"lsass.exe" Bu dosya nedir arkadaşlar?

blazedanger35

Doçent
Reaksiyon puanı
3
İyi akşamlar.
Bilgisayarımda windows live messenger ı çalıştırdığımda "lsass.exe" isimli dosya görev yöneticisinde işlemcimin %50 sini kullanıyor. Msn açıkken işlemcinin %50 sinin kullanılması kötü bir durum.

Sistemde Kaspersky İnternet Security kurulu , güncel durumda ve virüs bulmadı.
Windows Vista Sp1 yüklü ve güncel durumda.
Hi Jack This ile kontrol ettim , orda "lsass.exe" gözükmedi bile anlayamadım gitti.
İşlemi sonlandırınca oturumunuz kapatılacak yazıyor. Kurtulmak için çalıştıra shutdown -a yazmam fayda etmiyor restart atıyor bilgisayar.

http://www.hizliresim.com/2008/8/10/260.jpg

ProcessLibrary.com - The online resource for process information!! dan baktım. Virüs filan değil anladığım kadarıyla.

http://www.hizliresim.com/2008/8/10/257.jpg

Nasıl bir işlem yapacağım hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.
Şimdiden Teşekkürler.

KintaRo

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Yazılımcı :

Microsoft Corp.

İsim :

Local Security Authority Service

Uygulama :

Microsoft Windows Operating System

Risk :

0 / 5

Spyware :

lsass.exe spyware değildir.

Adware :

lsass.exe adware değildir.

Stone

Profesör
Reaksiyon puanı
10
lsass : Local security application system Diye geçer Windows Servisidir , yerel çalışan ve internete çıkış yapan yazılımları kontrol eder spyware , adware yada trojan değildir Yerel Windows Servisidir.

MoNsTeRaZoR

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Lsass.exe aslında bir Windows işleminden ibarettir.Ama kötü amaçlı virüsler kendilerini kullanıcılardan ve antivirüslerden saklamak adına aynı ada benzer değişik isimler kullanırlar lsass.exe gibi... (l=I benzerliğinden yararlanarak)
Sonuçta bu işlem eğer &10'dan daha fazla işlem kaynaklarını kullanıyorsa virüs demektir.En büyük yan etkisi sistemi kapatmaya veya yeniden başlatmaya çalışmasıdır.
Ayrıca portlar açarak sistemi korumasız bırakır.
Teşekkürler !

byharby

Profesör
Reaksiyon puanı
21
Çözümü burda; lsass.exe virüsü nasıl silinir?
lsass.exe ; C:windows/system 32 içinde bulunan işletim sistemi dosyası ile karıştırılmamalıdır. Zaten istesenizde bu dosyayı silemezsiniz, çünkü sistem bu dosyayı kullanıyor.Bu virüs burda sistem dosyasının adını TAKLİT ediyor. lsass.exe CPU nun %100 çalışmasına sebep olur çoğu zaman.Ayrıca trojan olduğu için bilgisayar güvenliğiniz yok denecek kadar azdır.Trojanın yazarı bilgisayarınızda cirit atabilir. Tüm bu olumsuzlukların çözümü aşağıda anlatılıyor.Denenmiştir. :yes:

[FLASH]http://blip.tv/play/AYHmizYA[/FLASH]

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Windows 7 kullananlar için ilk bakılacak yerlerden bazıları :

a6625222.png

e155c8dc.png

7d9f9a8d.png

crewd0x

Profesör
Reaksiyon puanı
27
lsass.exe Nedir ?

Açıklama :

lsass.exe is a system process of the Microsoft Windows security mechanisms. It specifically deals with local security and login policies. Bu dosya önemli bir uygulamadır ve bilgisayarınızın sorunsuz ve güvenli çalışması için kaldırılmamalıdır.

Tavsiye :

lsass.exe sistemden kaldırılmamalıdır, başlıca programların çalışması için gereklidir.

Yazılımcı :

Microsoft Corp.

İsim :

Local Security Authority Service

Uygulama :

Microsoft Windows Operating System

Risk :

0 / 5

Spyware :

lsass.exe spyware değildir.

Adware :

lsass.exe adware değildir.

invertor

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Burada dikkat edilmesi gereken husus şudur:

Isass.exe C:\WINDOWS\system32\ dizininde lsass.exe olarak çalışıyorsa sorun yok demektir. 7 . posta yazılan geçerlidir.

Fakat; C:\WINDOWS\system32\ de değilde farklı konumlarda çalışıyorsa ozaman sorun var demektir...

Bu gibi durumlarda evvela exenin çalıştığı konumu incelemek gerekir

Saygılarımla

byharby

Profesör
Reaksiyon puanı
21
Burada dikkat edilmesi gereken husus şudur:

Isass.exe C:\WINDOWS\system32\ dizininde lsass.exe olarak çalışıyorsa sorun yok demektir. 7 . posta yazılan geçerlidir.

Fakat; C:\WINDOWS\system32\ de değilde farklı konumlarda çalışıyorsa ozaman sorun var demektir...

Bu gibi durumlarda evvela exenin çalıştığı konumu incelemek gerekir

Saygılarımla

Dostum keşke senin gibi yaklaşabilse insanlar, gidiyorlar dandik bir siteden dandik bir bilgi alıp yapıştırıyorlar buraya ,amaç post kasmak heralde :) Ben videoda gösterdim sen de yazmışsın.Ancak bazıları anlamıyor işte.

MrDeNNiS

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Ben combofix'i bilgisayarını güvenli modda açıp bi çalıştır derim.

otomotiv

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çözümü burda; lsass.exe virüsü nasıl silinir?
lsass.exe ; C:windows/system 32 içinde bulunan işletim sistemi dosyası ile karıştırılmamalıdır. Zaten istesenizde bu dosyayı silemezsiniz, çünkü sistem bu dosyayı kullanıyor.Bu virüs burda sistem dosyasının adını TAKLİT ediyor. lsass.exe CPU nun %100 çalışmasına sebep olur çoğu zaman.Ayrıca trojan olduğu için bilgisayar güvenliğiniz yok denecek kadar azdır.Trojanın yazarı bilgisayarınızda cirit atabilir. Tüm bu olumsuzlukların çözümü aşağıda anlatılıyor.Denenmiştir. :yes:

[FLASH]http://blip.tv/play/AYHmizYA[/FLASH]

Usta bu çok faydalı oldu eline sağlık. :)

ammo00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
neden yazıların en gerekli kısımları görünmüyor?

byharby

Profesör
Reaksiyon puanı
21
Videonun sağ alt köşesinde monitör "
Monitor-prd395-1294990449-50x50.jpg
" simgesine tıklayıp videoyu büyütebilirsiniz.

haldunaksoz

Asistan
Reaksiyon puanı
1
arkadaşlar son zamanlarda sıklıkla karşılaştığım bir virüs bu ismi taklit etmektedir. bu dosya da sstemin kurulu olduğu sürücünün için WIN diye bir klasör açıp içinden çalıştırması. ISASS.EXE den şüphelendiğinizde Sysinternalsuits den procexplorer ı indirip çalıştığı yolu görebilirsiniz. eğer win klasöründen çalışıyorsa kill process edip o klasörü silmeli ve irüs taraması yapmanızı tavsiye ederim. eski tarihli bir konu ama belki birisinin baına gelmiştir diye yazdım

Xycodi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar bu isass.exe normal şartlarda internete erişim isteği istiyor mu?

cpu hiç bişey yapmadığım halde ve yeni format attığım halde %90 ~%100 arası gidip geliyor. Panda antivirüs isass.exe internete erişim istiyor diyip duruyor her seferinde reddediyorum. indirdiğim tek şey iobit system care 6 sanırım bundan bulaştı virüs. process explorerda çalışır olarak gözükmüyor o dosya :S çözemedim gitti.