Lpg Hakkında

kkoray

Profesör
Reaksiyon puanı
36
2000 model opel corsa aracıma tüp taktırmayı düşünüyorum şu anda aklıma yatan zavoli 1400 lira 12 taksit 20 lira da shell den gaz veriyor zavoli hakkında ne düşünüyorsunuz doğru tercihmi sizce?

emrebebek

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
İyi diye biliyorum.
Benim 2004 model Hyundai Getz 1.3 GLS aracımda atiker sıralı sistem var.
Sadece arada bir filtre değiştiriyorum, 2 yılda bir muayeneye girecek zaman ve hava filtresi, buji değişimlerinden sonra bilgisayara bağlattırıp bir durum kontrolü yaptırıyorum.
Size tavsiyem benzin pompasına röle koydurun, benim arabada ilk montajda takmışlar.
Rölenin görevi benzin pompasının sağırlaşıp, bozulmasını önlemektir.
Şöyle ki; bu bahsettiğimiz röle araba gaza geçtikten 1 dakika sonra benzin pompasını durduruyor. Böylece benzin pompasının boşu boşuna çalışıp sağırlaşmasını ve akabinde bozulmasını önlüyor.
Bazı ustalar çeyrek deponun altına indirmezsen bişey olmaz diyorlar ama ben röle kullanmayı tercih ederim.

kkoray

Profesör
Reaksiyon puanı
36
İyi diye biliyorum.
Benim 2004 model Hyundai Getz 1.3 GLS aracımda atiker sıralı sistem var.
Sadece arada bir filtre değiştiriyorum, 2 yılda bir muayeneye girecek zaman ve hava filtresi, buji değişimlerinden sonra bilgisayara bağlattırıp bir durum kontrolü yaptırıyorum.
Size tavsiyem benzin pompasına röle koydurun, benim arabada ilk montajda takmışlar.
Rölenin görevi benzin pompasının sağırlaşıp, bozulmasını önlemektir.
Şöyle ki; bu bahsettiğimiz röle araba gaza geçtikten 1 dakika sonra benzin pompasını durduruyor. Böylece benzin pompasının boşu boşuna çalışıp sağırlaşmasını ve akabinde bozulmasını önlüyor.
Bazı ustalar çeyrek deponun altına indirmezsen bişey olmaz diyorlar ama ben röle kullanmayı tercih ederim.

eyw emre bilgi için yarın bir sorayım nedicek bakalım usta

ewrecca

Doçent
Reaksiyon puanı
0
bence atiker taktırın malzemeleri aynı zaten milleti kaliteli diye kandırıyorlar hepsi aynı ürün ayrıca servis noktası olarakta atiker diyerlerinden çok daha fazla seçenek sunuyor ben 2000 model seat leon aracıma taktırdım 1 yıla yakındır kullanıyorum vardiyalı olarak çalıştığım için yaz kış gece gündüz her ortamda test etme şansım olduğu için çok rahat bir şekilde önerebiliyorum herkese fiyatıda 900 lira taksitli fiyatı

Dr. Oetker

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Brc tavsiye ediyorum fiyatı 2000 lira italyan markası

kkoray

Profesör
Reaksiyon puanı
36
bence atiker taktırın malzemeleri aynı zaten milleti kaliteli diye kandırıyorlar hepsi aynı ürün ayrıca servis noktası olarakta atiker diyerlerinden çok daha fazla seçenek sunuyor ben 2000 model seat leon aracıma taktırdım 1 yıla yakındır kullanıyorum vardiyalı olarak çalıştığım için yaz kış gece gündüz her ortamda test etme şansım olduğu için çok rahat bir şekilde önerebiliyorum herkese fiyatıda 900 lira taksitli fiyatı

atikeri de çok düşündüm fakat kime sorduysam zavolinin daha iyi olduğunu söylediler oyüzden tercihimi zavoliden yana kullanmaya karar verdim.

Brc tavsiye ediyorum fiyatı 2000 lira italyan markası

zavolide italyan markası brc için 1650 lira dediler

ewrecca

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bilende konuşur bilmeyende daha dün -13 derecede eve geldim nöbetten çıktım dediğim gibi her şartta rahatça kullanabilirsiniz ayrıca obd 2 sistemli taktırırsanız bir çok ayarını cep telefonunuza Bluetooth ile yapabiliyorsunuz
atikeri de çok düşündüm fakat kime sorduysam zavolinin daha iyi olduğunu söylediler oyüzden tercihimi zavoliden yana kullanmaya karar verdim.

zavolide italyan markası brc için 1650 lira dediler

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
Biz şimdiye kadar üç arabamıza da Lovato taktırdık.
BRC'de motordan tıkır tıkır ateşleme sesi gelir, bu olayı Lovato'da yaşamadık.
Prins taktırmayacaksanız Lovato'yu tavsiye ederim.

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
Kesinlikle lovato diyorum adamlar senelerdir bu işi yapıyor onlarca arkadaşıma tavsiye ettim senelerdir kullanan var en ufak bi sorun yok :)

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
ben geçen hafta 1750 liraya brc taktırdım ama henüz tavsiyede bulunacak kadar bir tecrübe yaşamadım. ruhsatını çıkarmayla birlikte 2 bin lirayı buldu :p

S

SDN Okuru

SDN Okuru
tekerlekli bombaya nasıl bineceksin arkadan vurdular mı buum...

kkoray

Profesör
Reaksiyon puanı
36
tekerlekli bombaya nasıl bineceksin arkadan vurdular mı buum...

öncelikle tüpü taktırdım zavoli yi şu anda araba gayet düzgün gidiyor bir sıkıntı yok 73 liraya depo fulledim şaka gibi :D sonra gelelim şu patlama olayına çok araştırdım hiç bir şekilde patlamıyor. o patlıyacak basıncı yaratmak için ancak arabayı 10. kattan aşağıya atmak gerekiyor. araştırırken görmüştüm araba yanmış perte çıkmış tüp olduğu yer sağlam duruyordu. korkmaya gerek yok oyüzden

yagizcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar konu kapanmış gibi ama bişeyler sormam gerekiyor ben de yeni taktırdım zavoli sıralı sistem ancak henüz ayarları yapılmadı ayarları yapılınca gaz yakmasında bi tasarruf olur mu çünkü şu an bana çok yakıyor gibi geliyor

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Arkadaşlar konu kapanmış gibi ama bişeyler sormam gerekiyor ben de yeni taktırdım zavoli sıralı sistem ancak henüz ayarları yapılmadı ayarları yapılınca gaz yakmasında bi tasarruf olur mu çünkü şu an bana çok yakıyor gibi geliyor

Mutlaka düzelme olur. Ancak şu da unutulmamalıdır. Lpg nin tüketimi lt olarak her zaman benzinden yüksektir. Fiyatından dolayı tasarrufludur.

yagizcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Mutlaka düzelme olur. Ancak şu da unutulmamalıdır. Lpg nin tüketimi lt olarak her zaman benzinden yüksektir. Fiyatından dolayı tasarrufludur.

Benim derdim de zaten km başına yakılan kuruş , onu hesaplıyorum yine de benzin den yüksek mi olur bu sonuç ?

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Parasal olarak hesaplarsak.

lpg nin benzinden yarı yarıya ucuz olduğunu düşünürsek, benzine oranla lpgnin 2 kat fazla tüketilmesi durumunda, değişen birşey olmayacaktır. Ancak 2 katından fazla bir tüketim olayı tersine çevirir, yani tasarruf yapmak isterken zarara girersiniz. ki böyle bir durum hiç bir zaman olmaz. (ayarı çok bozuk bile olsa, çünkü bu durumda da aracın çalışması bozulur, düz yolda bile ya yerinden kalkamaz ya da yolda tutamazsınız :) )

Bu tersine durumun da örneğin 100 km. de, 9 lt benzin yakan bir aracın ortalama 20 lt gaz yazması demek ki. o da olmaz.

Her neyse kullandıkça farkını görürsünüz. Güvenli sürüşler..

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
Benim derdim de zaten km başına yakılan kuruş , onu hesaplıyorum yine de benzin den yüksek mi olur bu sonuç ?
Benzine göre yüzde 25-45 avantajlı olmanız lazım. Denemenizi depoyu tamamen doldurarak yapın, tam verimli olmaz yoksa.

yagizcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tamamdır ben de şimdi takan ustayla konuştum ayar yapılmadan önce biraz daha fazla yakar tarzı bi cümle kurdu içim rahatladı

yagizcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dün gidip ayar yaptırdım şu an 23-25 kuruşa arasına düştü, düşündüğüm gibi ayarda olay varmış demek ki