usb klavye isteyecek birtane usb klavye bulup 5 saniyeliğine tanıtırsın ve kurulumu tamamlarsın ekran kartın için ise modelini yazıp gt240m kext gibi googleda arattırırsan bulabilirsin varsa eğer...İntel hd kartını zaten otomatik tanıyacaktır.. Kurulumdan sonra ndvıa failed hatası verirse boot ekranında GraphicEnabler=no -x -v yaz devam et boot ekranında yazmaya başla sen altta bir bölüm görüceksin zaten nerde yazarım bunu diyip düşünme:)

Birde ek olarak İatkos L1 Kur daha iyi sonuc alırsın L2 çok sorun çıkarıyor benim modelimde asus k53sv- sx645v rast gele elimden geldiğince boş zamanımda konunu takip etmeye çalışacağım
geçenlerde windows 8'e geçtim.mac'ı kursam mı artık bilemiyorum :).birde bu kextler tamamen doğrumu bir daha yanlış kurulum yapmak istemiyorum.windows 8'de bir harika 14 sn'yede açılıyor :)

tolga3589

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Evet usb klavye al bi yerden, bir defa takıyorsun 1 saniyeliğine ondan sonra dil ayarları felan geliyor kuruluma devam et :) Hiç sevmediğim kısımdı orası gidip net cafeden bi defa taktırıp eve geri gelip devam etmiştim :D

Tabi iatkos L1 kurarsan usb klavye şart... Bana sistemin tam özelliklerini everest ile buraya yazarsan napman gerektigini söyleyebilirim :)

İşlemci, ses kartın modeli,ekran kartı, wireless adaptörün modeli, varsa bulutut ve usb3 onlarıda söylersen yardımcı olurum sana..

aquess1999

Dekan
Reaksiyon puanı
21
@tolga3589
Ürün özellikleri:

• İşlemci Cinsi Intel Core i3-2310M İşlemci (2,10 GHz; 3M Cache)
  • Ön Bellek 3MB
  • Bellek 3GB DDR3
  • Maksimum Bellek ( MB) 8 GB DDR3
  • Bellek Slot Sayısı 2
  • Sabit Disk 320 GB SATA 5400 RPM
  • Ekran Kartı NVIDIA GeForce GT 520M 1GB DDR3 VRAM
  • Ekran Boyutu 15.6
  • Ekran Tipi LED HD
  • Ekran Çözünürlüğü 1366 x 768
  • Optik Sürücü 8x Super Multi Dual Yazıcı
  • Ses Kartı
  • İşletim Sistemi Windows 7 Home Basic
  • Network Kartı 10/100/1000 Base-TX
  • Kamera
  • I/O Port 3 USB 2.0; HDMI; VGA; RJ45 Ethernet; 1 headphone; 1 microphone; 1 half mini card slot
  • Bluetooth
  • Wireless AS 802.11b/g/N
  • Ağırlık (kg) 2.6 Kg
  • Pil Tipi - Ömrü 6 Hücreli
  • Klavye Q Türkçe
  • Mouse TOUCH PAD
Elimde iatkos l2 var.Onu kursam usb klavye gerekir mi ?

@tolga3589 ben iatkos l2'yi kurdum sorunsuz bir şekilde bilgisayarı açtım ama tek sorunum mac'de internetim yok :D
Bu sorunu nasıl çözebilirim ?