Lua Dersleri - Lua'ya Giriş

Bu konuyu okuyanlar

felicite

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
E3Wn0D.gif

Merhabalar,

Bu konu içerisinde Lua diline ait anlatımları, dersleri bulabileceksiniz. Bilindiği üzere Lua diline ait Türkçe kaynak yetersizliği bulunuyor. Kısıtlı Türkçe kaynaklara bir yenisini daha eklemek için bu konuyu açmış bulunuyoruz. Bu konuya önümüzdeki bir hafta içerisinde her gün yeni bir anlatım eklenecektir ve konu güncel tutulacaktır. Lafı fazla uzatmadan bir giriş yapalım. Lua nedir, nasıl kurulur? Bu konudan bahsedelim.

Lua Nedir?

Lua; güçlü, etkili, hafif ve gömülebilir bir betik dildir.

Betik yani Script dilinden biraz bahsedecek olursak; kodları yorumlama aşamasını kısaltmak için kullanılan programlama dilleridir. Bu programlama dilleri derleme ihtiyacı duymadan doğrudan kaynak kodundan çalışır. Bu durum da programcıların işini kolaylaştırmaktadır. Konumuza dönelim.

Brezilya'nın Rio de Janerio şehrinde bulunan Pontifical Catholic Üniversitesi'nde, Tecgraf adlı bir grup tarafından geliştirilen bu dil; yapısal programlama, nesne yönelimli programlama, işlevsel programlama, veritabanı programlama ve veri açıklama yapılarını destekler. C dilinde gerçekleştirilen çalışmaları kolaylaştırmak amacıyla geliştirilen bu dil, gün geçtikçe daha da gelişmiş ve bir programlama dili haline gelmiştir.

Kelime anlamı "Ay" olan Lua, Portekizce bir kelimedir.

Neden Lua dilini seçmeliyim diye bir soru soracak olursanız;

• Gayet hızlı bir yapıya sahip olması,
  • Basit ve kolay öğrenilebilir olması,
  • Oldukça güçlü olması,
  • Gömülebilir olması,
  • Açık kaynaklı ve devamlı geliştiriliyor olması
gibi nedenleri sıralayabiliriz. Şimdi ise kurulum aşamalarına geçelim.

Nasıl Kurulur?

Windows işletim sistemleri için tarif edecek olursam; bu bağlantıya girerek kendi sisteminize uygun sürümü bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Exe dosyasını açtığınız zaman geriye kalan işlemler gayet basittir, normal bir program kuruyormuş gibi adımları devam ettirebilirsiniz. Bu paket dahilinde birçok kütüphane ve SciTE uygulaması da yüklenecektir. SciTE; Lua'nın sözdizimine uygun reklendirmeye sahip olan bir kod editörüdür. Bu editör vasıtasıyla Lua kodlarınızı çalıştırabilirsiniz.

Linux işletim sistemleri için ise; izleyeceğimiz adımlar biraz daha farklı olacaktır. Lua'yı kaynak kodlarından terminal aracılığıyla kuracağız. İlk adımınız bu bağlantıya girerek orada bulunan tar.gz uzantılı Lua kaynak kodlarını indirmek olmalıdır. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra terminali açın ve aşağıya bıraktığım komutları sırasıyla girin.

tar zxf lua-5.3.3.tar.gz
cd lua-5.3.3
make linux test

Biraz sonra kurulmuş olacaktır. Herhangi bir hata vermiyorsa kod yazmaya başlayabilirsiniz demektir.

Mac OS işletim sistemleri için de anlatalım; yine Linux için yaptığımız gibi kaynak kodlarından Lua kurulumu yapacağız. Bunun için bu bağlantıya girip tar.gz uzantılı dosyayı indirmeniz gerekiyor. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra terminali açın ve sırasıyla aşağıya bıraktığım kodları girin;

tar zxf lua-5.3.3.tar.gz
cd lua-5.3.3
make macosx test

Dosyaları kurması biraz zaman alabilir. İşlem tamamlandıktan sonra kod yazmaya hazır hale gelmişsiniz demektir.

Kurulum işlemlerini tamamladığımıza göre artık ilk kodumuzu yazabiliriz. Her programlama dilinde bir klasik olan yazıyı ekrana yazdıralım.

Kodu yazmak için SciTE uygulamasını veya lua.exe dosyasını açabilirsiniz. Bunlar dışında Lua'nın resmi sitesinde bulunan demo sayfasını kullanabilirsiniz. Daha sonra hemen aşağıya bıraktığım kod ile ekrana yazı yazdırabilirsiniz.

print ("Hello World")

Şimdilik bizden bu kadar dostlar, keyifli çalışmalar.

Kaynak : Lua Dersleri - Lua'ya Giriş

The Zoe

Asistan
Reaksiyon puanı
59
Lua öğrenmek istiyorum.

Bunun için PDF varmı ?

felicite

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Lua öğrenmek istiyorum.

Bunun için PDF varmı ?

Yabancı pdf kaynaklar bulunuyor. Ancak Türkçe kaynağı yok bildiğim kadarıyla. Bizi takip ederek ilerleyebilirsin istersen, bir hafta boyunca anlatımlarımız devam edecek. Pdf haline de getirebiliriz ilerde bu kaynakları.

The Zoe

Asistan
Reaksiyon puanı
59
Ne kadar beklemem gerek ?

Konu dışı mesaj ;

@Troy @pesimist forumda mesaj atarken yavaşlık var. Böyle flood çok oluyor.

The Zoe

Asistan
Reaksiyon puanı
59
Tamam.

Lua oynadığım oyunda mod falan yapmak için kullanılan kodlar. Bunun için öğrenmek istiyorum. 1 hafta içerisinde PM yoluyla bana mesaj atarsanız sevinirim.

Teşekkür ederim.

felicite

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
#2 Lua Dersleri - Değişkenler

Merhaba dostlar, bahsettiğimiz gibi Lua derslerini sürdürüyoruz. Bugünkü ders içeriği sitemizde yayınlanmıştır. Keyifli çalışmalar.

Kaynak: Oyunlab.org - Lua Dersleri | Değişkenler

felicite

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
#3 Lua Dersleri - Veri Türleri

Merhaba dostlar, bahsettiğimiz gibi Lua derslerini sürdürüyoruz. Bugünkü ders içeriği sitemizde yayınlanmıştır. Keyifli çalışmalar.

Kaynak: Oyunlab.org | Lua Dersleri - Veri Türleri

felicite

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
#7 Lua Dersleri - Array

Kaynak: Oyunlab.org | Lua Dersleri - Array

YunusOZ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Konuyu hortlatiyorum ama linkler bozulmuş yeniden bu dersler başlarsa sevinirim.

023

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,603
Bekle, Ben Bu Konuyu Hatırlıyorum.

Buldum! Ben Üye Olmadan Önce Bu Konuya Girmiştim

akaloyun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
40
Gayet Başlangıç İçin Öğretici Bir Ders Programı Tavsiye Ederim