Mac için visual studio yükleme

fantaaa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar macbook uma visual studio yüklemem gerekiyo ve mac'te yeniyim bana yardım edebilecek olan varmı acaba?

Lhuki

Asistan
Reaksiyon puanı
0
mac'ine windows işletim sistemini kurarsan visual studio'yu kullanabilirsin mac de çalıştırmaz

blgram

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Visual Studio bir microsoft ürünü. Kendi yasal sitesinde Mac işletim sistemi için bir sürümü yok. Ne için kullanacaksınız Visual Studio programını eğer c veya c++ çalışmak içince xcode'u indirebilirsiniz AppStore'dan. Ama C# için ikinci işletim sistemi olarak windows işletim sistemlerinden birini kurmanızı tavsiye ederim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Visual Studio yerine, bir benzeri olan Mono ve Monodevelop ve derlemek için gerekli olan eklentileri NOVELL sitesinden kurabilirsin.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Mono bitti.
Novell satıldı, Microsoft zaten zaten desteği kesti.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
go-mono adresinden Mono ve Monodevelop indirilebilir ve kurulabilir.

Veya Mac Os X kendi sitesinden Xcode İde si indirilebilir. (C#, VB-net ve benzeri uygulamaları tanımaz)

fantaaa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
şimdi peki arkadaşlar içerik aynı mı yani?kullanım biçimi vs.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Monodevelop Visual Studio benzeridir ve bir çok dili destekler. Daha önce Visula Basic kullanıyordusan, sana daha zor gelebilir. Tıkla, program yaptığını san türü hazır örnekler yok.

fantaaa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
peki mac ve c dilini bir arada düşünemezmıyız diyosunuz acaba doğru mu anladım?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Mac bir Unix tir. Unix ise C dili ile geliştirilmiş. Hatta aynı uzmanlar tarafından geliştirlmişler. Mac ile birlikte, bildiğim kadar gcc (derleyici) birlikte geliyor. Mutlaka İDE kurman gerekmiyor. Mac web sitesinden araştırırsan, Hiç Mac kullanmamış kişilerin verebilecekleri yanıtlardan daha güvenilir bilgiler elde edebilirsin.

fyodor

Asistan
Reaksiyon puanı
2
[MENTION=339646]fantaaa[/MENTION] ve SDN Okuru 00:01

Mac üzerinde kurulu bir gcc ile gelmez. Aslında java bile kurulu değildir. Eğer Xcode u indirip kurarsan ancak c,c++,objective-c ile geliştirme yapabilirsin. Ayrıca xcode'un kullandığı derleyici artık gcc değil clang'dır. Başka bir ide nin clang'ı kullanması için ya da terminalden yazdığın c,c++,objective-c kodunu clang ile derlemen için xcode'dan ayrı olarak command line tools'u kurman gerekir. Bunun dışında standart gcc yi de tabi ki kurup kullanabilirsin.

BeratAdgzl

Asistan
Reaksiyon puanı
3

fantaaa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
xcode kurulu bılgısayarımda şimdi bunun yanına clang mı kurmam gerekecek bıraz terımlere yabancıyımda:D

fyodor

Asistan
Reaksiyon puanı
2
[MENTION=339646]fantaaa[/MENTION] hayır. Xcode tüm paket halinde gelir. İçinde derleyicisi de mevcuttur.

fantaaa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
anladım [MENTION=72032]fyodor[/MENTION] teşekkür ederim :) iyi anladm hemde:)