Rehber Longhorn tipinde Windows 2000 kurulumu

Bu konuyu okuyanlar

Windows Server 7

6801.winmain_win7m3
Reaksiyon puanı
565
Windows NT 4.0 ile yaptığım rehberde Windows 2000 ile de deneme yaptığımı söylemiştim. Şimdi Windows 2000 ile olan rehberi de paylaşmaya karar verdim. Hemen başlayalım:
Gerekenler:
  • Windows 2000 ISO dosyası
  • Windows Longhorn (yapı 4074) ISO dosyası
  • Windows Longhorn (yapı 4074) PE ISO dosyası
  • nLite (Bu program için .NET Framework 2.0 yüklü olmalıdır)
  • Ximage 4059
  • VirtualBox
  • ISO düzenleme programı. (Ücretsiz program olarak AnyBurn olabilir.)
Yapılışı:
  1. Boş bir klasör oluşturun ve Windows 2000 ISO dosyasının içeriğini klasöre çıkartın.
  2. nLite adlı programı açın ve Windows 2000 dosyalarını çıkarttığımız klasörü belirtin.
  3. "Options" ve "Bootable ISO" kısımlarını seçin ve "Next" butonuna tıklayın.
  4. "Folders" kısmında "Windows path" kısmı otomatik olarak "WINNT" olarak belirlenir. Orayı "WINDOWS" olarak değiştirin, "Next" butonu ile işlemi başlatın, ISO'yu oluşturun.
  5. VirtualBox'u açın ve yeni bir sanal makine oluşturun. (Sanal sabit diski VHD olmalı.)
  6. Bizim oluşturduğumuz ISO ile Windows 2000'i yükleyin.
  7. Kurulum tamamlandıktan sonra sanal makineyi kapatın ve çalıştır'ı açıp "diskmgmt.msc" yazın.
  8. Eylemler sekmesinden SSD Ekle seçeneğini seçin ve sanal makinenin sabit diskini seçin. Salt-Okunur olmasın.
  9. Boş bir klasör daha oluşturun ve Ximage 4059'un .zip dosyasını o klasöre çıkartın, Komut İstemini (CMD) Yönetici olarak çalıştırın.
  10. "cd" komutu ile "ximage.exe" dosyasının bulunduğu klasöre getirin, ardından şu komutu girin ve Enter tuşuna basın:
  11. ximage /capture (sürücü harfi): install.wim "Windows 2000 Professional" Örnek: ximage /capture D: data.wim "Drive D"
  12. İşlem tamamlandıktan sonra ISO düzenleme programı ile Windows Longhorn PE ISO dosyasını açın.
  13. Windows Longhorn ISO dosyasını mount edin ve yalnızca "sources" klasörünü en üst klasöre atın.
  14. Oluşturduğumuz install.wim dosyasını "sources" klasörüne atın ve üzerine yazın. İsteğe bağlı olarak da Windows 2000 ISO dosyasından "I386" klasöründen "eula.txt" dosyasını atabilirsiniz.
  15. ISO dosyasını farklı kaydedin.
  16. Kurulum sırasında Windows Longhorn'un ürün anahtarını kullanın.
  17. Tamamlandı.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
Windows NT 4.0 ile yaptığım rehberde Windows 2000 ile de deneme yaptığımı söylemiştim. Şimdi Windows 2000 ile olan rehberi de paylaşmaya karar verdim. Hemen başlayalım:
Gerekenler:
  • Windows 2000 ISO dosyası
  • Windows Longhorn (yapı 4074) ISO dosyası
  • Windows Longhorn (yapı 4074) PE ISO dosyası
  • nLite (Bu program için .NET Framework 2.0 yüklü olmalıdır)
  • Ximage 4059
  • VirtualBox
  • ISO düzenleme programı. (Ücretsiz program olarak AnyBurn olabilir.)
Yapılışı:
  1. Boş bir klasör oluşturun ve Windows 2000 ISO dosyasının içeriğini klasöre çıkartın.
  2. nLite adlı programı açın ve Windows 2000 dosyalarını çıkarttığımız klasörü belirtin.
  3. "Options" ve "Bootable ISO" kısımlarını seçin ve "Next" butonuna tıklayın.
  4. "Folders" kısmında "Windows path" kısmı otomatik olarak "WINNT" olarak belirlenir. Orayı "WINDOWS" olarak değiştirin, "Next" butonu ile işlemi başlatın, ISO'yu oluşturun.
  5. VirtualBox'u açın ve yeni bir sanal makine oluşturun. (Sanal sabit diski VHD olmalı.)
  6. Bizim oluşturduğumuz ISO ile Windows 2000'i yükleyin.
  7. Kurulum tamamlandıktan sonra sanal makineyi kapatın ve çalıştır'ı açıp "diskmgmt.msc" yazın.
  8. Eylemler sekmesinden SSD Ekle seçeneğini seçin ve sanal makinenin sabit diskini seçin. Salt-Okunur olmasın.
  9. Boş bir klasör daha oluşturun ve Ximage 4059'un .zip dosyasını o klasöre çıkartın, Komut İstemini (CMD) Yönetici olarak çalıştırın.
  10. "cd" komutu ile "ximage.exe" dosyasının bulunduğu klasöre getirin, ardından şu komutu girin ve Enter tuşuna basın:
  11. ximage /capture (sürücü harfi): install.wim "Windows 2000 Professional" Örnek: ximage /capture D: data.wim "Drive D"
  12. İşlem tamamlandıktan sonra ISO düzenleme programı ile Windows Longhorn PE ISO dosyasını açın.
  13. Windows Longhorn ISO dosyasını mount edin ve yalnızca "sources" klasörünü en üst klasöre atın.
  14. Oluşturduğumuz install.wim dosyasını "sources" klasörüne atın ve üzerine yazın. İsteğe bağlı olarak da Windows 2000 ISO dosyasından "I386" klasöründen "eula.txt" dosyasını atabilirsiniz.
  15. ISO dosyasını farklı kaydedin.
  16. Kurulum sırasında Windows Longhorn'un ürün anahtarını kullanın.
  17. Tamamlandı.
Windows XP ve 2000'in o sıkıcı kurulum ekranından kurtulmak için mükemmel bir yöntem. Anlatım ve detaylar için teşekkürler.

Windows Server 7

6801.winmain_win7m3
Reaksiyon puanı
565
Windows XP ve 2000'in o sıkıcı kurulum ekranından kurtulmak için mükemmel bir yöntem. Anlatım ve detaylar için teşekkürler.
Rica ederim. Bir de Windows XP'nin Embedded sürümleri var, onlar da Windows Vista gibi .WIM tipinde kuruluyor. Fakat Embedded tipine çevirip kurulum yapmak mümkün değil maalesef. Çünkü Windows Longhorn/Vista/7/8/8.1/10/11'deki install.wim dosyası tek klasörde bütün işletim sistemini içerirken, XP Embedded sürümünde .WIM dosyası birkaç klasöre ayrılıyor. O klasörler ise birbirinden farklı bileşenler içeriyor. Bu yüzden bunu yapmak mümkün değil. Ben bunu aslında denedim birkaç kere. Ancak hepsinde dosya kopyalama hatası verdi. Bu yüzden bunu kullanarak rehber yapmak doğru olmaz.

sc76015112

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Buna yanıt vermek için üye oldum, benim için o kadar faydalı bir konu. Yazdığınız bütün rehberler için teşekkür etmek istiyorum. Bu arada Windows'un farklı sürümlerini Longhorn kurulumunda toplamak mümkün mü? All In One ISO'larda yer alan Edition'lar gibi.

Ayrıca bu yöntem ile hazırlanan Windows farklı bilgisayarlara yüklenebilir mi? Çünkü sanal makine yazılımları kullandığımız bilgisayarın donanımını sanallaştıran bir yazılım. VMWare'de yüklediğim Windows 10'u aynı bilgisayarda önyükleme yapabildim fakat Windows 2000'i sanal makineye kurup VHD'nin içindekileri bir diske kopyalayıp önyüklenebilir hale getirip başka bir bilgisayara takınca INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE hatası verdi. Aynı hatayı USB'den yüklerken (WinSetupFromUSB'yi ve YUMI'yi denedim) de verdiği için DVD'ye yazıp onunla yüklemek durumunda kaldım.

Windows Server 7

6801.winmain_win7m3
Reaksiyon puanı
565
Buna yanıt vermek için üye oldum, benim için o kadar faydalı bir konu. Yazdığınız bütün rehberler için teşekkür etmek istiyorum. Bu arada Windows'un farklı sürümlerini Longhorn kurulumunda toplamak mümkün mü? All In One ISO'larda yer alan Edition'lar gibi.

Ayrıca bu yöntem ile hazırlanan Windows farklı bilgisayarlara yüklenebilir mi? Çünkü sanal makine yazılımları kullandığımız bilgisayarın donanımını sanallaştıran bir yazılım. VMWare'de yüklediğim Windows 10'u aynı bilgisayarda önyükleme yapabildim fakat Windows 2000'i sanal makineye kurup VHD'nin içindekileri bir diske kopyalayıp önyüklenebilir hale getirip başka bir bilgisayara takınca INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE hatası verdi. Aynı hatayı USB'den yüklerken (WinSetupFromUSB'yi ve YUMI'yi denedim) de verdiği için DVD'ye yazıp onunla yüklemek durumunda kaldım.
Rica ederim. :)
AIO konusunu şöyle anlatabilirim. Ben Longhorn tipinde kurulum yapmak için pre-reset sürümlerini kullanıyorum ve pre-reset sürümlerde AIO özelliği yok maalesef. AIO ekranı Windows Vista'nın 5048 yapısında sunuluyor, fakat kullanılmamış bir şekilde. Yani birden fazla Edition eklerseniz diğerlerini önemsemeden hep ilk editionu yüklüyor. O yüzden 5048 olmaz. AIO ekranını ilk kullanan sürüm Windows Vista'nın 5308 yapısı (en azından sızdırılmış sürümlerden.) Ben defalarca 5308 ile uğraştım fakat en sonunda hep dil paketi yükleme hatası veriyor. Çünkü 5219'dan itibaren "langpacks" klasörü çıktı. O klasörde dil paketi bulunuyor. Yani Windows 7/8.1/10/11'den farklı olarak o sürümler maalesef dil paketini ve işletim sistemi dosyası farklı dosyalarda saklanıyor. O yüzden post-reset mümkün değil.
Ancak AIO yapmak isterseniz 2021'in başlarından itibaren XP2ESD denen bir araç çıktı. Ve o araç ile AIO yapabilirsiniz. :)
Aracı kullanabilmek için Windows 7, Windows 10 ISO dosyaları mecbur olmak üzere Editionlar için ise Windows XP SP3 veya Server 2003 SP2 ISO dosyaları lazım. Bu arada multi-language desteği eklenene kadar hepsi aynı dilde ve hepsi 32-bit olmak zorundadır. Windows XP'nin 64-bit veya Itanium sürümlerini desteklemiyor program.
İndirmek için bir sitede link var fakat oraya ise kayıt olmanız lazım.

sc76015112

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yanıtınız için çok teşekkürler, ancak ikinci soruma yanıt alamadım ? Evet, iki yıl sonra cevap veriyorum çünkü bu konu tamamen aklımdan çıkmış ? Ama ben bunu sadece sanal makine kurulumu yapılan sistemlerde çalışacak olarak anlıyorum (Yanlışsam düzeltin lütfen ?)

Windows Server 7

6801.winmain_win7m3
Reaksiyon puanı
565
Yanıtınız için çok teşekkürler, ancak ikinci soruma yanıt alamadım ? Evet, iki yıl sonra cevap veriyorum çünkü bu konu tamamen aklımdan çıkmış ? Ama ben bunu sadece sanal makine kurulumu yapılan sistemlerde çalışacak olarak anlıyorum (Yanlışsam düzeltin lütfen ?)
İkinci soruyu görmemişim. İkinci soru için ise driver uyumsuzluğundan olduğunu düşünüyorum. Bunu çözmek için modifiye edilmiş MyFactor işe yarayabilir. Linkini özelden sana atacağım.
Ayrıca iki yıl sonra cevap vermenin benim için pek önemi yok. Lakin ben burada eskisi gibi aktif değilim.
Bu sebepten dolayı artık Discord ve yabancı bir forum üzerinden devam ediyorum.